Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Svátek slaví Iva, zkratka od Ivany

VÝCHODNÍ ČECHY - V občanském kalendáři oslavuje svátek Iva. Jméno je vlastně zkratkou od Ivany, což je ženská podoba Ivana. Na počátku je hebrejské jméno Jan, které se překládá „Bůh je milostivý“.

Bobry nechtějí už ani v ZOO

BŘECLAVSKO - Přestože jsou bobři chránění, většina lesníků z nich radost nemá. Okusují totiž stromy i mladou výsadbu. Změnit by to mohl pomoci nový vědecký výzkum.

Proč děti nerady zkouší nová jídla? Kvůli genům

ZAJÍMAVOST - Také si váš potomek v jídle tak trochu vybírá a nerad zkouší nová jídla? Co za nechutí dětí k novým chutím stojí, zkoumali vědci z Velké Británie a přišli se zajímavým zjištěním – strach z neznámých potravin je zapsán v našich genech.

Ministr uvedl snímek o podvodu oteplování

FRÝDEK-MÍSTEK – Do tématu, na které se různí názory, se minulý týden ve Frýdku-Místku opřel ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). V Modrém salonku Městské knihovny na Hlavní ulici v Místku totiž uvedl promítání dokumentárního filmu Velký podvod s globálním oteplováním britského režiséra Martina Durkina.

Největší hrozba lidstva? Klimatické změny

PRAHA - Přírodních katastrof přibývá. Nejde ale jen o časté povodně, stoupající hladiny oceánů a vyšší teploty. Sužovat nás brzy mohou také války, hladomory a populační úbytky, varují vědci.

Život mohl přežít cestu mezi planetami

PAŘÍŽ - Je vznik života na planetě Zemi zcela jedinečným výsledkem stamiliónů let vývoje nebo se na zemský povrch první živé organismy dostaly z vesmíru? To je otázka, kterou se vědci snaží nalézt odpověď už desítky let. Žádný jednoznačný důkaz o tom, že lidé jsou potomky dávných „marťanů“ zatím nepadl, ale poslední experimenty tuto možnost nevyloučily.

Olomoučtí vědci zkusí nový lék na rakovinu

OLOMOUC - Naději tisícům pacientů s rakovinou lymfatických uzlin, chronickou leukémií nebo rakovinou prostaty by mohly dát nové léky, které budou v příštích měsících testovat odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Olomoučtí vědci zkusí nový lék na rakovinu

OLOMOUC - Naději tisícům pacientů s rakovinou lymfatických uzlin, chronickou leukémií nebo rakovinou prostaty by mohly dát nové léky, které budou v příštích měsících testovat odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Čeští vědci vynalezli převratný lék na rány

PRAHA - Českým vědcům se podařil převratný objev. Vynalezli unikátní látku Hema, která velmi rychle a účinně hojí rozsáhlá poranění a poškození kůže. „Převratnost spočívá v tom, že se nám podařilo do látky zabudovat lapače volných kyslíkových radikálů,“ řekl Jiří Labský, jeden z autorů objevu.

Proč děti nerady zkouší nová jídla? Mohou za to geny

Také si váš potomek vjídle tak trochu vybírá a nerad zkouší nová jídla? Co za nechutí dětí knovým chutím stojí, zkoumali vědci zVelké Británie a přišli se zajímavým zjištěním – strach zneznámých potravin je zapsán vnašich genech.

Termiti ukazují cestu k novému biopalivu

NEW YORK -Tým amerických vědců při výzkumu termitů zjistil, že enzymy obsažené v jejich trávicím ústrojí mohou vyrábět čisté obnovitelné palivo pro spalovací motory.

O archeologii je zájem

HODONÍNSKO - Archeologové regionu získali v poslední době mnoho unikátních nálezů, které odkrývají část života našich předků. Mezi ně patří rozsáhlé naleziště v Žarošicích, Bzenci, Sobůlkách či čerstvě na hodonínském náměstí.

Tipy na víkend: Tvořivá sobota s kaligrafií

VÝCHODNÍ ČECHY - Tvořivá sobota začíná v Domě památek v šestnáct hodin. Nádvoří královéhradeckého Regiocentra Nový pivovar se o víkendu stane místem předvánočních trhů, kam mohou lidé zamířit nejen na nákup, ale také na chlupaté knedlíky či krkonošské kyselo.

V dávných bažinách žil obří štír

LONDÝN - Evropští výzkumníci objevili zkamenělé klepeto obrovitého štíra, který žil před 390 miliony let v řekách a bažinách na území dnešního Německa. Živočich měřil na délku 2,5 metru.

Novým ředitelem AČFK je filmový vědec Pavel Bednařík

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Nového uměleckého ředitele vybrala Rada Asociace českých filmových klubů (AČFK) ve středu 14. listopadu. Stal se jím ředitel Přehlídky animovaného filmu Olomouc, předseda FK PASTICHE FILMZ a dramaturg festivalu Academia Film Olomouc, filmový vědec Pavel Bednařík.

Ještěr při pastvě připomínal vysavač

WASHINGTON - Před 110 miliony let se v oblasti dnešní africké Sahary pohyboval dinosaurus, na němž vědce nejvíce překvapila jeho tlama. Byla vybavena ústrojím, jež sloužilo k přesávání potravy.

Vědci vyvinuli hmyz s umělou inteligencí

PRAHA - Vědci se při vývoji robotů stále více snaží napodobovat přírodní vzory. Pokouší se stavět roboty tak, aby se pohybovali a sociálně reagovali jako živí. Napodobit let mouchy nebo plazení hada dnes už není problém. Výzkum však postoupil dál, když sestavil robota se samostatným rozhodováním.

Dovolenou sokolníci nemají

SOVINEC – Běžné prohlídky ozvláštňuje každý rok na hradě Sovinci sokolník Monti. Návštěvníky nenechává na pochybách, že žije plně pro své opeřence. V současnosti vychovává tři dravce. Věnuje se jim každý den, co je dovolená neví.

Na komedii o nevěře peníze jsou

PRAHA - Komedií Chyťte doktora o manželce, milence a jiných ženách jednoho gynekologa vstupuje na českou filmovou scénu další režisér, Martin Dolenský.

Dárci krve převzali v Boleslavi ocenění

MLADÁ BOLESLAV - V obřadní síni radnice v Mladé Boleslavi ve středu ocenili nové nositele významných ocenění Českého červeného kříže. Za 40 bezpříspěvkových odběrů krve tady převzalo 17 mužů i žen Zlaté plakety s reliéfem objevitele krevních skupin, českého vědce Jana Janského.

Vodík pro auta vyrobí bakterie

LONDÝN - Američtí vědci se přiblížili okamžiku, kdy se dopravní prostředky poháněné vodíkem stanou stejnou samozřejmostí jako dnes vozy spalující fosilní paliva.

Vědci nalezli čelist předka lidoopů i lidí

HONGKONG - Vědci nalezli v Africe deset milionů let starou čelist nového druhu lidoopa, který byl blízkým příbuzným goril, šimpanzů i lidí. Kus čelisti s 11 zuby byl objeven v usazeninách sopečného bahna v oblasti Nakali v Keni.

Intimní šifry básníka Karla Hynka Máchy

PRAHA - Karel Hynek Mácha kromě svých básní a próz po své náhlé smrti v pouhých šestadvaceti letech zanechal i deníky a zápisníky. Dochovala se pouze torza toho, co si básník zapisoval, přičemž zlomek deníku z roku 1835 existuje ve dvou verzích.

Už v permu velcí požírali malé

BERLÍN - Zkamenělý výjev ze života před 290 miliony let objevili vědci v sárské pánvi v jihozápadním Německu. Fosilizovaný žralok měl v sobě mloka a ten zase ulovenou rybu.

Roboti létají jako hmyz

NĚMECKO - Roboti jako umělý hmyz, který létá? Už to není fantazie, ale realita. Vědci sestrojili první exempláře. Létající roboti budou pátrat po obětech katastrof, kontrolovat elektrárny a slídit po špionech.

Záznam o Halleyově kometě mají i v Přibyslavi

PŘIBYSLAV - Takové poklady Přibyslav snad ještě nepamatuje. Nejde o žádné truhlice plné šperků, ale „obyčejné“ papíry. Či spíše neobyčejné. Už pouze do zítřka si mohou lidé prohlédnout nejstarší dochované dokumenty, které se k Přibyslavi váží. Největší zájem je o první písemnou zmínku o městě z roku 1257.

Jihočeští vědci pozvou zájemce do laboratoří

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V rámci právě probíhajícího Týdne vědy a techniky, který celostátně organizuje Akademie věd ČR, si program pro veřejnost připravili i vědečtí pracovníci z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.

Odkud se berou falešné vzpomínky?

CHICAGO - Proč jsou někteří lidé schopni přísahat, že si přesně pamatují události, které se nikdy nestaly? Protože věří svým falešným vzpomínkám. Jak je ale vůbec možné, že v lidském mozku mohou vznikat falešné vzpomínky? Pravděpodobně to umožňuje skutečnost, že vzpomínky jsou v mozku uchovávány na dvou místech.

Pěstováním planktonu proti skleníkovému efektu?

NEW YORK - Ekologické projekty nutně nemusejí mít sympatie ekologických organizací. Vtěchto dnech rozjíždí soukromá společnost Planktos svůj projekt, jehož cílem je přispívat k odstraňování přebytku oxidu uhličitého vatmosféře pěstováním planktonu na otevřeném moři.

Cikán: věc veřejná

KOMENTÁŘ - Rusové jsou ožralci, Japonci workoholici, vědci jsou roztržití podivíni a cikánům se nechce pracovat a zneužívají sociální dávky.

Evropských ryb ubývá, ničí je lov, přehrady i chemie

GLAND - Koncem loňského roku se objevila zpráva, že delfínovec čínský (Lipotes vexillifer), přezdívaný Bílá ploutev, zřejmě zcela vyhynul. Vědcům se během šestitýdenní expedice na řece Jang-c'-ťiang v Číně nepodařilo najít ani jednoho.

Deset odborníků z deseti varuje

Filmová recenze - Planeta Země se nachází v bezprostředním ohrožení. Už teď je málem pozdě na záchranu. Blíží se kolaps ekosystému, definitivní armageddon. Na Zemi ale tentokrát neútočí žádná invaze plundrujících Marťanů, neusiluje o ni ani zlotřilý uchvatitel moci nebo vědec s choutky světovládce. Naší planetě jdeme po krku tentokrát my sami. Lidé dneška. Přemnožení, bezohlední parazité s bezuzdným sobectvím a neúctou k životnímu prostředí kolem nás.