Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Výstava představí české vědce a vynálezce

OLOMOUC - Deset vybraných vědců a vynálezců působících v českých zemích od 18. do 20. století, kteří se významným způsobem zapsali do dějin české i světové vědy, představí na výstavě Vlastivědné muzeum v Olomouci.

Hepatitida C prý zvyšuje riziko rakoviny lymfatického systému

WASHINGTON - Hepatitida typu C údajně zvyšuje riziko vzniku nádorového onemocnění lymfatického systému o 20 až 30 procent. Ve středečním vydání odborného časopisu Journal of the American Medical Association (JAMA) o tom informují výzkumníci z amerického Národního ústavu pro potírání rakoviny (NCI) a Baylorovy lékařské školy v Texasu.

Američtí vědci vyvinuli "protiteroristické pivní kvasinky"

WASHINGTON - Američtí vědci geneticky modifikovali pivní kvasinky tak, aby výrazně zezelenaly, pokud okolní vzduch obsahuje molekuly výbušnin. Uvádí se to ve studii odborníků filadelfské univerzity, která byla zveřejněna v nejnovějším čísle časopisu Nature Chemical Biology.

Zemi nevládne člověk, ale hmyz, upozorňují vědci

VITORIA (ŠPANĚLSKO) - Na planetě Zemi vládne hmyz a nikoliv člověk, protože právě hmyz zpracovává organický materiál a bez něj by ekosystém zkolaboval. Prohlásil to americký paleontolog David Grimaldi, který se ve španělské Vitorii účastní mezinárodní konference o fosilizovaných živočiších.

Kněz protestoval proti účasti studentů na výstavě těl

PRAHA - Vysokoškolský pedagog, vědec a katolický kněz Tomáš Halík ostře protestoval proti kontroverzní pražské výstavě lidských koster potažených částečně svaly a naaranžovaných do pozic obvyklých v běžném životě. Halíkovi vadí nejen kolekce sama, ale také účast studentů lékařských fakult na její prezentaci.

Lidé nahlédli do zázemí Národní knihovny

STARÉ MĚSTO -Komentované prohlídky míst, kam se běžně držitelé čtenářského průkazu nedostanou, připravila v neděli Národní knihovna. Částí Klementina provedli návštěvníky pracovníci knihovny celkem dvakrát. K vidění byly rekonstruované i zatím neopravené prostory.

Nadměrná konzumace zeleného čaje prý může poškodit zdraví

WASHINGTON - Všeho s mírou neplatí podle vědců jen pro pití alkoholu, ale i zeleného čaje. Nadměrné holdování tomuto nápoji údajně může vést k poškození jater a ledvin. Vyplývá to z výzkumu profesora Chunga Yanga z americké Rutgersovy univerzity v New Jersey, jehož výsledky zveřejnil v odborném časopise Chemical Research in Toxicology.

České vědě chybí peníze a lidé

Zatímco ve vyspělých zemích EU připadá na tisíc zaměstnanců téměř šest výzkumníků, v Česku jsou to tři. Ve Finsku na tisíc zaměstnanců připadá téměř šestnáct výzkumníků a v Japonsku deset. Tyto dvě země jsou také vedle USA vedeny jako státy s největším konkurenčním potenciálem.

Cvičení ve vodě a tai-či mohou zmírnit obtíže při artritidě

NEW YORK - Cvičení ve vodě a cviky čínského bojového umění tai-či mohou přinést úlevu starším lidem trpícím vážnými formami artritidy. S odvoláním na výzkum australských vědců z mezinárodního institutu zdraví při univerzitě v Sydney o tom dnes informovala agentura Reuters.

Jindřich Roháček: Mouchy jsou mým osudem

OPAVA - V opavském Blücherově paláci sídlí přírodovědné oddělení Slezského zemského muzea. A málokdo ví, že jeho entomologické pracoviště vede Jindřich Roháček, který je světovým odborníkem na čeleď much, která se jmenuje Anthomyzidae.

V Austrálii představeni největší dinosauři kontinentu

CANBERRA - Australští vědci dnes seznámili veřejnost s objevem pozůstatků dvou titanosaurů, které podle nich vrhají nové světlo na pradávnou minulost tohoto kontinentu. Jde o zkamenělé kosti největšího dinosaura, jaký se kdy pohyboval po Austrálii.

Nesklizený stůl prý podle vědců tlumí hlad

NEW YORK - Očima člověk jí ve stejné míře jako žaludkem. Tuto známou věc potvrzuje výzkum vědců z americké Cornellovy univerzity, zakončený praktickým testem. Ten potvrdil, že u stolu, z nějž nebyly sklizeny zbytky a nádobí po předchozích chodech, lidé snědí o čtvrtinu méně než u stolu, z nějž je nádobí se zbytky po každém chodu hned uklizeno.

Austrálie: Pivovar vyrobí z odpadních vod elektřinu

Australští vědci hledají způsob jak využít odpadní vody z pivovarů k výrobě elektrické energie s pomocí bakterie konzumující cukr. O technologickém experimentu vědců z univerzity v australském Queenslandu informuje dnes agentura AP.

Jihomoravský kraj chce do Brna přitáhnout zahraniční vědce

BRNO - Jihomoravský kraj chce do Brna přilákat jednoho či dva zahraničí špičkové vědce z oboru biotechnologií. Radní schválili dotaci, z níž by se platil jejich pobyt na brněnské Masarykově univerzitě. ČTK to dnes řekl zastupitel Jiří Kadrnka (ODS).

České vědě chybí nejen peníze, ale také lidé

PRAHA - České vědě chybí kromě peněz také lidé. Zatímco ve vyspělých zemích EU připadá na tisíc zaměstnanců téměř šest výzkumníků, v Česku jsou to pouze tři. Ve Finsku na tisíc zaměstnanců připadá téměř 16 výzkumníků a v Japonsku deset.

Česká věda pokulhává za zbytkem světa

PRAHA - Českému výzkumu a vývoji nechybí jenom peníze, ale za zbytkem světa pokulhávají i jeho výsledky. Vyplývá to z materiálů projektu Česká hlava, který každoročně oceňuje špičkové české vědce a techniky a svolává do Prahy mezinárodní konferenci.

Kontroverzní výstava míří do Prahy

PRAHA - Unikátní výstava balzamovaných mrtvých těl – Bodies… The Exhibition dorazí příští týden do Prahy. Výstava předvádí anatomii těch, kteří vědcům ještě zaživa upsali svá těla, v nejroztodivnějších pozicích.

Liberečtí vědci pomohou soudům i kriminalistům

LIBEREC - Automatický přepis soudních dokumentů nebo rozpoznání hlasu řečníka. To sou jen dvě z mnoha vizí výzkumného týmu profesora Jana Nouzy z Ústavu informačních technologií a elektroniky při liberecké univerzitě.

Unikát! Vzácná rostlina Kuřička kvete u dálnice

DOLNÍ KRALOVICE - Kuřička Smejkalova kvete! Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nešlo o naprosto unikátní rostlinu, kterou vědci popsali teprve v druhé polovině 80. let minulého století a která se ve větším počtu vyskytuje pouze na Dolnokralovických hadcích.

EP schválil pravidla pro genové a buněčné terapie

BRUSEL/ŠTRASBURK - Evropští poslanci dnes po složitých a dlouhých vyjednáváních schválili nová pravidla pro moderní léčebné postupy, včetně genových a buněčných terapií a tkáňového inženýrství.

Vědci rokovali o Romech

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Kanadští experti přislíbili pomoc při řešení nejzávažnějších sociálních problémů Romů v České republice a na Slovensku. Toto téma projednávali na mezinárodním semináři, který v uplynulých dvou dnech hostila Zdravotně sociální fakulta (ZSF) Jihočeské univerzity.

Rybí tuk prý přispívá k duševní svěžesti ve stáří

WASHINGTON - Takzvané nenasycené mastné kyseliny omega-3, které jsou obsaženy především v rybím tuku, přispívají mimo jiné i k zachování duševní svěžesti ve stáří. Vyplývá to ze dvou výzkumů, jejichž výsledky zveřejnili nizozemští a američtí vědci v časopise American Journal of Clinical Nutrition.

Vědci našli minerál ze Supermana

LONDÝN - Kryptonit už není jen výmyslem autorů sci-fi příběhů o nepřekonatelném Supermanovi. V jednom srbském dole byl totiž objeven nový minerál, který má téměř stejné chemické složení jako tajemný nerost z filmového plátna. Na svých internetových stránkách o tom informuje zpravodajská stanice BBC.

Očkování proti rakovině je jen pro dívky

HAVÍŘOV - Již třetí měsíc se mohou ženy nechat naočkovat proti rakovině děložního čípku. V havířovských gynekologických ordinacích je o tuto novou vakcínu zájem, nicméně mnohé rodiče, kteří chtějí nechat naočkovat svou dceru, odradí značně vysoká cena vakcíny. Jak probíhá očkování a pro které dívky je vhodná, objasnila havířovská gynekoložka Ivana Tesarčíková.

Vědci varují: Sněžná děla vysoušejí Alpy

VÍDEŇ - V situaci, kdy se alpské ledovce zkracují a ubývá přírodního sněhu, není prudce se rozvíjející umělé zasněžování sjezdovek žádná dobrá zpráva. Pokud tento trend bude pokračovat, celé alpské oblasti hrozí vysychání.

Důchodci zavzpomínali v klubu na Mendela

NOVÝ JIČÍN - Na objevitele zákonů dědičnosti Gregora Johanna Mendela zavzpomínali v novojičínském Klubu důchodců na ulici Msgr. Šrámka členové Klubu slovanské unie. O přednášku i besedu určenou významnému vědci a rodákovi z novojičínského okresu se postaral středoškolský profesor Stanislav Porazil a vedoucí Klubu slovanské unie Ladislav Polášek.

Setkán špičkových vědců na univerzitě

ÚSTÍ NAD LABEM - Konferenci a setkání vědců Czech Nano-Teamu, kteří zkoumají vlastnosti nanotechnologií, hostila Přírodovědecká fakulta UJEP. Nanotechnologie a nanovědy v posledních letech vzbuzují velký zájem odborné i laické veřejnosti.

Jahody jsou v alkoholických koktejlech ještě zdravější

WASHINGTON - Jahody jsou zdravé, ale v alkoholickém koktejlu ještě zdravější. Tvrdí to alespoň američtí a thajští vědci. Ovoce obsahuje složky chránící proti rakovině, srdečním chorobám a artritidě, ale přidáním etanolu, který je obsažen například v rumu, vodce nebo tequille, se tyto antioxidační vlastnosti zvýrazní.

Vědci ústavu molekulární genetiky získali novou budovu

PRAHA - Novou moderní budovu dostali pracovníci ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Ústav, který sídlil v mnoha budovách v Praze i mimo metropoli, se díky ní soustředí na jednom místě. Pracoviště v pražské Krči bylo dnes slavnostně otevřeno. Jde o první nově postavenou budovu, kterou akademie věd dostala po roce 1990.

Půjde díky řasám dýchat pod vodou?

SYDNEY - Australský biolog Lloyd Godson dnes s pouze polovičním úspěchem ukončil svůj dvoutýdenní pokus, jímž chtěl prokázat, že člověk může za určitých podmínek přežít pod vodou bez zásob, jen díky přírodě.

Auta na etanol nebudou "zelenější", tvrdí vědec

WASHINGTON - Auta na etanol mohou mít horší dopad na kvalitu ovzduší a lidské zdraví než běžná benzinová vozidla. Tvrdí to vědec Mark Jacobson z kalifornské Stanfordovy univerzity, který sestavil počítačový model simulující ovzduší v roce 2020.

Čínští vědci uměle zasněžují Tibet

PEKING - Čína poprvé v Tibetu vytvořila umělý sníh. Je to jen pár měsíců poté, co její odborníci upozornili na tání ledovců a na hrozící sucho v této himálajské oblasti. Oznámila to dnes agentura Nová Čína.

Kostra mamuta se prodala za miliony

PAŘÍŽ - Kostra mamuta byla největším tahákem dnešní dražby v pařížské aukční síni Christie's, která nabízela ještě desítky dalších přírodních kuriozit. Velmi dobře zachovalá kostra i s kly se nakonec prodala za 260.000 eur (7,28 milionu korun), což vysoko překonalo odhady.

Radiace z mobilních telefonů prý mate včely

LONDÝN - Na vymírání včelstev má možná podíl radiace z mobilních telefonů. Napsal to dnes britský list The Independent. Citoval vědecké kruhy, podle nichž by lidstvo mohlo svou lásku k mobilům jednou zaplatit potravinovou krizí.

Vědci asi objevili gen obezity, nevědí však zatím, jak funguje

WASHINGTON - Britští vědci objevili, že lidé, kteří mají v těle dvě kopie genu označovaného jako FTO, vážili v průměru o přibližně 3,3 kilogramů víc než ti, kteří ho nemají. Na rozdíl od jiných genů, o nichž se má za to, že souvisejí s chutí k jídlu a se spalováním kalorií, experti zatím netuší, jak FTO funguje a co ovlivňuje

Smrt Gagarina zůstane záhadou, Kreml odmítl prověrku

MOSKVA - Rusko neobnoví vyšetřování jedné z nejzáhadnějších smrtí, které se odehrály během více než sedmdesátileté existence Sovětského svazu. Petice několika desítek vědců, expertů aleteckých inženýrův Kremlu neuspěla. Zůstane tak prostor pro nejrůznější dohady a spekulace o tom, proč a jak Jurij Gagarin 27. března 1968 během cvičného letu zahynul.