![](https://g.denik.cz/17/b7/kytka003_prazena-list-l.jpg)
Svátek slaví Iva, zkratka od Ivany
VÝCHODNÍ ČECHY - V občanském kalendáři oslavuje svátek Iva. Jméno je vlastně zkratkou od Ivany, což je ženská podoba Ivana. Na počátku je hebrejské jméno Jan, které se překládá „Bůh je milostivý“.
VÝCHODNÍ ČECHY - V občanském kalendáři oslavuje svátek Iva. Jméno je vlastně zkratkou od Ivany, což je ženská podoba Ivana. Na počátku je hebrejské jméno Jan, které se překládá „Bůh je milostivý“.
BŘECLAVSKO - Přestože jsou bobři chránění, většina lesníků z nich radost nemá. Okusují totiž stromy i mladou výsadbu. Změnit by to mohl pomoci nový vědecký výzkum.
V. BRITÁNIE - Obyčejné mytí rukou může mít rozhodující význam pro zabránění pandemie chřipky, ubezpečují australští vědci.
ZAJÍMAVOST - Také si váš potomek v jídle tak trochu vybírá a nerad zkouší nová jídla? Co za nechutí dětí k novým chutím stojí, zkoumali vědci z Velké Británie a přišli se zajímavým zjištěním – strach z neznámých potravin je zapsán v našich genech.
FRÝDEK-MÍSTEK – Do tématu, na které se různí názory, se minulý týden ve Frýdku-Místku opřel ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). V Modrém salonku Městské knihovny na Hlavní ulici v Místku totiž uvedl promítání dokumentárního filmu Velký podvod s globálním oteplováním britského režiséra Martina Durkina.
BRNO - Ministerstvo školství v pondělí udělilo prestižní cenu za výzkum brněnskému vědci z Vysokého učení technického Miroslavu Kasalovi.
PRAHA - Přírodních katastrof přibývá. Nejde ale jen o časté povodně, stoupající hladiny oceánů a vyšší teploty. Sužovat nás brzy mohou také války, hladomory a populační úbytky, varují vědci.
PAŘÍŽ - Je vznik života na planetě Zemi zcela jedinečným výsledkem stamiliónů let vývoje nebo se na zemský povrch první živé organismy dostaly z vesmíru? To je otázka, kterou se vědci snaží nalézt odpověď už desítky let. Žádný jednoznačný důkaz o tom, že lidé jsou potomky dávných „marťanů“ zatím nepadl, ale poslední experimenty tuto možnost nevyloučily.
OLOMOUC - Naději tisícům pacientů s rakovinou lymfatických uzlin, chronickou leukémií nebo rakovinou prostaty by mohly dát nové léky, které budou v příštích měsících testovat odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc.
OLOMOUC - Naději tisícům pacientů s rakovinou lymfatických uzlin, chronickou leukémií nebo rakovinou prostaty by mohly dát nové léky, které budou v příštích měsících testovat odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc.
PRAHA - Českým vědcům se podařil převratný objev. Vynalezli unikátní látku Hema, která velmi rychle a účinně hojí rozsáhlá poranění a poškození kůže. „Převratnost spočívá v tom, že se nám podařilo do látky zabudovat lapače volných kyslíkových radikálů,“ řekl Jiří Labský, jeden z autorů objevu.
Také si váš potomek vjídle tak trochu vybírá a nerad zkouší nová jídla? Co za nechutí dětí knovým chutím stojí, zkoumali vědci zVelké Británie a přišli se zajímavým zjištěním – strach zneznámých potravin je zapsán vnašich genech.
NEW YORK -Tým amerických vědců při výzkumu termitů zjistil, že enzymy obsažené v jejich trávicím ústrojí mohou vyrábět čisté obnovitelné palivo pro spalovací motory.
HODONÍNSKO - Archeologové regionu získali v poslední době mnoho unikátních nálezů, které odkrývají část života našich předků. Mezi ně patří rozsáhlé naleziště v Žarošicích, Bzenci, Sobůlkách či čerstvě na hodonínském náměstí.
VSETÍN - Jiří Vaculín ze Vsetína působí často v zahraničí. Teď se chystá do Holandska.
TIŠICE - Letošní výzkum skončí už zítra, do pískovny se archeologové vrátí na jaře
VÝCHODNÍ ČECHY - Tvořivá sobota začíná v Domě památek v šestnáct hodin. Nádvoří královéhradeckého Regiocentra Nový pivovar se o víkendu stane místem předvánočních trhů, kam mohou lidé zamířit nejen na nákup, ale také na chlupaté knedlíky či krkonošské kyselo.
LONDÝN - Evropští výzkumníci objevili zkamenělé klepeto obrovitého štíra, který žil před 390 miliony let v řekách a bažinách na území dnešního Německa. Živočich měřil na délku 2,5 metru.
VSETÍN - Zajímavé a krásné povolání si před více než čtyřiceti lety zvolil Jiří Vaculín ze Vsetína. Ve své dílně staví, spravuje a restauruje varhany. Výsledky jeho práce mají lidé možnost slyšet v kostelech nejen u nás, ale i v zahraničí.
VSETÍN - Zajímavé a krásné povolání si před více než čtyřiceti lety zvolil Jiří Vaculín ze Vsetína. Ve své dílně staví, spravuje a restauruje varhany. Výsledky jeho práce mají lidé možnost slyšet v kostelech nejen u nás, ale i v zahraničí.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Nového uměleckého ředitele vybrala Rada Asociace českých filmových klubů (AČFK) ve středu 14. listopadu. Stal se jím ředitel Přehlídky animovaného filmu Olomouc, předseda FK PASTICHE FILMZ a dramaturg festivalu Academia Film Olomouc, filmový vědec Pavel Bednařík.
WASHINGTON - Před 110 miliony let se v oblasti dnešní africké Sahary pohyboval dinosaurus, na němž vědce nejvíce překvapila jeho tlama. Byla vybavena ústrojím, jež sloužilo k přesávání potravy.
PRAHA - Vědci se při vývoji robotů stále více snaží napodobovat přírodní vzory. Pokouší se stavět roboty tak, aby se pohybovali a sociálně reagovali jako živí. Napodobit let mouchy nebo plazení hada dnes už není problém. Výzkum však postoupil dál, když sestavil robota se samostatným rozhodováním.
JIŽNÍ MORAVA - Synchrotron. Tajemný název jaderného zařízení, které mnohým nahání strach. Pro vědce ale excelentní laboratoř, která umí neuvěřitelné zázraky.
SOVINEC – Běžné prohlídky ozvláštňuje každý rok na hradě Sovinci sokolník Monti. Návštěvníky nenechává na pochybách, že žije plně pro své opeřence. V současnosti vychovává tři dravce. Věnuje se jim každý den, co je dovolená neví.
PRAHA - Komedií Chyťte doktora o manželce, milence a jiných ženách jednoho gynekologa vstupuje na českou filmovou scénu další režisér, Martin Dolenský.
PAŘÍŽ - Pátrání po stopách vody a známkách života na Marsu, ať už minulých nebo současných, se stane hlavním cílem mise Evropské kosmické agentury (ESA) ExoMars. Její start je plánován na rok 2013.
MLADÁ BOLESLAV - V obřadní síni radnice v Mladé Boleslavi ve středu ocenili nové nositele významných ocenění Českého červeného kříže. Za 40 bezpříspěvkových odběrů krve tady převzalo 17 mužů i žen Zlaté plakety s reliéfem objevitele krevních skupin, českého vědce Jana Janského.
SAN FRANCISCO - Nanotechnologie, slavená jako věda budoucnosti, může způsobit velké škody lidskému zdraví.
LONDÝN - Američtí vědci se přiblížili okamžiku, kdy se dopravní prostředky poháněné vodíkem stanou stejnou samozřejmostí jako dnes vozy spalující fosilní paliva.
BRNO - Odhalit rakovinu z kapky krve. To umí vědci z brněnské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity.
HONGKONG - Vědci nalezli v Africe deset milionů let starou čelist nového druhu lidoopa, který byl blízkým příbuzným goril, šimpanzů i lidí. Kus čelisti s 11 zuby byl objeven v usazeninách sopečného bahna v oblasti Nakali v Keni.
PRAHA - Karel Hynek Mácha kromě svých básní a próz po své náhlé smrti v pouhých šestadvaceti letech zanechal i deníky a zápisníky. Dochovala se pouze torza toho, co si básník zapisoval, přičemž zlomek deníku z roku 1835 existuje ve dvou verzích.
BERLÍN - Zkamenělý výjev ze života před 290 miliony let objevili vědci v sárské pánvi v jihozápadním Německu. Fosilizovaný žralok měl v sobě mloka a ten zase ulovenou rybu.
HONGKONG - Vědci z Tokijské univerzity provedli experiment, při němž odstranili určité receptory v čichovém centru myšího mozku. Myšky se pak přestaly bát koček.
NĚMECKO - Roboti jako umělý hmyz, který létá? Už to není fantazie, ale realita. Vědci sestrojili první exempláře. Létající roboti budou pátrat po obětech katastrof, kontrolovat elektrárny a slídit po špionech.
PŘIBYSLAV - Takové poklady Přibyslav snad ještě nepamatuje. Nejde o žádné truhlice plné šperků, ale „obyčejné“ papíry. Či spíše neobyčejné. Už pouze do zítřka si mohou lidé prohlédnout nejstarší dochované dokumenty, které se k Přibyslavi váží. Největší zájem je o první písemnou zmínku o městě z roku 1257.
JAPONSKO - Čich je u zvířat jedním znejdůležitějších smyslů a pomáhá jim rozpoznat nebezpečí. Japonští vědci však zjistili, že tuto schopnost lze snadno „vypnout“ eliminací určitých čichových receptorů vmozku.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - V rámci právě probíhajícího Týdne vědy a techniky, který celostátně organizuje Akademie věd ČR, si program pro veřejnost připravili i vědečtí pracovníci z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.
CHICAGO - Proč jsou někteří lidé schopni přísahat, že si přesně pamatují události, které se nikdy nestaly? Protože věří svým falešným vzpomínkám. Jak je ale vůbec možné, že v lidském mozku mohou vznikat falešné vzpomínky? Pravděpodobně to umožňuje skutečnost, že vzpomínky jsou v mozku uchovávány na dvou místech.
NEW YORK - Ekologické projekty nutně nemusejí mít sympatie ekologických organizací. Vtěchto dnech rozjíždí soukromá společnost Planktos svůj projekt, jehož cílem je přispívat k odstraňování přebytku oxidu uhličitého vatmosféře pěstováním planktonu na otevřeném moři.
ZLÍN - Významný zlínský archeolog Jiří Kohoutek v pondělí po měsíční hospitalizaci skonal v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.
OSTRAVA - Akademie věd České republiky pořádá od 1. do 11. listopadu v pořadí již sedmý Týden vědy a techniky. Lidé mají i letos příležitost navštívit vědecká pracoviště Akademie věd v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Olomouci a diskutovat s předními vědci o jejich práci.
PŘÍBRAM - Rodiče často ani netuší, kolik času denně má jejich dítě mobilní telefon u hlavy.
LONDÝN - Jediný gen zřejmě rozhoduje o tom, zda děti kojené mateřským mlékem budou mít vyšší inteligenci či nikoli.
KOMENTÁŘ - Rusové jsou ožralci, Japonci workoholici, vědci jsou roztržití podivíni a cikánům se nechce pracovat a zneužívají sociální dávky.
GLAND - Koncem loňského roku se objevila zpráva, že delfínovec čínský (Lipotes vexillifer), přezdívaný Bílá ploutev, zřejmě zcela vyhynul. Vědcům se během šestitýdenní expedice na řece Jang-c'-ťiang v Číně nepodařilo najít ani jednoho.
LUXOR -Přímo do tváře záhadami obestřeného panovníka Tutanchamona, který před více než 3 tisíci lety vládl z faraónského trůnu mocné egyptské říši, mohou od včerejška pohlédnout tisíce návštěvníků Egypta.
Filmová recenze - Planeta Země se nachází v bezprostředním ohrožení. Už teď je málem pozdě na záchranu. Blíží se kolaps ekosystému, definitivní armageddon. Na Zemi ale tentokrát neútočí žádná invaze plundrujících Marťanů, neusiluje o ni ani zlotřilý uchvatitel moci nebo vědec s choutky světovládce. Naší planetě jdeme po krku tentokrát my sami. Lidé dneška. Přemnožení, bezohlední parazité s bezuzdným sobectvím a neúctou k životnímu prostředí kolem nás.
BRNO - Černá skládka plná ojetých pneumatik: dnes klasický obrázek okrajů měst, zítra už jen nepěkná vzpomínka.