Týmu kanadských, amerických a britských vědců se podařilo uměle vypěstovat tři typy buněk, které tvoří tkáň lidského srdce. Pokročili tak zase o krok dál na cestě za umělou srdeční tkání, která by byla použitelná při transplantacích.
Boston - Kosmické útvary známé jako černé díry jsou zdrojem velkýchzáhad. Některé dosavadnípoznatky o nich se ve světle nových objevů stávají zastaralými.
Washington – Administrativa George Bushe se snaží zasahovat do práce americké vládní agentury na ochranu životního prostředí (EPA). Vnoci ze středy na čtvrtek to oznámili členové americké nevládní organizace Svaz znepokojených vědců (UCS).
Kuala Lumpur – Původ trpasličího slona na Borneu byl donedávna pro biology záhadou. K dohledání jeho kořenů bylo zapotřebí nejen ho podrobit genetickým testům, ale také zapátrat v análech, kde se skrývalo nečekané rozluštění.
Washington – Radar v Brdech by byl tak slabý, že by nemohl být užitečný. Tvrdí to dvojice amerických vědců, která je známá svými kritikou protiraketové obrany.
Přirovnáte-li někoho k šimpanzovi, nebude nadšen. Tradice říká, že jsme na tom lépe od boha nebo bohů, případně i evolučně. Zvířata jsou tvorové nižší. Jsou nám podrobena.
Frederick, USA – Stavy tygrů žijících ve volné přírodě jsou bez nadsázky zoufalé, některé jejich druhy již zcela zmizely. Vědci doufají, že genetický výzkum tygrů žijících v zajetí povede k jejich záchraně v divočině.
Osoblaha - Základní školu v Osoblaze navštívili dva významní čeští spisovatelé - PhDr. Otakar Chaloupka a Jana Divišová v doprovodu svého nakladatele Michala Zítka.
Washington - Kolem tří set tisíc amerických vojáků, kteří se vrátili z Iráku nebo Afghánistánu, má duševní problémy, jako jsou posttraumatický stres nebo deprese.
Kodaň - Lidé se starají o své zdraví nejrůznějšími způsoby. Kdo se nevěnuje sportu a neholduje ani zdravé stravě, obvykle se uchyluje alespoň k vitaminovým potravinovým doplňkům.
Londýn - Všichni živí tvorové na naší planetě usilují o přežití. Drobní afričtí ptáčci, kteří proti větším dravcům nemají šanci, si vytvořili důmyslný systém hlídek. Ty střeží své opeřené příbuzné, aby se v bezpečí mohli vydat za potravou.
Praha - O škodlivých účincích nádobí z hliníku se ví již řadu let. Přesto se hliníkové nádobí stále prodává v obchodech nebo užívají v některých podnicích veřejného stravování.
Ostrava - O návrat třiadvacet tisíc let „mladého“ torza ženy vyřezaného z krevelu do „rodného“ města usiluje ostravský primátor Petr Kajnar. Vědci se k tomu stavějí zdrženlivě.
ROKYCANY - Badatelé ze všech kontinentů už navštívili rokycanskou Stráň. K prohlídce vzácného přírodního území, na kterém je paleontologické naleziště zvláštní trilobitové fauny, jsou například v létě ohlášeni vědci z Nového Zélandu a Austrálie.
Liberec - Vědci z liberecké Technické univerzity si připsali na své konto další úspěch. Jejich vynález používají výrobci textilu ve dvaadvaceti zemích světa.
Carlsbad, Nové Mexiko - Mikroskopická celulózní vlákna stará 253 milionů let, objevená na jihu Spojených států v krystalech soli, pomohou vědcům ve výzkumu mimozemského života.
Praha - I přes kritiku rozvojových zemí, OSN, Světové banky a ekologických organizací trvá Evropská komise na svém cíli, zavést do roku 2020 desetiprocentní podíl biopaliv v pohonných hmotách.
Brno - Přesně před osmdesáti lety proletěla nad Brnem vzducholoď Italia, která mířila na severní pól. Nad Brnem se objevila kolem čtvrté hodiny odpoledne. Výpravu řídil její konstruktér kapitán Umberto Nobile a na palubě byl i český vědec František Běhounek. Ze severního pólu se však vzducholoď s částí posádky již nevrátila.
Valašsko - Obrovským úsilím se včelařům na Valašsku podařilo zastavit epidemii moru včelího plodu. Zákeřná nemoc, která se loni objevila v okolních regionech, hrozila vyhubením až devadesáti procent všech včelstev na Valašsku.
Káva se možná stane levným a dostupným lékem proti některým nemocem mozku. Dokáže prý ochránit mozek před škodlivými látkami, které přispívají k rozvoji například Alzheimerovy choroby.
Ostrava - Jaromír Nohavica, laureát literární Ceny Boženy Němcové se rozhodl částku 50 tisíc korun, spojenou s cenou, věnovat projektu Celé Česko čte dětem.
Kraj - Jaromír Nohavica, laureát literární Ceny Boženy Němcové, se rozhodl částku 50 tisíc korun spojenou s cenou věnovat projektu Celé Česko čte dětem.
Londýn - Britský státní Úřad pro kontrolu potravin (FSA) doporučil vládě, aby usilovala o dobrovolné ukončení používání šesti barviv v potravinářské výrobě.
Valašsko -Obrovským úsilím se včelařům na Valašsku podařilo zastavit epidemii moru včelího plodu. Zákeřná nemoc, která se loni objevila v okolních regionech, hrozila vyhubením až devadesáti procent všech včelstev na Valašsku.
Paříž - Vědci objevilizkamenělinu hada se dvěma končetinami. Ty sice před 92 miliony lety už nepoužíval k chůzi, přesto ale představují vývojový článek mezi ještěry a dnešními hady.
Olomouc -Potřebujeme matematiku v době, kdy světu vládnou počítače? Víme, co jíme a pijeme, čím se léčíme a co si oblékáme? Odpovědi na tyto a další všetečné otázky se mohou dozvědět děti i dospělí, kteří se zapojí do připravovaných internetových diskuzí.
Praha -Smog, dopravní zácpy na magistrále, šeď panelových sídlišť. Typický obrázek současné metropole. Přírodní ráj pro vzácné a křehké motýly by tady hledal jen málokdo.