Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Nová práce po padesátce? Žádná legrace...

Ústí nad Orlicí/Praha - Počet nezaměstnaných na Orlickoústecku dlouhodobě klesá. Snižuje se také počet nezaměstnaných, kterým je nad padesát let. Na celkové nezaměstnanosti se ovšem podílejí stále větším procentem.

První opice vylezly na stromy, aby šetřily energií

Durham, USA – Věda se již řadu let zabývá otázkou, co vlastně přimělo nejstarší primáty vylézt na stromy. Američtí vědci tvrdí, že vedle bezpečného úkrytu před predátory a dostatku stravy jim koruny stromů vyhovovaly proto, že se v nich pohybovali stejně lehce jako na zemi.

Obezita komplikuje život i hubeným lidem

Ženeva - Skutečnost, že obezita způsobuje závažné zdravotní obtíže, je všeobecně známá. Tím ale problém zdaleka nekončí. Britští vědci si dali tu práci a prokázali, že otylost ve svých důsledcích napomáhá globálnímu oteplování naší planety.

Vrásky na čele labužníků, lanýž je ohrožen

Paříž - Globální oteplování dělá velké starosti nejen vědcům a politikům ale také labužníkům. Černý lanýž, jedna z největších delikates francouzské kuchyně, je ohrožen změnami klimatu.

Zahrát si kuličky s kapkami vody?

Brno - Brněnští vědci z Masarykovy univerzity vynalezli plazmovou tužku, která dokáže různé povrchy ošetřit tak, že po nich voda steče po kapkách.

Mléčná dráha má novou supernovu

Washington - Astronomům se v oblasti Mléčné dráhy odhalila nová supernova. Vznikla už před 140 lety, byla však zahalena vesmírným prachem.

Bulharka: Cítím se u vás lépe než v Praze

Uherské Hradiště - Teodorička Gotovska-Hanze, vědecká pracovnice Historického ústavu bulharské Akademie věd v Sofii, vystudovala bohemistiku na pražské Karlově univerzitě, a tak jí nedělá problém přednášet referát či poskytnout rozhovor Slováckému deníku v češtině.

Kojenecké láhve mohou být škodlivé

Co jiného by mělo být bezpečné a zdravotně nezávadné než kojenecká láhev, ze které pije malé dítě i několikrát za den. Nové vědecké výzkumy ovšem ukázaly, že některé z těchto výrobků nemusí být úplně v pořádku.

Zdeněk Krummholz o rodě Suchardů

Nová Paka - V městské knihovně se v úterý 13. května dopoledne uskutečnilo setkání studentek pedagogické školy s doktorem Zdeňkem Krummholzem z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Britskou biobanku obslouží robot

Londýn - Britové vyvinuli robotický systém pro péči o miliony biologických vzorků v teplotách pod bodem mrazu. Odborníci ho považují za špičkové technické dílo.

Inkové byli mistry v trepanaci lebek

New Haven - Náročné operace lebky, takzvané trepanace, byly zaznamenány již v pozdní době kamenné i ve starém Řecku. Vědci však nemohou najít společné stanovisko, z jakých důvodů se v různých částech světa prováděly.

Výzkumy zbouraly mýtus o původu Sahary

Kolín nad Rýnem, Německo – Mýtus o náhlém vzniku nejrozsáhlejší pouště světa byl zbourán. Nejnovější výzkumy svědčí o tom, že přeměna Sahary ze stepi v poušť nebyla otázkou několika století, nýbrž pár tisíciletí.

Muži na Valašsku: už bylo dost diskriminace

Vsetín - Konec diskriminace mužů! S tímto heslem bude celý květen na veřejnost apelovat mužské sdružení Direkt s.m.o. Na potlačování práv mužů chce poukázat výstavami, koncerty a dalšími kulturními akcemi.

Rukopis Vladimira Nabokova v ohni neskončí

Londýn, Moskva - Třicet let spočíval v sejfu jedné švýcarské banky poslední, nedokončený román Vladimira Nabokova, ruského spisovatele, který prožil většinu života na Západě a který stvořil jeden z nejskandálnějších románů světové literatury 20. století – Lolitu.

Divadlo uvede Pygmalion

Liberec - Kdo by neznal Pygmalion, nejslavnější hru G. B. Shawa, proslavenou také jako filmový muzikál s Audrey Hepburnovou v roli prostořeké dívky z lidu Lízy? Hru nyní nastudovalo i liberecké divadlo.

Břeclavský rybochod je pro některé ryby rychlý

Břeclav - Rybí přechod na břeclavském jezu zatím využívají k migraci proti proudu jen některé druhy ryb. Překážku zatím zdolávají pouze zdatnější jedinci. Vědci řeší, jak snížit rychlost proudící vody v horní části rybochodu.

Rozbor slin najde HIV rychleji než krevní test

Montreal - Rozbor slin u těhotných žen se ukázal být mnohem rychlejší a účinnější cestou, jak zamezit šíření choroby AIDS z matky na dítě, než dosavadní krevní rozbory. Znamená to další mezník v boji proti šíření nemoci.

Na Pohansko míří bádat studenti

Břeclav - Archeologická památková rezervace Pohansko nedaleko Břeclavi je podle vědců jednou z nejvýznamnějších raně středověkých památek na území všech slovanských národů.

Globální oteplování se pozastaví

Kiel, Německo – Největší ekologická hrozba globálního oteplování se na příštích deset let pozastaví. Takový je výsledek studie německých vědců zveřejněné v časopise Nature.

Lidstvo jen o vlásek uniklo vymření

Stačilo málo a člověk nebyl pánem tvorstva. Před 70 tisíci lety se počet předchůdců dnešních lidí snížil natolik, že vývojová větev člověka málem skončila.

Ze Znojma jde 70 milionů na výzkum

Znojmo - Společnost Pegas investuje do výzkumu sedmdesát milionů korun. Tým vědců bude čtyři roky pracovat na speciální povrchové úpravě netkaných textilií.

Biologie? Vědcům nevadí, že není v kurzu

Svitavy -Celostátní biologická olympiáda včera skončila. Mladí biologové neseděli jen v učebnách gymnázia, vyrazili také do přírody. U svitavských rybníků zkoumali souvislosti mezi flórou a faunou.

Supi se ocitli na pokraji vyhubení

Bombaj, Londýn - Supům na indickém subkontinentu hrozí do desíti let naprosté vyhynutí, pokud nebude zakázáno používání veterinárního léku, který je decimuje.

Hašek a Lada byli přátelé před stolety jako dnes

Lipnice nad Sázavou - „To je škandál! Kdo to vymyslel? Bretschneider, co to má znamenat?“ rozčiloval se císařpán František Josef II. při úterním odhalení piedestalu pro sochu Jaroslava Haška poblíž Hostince U České koruny v Lipnici nad Sázavou.

Kozubek z Akademie věd: Podporujme CEITEC i CESLAB

Brno - Na výroky, které zazněly na včerejším setkání představitelů brněnských vysokých škol a společnosti CEITEC s vědci, kteří se na projektu Středoevropského technologického institutu podílejí, dnes zareagoval ředitel Biofyzikálního ústavu Akademie věd Stanislav Kozubek.

V někdejší Poldovce vyroste technologické centrum

Praha - Vývoj nových motorů a počítačového vidění pomáhajícího řidičům aut, převratné stavební postupy, které umožní budovat domy s minimálními nároky na vytápění či nové technologie pro čištění vody.

Léky na vysoký tlak účinně zeštíhlují

Melbourne – Sen všech líných mlsalů i řady nemocných trpících nadváhou je nadosah. Účinné tablety proti obezitě jsou podle australských vědců dokonce již kdostání vlékárnách – zatím je ale lékaři předepisují pouze na léčbu vysokého krevního tlaku.

CEITEC musí uspět, řekl rektor vědcům

Brno - Podle rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy je téměř nemožné, aby projekt Středoevropského technologického institutu CEITEC za deset miliard korun nezískal peníze zEvropské unie. Uvedl to na úterním setkání svědci zbrněnských vysokých škol, kteří se na přípravách CEITECu podílejí. Konkurenčního projektu Akademie věd, synchrotronové laboratoře CESLAB, se nebojí.

Nemravná orchidej trápí vosy

Vědci našli orchidej, která si ošklivě pohrává se samečky vos. Květina dokáže tak věrně napodobit vosí samičky, že se do ní samci zamilují.

V někdejší Poldovce vyroste technologické centrum. Do čtyř let!

Kladno, Praha - Vývoj nových motorů a počítačového vidění pomáhajícího řidičům aut, převratné stavební postupy, které umožní budovat domy sminimálními nároky na vytápění či nové technologie pro čištění vody. To jsou jen některé zoblastí, které by svými objevy měli pomáhat měnit vědci bádající vKladně. A to už za čtyři roky, kdy tam má začít fungovat vědecko-technický park zaměřený na technologie pro udržitelný rozvoj a zdraví člověka. Vybudovat by se ho mělo podařit díky příspěvkům zfondů Evropské unie.