![](https://g.denik.cz/1/cd/cina_zemetreseni_most_prazena-list-l.jpg)
Před zemětřesením mohou varovat výboje v ionosféře
Moffet Field - Výzkumníci z amerického Amesova centra věří, že vbrzkudokáží předpovědět zemětřesení na základě atmosférických změn.
Moffet Field - Výzkumníci z amerického Amesova centra věří, že vbrzkudokáží předpovědět zemětřesení na základě atmosférických změn.
Stockholm - Již dlouhou dobu je všeobecně známo, že pravidelné pití malého množství alkoholu může mít preventivní účinek proti rozvoji chorob srdce a cév. Odborníci ze Švédska teď přišli s dalším zajímavým zjištěním.
Caen - Mláďata sépie se ve světě dovedou částečněorientovat ještě dříve, než se narodí.
Hospoda, pánský klub kam dámy nesmí, podobně jako pravidelný dámský klub zvaný babinec, bývají jistým druhem sociální náruče a informačního trhu.
Zihuatanejo -Útoky žraloků vyhánějí z mexické riviéry turisty. Místní úřady se protovčera rozhodly paryby kvůlímnožícím se napadenímmonitorovat.
Wisconsin -Červené víno obsahuje látku, která prodlužuje život. Chemikálie resveratrol totiž prospívá srdci a předchází jeho stárnutí.
Londýn - Útočníci před tisícovkami let pobíjeli své nepřátele, aby se zmocnili jejich žen.
Liberec - Účastí na největším mezinárodním vědeckém veletrhu pro studenty celého světa se může pochlubit studentka Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci Zuzana Egertová. Na veletrhu Intel Isef v americké Atlantě, který je nazýván olympijskými hrami mladé vědy, prezentovala nadějná výzkumnice ekologický projekt zabývající se vlivem vybraných látek na závojenku podtrnku.
Znám člověka, který byl ochoten vrátit se domů, jakmile mu přes cestu zprava přeběhla černá kočka. Zleva to nevadilo. Kdyby pokračoval, něco se nepovede.
Barcelona - Co jedni považují za záchytný bod ve studii lidské evoluce, druzí chápou jako důsledek příliš tolerantní výchovy.
Mars - Snímky vyslané sondou Phoenix posílily předpoklad, že je na Marsu voda.
Liberec - Reprízu Pygmalionu, nejčerstvější inscenace činohry libereckého Divadla F. X. Šaldy, mohou vidět lidé ve středu 4. června v historické budově divadla.
Edinburgh - Paraziti, kteří jsou původci onemocnění malárií, plodí za špatných životních podmínek potomstvo s převahou samečků.
Nadace společnosti Intel vyhlásila minulý týden v Atlantě vítěze největší světové soutěže pro středoškolské vědce. Porota vybírala vítěze z více než 1550 mladých vědců z 51 zemí.
Kyjov - Čestné občanství udělilo zastupitelstvo Kyjova na návrh kulturní komise dvěma osobnostem.
Washington – Čtení myšlenek přestává být doménou autorů vědecko-fantastických příběhů a pomalu vstupuje do reality. Američtí vědci vyvinuli program, který lidem sice nevidí do duše, ale nakoukne alespoň do mozku. A prozradí, co člověku vrtá hlavou.
Edinburgh – Paraziti, kteří jsou původci onemocnění malárií, plodí za špatných životních podmínek potomstvo s převahou samečků. To zajišťuje lepší šance na přežití další generace.
Londýn – O čtyři sta let déle, než vědci původně předpokládali, sloužila jako pohřebiště tajemstvím opředená megalitická stavba Stonehenge na jihozápadě Anglie.
Londýn – Na záhadném a obávaném syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) se podílejí bakterie způsobující záněty dýchacích cest či trávicího ústrojí. Na stránkách odborného tisku o tom vpátek informovali britští vědci.
Praha - Záměr ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) převést fakultní nemocnice na akciové společnosti má stále víc odpůrců. Kromě studentů a učitelů z Akademického senátu Univerzity Karlovy (UK) se proti němu postavili i členové vědecké rady této vysoké školy.
Biopaliva si začínají vybírat krutou daň. Možná jednou nahradí docházející ropu, ale možná také kvůli nim z přírody zmizí mnohé rostlinné a živočišné druhy. Vyženou je agresivní plodiny pěstované na biopaliva.
New York - Vznik jednoho viru HIV trvá něco mezi pěti až šesti minutami.
Sydney /GRAFIKA/– Zachovalé pozůstatky nejstarší živorodé ryby objevili australští vědci. K exempláři starému 375 milionů let je pupeční šňůrou stále připojen zkamenělý zárodek.
Chicago - Opičák Arthur používá k jídlu mechanickou paži, kterou řídí svým mozkem.
Brno - Brno se stane centrem strojírenských technologií. Vysoké učení technické představilo projekt NETME, který má jihomoravskou metropoli dostat na špičku vývoje strojírentví.
Novgorod - Staré zápisy vyprávějí o sporu, který mohl skončit unikátním trestem.
Ostrava - Od druhého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj se stala jeho součástí muzikologická konference Janáčkiana. „V letech 1977 až 2002 to bylo šestadvacet ročníků těchto setkání hudebních vědců, neboť konference se konala každoročně.
Leiden - Muži prošli během evoluce tvrdším výběrem a tak je ženský genom více variabilní.
Ostrava - Od druhého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj se stala jeho součástí muzikologická konference Janáčkiana.
Hranice -Vědci, umělci, hudebníci, organizátoři kulturního a společenského života, ti všichni mohou získat cenu města, kterou bude letos už počtvrté udělovat hranická radnice.
Pasadena, USA (AKTUALIZOVÁNO)– Robot Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku bude po devadesát dní zkoumat rudou planetu.
Třebíč - Lidem z Třebíče a okolí naskytla jedinečná šance.
Délka končetin prozrazuje na člověka mnohem více, než jeho vztah k pohybu. Signalizuje i to, jakou má paměť.
Pasadena - Americká sonda Phoenix se za pozornosti amerických astronomůpřipravuje k přistání na Rudé planetě, na jejíž povrch usedne v zítřejších brzkých ranních hodinách.
Bruslit po ledu se dá…i bez ledu. Alespoň v Japonsku.
Londýn – Slavné křišťálové lebky údajně vytvořené aztéckou nebo mayskou civilizací, jsou s největší pravděpodobností pouhými padělky.
Londýn – Vhodné a přiměřené stravování a dostatek pohybu chrání člověka před řadou civilizačních chorob, to je všeobecně známá věc. Vědci nyní považují za prokázané, že se tímto způsobem můžeme vyhnout cukrovce, anebo alespoň zpomalit její nástup.
Washington – K Marsu se blíží americká sonda Phoenix, která má v neděli přistát v oblasti severního polárního kruhu planety.
Nový Jičín – Další slavný hollywoodský herec se připojil do celosvětové diskuze o ekologii. Herec Leonardo DiCaprio produkoval snímek 11. hodina, který se ptá, zda je svět na pokraji ekologické katastrofy. Novojičínský Biograf Artefakt jej uvede vsobotu 24. května od 20 hodin.
Izraelští drúzové v sobě ukrývají pravěkou DNA. Ta umožňuje nahlédnout do dějin Středního východu a zároveň poskytuje jedinečnou příležitost pro lékařský výzkum.
Calgary, Kanada – Nález „žabomloka“, zkameněliny staré 290 milionů let, která spojuje současné žáby a mloky, může ukončit dlouhou debatu o minulosti obojživelníků. Oznámili kanadští vědci.
Canberra – Láska přes internet může být klamná a jen v malém počtu případů přejde v opravdový vztah. Většina lidí, kteří hledají novou známost přes on-line seznamky, totiž zatajují své stinné stránky.
Pardubice - „V Americe jsme měli pět projektů,“ řekla členka národní delegace Jana Smetanová.
ÚHERCE - Archeologové objevili nedaleko Úherců bohatě vybavený hrob, předběžně datovaný do staršího období doby halštatské (okolo 7. století před naším letopočtem). K významnému nálezu se dostali v podstatě náhodou.
Člověk je už jen krůček od vývoje vlákna stejných vlastností jako má pavučina. Tedy nejpevnějšího vlákna na světě.
Frankfurt nad Mohanem – Zatímco člověk se ve světě orientuje pomocí odstínů pouhých tří barev, mořští korýši jich rozeznají až dvanáct, a to v rozsahu od ultrafialového až po infračervené světelné spektrum.
Melbourne – DNA tasmánského tygra, který se již před sto lety stal pouhým exponátem v přírodovědném muzeu, se podařilo přivést zpět k životu vědcům Melbournské univerzity.
Na otázku, jestli existují nějaké etické či mravní bariéry, které by mohly vědce zabrzdit v jejich experimentech, je jednoduchá odpověď. Neexistují. Nic nakonec neodolá lidské zvědavosti a jedinou skutečnou bariérou je naše dočasně omezené poznání.
New York - Nejčastější celosvětový „zabiják“ - rakovina plic - by mohl být do budoucna odhalena již v raném stadiu, a to pomocí krevních testů.
Boston, USA /VIDEO/– Věda v posledních letech stále více upíná pozornost k přírodě. Ta totiž za ni udělala ohromný kus práce. To, na čem pracovala miliony let, pro vědce představuje dokonale fungující vzory, které je možné napodobit.