Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Labuť má plastový kroužek na krku zcela záměrně

Bruntál - Už několik žádostí o odchycení a záchranu labutě, která si na krk navlékla plastový kroužek, dostal odbor životního prostředí bruntálské radnice. Všímaví lidé se ale v tomto případě naštěstí mýlí.

Lidé s rakovinou věří novému léku

Praha - Ještě se v Česku ani nezačal testovat, a už se k němu upnuly stovky pacientů. Řeč je o preparátu 9219, který by mohl léčit nemocné s rakovinou lymfatických uzlin a chronickou leukemií.

Chyba programu pokazila sondě Cassini průzkum Enceladu

Washington – „Nevysvětlitelný zásek softwaru“ vyřadil klíčové zařízení, které mělo sondě Cassini umožnit prozkoumat složení tajemných gejzírů na Saturnově měsíci Enceladu. Vnoci ze čtvrtka na pátek o tom informovala americká kosmická agentura NASA.

Budou nám počítače číst myšlenky?

Nosíte vhlavě tajemství, okterých nikdo neví? Zatím jsou vbezpečí. Vědci dosud neumějí číst myšlenky, ale už na tom pracují. Vymysleli počítačový program, který znervové činnosti mozku pozná, na jakou fotografii se člověk díval.

Jelen Pepa je novou hvězdou internetu

Vimperk - Sledovat jelena krok za krokem se ve volné přírodě podaří jen málokomu. Na internetových stránkách Národního parku Šumava však mohou milovníci přírody vidět, jak daleko a kam chodí několik místních jelenů a rysů.

USA chtějí méně ozonu

Washington – Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) vydala přísnější nařízení na snížení přízemního ozonu v ovzduší. Ačkoli nové požadavky rozrušily průmyslníky, vlastní vědci agentury EPA je kritizovali pro jejich benevolenci.

My a oni

O sociálních stereotypech se píše, že jsou druhem přesvědčení o vlastnostech a chování členů lidských skupin, včetně představ, jak a proč tyto vlastnosti vznikly, jak se uplatňují a projevují. Stereotypy jsou nože o dvou ostřích: Na jedné straně usnadňují zpracovávání informací zjednodušením.

Jihočeští biologové objevili předchůdce malárie

České Budějovice - Předka parazitických prvoků, kteří způsobují malárii a toxoplazmózu, našli českobudějovičtí vědci spolu s kolegy z Austrálie, Skotska a USA. Z praktického hlediska může tento významný objev značně přispět k vývoji léků proti malárii.

Polárníci se vrátili do Brna

Brno - Polárníci Masarykovy univerzity se po šesti týdnech vrátili z Antarktidy. Vědci se na ostrově Jamese Rosse zaměřili na problémy globálního oteplování nebo ozónové vrstvy.

Brno otestuje lék na leukémii

Brno - Lék proti nádorovým onemocněním z dílny profesora Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie může už brzy znamenat naději pro české pacienty. Zkoušet na lidech jej totiž začne i brněnská fakultní nemocnice v Bohunicích.

Groteska vyprávěná koláží

Brno - Prvky talk show a výtvarného divadla se propojí v novém groteskním příběhu Malé scény Mahenova divadla. Autoři padesátiminutovou koláž pojmenovali Komondor a zahrají ji poprvé v pondělí desátého března v sedm hodin večer.

Grand Canyon je starší, než se dosud myslelo

Washington – Grand Canyon na řece Colorado ve státě Arizona se začal vyvíjet před 17 miliony lety. Dosud se však předpokládalo, že jeho historie začala o 11 milionů let později. V pátek o tom informoval vědecký časopis Science.

Skrytá mayská sídla hledají družice

Starodávní mayští astronomové budovali své vznešené chrámy podle polohy hvězd. Díky snímkům z vesmíru nyní archeologové objevují pozůstatky ztracených měst v guatemalské džungli.

Stavbu synchrotronu ohrožuje pískovna

Brno - Brusel podporuje vznik špičkového výzkumného zařízení v Brně-Černovicích. Fungování urychlovače ale brání odstřely v sousední pískovně.

Opeření poslové jara přiletěli už v lednu

Vyškovsko - S předčasně blížícím se jarem mohou lidé už v lesích slyšet melancholický zpěv drozda brávníka nebo bubnování datlů a ve městech ještě nesmělý zpěv kosů. O prvních poslech jara na Vyškovsku má přehled známý rousínovský ornitolog Jiří Bartl.

Paroubek stihnul v Brně studenty i odboráře

Brno - Nabitý den strávil v Brně předseda ČSSD Jiří Paroubek. Během osmi hodin stihl exkurzi po univerzitním kampusu, diskusi se studenty, návštěvu veletrhu s ochutnávkou slivovice a na závěr jednání s odboráři.

Vodní srážky umožňují mikroorganismy

Washington - Bakterie proklínaná zemědělci nezpůsobuje pouze skvrnitost listů, ale je také rozhodujícím faktorem pro tvorbu deště a sněhu. Vyplývá to z nové studie amerických vědců, zveřejněné časopisem Science.

Archeologové našli u Mašovic tři tisíce let starou keramiku

Mašovice - O kousek dál ve výzkumu historie Znojemska pokročili ve středu archeologové pod vedením Zdeňka Čižmáře.V západní části okraje Mašovic při hloubení výkopu na kanalizaci našli tři místa, která celá tisíciletí ukrývala keramické nádoby. Na jednom z nich dokonce z mladší doby bronzové.

Výjimečná kniha o Hánových

Uherské Hradiště - U profesionálních badatelů, vědců, kteří publikují výsledky své práce, zpravidla neočekáváme, že by předností jejich literárního stylu měla být „čtivost“, tedy taková kvalita textu, která nedá čtenáři nedočtenou knihu odložit.

Peníze dostanou vědci i Romové

Frýdek-Místek - Více než tři sta padesát tisíc korun rozdělili frýdecko-místečtí zastupitelé mezi devatenáct místních organizací a spolků z městského fondu výchovy, vzdělávání a zájmových aktivit.

Student z Vranovic ohromil lékařský svět

Vranovice - Tomas Helikar, tohle jméno je spolu sdalšími třemi americkými vědci nyní skloňováno vmnoha významných světových médiích a odborných lékařských publikacích. Přinesli totiž světu objev vtom smyslu, že buňky mají “mozek” a vyvinuli ktomu isimulační software.

Mladík z Vranovic prokoukl buňky

Vranovice - Kluk zvesnice, který kácel přespolákům máju, učinil významný objev vAmerice. Teď už oTomáši Helikarovi zVranovic ví řada lékařských odborníků.