Washington /Tübingen - Prvního psa na světě domestikovali evropští lovci a sběrači. Dokládá to genetická studie, kterou zveřejnil tým pod vedením Olafa Thalmanna z univerzity ve finském Turku v odborném časopise Science. Vědci se přitom dlouho klonili k názoru, že domácí psi pocházejí z východní Asie či Blízkého východu. Spory ale prý neustanou.
Drobné kousky diamantu označované jako nanodiamantové částice mohou díky svým vlastnostem například sledovat dění v buňkách zhoubných nádorů. Vědci tak mohou získat lepší informace o příčinách vzniku rakoviny, což jim pomůže při hledání nových metod léčby této závažné nemoci. Tyto výsledky přinesl tříletý mezinárodní projekt Dinamo, do něhož se zapojili i čeští vědci, sdělil v tiskové zprávě Miloš Nesládek, hlavní koordinátor projektu Dinamo, který prostřednictvím svých fondů financovala Evropská unie.
Česká Lípa /REPORTÁŽ/ - V prostorách hotelu Lípa se konala už sedmnáctá Burza škol. Deváťáky tu ke studiu lákalo na čtyřicet středních škol z několika okresů.
Praha - Drobné kousky diamantu označované jako nanodiamantové částice mohou díky svým vlastnostem například sledovat dění v buňkách zhoubných nádorů. Vědci tak mohou získat lepší informace o příčinách vzniku rakoviny, což jim pomůže při hledání nových metod léčby této závažné nemoci. Tyto výsledky přinesl tříletý mezinárodní projekt Dinamo, do něhož se zapojili i čeští vědci, sdělil v tiskové zprávě Miloš Nesládek, hlavní koordinátor projektu Dinamo, který prostřednictvím svých fondů financovala Evropská unie.
Londýn – Kojte své dítě po dobu šesti měsíců a dostanete poukázky na nákup v supermarketech. To nabízí britská vláda v novém programu rodičkám v hrabstvích Jižní Yorkshire a Derbyshire.
Praha – Vědci a historici v pondělí v Národním muzeu představili projekt Europeana 1989. Velký mezinárodní program, který sdružuje odborníky zemí, jež jsou spojeny s revolučním rokem 1989 v Evropě, chce oslovit laickou veřejnost, aby se zapojila do archivování historie.
Londýn – Vědci v Tibetu objevili dosud nejstarší fosilii kočkovité šelmy. Pravěká velká kočka žila před 5,95 až 4,1 milionu let a nález poskytuje nové poznatky o evoluci koček, informovali podle agentury DPA američtí vědci, kteří objev zveřejnili v časopise Proceedings of the Royal Society B.
Olomouc – Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) přivítá v příštím roce hned několik významných amerických vědců. Na její půdě by měl v červnu přednášet i světoznámý filozof a lingvista Noam Chomsky.
Praha – Vědci a historici včera v Národním muzeu představili projekt Europeana 1989. Velký mezinárodní program, který sdružuje odborníky zemí, jež jsou spojeny s revolučním rokem 1989 v Evropě, chce oslovit laickou veřejnost, aby se zapojila do archivování historie.
Olomouc – Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) přivítá v příštím roce hned několik významných amerických vědců. Na její půdě by měl v červnu přednášet i světoznámý filozof a lingvista Noam Chomsky.
Dětská nemoc křivice, která kdysi ve viktoriánské éře vedla k epidemii zahnutých nohou a křivých páteří, se v Británii 21. století šokujícím způsobem vrací zpět. Napsala to agentura AP.
Jičínsko - Významný český bohemista Jan Gebauer se narodil 8. října 1838 v Úbislavicích. Ve své době byl jedním z předních českých vědců a dodnes patří mezi uznávané jazykovědce.
Sokolovsko - Rekultivovaná území bývalých důlních děl zažívají velmi dynamický biologický rozvoj. Potvrzují to výsledky více než dvacetiletých výzkumů vědců v okolí Sokolova i předběžné výstupy z letošních terénních prací.
New York - Tým amerických fyziků přišel s vědecky ověřenými tipy, které se týkají techniky močení, a vydal dokonce sérii doporučení, jež mají pomoci lépe udržovat hygienu. Vědci z laboratoře v Utahu, kteří zkoumali dynamiku kapalin, se pokusili své poznatky aplikovat v oblasti, kterou zná z běžného života každý muž, napsal server BBC. Díky nesčetným experimentům popsali, jakou reakci vyvolá proud tekutiny v toaletní míse a přišli na to, jaký způsob močení nadělá nejméně škody.
Letohrad – Letohradské soukromé gymnázium bude i v novém školním roce pokračovat v unikátním cyklu přednášek a besed se špičkovými osobnostmi české vědy, které přibližují „velkou vědu malému městu".
Washington - Rekordní množství uhynulých delfínů zaznamenaly v letošním roce americké úřady. Od července bylo podle nich na východní pobřeží Spojených států vyplaveno 753 mrtvých delfínů skákavých, což je asi desetkrát víc, než je běžné. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž zvířata decimuje virová infekce.
Praha – Oproti zavedeným představám není sexuální orientace ve tváři patrná. Dokládá to aktuální studie českých vědců, která vyvolala pozornost i v zahraničí. Homosexuální muži mají v obličeji mnohem více mužských rysů, než se dosud předpokládalo, což popírá dosavadní stereotypní názory o tom, že gayové mají ženštější vzhled. Vědci zkoumali obličeje osmi desítek dobrovolníků. Při výzkumu našli morfologické rozdíly ve tvářích homosexuálů a heterosexuálů. Zároveň ale zjistili, že sexuální orientace není tak snadno rozpoznatelná.
Londýn - Dětská obrna, která se objevila ve válkou zmítané Sýrii, by mohla ohrožovat i Evropu a další oblasti, kde se tato potenciálně paralyzující nemoc neobjevila již desetiletí. V dopise, který dnes zveřejnil britský odborný časopis Lancet, to uvedli němečtí vědci.
Ramalláh - V případu smrti bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata je „jediným" podezřelým Izrael. V Ramalláhu to dnes podle agentury AP prohlásil předseda palestinské vyšetřovací komise Tavfík Tiráví, která prověřuje okolnosti Arafatova úmrtí. Spekuluje se o otravě. Tuto teorii podpořili švýcarští vědci, kteří našli v jeho těle polonium v takové úrovni, které až 18krát převyšovalo běžné množství. Tel Aviv ale jakoukoli vinu odmítá.
Ramalláh/Tel Aviv/Lausanne - Palestinské vedení žádá ustavení mezinárodní komise k vyšetření příčin smrti bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata. Agentuře AFP to dnes řekl člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Vásil abú Júsuf. Požadavek zazněl den po středečním zveřejnění informace, že tým švýcarských soudních znalců na základě expertizy Arafatových ostatků dospěl k závěru, že byl palestinský vůdce zřejmě otráven poloniem.
Dauhá – Švýcarští vědci našli v těle bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata dávky polonia přesahující osmnáctkrát běžnou úroveň. Informovala o tom dnes katarská zpravodajská stanice Al-Džazíra, která má údajně k dispozici odbornou zprávu ze Švýcarska. Švýcaři se prý kloní k názoru, že byl Arafat, který zemřel v roce 2004, poloniem otráven. Totéž na základě stejné zprávy řekla vdova po Arafatovi Suha.
Moskva/Praha – Exploze meteoritu, který v únoru dopadl v Rusku v okolí uralského Čeljabinsku, uvolnila třicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby nad Hirošimou v roce 1945. Její síla dosáhla ekvivalentu 500 kilotun trinitrotoluenu, informoval podle agentury DPA v odborném časopise Nature vědecký tým vedený českým astronomem Jiřím Borovičkou a kanadským astronomem Peterem Brownem. Světově významný objev také ukazuje, že takzvaná Čeljabinská planetka zřejmě souvisí s asteroidem 86039 a oba byly kdysi součástí jednoho tělesa, řekl dnes Borovička.
Ženeva - Koncentrace skleníkových plynů v atmosféře loni dosáhla nového rekordu. Informovala o tom dnes Světová meteorologická organizace (WMO). Oxid uhličitý a další skleníkové plyny se podle vědců značnou měrou podílejí na klimatických změnách.
Brno – Může se hliník unavit i jinak než cestou do Humpolce? Na tuto otázku odkazující na známý film Marečku, podejte mi pero, i na mnohé další odpoví přednášky letošního Týdne vědy a techniky, který se v těchto dnech koná v Brně. Návštěvníci si tak mohou zblízka prohlédnout třeba výrobu kontaktních čoček nebo obří elektronový mikroskop.
Prachaticko – Neznámý zloděj ukradnul z okolí Kvildy na Prachaticku šest fotopastí. Sloužily k monitorování pohybu rysa ostrovida, což je jeden z nejvzácnějších živočichů žijících na území šumavského parku. Oznámila to dnes policejní mluvčí Martina Joklová.
Londýn - Britským vědcům se zřejmě podařilo objasnit okolnosti smrti faraona Tutanchamona, který starověkému Egyptu vládl před více než třemi tisíci lety. Z nových expertiz vyplývá, že mladý vládce asi zemřel po srážce s vozem. Odborníci podle britských médií také zjistili, že faraonova mumie po uložení do hrobu ohořela, za což podle nich mohla chemická reakce balzamovací směsi uvnitř sarkofágu.
Brno – Postavit si něco ze stavebnice Merkur nebo si vyzkoušet jak se láme světlo, mohli v neděli návštěvníci nákupního centra Vaňkovka v centru Brna. U příležitosti Týdne vědy a techniky Akademie věd tam začala výstava Otto Wichterle – vědec a vynálezce, která potrvá do 10. listopadu.
Studenec – Podívat se přímo pod ruce vědců. Takovou možnost měli všichni ti, kteří se o víkendu vypravili do Studence. Tedy na tamní detašované pracoviště Ústavu biologie Akademie věd ČR.
Brno – Postavit si něco ze stavebnice Merkur nebo si vyzkoušet jak se láme světlo, mohli v neděli návštěvníci nákupního centra Vaňkovka v centru Brna. U příležitosti Týdne vědy a techniky Akademie věd tam začala výstava Otto Wichterle – vědec a vynálezce, která potrvá do 10. listopadu.
Olomouc – K Univerzitě Palackého má její čerstvě zvolený rektor Jaroslav Miller podle svých slov láskyplný vztah. Utvářet se začal už před čtyřiadvaceti lety. Poprvé se s ní setkal coby student na zápise do prvního ročníku, v září roku 1989. O tom, jak olomoucká vysoká škola funguje, co by zlepšil, jaké plány má a co mu vadí, promluvil nyní v rozhovoru pro Deník.
Řím - Hudba skutečně snižuje svalové napětí a stres vznikající při intenzivní tělesné činnosti. Dobře to vědí ti, kdo dělají jogging se sluchátky na uších, ale nyní to vědecky potvrdila studie týmu vědců z Institutu Maxe Plancka pro biofyzikální chemii. Na rozdíl od toho, co se dosud předpokládalo jen hypoteticky, nás hudba nejen psychicky uvolňuje při stresující práci a usnadňuje nám ji, ale také pomáhá našemu organismu snižovat únavu, napsal italský deník La Repubblica.
Brno – Psychologové z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity zkoumají jev zvaný deja vu. Jde o prchavý pocit, kdy se člověku odehrává před očima děj, o němž si říká, že už jej kdysi zažil, i když ví, že tomu tak není. Vědci chtějí do výzkumu zapojit veřejnost a hledají dobrovolníky, řekla mluvčí školy Tereza Fojtová.
Londýn - Vědcům se možná podařilo vyřešit jednu z nejstarších fyzikálních záhad: přišli s odpovědí na otázku, proč horká voda mrzne rychleji než studená. Paradox známý pod jménem Mpembův jev zaznamenali už Aristoteles nebo Descartes, ale až do nynějška ho nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit. O objevu singapurských fyziků napsal britský deník The Daily Telegraph.
Washington – Převažující směr vrtění ocasu prozrazuje náladu psů. Pokud vrtí spíš doleva, trápí je negativní pocity, pokud doprava, jsou naladěni pozitivně. Zjistili to američtí vědci, kteří tento poznatek v časopise Current Biology vysvětlují rozdílnými úkoly hemisfér mozku. Podle způsobu vrtění ocasu mohou ostatní psi zjevně vyčíst, jak je daný jedinec naladěn.
Santiago de Chile /VIDEO/ – Astronomové potvrdili domněnku, že nejchladnějším místem ve vesmíru je mlhovina Bumerang. Panuje tam teplota minus 272 stupňů, což je jen stupeň nad absolutní nulou, kdy zamrznou všechny atomy. Podle britského deníku The Daily Telegraph to oznámili vědci z observatoře ALMA v Chile.
České Budějovice – Velmi vstřícný krok pro své mladé zaměstnance učinilo Biologické centrum Akademie věd ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tyto instituce ve svém areálu ve Čtyřech Dvorech otevřely dětskou skupinu Motýl, což je obdoba firemní školky.
České Budějovice - Velmi vstřícný krok pro své mladé zaměstnance učinilo Biologické centrum Akademie věd ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tyto instituce ve svém areálu ve Čtyřech Dvorech otevřely dětskou skupinu Motýl, což je obdoba firemní školky.
Moskva – Experiment ruských vědců provedený letos s pomocí družice Bion-M1 potvrdil hypotézu, že život byl na Zem zanesen z vesmíru. Podle serveru newsru.com to sdělil jeden z vedoucích pracovníků Ruské akademie věd Vladimir Syčov.
Washington /VIDEO/ – Američanka, která se narodila s mimořádně vzácnou poruchou, kvůli níž zůstala celý život batoletem, zemřela ve věku dvaceti let. S odvoláním na otce rodiny o tom dnes informovala agentura AFP.
Lékaři by do dvou let mohli mít k dispozici metodu, která snadněji a levněji než nynější diagnostické postupy dokáže určit sedm z deseti kategorií rakoviny prsu. Tvrdí to britští vědci v aktuálním vydání odborného magazínu British Journal of Cancer. Od nové metody si slibují cílenější léčbu a zvýšení šance na přežití.