Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Modroocí lidé přišli až po hnědookých

Kodaň -Naši původní prapředci měli hnědé oči. Před deseti tisíci lety se však v genetickém řetězci DNA jednoho jediného člověka odehrála změna, která stvořila prvního modrookého jedince.

Dobré ráno o koštování

Komentář - Už třetí víkend patřil na Slovácku plesům a koštům alkoholu, místo lyžování se na Babím lomu konala zabijačka.

Antarktidu ohrožují zavlečené organismy

Troll, Antarktida/V ledovém světadílu se zabydlují tvorové, kteří tam byli ještě před několika lety zcela neznámí. Do Antarktidy je se svými výpravami zavlekli lidé.

Viděli Mostečané Ufo, nebo to byl mrak?

Most - Dvě skupiny Mostečanů pozorovali ve středu v 17 hodin nezávisle na sobě letící objekt, jehož původ si nedokázali vysvětlit. Deník má z různých částí města dvě písemné svědecké výpovědi, které se v popisu shodují.

Viděli Mostečané UFO, nebo to byl mrak?

Most - Dvě skupiny Mostečanů pozorovali ve středu v 17 hodin nezávisle na sobě letící objekt, jehož původ si nedokázali vysvětlit. Deník má z různých částí města dvě písemné svědecké výpovědi, které se v popisu shodují.

Vědci stvořili umělý život

Washington - Bakterie Mycoplasma genitalium se stala nejznámější na světě. Genetikům se podařilo sestavit celý její genom.

Výzkum v Brně: mořská voda pomáhá dětem

Brno - Pokořit rýmu a nachlazení jde i s obyčejnou vodou z moře. Alespoň to vyplývá ze studie českých vědců, které vedl přednosta kliniky v brněnské dětské nemocnici Ivo Šlapák.

Vědci pokřtili novou knihu

Brno - Nová, přesnější, odbornější i hezčí. Taková je kniha Zoologie obratlovců od Jiřího Gaislera a Jana Zimy. Ve středu ji v Literární kavárně knihkupectví Academia křtil zoolog Karel Hudec.

Žáci vnímají vědce jako ztřeštěné profesory

Olomouc - Inteligentní a pracovití, avšak neupravení a nespolečenští. Tak si představují mladí lidé vědce. Uvedená skutečnost vyplynula z průzkumů olomoucké Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v rámci projektu Medializace vědy (MedVěd).

Nejslavnější Čech Jára Cimrman se narodil v Kladně

Kladno-A prý že neexistuje… Česká legenda Jára Cimrman přišel na svět jen před několika málo dny v Kladně. Navíc, jak se Kladenskému deníku podařilo exkluzivně zjistit, současné nejslavnější miminko již má na Kladensku svého jmenovce Jaroslava (Járu) Cimrmana, který však letos oslaví už své šedesáté narozeniny.

Biopaliva zhoršují globální oteplování

Praha - Automobily na biopaliva škodí klimatu mnohem víc, než klasické vozy na benzin či naftu. Vyplývá to ze studie mezinárodního týmu vědců, který vedl laureát Nobelovy ceny za chemii Paul J. Crutzen.

České firmy se mohou na radaru podílet, tvrdí USA

Praha - Premiér Mirek Topolánek chce předložit smlouvy o radaru USA v Brdech do sněmovny už koncem dubna. Chce to udělat i přesto, že 70 procent obyvatel s ním nesouhlasí. To aktivizuje příznivce i odpůrce zařízení.

Hladina Středozemního moře nebezpečně stoupá

Madrid – Klimatické změny nejsou pouhým výmyslem vědců, ale smutnou skutečností. Výsledky výzkumů jsou natolik závažné, že je dokonce i někteří politici začínají brát vážně. Španělští vědci zaznamenali další zneklidňující jev – hladina Středozemního moře průkazně stoupá.

Jak udržet hlad v šachu? Bílkovinami!

Chicago – Studie amerických vědců objasnila mechanismus, který v lidském těle snižuje tvorbu ghrelinu, hormonu hladu, a navozuje pocit sytosti. Nejlepším způsobem, jak udržet hlad v šachu, je konzumace potravin bohatých na bílkoviny.

Vlastních objevů si vážit neumíme, tvrdí vědec

Liberec - Stojí v čele unikátního experimentu, který se však v Čechach zřejmě nikdy nedočká konečné realizace. S pomocí oxidu uhličitého, získaného z odpadních spalin liberecké teplárny, pěstuje řasy, které lze použít k výrobě pohonných hmot či zemědělských krmiv. Řeč je o hlavním řešiteli projektu BIOFIX Petru Novákovi, který poskytl Deníku rozhovor.

Vědci v USA: Naklonovali jsme člověka

Washington - Američané naklonovali lidské zárodky stejnou metodou, jako se před lety zdařilo naklonovat ovci Dolly. Kalifornská společnost Stemagen oznámila, že se jí podařilo metodou klonování vytvořit pět lidských embryí. Ta byla nicméně posléze zničena při testování. K experimentu posloužily buňky z kůže dvou mužů-dárců.

Zlín se stává polymerovou velmocí

Zlín - Zatímco v minulosti byl Zlín ve světě spojován zejména s výrobou obuvi, poslední roky jí šlapou na paty polymery. Odborníci Univerzity Tomáše Bati už například vynalezli postup pro výrobu různých druhů fólií či speciální zdravotnické hadičky, jež snižují u pacientů bolestivost. Málokdo z veřejnosti přitom ví, co si pod slovem polymery vlastně představit.

Superčerná látka je na světě

Chicago - Vědci testují nový materiál vytvořený pomocí nanotechnologií, který téměř dokonale pohlcujesvětlo. Je tak tmavý, že se blíží ideální černé. Mohl by se uplatnitvevojenských technologiích, i v textiliích nové generace.

Na Tyterském potoce stávala kovárna

Skřivaň/ Až příliš často vyjíždíme za hledáním přírodních či historicky zajímavých míst za hranice naší republiky a přitom si často nevšimneme podivuhodností, které máme jen pár kilometrů či dokonce kroků od našeho domu. Na Rakovnicku patří k takovým místům, která bychom měli určitě navštívit, například přírodní památka Valachov.

Rozumíte svému psu? Počítač ano

Budapešť - Maďarští vědci hledají cestu k lepšímu dorozumění mezi lidmi a psy. Jejich počítač dokáže podle štěkotu rozeznat rozpoložení psa.

Antarktida ztrácí led rekordním tempem

Washington - Tání ledovců bylo v posledních letech spojováno především s Arktidou. Antarktida je ovšem podle posledních měření postižena ve stejné míře.

Chemikálie přehradě neuškodila

Mostkovice - Plumlovská přehrada je v pořádku. Loňský srpnový zásah proti sinicím chemikálií PAX 18, která obsahuje hliník, se v nádrži nijak negativně neprojevil. Tvrdí to alespoň vědec Blahoslav Maršálek, který je specialistou na sinice a stojí za projektem čisté vodní nádrže Plumlov.

Párky nemusí obsahovat škodliviny

Praha - Konzervační soli v masných výrobcích označují odborníci na výživu již řadu let za velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Vědci nyní objevili neškodné náhražky – směsi různých koření.

Spánkem proti cukrovce

Taky jste někdy upadli do hlubokého spánku, zněhož vás neprobudila ani armáda hlasitých budíků? Pak jste vtu chvíli bojovali proti vzniku zákeřné cukrovky. Hluboký spánek je totiž skvělou prevencí.

Lidský život lze prodloužit o čtrnáct let

Londýn - Recept na elixír mládí je prostý. Kdo žije zdravě, žije déle, to je známo už dlouho. Britští vědci nyní přesně spočítali, že rozdíl činí 14 let. O takovou dobu déle žijí lidé, kteří dodržují čtyři jednoduché zásady.

Víte že...

Orlickoústecko - Pravidelné cvičení, jako například chůze svěžím tempem, přispívá ke snížení nebezpečí vzniku Alzheimerovy choroby. Vyplývá to z výsledků studie švédských vědců.