PLZEŇ - Kolem budovy Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně by mohlo v příštích letech vyrůst nové zázemí pro vědce a kvalifikované vývojové pracovníky ve zdravotnictví i odborníky z oborů financí, účetnictví, liských zdrojů, marketingu či práva.
OSTRAVA - Studenti, jejich rodiče, ale i pedagogičtí a vědečtí pracovníci mohou získat podrobné informace o možnostech studijních a výzkumných pobytů v USA.
ZLÍN - Na pozvání brněnského Mendelova muzea při Masarykově univerzitě bude vystavovat zlínská sochařka. Díla sedmašedesátileté Otilie Demelové-Šuterové si lidé mohou v muzeu prohlížet ode dneška až do začátku února příštího roku.
AUSTRÁLIE, USA - Globální ekonomický růst je příčinou zvýšené produkce skleníkových plynů, která se již blíží nebezpečnému bodu, jenž může mít za následek nevratné změny klimatu.
STOCKHOLM - Německý vědec českého původu Peter Grünberg získal letošní Nobelovu cenu za fyziku. Spolu s ním dostal toto ocenění jeho francouzský kolega Albert Fert. Oznámil to včera ve Stockholmu výbor pro udělování Nobelových cen.
STOCKHOLM - Letošní Nobelovu cenu za lékařství získali dva Američané a jejich britský spolupracovník za genetický výzkum. Výbor pro udělování cen ve Stockholmu ocenil jejich metodu „genetického zaměřování“.
HOBART (AUSTRÁLIE) - Vědcům se zatím nepodařilo zastavit vymírání tasmánského čerta. Zvířata pojmenovaná podle své černé barvy a místa svého největšího výskytu - Tasmánie - žijí na tomto australském ostrově od nepaměti. Nebezpečí, že vymřou na rakovinu, však nepominulo. Tasmánskému čertu hrozí vyhynutí.
LONDÝN - Evropská vesmírná agentura ESA zjistila, že se ozonová díra zmenšila. Jak píše na svých internetových stránkách německý týdeník Der Spiegel, velký důvod k jásotu však není.
BRNO - V kampusu Masarykovy univerzity v brněnských Bohunicích strávil čtvrteční odpoledne premiér Mirek Topolánek. Za pár hodin si stihl prohlédnout špičkové laboratoře, představit vládní plán na podporu vědy, pohovořit s brněnskými vědci i prohlásit se za velkého ranaře.
PŘÍBRAMSKO - Lidé na svých zahrádkách nyní sbírají bohatou úrodu vlašských ořechů. Jejich sběr však ztěžuje napadané listí, které ohlašuje nadcházející podzim. Pravidelná konzumace několika vlašských ořechů po velkém jídle pomáhá podle vědců vyrovnat se s negativním působením zkonzumovaných tuků.
MOSKVA - Podle předních ruských astronomů má obří těleso dopadnout na naší planetu v roce 2029. Asteroid vědci sledují dlouhodobě, od jeho objevení Mezinárodní vesmírnou sondou v roce 2004.
PLZEŇ - Přestože takřka celé odpoledne pršelo, navštívilo druhý ročník Noci vědců, která se uskutečnila v pátek na nádvoří Škodovky, asi tisíc lidí. Uvedl to jeden z pořadatelů akce Jiří Sojka z pořádajícího science centra Techmania, jež na akci představilo své první exponáty.
PELHŘIMOV - Každý kdo někdy chtěl alespoň nakouknout pod pokličku vědecké práce, měl v pátek na pelhřimovském gymnáziu možnost.
Večer tam totiž patřil vědcům, kteří se obyčejným lidem představili tak trochu jinak.
LONDÝN – Padesát let britské průmyslové historie se stalo v sobotu během několika minut sutí. Čtyři chladící věže, tyčící se do výšky 88 metrů v Calder Hall, nejstarší jaderné elektrárně na světě, byly pomocí 192 kilogramů výbušnin vyhozeny do vzduchu. Jejich zboření bylo součástí plánovaného odstavení elektrárny z provozu
TOKIO - Japonští vědci přišli s originální metodou, jak provádět zkoumání žab bez toho, aby je bylo nutné pitvat. Křížením totiž byli schopni vyšlechtit žábu s průsvitnou kůží, skrze níž jsou vidět její vnitřní orgány. Dalším krokem, jímž si chtějí badatelé usnadnit výzkum, je prý vyšlechtění žab, které budou svítit.
BARCELONA, PRAHA - Unijní direktivy mohou ztížit léčení pacientů, stěžují si onkologové. Odborníci na léčbu rakoviny se sešli v Barceloně a vzali si na paškál chystané unijní nařízení o omezení magnetické rezonance.
JIHLAVA - Noc vědců je celoevropský popularizační projekt, který v krajském městě pořádá Jihlavská astronomická společnost od středy 26. do pátku 28. září.
OSTRAVA - Před časem spatřila světlo světa debutantská sbírka Na svahu ostravského básníka Ivana Švandy. Editor a autor doslovu ke knize, literární kritik Vladimír Novotný, vybral básně z posledních 25 let Švandovy tvorby.
ROKYCANY - Na noc ze 28. na 29. září, z pátku na sobotu, byl Evropskou komisí vyhlášen již třetí ročník akce, jejímž cílem je přiblížit vědu srozumitelným způsobem obyčejným lidem. Západočeská pobočka České astronomické společnosti se v rámci Evropské noci vědců zúčastní programu v areálu Škodovky v Plzni a na Hvězdárně v Rokycanech.
BARCELONA, ŠTRASBURK - Unijní direktivy ztěžují léčení pacientů, stěžují si onkologové. Odborníci na léčbu rakoviny se sešli v Barceloně a vzali si na paškál chystané unijní nařízení o omezení magnetické rezonance.
JIHLAVA - Noc vědců je celoevropský popularizační projekt, který v krajském městě pořádá Jihlavská astronomická společnost od středy 26. do pátku 28. září.
PLZEŇ - Že šelmy mají jen černobílé vidění, proč má člověk vidění barevné, že je možné bez nafukování zvětšit balonek. To vše se mohli dovědět nebo se o tom na vlastní kůži přesvědčit návštěvníci závěrečného dne festivalu Věda a technika v ulicích, který se konal v sobotu v centru Plzně.
VALENICE, KLOBOUKY U BRNA - Semináře, přednášky, rozhovory, natáčení, ale hlavně prezentace vlastní odborné práce týkající se motorek Ducati – to byla téměř týdenní pracovní náplň studentů klobouckého gymnázia ve španělské Valencii.
OTTAWA - Fonendoskop, jenž zdravotníci používají již dobrých 200 let, možná časem budeme vídat už jen v muzeu. Jeden kanadský vědec totiž tvrdí, že ani ten nejmodernější elektronický přístroj nemůže soupeřit s hudebním přehrávačem MP3, píše britský list The Times.
LIMA - Přirozené příčiny mají podle vědců potíže Peruánců z jihovýchodní části země, kam v sobotu dopadl meteorit. Stovky lidí si po dopadu kosmického tělesa stěžovaly na nevolnost, bolesti hlavy a zvracení. Vědci však jsou vůči "nákaze z vesmíru" skeptičtí.
LIMA - Podivná událost vyděsila obyvatele zapadlého peruánského městečka Carancas. Na náhorní rovinu mezi vrcholy And tam o víkendu z oblohy spadl neznámý předmět. Mohutná hořící koule proletěla nad hlavami vyděšených vesničanů a narazila do země.
ŠEBKOVICE - Kategorie A – takové označení donedávna nesla rostlinka s poněkud komickým názvem míčovka kulkonosná. V řeči erudovaných botaniků to znamená, že vyhynula.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeští biologové navázali na předchozí úspěšnou spolupráci s korejskými vědci. Na sklonku léta se zúčastnili několika významných událostí v Koreji, kam byli pozváni jako přední světoví odborníci v oboru entomologie (vědě o hmyzu).
SVITAVSKO - Firmy ve svitavském okrese se potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Na některých pozicích je zastupují cizinci, pro které jsou podmínky ve srovnání s domovem nadprůměrné.
Doktorka přírodních věd Helena Illnerová dosáhla se svým týmem světového primátu. Čeští vědci popsali mechanismus, jak světlo a zejména délka světlé části dne seřizuje rytmus v tvorbě melatoninu a biologické hodiny v mozku.
BRNO - Nejdřív si mysleli, že objevili obyčejnou jámu. V uplynulých dnech však zjistili, že jde o archeologický poklad.Při bližším zkoumání osady z mladší doby kamenné v brněnských Bohunicích se archeologové chytili za hlavu. Poznali, že jáma je ve skutečnosti studna.
BRNO - Vlastenec, zakladatel československého státu, tatíček a provokatér. To všechno byl Tomáš Garrigue Masaryk, který zemřel před sedmdesáti lety. Jaký vlastně byl?
LONDÝN - Pořádkumilovným Britům se možná za nedlouho uleví. Chodníky, vagóny metra či šaty a obuv znečištěné od žvýkaček budou zřejmě brzy minulostí. Britští vědci totiž vymysleli žvýkačku, která se nelepí.
BRNO - Prvotřídní zahraniční experty chce do Brna přivést Jihomoravský kraj. Dvěma z nich proto na dva roky zaplatí vědecké místo na Masarykově univerzitě.
PRAHA - Na současném českém trhu se objevily další nebezpečné výrobky pro děti. Vysoký obsah škodlivých ftalátů v dětské pláštěnce, plážových botách a dokonce i v odsávačce hlenů pro kojence zjistili v těchto dnech vědci ze zlínského Institutu pro testování a certifikaci (ITC).
KLOUBOUKY U BRNA - Že se na chodbách gymnázia ozývá angličtina, to málokoho překvapí. Na tom klobouckém se ale anglicky přímo natáčel dokument. Přijel sem totiž holandský štáb v čele s anglickým režisérem. Hlavními protagonisty filmu jsou místní studenti Josef Valihrach a Tomáš Nevídal.
PRAHA - Jiří Paroubek se rozhodl změnit tvář strany. Své kolegy bude školit, dávat jim mediální tréninky a cvičit je v asertivitě. Důvod je jediný, získat nové voliče.
LONDÝN - Křížení embryí lidí a zvířat je od včerejška možné ve VelkéBritánii. Místní úřady povolili výzkum hybridních zárodků. Každý případ ale bude posuzován individuálně.