Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

PC poráží běžné lékařské metody

Londýn - Starší lidé se často obávají, že trpí Alzheimerovou chorobou. Počítače bynyní díky výzkumu britských odborníkůmohly jejich obavy okamžitě rozptýlit.

Potvrzeno: láska je slepá

Zamilovaným partnerům se zdají ostatní lidé málo atraktivní. Potvrdil to průzkum, do kterého se zapojili američtí studenti.

Weigl: Výzkum vakcíny trvá roky a stojí miliony

Olomoucu - "Může se stát, že po sedmi letech projekt zabalíte, protože byl neúspěšný, ale tak už to při přípravě léčiv je," říká v rozhovoru šéf týmu vědců Ústavu imunologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého Evžen Weigl.

Vědci: Víme, jak na lymeskou boreliózu

Olomouc - Na zákeřnou lymeskou boreliózu, proti níž zatím není očkovací látka, vyvinuli vakcínu vědci Univerzity Palackého a společnost Bioveta z Ivanovic na Hané. Základní výzkum skončil úspěšně, nyní následují další testy.

Zásah!

Určitě nepotrvá dlouho a Rusové zjistí, že je ve vesmíru neposlouchá nějaká družice. Stává se to totiž. Nedávno Číňanům, teď Američanům. Vzhledem kdohodám o mírovém využívání kosmu, je nebezpečný satelit vítaným problémem, neboť ho vojáci mohou sestřelit.

Smrt jako fenomén a součást života v umění...

Ostrava - Divadelní představení, diskuse, filmová projekce, vernisáže, scénické čtení, to vše ve společných večerech osobností Visegrádské čtyřky nabízí dvoudenní akce nazvaná Dokud nás smrt nespojí, která začala ve středu v Ostravě.

Lidský věk se dá určit z očí

Kodaň - Forenzní medicína hledá stále nové metody, jak určit věk neznámého člověka z jeho ostatků. Dánští vědci ukázali, že k tomuto účelu lze využít čočky lidského oka.

Olomoučtí vědci: už víme jak na boreliózu

Olomouc - (ROZŠÍŘENO) Také díky olomouckým vědcům bude možná za sedm až osm let možné se nechat naočkovat proti nebezpečné lymeské borelióze. Dosud žádná účinná očkovací látka neexistovala, tým badatelů z Univerzity Palackého předal nyní k testování její prototyp.

Sochy, hejbejte se!

Komentář - Sochařina je povolání v českých a moravských zemích zřejmě hodně výnosné.

Dokud nás smrt nespojí aneb Filozofické úvahy

Ostrava - Theatr Ludem Ostrava pořádá ojedinělou visegrádskou akci nazvanou Dokud nas smrt nespojí, která zahrnuje představení, diskuse, filmové projekce, vernisáže, scénické čtení.

TUL vyvíjí textilii, která se neušpiní

Liberec - Oblečení zmateriálu, který se vhorkém počasí ochladí či látka, která se nezašpiní nebo se dokáže sama vyčistit. Takový výsledek může již vbrzké budoucnosti přinést výzkum vědců ztextilní fakulty liberecké univerzity. Ti vytváří na textilních vláknech nanovrstvy, které mají řadu unikátních vlastností. Vědci jsou navíc schopni je nanést na jakékoliv běžné textilní materiály.

Dokud nás smrt nespojí aneb Filozofické úvahy

Ostrava - Theatr Ludem Ostrava pořádá ojedinělou visegrádskou akci nazvanou Dokud nas smrt nespojí, která zahrnuje představení, diskuse, filmové projekce, vernisáže, scénické čtení, to vše ve společných večerech osobností visegrádské čtyřky, které se uskuteční ve dnech 20. a 21. února v Ostravě.

Nový technologický park čeká na příchod vědců

Zlín - Technologický park při Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně je po kolaudaci. V objektu bývalého Baťova internátu tak zahájí na jaře provoz specializované laboratoře se superčistými provozy, které budou využívat kromě vysoké školy také firmy.

Lodě chrlí do ovzduší CO2

Londýn - Nové výpočty emisí, které se dostávájí do ovzduší z námořní dopravy, poděsily vědce. Dosud byly lodě považovány zaslabší znečišťovatele.

Lososí farmy ničí přírodu

Halifax - Divokých lososů rapidně ubývá. Příčinou jsou smrtelnénemoci, infekcea paraziti šířící se z umělých lososíchchovů.

O vulkánu jménem Barbora

Pro objasnění vulkanické činnosti jsem sáhla po informacích, zveřejněných na Geologickém informačním serveru.

Českým dobrodruhům pomáhá fond

Dobrodružní cestovatelé, horolezci, vodáci, výzkumníci a humanitární pracovníci uskutečňující své projekty v exotických částech světa mají teď o jednu starost méně.

Čeká naši planetu éra hmyzu?

Washington - Rostliny i v mírném pásmu jsou ohroženy. V důsledku globálního oteplování se bude pravděpodobně zvyšovat počet zástupcůhmyzu, který zelenou potravu konzumuje.

Pokud máte, smějte se!

Že smích léčí, to věděly už naše babičky. Nyní ale jejich názor podpořili i vědci, kteří zkoumali účinek smíchu na pacienty s alergiemi.

Ptáci existovali už před vyhynutím dinosaurů

Ann Arbor - Vědci se dosud domnívali, že ptáci se na světě objevili před 60 miliony lety. Podle nové studie, v níž byl podroben výzkumu genetický materiál současných ptáků, tomu však bylo o 40 milionů let dříve.

Uzdravený potkan

Že zdražení meziročně dosáhlo 7,5 % naštve, ale nevyděsí. Konec-konců je to jen o procento víc, než se tušilo.

Kdo lépe jí, víc vydělá

Zkvalitního stravování se raduje nejen naše tělo, ale i peněženka. Kdo jako dítě dobře snídal, vydělává v dospělosti o polovinu víc.

Otřesy Chebsku nehrozí

Cheb - Nejbližší zemětřesení odborníci očekávají v roce 2015. Upozorňují, že jde o odhad

Myš dokáže chytit rýmu, jásají vědci

Londýn - Dosud se mělo za to, že rhinovirusy napadají jen vyšší primáty. Nyní se podařilo vypěstovat myš, která je může chytit, a vědcům umožní jeefektivněji zkoumat.

Ovzduší už ničí lidem zdraví jako za komunismu

Praha - Zhoršování kvality ovzduší v Česku má stále vážnější důsledky na zdraví lidí. Vědci zjistili, že v současnosti špinavý vzduch poškozuje zdraví obyvatel stejně jako v dobách komunistického režimu.