Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Je tu nová naděje pro kardiaky. Umělá srdeční tkáň

Týmu kanadských, amerických a britských vědců se podařilo uměle vypěstovat tři typy buněk, které tvoří tkáň lidského srdce. Pokročili tak zase o krok dál na cestě za umělou srdeční tkání, která by byla použitelná při transplantacích.

Černé díry odhalily nová tajemství

Boston - Kosmické útvary známé jako černé díry jsou zdrojem velkýchzáhad. Některé dosavadnípoznatky o nich se ve světle nových objevů stávají zastaralými.

Úklidem ku zdraví

Na rčení našich babiček, že čistota rovná se půl zdraví, asi něco bude. Uklízení samotné totiž prospívá naší psychice.

O šimpanzech a lidech

Přirovnáte-li někoho k šimpanzovi, nebude nadšen. Tradice říká, že jsme na tom lépe od boha nebo bohů, případně i evolučně. Zvířata jsou tvorové nižší. Jsou nám podrobena.

Šelmy v přírodě zachrání geny chovaných tygrů

Frederick, USA – Stavy tygrů žijících ve volné přírodě jsou bez nadsázky zoufalé, některé jejich druhy již zcela zmizely. Vědci doufají, že genetický výzkum tygrů žijících v zajetí povede k jejich záchraně v divočině.

Spisovatelé besedovali ve škole

Osoblaha - Základní školu v Osoblaze navštívili dva významní čeští spisovatelé - PhDr. Otakar Chaloupka a Jana Divišová v doprovodu svého nakladatele Michala Zítka.

Američtí vojáci trpí na duši

Washington - Kolem tří set tisíc amerických vojáků, kteří se vrátili z Iráku nebo Afghánistánu, má duševní problémy, jako jsou posttraumatický stres nebo deprese.

Zkracují vitaminy život?

Kodaň - Lidé se starají o své zdraví nejrůznějšími způsoby. Kdo se nevěnuje sportu a neholduje ani zdravé stravě, obvykle se uchyluje alespoň k vitaminovým potravinovým doplňkům.

Timálie jsou obětavými opeřenci

Londýn - Všichni živí tvorové na naší planetě usilují o přežití. Drobní afričtí ptáčci, kteří proti větším dravcům nemají šanci, si vytvořili důmyslný systém hlídek. Ty střeží své opeřené příbuzné, aby se v bezpečí mohli vydat za potravou.

Grónská jezera rychle vznikají i mizí

Nuuk- Tání poháněné globálním oteplováním může spustit dramatické události na grónském ledovci. Patří k nim náhlé provalení jezerních vod trhlinami.

Stráň láká vědce z Austrálie

ROKYCANY - Badatelé ze všech kontinentů už navštívili rokycanskou Stráň. K prohlídce vzácného přírodního území, na kterém je paleontologické naleziště zvláštní trilobitové fauny, jsou například v létě ohlášeni vědci z Nového Zélandu a Austrálie.

Když musíš, tak musíš

Nejdřív zkusím vyprávět o systému odměny. V hloubce mozku zvířat ho postavila evoluce asi tak před 650 miliony let.

Vzducholoď Italia přeletěla nad Brnem

Brno - Přesně před osmdesáti lety proletěla nad Brnem vzducholoď Italia, která mířila na severní pól. Nad Brnem se objevila kolem čtvrté hodiny odpoledne. Výpravu řídil její konstruktér kapitán Umberto Nobile a na palubě byl i český vědec František Běhounek. Ze severního pólu se však vzducholoď s částí posádky již nevrátila.

Přípravek prý zatočí s kazem

Ivanovice na Hané - Preparát firmy Bioveta proti zubnímu kazu a paradontóze je už v prodeji. Ivanovická společnost ho chce brzy dostat do lékáren.

Včelaři: nebezpečí je zatím zažehnáno

Valašsko - Obrovským úsilím se včelařům na Valašsku podařilo zastavit epidemii moru včelího plodu. Zákeřná nemoc, která se loni objevila v okolních regionech, hrozila vyhubením až devadesáti procent všech včelstev na Valašsku.

Šálek kávy prospěje vašemu mozku

Káva se možná stane levným a dostupným lékem proti některým nemocem mozku. Dokáže prý ochránit mozek před škodlivými látkami, které přispívají k rozvoji například Alzheimerovy choroby.

Minirozhovor s Martou Kubišovou

Česká Lípa - Za klavírního doprovodu Pavla Větrovce představila v Kulturním domě Crystal Marta Kubišová svůj recitál.

Včelaři: nebezpečí je zatím zažehnáno

Valašsko -Obrovským úsilím se včelařům na Valašsku podařilo zastavit epidemii moru včelího plodu. Zákeřná nemoc, která se loni objevila v okolních regionech, hrozila vyhubením až devadesáti procent všech včelstev na Valašsku.

Předchůdci hadů kdysi chodili

Paříž - Vědci objevilizkamenělinu hada se dvěma končetinami. Ty sice před 92 miliony lety už nepoužíval k chůzi, přesto ale představují vývojový článek mezi ještěry a dnešními hady.

Vědci budou na chatu odpovídat na otázky

Olomouc -Potřebujeme matematiku v době, kdy světu vládnou počítače? Víme, co jíme a pijeme, čím se léčíme a co si oblékáme? Odpovědi na tyto a další všetečné otázky se mohou dozvědět děti i dospělí, kteří se zapojí do připravovaných internetových diskuzí.