OLOMOUC - Deset vybraných vědců a vynálezců působících v českých zemích od 18. do 20. století, kteří se významným způsobem zapsali do dějin české i světové vědy, představí na výstavě Vlastivědné muzeum v Olomouci.
WASHINGTON - Hepatitida typu C údajně zvyšuje riziko vzniku nádorového onemocnění lymfatického systému o 20 až 30 procent. Ve středečním vydání odborného časopisu Journal of the American Medical Association (JAMA) o tom informují výzkumníci z amerického Národního ústavu pro potírání rakoviny (NCI) a Baylorovy lékařské školy v Texasu.
BRUSEL - Výsledky pondělního jednání ministrů zemědělství EU, kteří stanovili podmínky pro chov výkrmových kuřat a nedohodli se na omezení lovu ohrožených tuňáků, vzbudily nevoli ekologů a ochránců zvířat.
WASHINGTON - Američtí vědci geneticky modifikovali pivní kvasinky tak, aby výrazně zezelenaly, pokud okolní vzduch obsahuje molekuly výbušnin. Uvádí se to ve studii odborníků filadelfské univerzity, která byla zveřejněna v nejnovějším čísle časopisu Nature Chemical Biology.
VITORIA (ŠPANĚLSKO) - Na planetě Zemi vládne hmyz a nikoliv člověk, protože právě hmyz zpracovává organický materiál a bez něj by ekosystém zkolaboval. Prohlásil to americký paleontolog David Grimaldi, který se ve španělské Vitorii účastní mezinárodní konference o fosilizovaných živočiších.
PRAHA - Vysokoškolský pedagog, vědec a katolický kněz Tomáš Halík ostře protestoval proti kontroverzní pražské výstavě lidských koster potažených částečně svaly a naaranžovaných do pozic obvyklých v běžném životě. Halíkovi vadí nejen kolekce sama, ale také účast studentů lékařských fakult na její prezentaci.
STARÉ MĚSTO -Komentované prohlídky míst, kam se běžně držitelé čtenářského průkazu nedostanou, připravila v neděli Národní knihovna. Částí Klementina provedli návštěvníky pracovníci knihovny celkem dvakrát. K vidění byly rekonstruované i zatím neopravené prostory.
WASHINGTON - Všeho s mírou neplatí podle vědců jen pro pití alkoholu, ale i zeleného čaje. Nadměrné holdování tomuto nápoji údajně může vést k poškození jater a ledvin. Vyplývá to z výzkumu profesora Chunga Yanga z americké Rutgersovy univerzity v New Jersey, jehož výsledky zveřejnil v odborném časopise Chemical Research in Toxicology.
Zatímco ve vyspělých zemích EU připadá na tisíc zaměstnanců téměř šest výzkumníků, v Česku jsou to tři. Ve Finsku na tisíc zaměstnanců připadá téměř šestnáct výzkumníků a v Japonsku deset. Tyto dvě země jsou také vedle USA vedeny jako státy s největším konkurenčním potenciálem.
NEW YORK - Cvičení ve vodě a cviky čínského bojového umění tai-či mohou přinést úlevu starším lidem trpícím vážnými formami artritidy. S odvoláním na výzkum australských vědců z mezinárodního institutu zdraví při univerzitě v Sydney o tom dnes informovala agentura Reuters.
OPAVA - V opavském Blücherově paláci sídlí přírodovědné oddělení Slezského zemského muzea. A málokdo ví, že jeho entomologické pracoviště vede Jindřich Roháček, který je světovým odborníkem na čeleď much, která se jmenuje Anthomyzidae.
CANBERRA - Australští vědci dnes seznámili veřejnost s objevem pozůstatků dvou titanosaurů, které podle nich vrhají nové světlo na pradávnou minulost tohoto kontinentu. Jde o zkamenělé kosti největšího dinosaura, jaký se kdy pohyboval po Austrálii.
LONDÝN - Současné uspěchané životní tempo ve světových metropolích se podle vědců projevuje i na rychlosti chůze jejich obyvatel. Lidé prý dnes chodí ve velkých městech v průměru o deset procent rychleji než před deseti lety.
NEW YORK - Očima člověk jí ve stejné míře jako žaludkem. Tuto známou věc potvrzuje výzkum vědců z americké Cornellovy univerzity, zakončený praktickým testem. Ten potvrdil, že u stolu, z nějž nebyly sklizeny zbytky a nádobí po předchozích chodech, lidé snědí o čtvrtinu méně než u stolu, z nějž je nádobí se zbytky po každém chodu hned uklizeno.
Australští vědci hledají způsob jak využít odpadní vody z pivovarů k výrobě elektrické energie s pomocí bakterie konzumující cukr. O technologickém experimentu vědců z univerzity v australském Queenslandu informuje dnes agentura AP.
BRNO - Jihomoravský kraj chce do Brna přilákat jednoho či dva zahraničí špičkové vědce z oboru biotechnologií. Radní schválili dotaci, z níž by se platil jejich pobyt na brněnské Masarykově univerzitě. ČTK to dnes řekl zastupitel Jiří Kadrnka (ODS).
PRAHA - České vědě chybí kromě peněz také lidé. Zatímco ve vyspělých zemích EU připadá na tisíc zaměstnanců téměř šest výzkumníků, v Česku jsou to pouze tři. Ve Finsku na tisíc zaměstnanců připadá téměř 16 výzkumníků a v Japonsku deset.
VÝCHODNÍ ČECHY - V českých kinech se začal promítat americký film Hory mají oči 2. Zmíněný hororový snímek navazuje na remake stejnojmenné klasiky Wese Cravena z roku 1997.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Překvapení připravili botanici z Biologické fakulty Jihočeské univerzity pro stovku středoškoláků a pedagogů, kteří přišli na středeční přednášku o živých zkamenělinách.
PRAHA - Českému výzkumu a vývoji nechybí jenom peníze, ale za zbytkem světa pokulhávají i jeho výsledky. Vyplývá to z materiálů projektu Česká hlava, který každoročně oceňuje špičkové české vědce a techniky a svolává do Prahy mezinárodní konferenci.
PRAHA - Unikátní výstava balzamovaných mrtvých těl – Bodies… The Exhibition dorazí příští týden do Prahy. Výstava předvádí anatomii těch, kteří vědcům ještě zaživa upsali svá těla, v nejroztodivnějších pozicích.
LIBEREC - Automatický přepis soudních dokumentů nebo rozpoznání hlasu řečníka. To sou jen dvě z mnoha vizí výzkumného týmu profesora Jana Nouzy z Ústavu informačních technologií a elektroniky při liberecké univerzitě.
DOLNÍ KRALOVICE - Kuřička Smejkalova kvete! Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nešlo o naprosto unikátní rostlinu, kterou vědci popsali teprve v druhé polovině 80. let minulého století a která se ve větším počtu vyskytuje pouze na Dolnokralovických hadcích.
BRUSEL/ŠTRASBURK - Evropští poslanci dnes po složitých a dlouhých vyjednáváních schválili nová pravidla pro moderní léčebné postupy, včetně genových a buněčných terapií a tkáňového inženýrství.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Kanadští experti přislíbili pomoc při řešení nejzávažnějších sociálních problémů Romů v České republice a na Slovensku. Toto téma projednávali na mezinárodním semináři, který v uplynulých dvou dnech hostila Zdravotně sociální fakulta (ZSF) Jihočeské univerzity.
WASHINGTON - Takzvané nenasycené mastné kyseliny omega-3, které jsou obsaženy především v rybím tuku, přispívají mimo jiné i k zachování duševní svěžesti ve stáří. Vyplývá to ze dvou výzkumů, jejichž výsledky zveřejnili nizozemští a američtí vědci v časopise American Journal of Clinical Nutrition.
PRAHA - Snadnější zapojení českých vědců do mezinárodních projektů by měl umožnit návrh novely zákona o podpoře výzkumu, který dnes schválila sněmovna. Nyní ho posoudí Senát.
LONDÝN - Kryptonit už není jen výmyslem autorů sci-fi příběhů o nepřekonatelném Supermanovi. V jednom srbském dole byl totiž objeven nový minerál, který má téměř stejné chemické složení jako tajemný nerost z filmového plátna. Na svých internetových stránkách o tom informuje zpravodajská stanice BBC.
HAVÍŘOV - Již třetí měsíc se mohou ženy nechat naočkovat proti rakovině děložního čípku. V havířovských gynekologických ordinacích je o tuto novou vakcínu zájem, nicméně mnohé rodiče, kteří chtějí nechat naočkovat svou dceru, odradí značně vysoká cena vakcíny. Jak probíhá očkování a pro které dívky je vhodná, objasnila havířovská gynekoložka Ivana Tesarčíková.
VÍDEŇ - V situaci, kdy se alpské ledovce zkracují a ubývá přírodního sněhu, není prudce se rozvíjející umělé zasněžování sjezdovek žádná dobrá zpráva. Pokud tento trend bude pokračovat, celé alpské oblasti hrozí vysychání.
NOVÝ JIČÍN - Na objevitele zákonů dědičnosti Gregora Johanna Mendela zavzpomínali v novojičínském Klubu důchodců na ulici Msgr. Šrámka členové Klubu slovanské unie. O přednášku i besedu určenou významnému vědci a rodákovi z novojičínského okresu se postaral středoškolský profesor Stanislav Porazil a vedoucí Klubu slovanské unie Ladislav Polášek.
PRAHA - Neomezované globální oteplování by mohlo mít v tomto století za následek celkovou ekonomickou škodu od jednoho do pěti procent hrubého domácího produktu, odhadl ve zprávě o dopadech změn klimatu na počátku dubna autoritativní orgán OSN.
ÚSTÍ NAD LABEM - Konferenci a setkání vědců Czech Nano-Teamu, kteří zkoumají vlastnosti nanotechnologií, hostila Přírodovědecká fakulta UJEP. Nanotechnologie a nanovědy v posledních letech vzbuzují velký zájem odborné i laické veřejnosti.
WASHINGTON - Jahody jsou zdravé, ale v alkoholickém koktejlu ještě zdravější. Tvrdí to alespoň američtí a thajští vědci. Ovoce obsahuje složky chránící proti rakovině, srdečním chorobám a artritidě, ale přidáním etanolu, který je obsažen například v rumu, vodce nebo tequille, se tyto antioxidační vlastnosti zvýrazní.
SAN FRANCISKO - Více než miliarda lidí na světě žije v nízko položených místech, kde by náhlé vzedmutí moře mohlo mít stejně katastrofické následky jako cunami v jihovýchodní Asii koncem roku 2004.
PRAHA - Novou moderní budovu dostali pracovníci ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Ústav, který sídlil v mnoha budovách v Praze i mimo metropoli, se díky ní soustředí na jednom místě. Pracoviště v pražské Krči bylo dnes slavnostně otevřeno. Jde o první nově postavenou budovu, kterou akademie věd dostala po roce 1990.
SYDNEY - Australský biolog Lloyd Godson dnes s pouze polovičním úspěchem ukončil svůj dvoutýdenní pokus, jímž chtěl prokázat, že člověk může za určitých podmínek přežít pod vodou bez zásob, jen díky přírodě.
WASHINGTON - Auta na etanol mohou mít horší dopad na kvalitu ovzduší a lidské zdraví než běžná benzinová vozidla. Tvrdí to vědec Mark Jacobson z kalifornské Stanfordovy univerzity, který sestavil počítačový model simulující ovzduší v roce 2020.
PEKING - Čína poprvé v Tibetu vytvořila umělý sníh. Je to jen pár měsíců poté, co její odborníci upozornili na tání ledovců a na hrozící sucho v této himálajské oblasti. Oznámila to dnes agentura Nová Čína.
PAŘÍŽ - Kostra mamuta byla největším tahákem dnešní dražby v pařížské aukční síni Christie's, která nabízela ještě desítky dalších přírodních kuriozit. Velmi dobře zachovalá kostra i s kly se nakonec prodala za 260.000 eur (7,28 milionu korun), což vysoko překonalo odhady.
LONDÝN - Na vymírání včelstev má možná podíl radiace z mobilních telefonů. Napsal to dnes britský list The Independent. Citoval vědecké kruhy, podle nichž by lidstvo mohlo svou lásku k mobilům jednou zaplatit potravinovou krizí.
WASHINGTON - Britští vědci objevili, že lidé, kteří mají v těle dvě kopie genu označovaného jako FTO, vážili v průměru o přibližně 3,3 kilogramů víc než ti, kteří ho nemají. Na rozdíl od jiných genů, o nichž se má za to, že souvisejí s chutí k jídlu a se spalováním kalorií, experti zatím netuší, jak FTO funguje a co ovlivňuje
MOSKVA - Rusko neobnoví vyšetřování jedné z nejzáhadnějších smrtí, které se odehrály během více než sedmdesátileté existence Sovětského svazu. Petice několika desítek vědců, expertů aleteckých inženýrův Kremlu neuspěla. Zůstane tak prostor pro nejrůznější dohady a spekulace o tom, proč a jak Jurij Gagarin 27. března 1968 během cvičného letu zahynul.