Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Google přináší nebeské novinky

Praha - V aplikaci Google Earth, která nabízí výlety myší po virtuálním globusu, jsou další novinky. Vesmírná část jménem Google Sky se rozrostla například o snímky v rentgenovém nebo infračerveném spektru, historické mapy hvězd, anebo informace o aktuálních úkazech na obloze.

Poznají, kdo volá. Nejlépe na světě

Brno - Mluví podezřelý čínsky, arabsky či hindsky? Určit jazyk pořízené nahrávky dokáží takzvané rozpoznávače jazyka. Tým mladých výzkumníků z brněnské VUT se svým automatickým rozpoznávačem slavili úspěch na mezinárodní konferenci v americkém Orlandu. Systém navíc dokáže rozpoznat i konkrétního mluvčího.

Dinosaury vyhubil nástup hmyzu

Salem - Byla to nejúžasnější a nejstrašlivější stvoření, která kdy chodila po Zemi. Jejich záhadné vyhynutí nenechává vědce vklidu. Podle nejnovější teorie přivedl dinosaury kvyhynutí před 65miliony let bouřlivý rozvojhmyzu.

O drogové závislosti rozhodují hlavně geny

Hongkong - Dalším objevem přispěli čínští vědci ksvětovému boji proti drogové závislosti. Objevili totiž geny, které mají zásadní vliv na sklony knávykovým látkám. Toto zjištění ovlivní vbudoucnu léčbu a prevenci závislosti na omamných látkách.

Zázrak i naděje pro lidstvo: Ochrnutá myš chodí

Los Angeles - Vědci zkoumají nové cesty, jak pomoci paralyzovaným pacientům s poškozenou míchou. Myši s podobným poraněním míchy v laboratořích postupně nabyly za osm až deset týdnů od poranění částečně schopnost chodit. Tento výzkum přináší naději na obnovení funkcí u ochrnutých lidí.

Auta budou jezdit i na vzduch

Paříž - Ujet automobilem dvě stovky kilometrů za pouhých 39 korun? V současnosti asi sen každého motoristy. Na konci letošního roku by se ale mohl splnit.

Indonéské hobity stvořila genová mutace

Erlangen - Metr vysocí lidé a zakrslí sloni. Tak vdávné minulosti vypadal indonéský ostrov Flores. Byli zdejší hobiti samostatným druhem člověka? Poslední výzkum tvrdíopak.

Cholesterol a záněty vedou k předčasnému porodu

Podle poslední studie vědců zuniverzity vPittsburghu existuje přímá souvislost mezi záněty a vysokou hladinou cholesterolu, kterými trpí žena během těhotenství, a jejími zvýšenými vyhlídkami na předčasný porod.

Antarktida je oázou plnou života

Antarktida - Ledová pokrývka nejchladnějšího kontinentu na světě skrývá řadu tajemství. Jedno z nich se však nedávno podařilo poodhalit. Antarktida není pouhou „polární pouští“, ale oázou plnou života.

Barvič prodával nejen knihy

Brno - Brněnští knihkupci si mohou ve čtvrtek třetího ledna připomenout výročí úmrtí Joži Barviče, který se jako první odvážil založit v převážně německy mluvícím Brně první české knihkupectví.

Polárníci odlétají na jih

Brno - Pořádné pohorky a teplé spodní prádlo. Brněnští vědci balili do batohů poslední nezbytnosti. Míří na Antarktidu.

Pyramida Aztéků mění dějiny

Mexico City -Jedenáct metrů pod zemí přímo v centru jednoho z největších měst světa objevili archeologové poklad: Aztécké pyramidy.

Žirafám hrozí vymření

Nairobi - Šesti druhům žiraf hrozí vážné nebezpečí, že vymřou. Přirozenými nepřáteli afrických žiraf jsou predátoři, před kterými však díky svým mrštným kopytům nejsou úplně bezbranné. Proti pytlákům se však ubránit nedokážou.

Předkem velryb byl býložravec

Chicago - Vědci dlouho věděli, že předkové velryb pocházejí ze souše, ale stejně dlouho nemohli objevit tvora, který stál na začátku evoluce těchto mořských savců.

Čtěte dětem 20 minut denně!

Opava - Zapojte se i vy do projektu Celé Česko čte dětem. Cílem je podpora emocionálního zdraví dětí a mládeže pomocí osvětové, výchovné, organizační a promoční činnosti. Přáním tvůrců projektu je, aby si dospělí uvědomili, že současný svět je pro děti často komplikovaný a nepřátelský.

Autistická myš se uzdravila

Massachusett -Genetické inženýrství už dokáže napravit nejhorší projevy syndromu fragilního chromozomu X, který je příčinou dědičných duševních onemocnění, jako jsou retardace, epilepsie, hyperaktivita a zrychlený růst.

Léto začíná: Brňané míří na Antarktidu

Brno - Zatímco na severní polokouli jsou teď nejkratší dny v roce a v sobotu bude zimní slunovrat, na jih od rovníku začne v sobotu léto. A platí to i pro drsnou Antarktidu, která právě v tomto období dovolí brněnským polárníkům z Masarykovy univerzity, aby zde rozbili svůj tábor.

Na Papue byl objeven nový druh krysy

Jakarta - Krysa vážící téměř jeden a půl kilogramu nebo trpasličí vačice řadící se mezi nejmenší vačnatce na světě. Papua Nová Guinea stále ohromuje vědce různorodostí své fauny a zatím nepopsanýmy druhy rostlin i zvířat.

Správnému kojení vadí nadváha

Nová studie z Dánska odhalila zajímavou skutečnost. Problémy skojením, především jeho předčasné ukončení, jsou častější u žen trpících nadváhou než u žen snormální hmotností. Vyšší tělesná hmotnost může tedy způsobit, že maminka bude při kojení potřebovat odbornou pomoc.

Biologické hodiny řídí kyselina

Berkeley - Američtí vědci našli pravděpodobně cestu, jak pomoci milionům lidí trpících nespavostí a dalšími problémy souvisejícími s poruchami biologických hodin.

Vědci míří na Litoměřicko

Litoměřice/Terezín - Počet vysokoškolsky vzdělaných lidí by se mohl v Litoměřicích v budoucnu výrazně zvýšit, stejně jako prestiž litoměřické nemocnice. A to za předpokladu, že zde bude realizován projekt stavby Centra translační biomedicíny, na kterém pracují manželé Eva a Josef Sykovi z Akademie věd ČR.

Vědci našli dětskou kostru

Ústí nad Labem - Další unikátní nález se podařil archeologům, zkoumajícím pozemek pod budoucím obchodním centrem Forum.

Hrob dinosaurů odhaluje tajemství

Lo Hueco -Před rokem a půl dělníci na železnici ve Španělsku asi netušili, že narazili na nejrozsáhlejší naleziště fosilií z prehistorického období v Evropě.

Vědci z Brna umí odhalit rakovinu z krve

Brno - Jen kapka krve stačí brněnským vědcům k tomu, aby odhalili v lidském těle rakovinové bujení. Tým výzkumníků z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity totiž vyvinul metodu, která dokáže najít v krvi bílkovinu zvanou methalothionein. Ta signalizuje, že tělo může být postiženo rakovinou.

Vědci z Brna umí odhalit rakovinu z krve

Brno - Jen kapka krve stačí brněnským vědcům k tomu, aby odhalili v lidském těle rakovinové bujení. Tým výzkumníků z Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity totiž vyvinul metodu, která dokáže najít v krvi bílkovinu zvanou methallothionein. A už nyní slaví první úspěchy.

Na pana docenta Teplice rozhodně nezapomenou

Teplice - V sobotu 1. prosince zemřel v plzeňské nemocnici dlouholetý pracovník Regionálního muzea v Teplicích, významný vědec evropského formátu Doc. RNDr. Ivo Flasar, CSc.

Sluneční vítr ztratil tajemství

USA -Sluneční větry jsou elektricky nabité plyny, které jsou vyvrženy z horní vrstvy atmosféry Slunce. Kvůli vysoké kinetické energii a vysoké teplotě jsou schopny prostoupit korónou, plasmovým obalem sluneční atmosféry, a šířit se dál galaxií.

Kulturní osobností kraje je publicista

Zlín - Literární teoretik a publicista Mojmír Trávníček převzal v úterý z rukou hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše ocenění za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu. Stal se tak už třetím držitelem ceny Pro Amicis Musae.

Kulturní osobností kraje je publicista Mojmír Trávníček

Zlín - Literární teoretik a publicista Mojmír Trávníček převzal v úterý 4. prosince z rukou hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše ocenění za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu. Stal se tak už třetím držitelem ceny Pro Amicis Musae.

Mojmír Trávníček převzal ocenění z rukou hejtmana

ZLÍN, NOVÝ HROZENKOV - Literární teoretik a publicista Mojmír Trávníček z Nového Hrozenkova převzal včera z rukou hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše ocenění za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu. Stal se tak už třetím držitelem ceny Pro Amicis Musae.

Tělocvik prý nahradí pilulka

LODNÝN - Skvělý pocit, které poskytuje tělesné cvičení, budou možná jednoho dne navozovat pilulky. Ty po spolknutí zapůsobí na geny v lidském mozku.

Šimpanzi porazili intelektem studenty

KJÓTÓ - Šimpanzi prokázali při pokusu japonských vědců mimořádnou fotografickou paměť, dokonce lepší, než má člověk. Pětiletí lidoopi byli nejen schopnější než jejich matky, ale i rychlejší než zúčastnění studenti.

Vědci si poprvé sáhli na kůži dinosaura

WASHINGTON - Dosud nejúplněji zachovalého dinosaura vykopali paleontologové vSeverní Dakotě. Na částečně mumifikovaném hadrosauru se dochovala šupinatá kůže a zbytky měkkétkáně.

Lesy v EU rostou... a vážou CO2

OSLO - Odlesňování je z ekologického hlediska krajně nežádoucí fenomén, jenž se podílí významně na globálních změnách klimatu. Je to problém, který se týká celého světa, přestože nejohroženější jsou tropické lesy.