Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Rok 2013 se podle vědců řadí k historicky nejteplejším

Washington -  Rok 2013 byl čtvrtým nejteplejším od počátku sledování teplotních poměrů v roce 1880. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA). Průměrná kombinovaná teplota zemského povrchu a moří dosahovala hodnoty 14,52 stupně Celsia, což je o 0,62 stupně víc, než byl průměr za celé 20. století, uvedl NOAA ve své výroční zprávě.

Ministr Brabec: Nejvzácnější části Šumavy musí zůstat bez zásahů

Praha – Nejvzácnější části Šumavy musí zůstat zachovány a bez zásahů, řekl dnešním Lidovým novinám pravděpodobný ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). S problematikou Národního parku Šumava se chce detailněji seznámit a konkrétní stanovisko zveřejnit zhruba za měsíc. Podle LN tak zřejmě neprojde návrh zákona exministra Tomáše Chalupy, který neblokoval velké developerské projekty, jako jsou lanovky či lyžařská střediska.

Národní fond expertů chce radit i obcím

Praha /ROZHOVOR/ - Každý někdy potřebuje poradit a je jedno, zda jde o starostu, manažera nebo vědce. Zatímco v západní Evropě už desítky let existují spolky zkušených odborníků, kteří nezištně radí mladším či nezkušeným, jak se vyvarovat chyb, v Česku taková možnost dosud chyběla. Teď se to změní. V ČR začne už na jaře fungovat takzvaný Národní fond expertů (NFE). Půjde o občanské sdružení, úspěšné osobnosti, které jsou ochotny nezištně poradit obcím, městům, podnikatelům či vědeckým institucím.

Francie vybízí k posmrtnému dárcovství mozků ke zkoumání

Paříž – Francouzští vědci zahájili kampaň s cílem rozšířit posmrtné dárcovství mozků, jichž je stále povážlivý nedostatek. Vědci je potřebují ke zkoumání stárnutí tohoto významného orgánu a také vážných nemocí, jež ho zasahují, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

Výzkum: mladí lidé se méně hádají i berou

Méně spí, odkládají svatbu a hodně času tráví na internetu. Tak se za posledních dvaadvacet let změnili mladí lidé v Jihomoravském kraji. Ukázal to výzkum brněnských vědců.

Když se třou jeseteři či líni, musí za nimi vědci i do vody

Vodňany - Jeho práci zásadně ovlivňují a určují ryby. Marek Rodina totiž patří mezi vědce Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Působí zde v laboratoři fyziologie reprodukce a každý rok je tak svědkem mnoha výtěrů a rozmnožování ryb.

Mladí vědci kritizují podmínky takzvaných juniorských grantů

Praha – Mladým vědcům z Fóra Věda žije! se nelíbí podmínky takzvaných juniorských grantů, které připravuje Grantová agentura ČR. Kritizují například, že věkový limit 35 let znevýhodňuje vědkyně a vědce na rodičovské dovolené nebo požadavek na minimálně půlroční postdoktorské zahraniční stáže. Fórum poslalo GA ČR otevřený dopis, v němž navrhuje podmínky grantů upravit. To však nebude tak snadné, protože je už schválila vláda.

Tam lebka, tam stehenní kost. Archeologové na Zlínsku mají plné ruce práce

Zlín - Jsou povolání a obory, kterým mírná zima svědčí. Jedním z nich je například archeologie. Teprve tento týden tak archeologové z brněnského Ústavu archeologie a muzeologie zakončují výzkum v okolí kostelíka ve Štípě. V lokalitě se vědci pohybují už více než rok a stále mají co dokumentovat.

Věda není nuda! Je to zábava!

Karviná - Svět vědy může být i zábavný. Dokonce velmi zábavný! A pokud se tato skutečnost umí dobře podat, může věda dokonce zaujmout i širokou veřejnost. A třeba také školáky a dokonce je i inspirovat k přemýšlení, zda by se jednou vědci nechtěli stát také oni sami.

Tam lebka, tam stehenní kost. Ostatky jsou rozházené všude

Zlín - Jsou povolání a obory, kterým mírná zima svědčí. Jedním z nich je například archeologie. Teprve tento týden tak archeologové z brněnského Ústavu archeologie a muzeologie zakončují výzkum v okolí kostelíka ve Štípě. V lokalitě se vědci pohybují už více než rok a stále mají co dokumentovat.

Věda není nuda! Je to zábava!

Svět vědy může být i zábavný. Dokonce velmi zábavný! A pokud se tato skutečnost umí dobře podat, může věda dokonce zaujmout i širokou veřejnost. A třeba také školáky a dokonce je i inspirovat k přemýšlení, zda by se jednou vědci nechtěli stát také oni sami.

Čeští vědci vyvinuli DNA vakcínu, která zabrání návratu rakoviny

Praha – Snad každý, kdo měl někdy nádor, to zná: strach, že se rakovina vrátí. Možná už během několika let by ale taková obava mohla navždy odpadnout – díky DNA vakcíně aktivizující imunitní systém, na níž pracují také vědci 
z Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.

Čeští egyptologové uspěli v žebříčku největších objevů roku 2013

Káhira/Praha - Úspěch českých egyptologů se stal jedním z deseti nejvýznamnějších archeologických objevů roku 2013, jejichž žebříček sestavil archeologický časopis Heritage Daily. Čeští archeologové se dostali na šestou příčku, a to díky nálezu unikátní hrobky jednoho z královských lékařů jménem Šepseskafanch. Ten žil za vlády faraonů 5. dynastie, tedy v období 2500 až 2350 před naším letopočtem.

Čeští vědci vyvinuli DNA vakcínu, která zabrání návratu rakoviny

Snad každý, kdo měl někdy nádor, to zná: strach, že se rakovina vrátí. Možná už během několika let by ale taková obava mohla navždy odpadnout – díky DNA vakcíně aktivizující imunitní systém, na níž pracují také vědci 
z Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.

Ženy potřebují více spánku než muži

Podle jedné americké studie potřebují ženy více spánku než muži. Nedostatkem spánku tedy zřejmě trpí také více než muži, píše francouzský server Gentside.

Kvalitu konzerv z Hamé prověří arktický mráz

Kunovice – Mráz až v daleké Antarktidě brzy prověří kvalitu produktů z našeho regionu. K tomuto experimentu se odhodlali ve společnosti Hamé, a to ve spolupráci s vědci z Masarykovy univerzity.

Mladý Frankenstein oživí v české premiéře zpívající monstrum

Brno - Známý příběh o šíleném vědci Viktoru Frankensteinovi a jeho oživlém monstru mohou nově vidět Brňané i v jevištní podobě. Městské divadlo Brno připravilo jako svoji nejnovější premiéru první české uvedení muzikálové komedie Mladý Frankenstein. Režisérem brněnské verze je Petr Gazdík, který muzikál zároveň i přeložil.

Meditace pomáhá lidem zmírnit úzkosti a deprese, tvrdí američtí vědci

Půlhodina meditace denně snižuje příznaky úzkosti a deprese, jakými jsou například nespavost či chronické bolesti svalů. Tvrdí to američtí vědci na základě desítek klinických testů, které půl roku prováděli u více než 3500 osob. Jejich zprávu podle agentury AFP zveřejnilo Americké lékařské sdružení.

Ženy potřebují více spánku než muži

Paříž - Podle jedné americké studie potřebují ženy více spánku než muži. Nedostatkem spánku tedy zřejmě trpí také více než muži, píše francouzský server Gentside.

Mladý Frankenstein oživí v české premiéře zpívající monstrum

Brno - Známý příběh o šíleném vědci Viktoru Frankensteinovi a jeho oživlém monstru mohou nově vidět Brňané i v jevištní podobě. Městské divadlo Brno připravilo jako svoji nejnovější premiéru první české uvedení muzikálové komedie Mladý Frankenstein. Režisérem brněnské verze je Petr Gazdík, který muzikál zároveň i přeložil.

Klimatolog: Za 50 let může být zima podobná té letošní běžná

Praha – Dosavadní zimní počasí připomínající spíše začátek jara může být za 50 let v tomto období běžné. Tvrdí to klimatolog Tomáš Halenka z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zatím je podle něj příliš brzo tuto zimu hodnotit. Konec ledna i únor stále ještě mohou překvapit velkými mrazy a ve výsledku může být zima nakonec průměrná. Už v polovině příštího týdne by se totiž podle meteorologů mohlo začít výrazněji ochlazovat.

Velký bílý žralok může žít i přes 70 let, zjistili američtí vědci

Washington - Velký bílý žralok může žít i přes 70 let, což je třikrát déle, než se dosud soudilo. Zjistili to vědci z amerického oceánografického institutu v massachusettském Cape Cod, kteří ke zkoumání využili uhlíkovou metodu. S její pomoci určovali stáří čtyř samců a čtyř samic ulovených v severozápadním Atlantiku v letech 1967 až 2010. K dispozici měli jejich obratle.

Mexičtí rybáři našli unikátní velrybí "siamská dvojčata"

Mexiko – Unikátní nález učinili mexičtí rybáři na pacifickém pobřeží poloostrova Baja California. Objevili dvě velrybí mláďata, která měla dvě hlavy a dva ocasy, ale jen jedno tělo. „Siamská dvojčata" našli rybáři podle agentury AP živá, po několika hodinách však mladí plejtvákovci šedí uhynuli.

Start lodi Cygnus k ISS byl opět nejméně o den odložen

Washington - První komerční let zásobovací lodi Cygnus soukromé americké společnosti Orbital Sciences k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), nejnověji plánovaný na dnešek, byl už potřetí odložen. Nejdříve se uskuteční ve čtvrtek. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je důvodem zvýšená sluneční aktivita, která by mohla ovlivnit přístroje nosné rakety Antares.

Čtenář reportér: Otazníky kolem restitucí

Katolická církev se se svou minulostí nemůže příliš chlubit, stačí připomenout pobělohorskou žravost jejích exponentů při konfiskaci majetku evangelické šlechty (nikdy nebyly vráceny) a diskriminaci evangelického obyvatelstva, připomínající vládu jedné strany.

Brněnští vědci na Antarktidě zjistí z vlasů vliv stresu

Tisíce kilometrů dlouhá cesta a v cíli jen led a mráz. To je vyhlídka, kterou před sebou mají vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Ve čtvrtek vyrazí na dvouměsíční expedici na antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela, kterou univerzita postavila na ostrově Jamese Rosse. Už poosmé tam budou zkoumat například ústup ledovců.

Sousedé nasadí na vyčistění Dunaje obří „vysavač"

Linec - V hornorakouském Dunaji je usazeno na 30 milionů kubíků sedimentů. Část z nich vyplavila velká voda v červnu na plochy pobřeží, kde jemné částečky způsobily značné škody. Politici a vědci teď řeší, co s tímto „nadělením". „Společnost Via Donau, která je odpovědná za volnost dunajské vodní cesty, chce sedimenty v budoucnu hospodářsky využít," píší OÖN. „70 metrů dlouhý sací bagr má z hnědého dunajského bahna získávat suroviny.

Brněnští vědci na Antarktidě zjistí z vlasů vliv stresu

Brno - Tisíce kilometrů dlouhá cesta a v cíli jen led a mráz. To je vyhlídka, kterou před sebou mají vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Ve čtvrtek vyrazí na dvouměsíční expedici na antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela, kterou univerzita postavila na ostrově Jamese Rosse. Už poosmé tam budou zkoumat například ústup ledovců.

Antarktida: vědce čeká měření stresu z vlasů

Brno – Tisíce kilometrů dlouhá cesta a v cíli jen led a mráz. To je vyhlídka, kterou před sebou mají vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Ve čtvrtek vyrazí na dvouměsíční expedici na antarktickou stanici Johana Gregora Mendela, kterou univerzita postavila na ostrově Jamese Rosse. Už poosmé tam budou zkoumat například ústup ledovců.

Zuby se podle vědců kazily i lovcům a sběračům plodů

Rabat - Kazivost zubů se tradičně spojuje s konzumací zemědělských plodin. Výzkum marockých a britských vědců ale prokázal, že velmi špatný chrup měli i lovci a sběrači plodů, kteří žili před 15.000 lety v dnešním Maroku, i když se živili divoce rostoucími rostlinami. Informovala o tom univerzita Johna Moorese v Liverpoolu.

S jaderným odpadem pomáhají i Češi. 460 metrů pod zemí

Oskarshamn – Malebná zátoka na břehu moře, asi 350 kilometrů jihovýchodně pod švédskou metropolí Stock-holm, skoro naproti známému ostrovu Gotland. Všude okolo tradiční háje jehličnanů, ve kterých loví myslivci, a na vodě rybáři lovící dary moře. Taková normální jihošvédská idyla, dalo by se říci.Tedy až na to, že tu něco „vyčnívá".

Na Novém Zélandu uhynulo 39 kulohlavců uvízlých na pláži

Wellington – Hejno 39 kulohlavců uvízlo na odlehlé pláži novozélandského Jižního ostrova. Dvanáct z nich uhynulo a zbylé museli záchranáři utratit, protože byli příliš daleko na písku, aby byla nějaká naděje na jejich vrácení do vody. Informovali o tom dnes ochránci přírody, které citovala agentura AFP.

Čínský ledoborec dál vězí v ledu u Antarktidy, pomoc posílají USA

Sydney - Čínský ledoborec Sněžný drak se dnes u břehů Antarktidy nedokázal vyprostit z ledového krunýře, ve kterém uvázl poté, co jeho vrtulník pomohl s evakuací cestujících z ruské lodi Akademik Šokalskij. Informovala o tom australská námořní záchranná služba AMSA, která nynější záchranné operace v oblasti koordinuje.

Vědci: Psi vnímají magnetické pole. Vyměšování je důkaz

Praha – Psi vnímají magnetické pole Země. S tímto objevem přišli čeští vědci z České zemědělské univerzity společně s kolegy z německé University Duisburg-Essen, výsledky jejichž práce vyjdou v renomovaném vědeckém časopise Frontiers in Zoology. Když je magnetické pole klidné, natáčejí se psi při vyměšování severojižním směrem. O objevu informoval mluvčí univerzity Josef Beránek. Natočení těla v severojižní orientaci už čeští badatelé dříve zjistili třeba u kaprů nebo kachen.

Speleolog: Učili jsme vědce ve Venezuele jeskyňařit

Na první pohled vypadá jako „obyčejná" cestovatelská kniha o krásných jeskyních ve stolových horách Venezuely. Jenže když se člověk do publikace s názvem Domino – hra v podkroví Ztraceného světa podívá důkladněji, uvědomí si, že tu něco nehraje. „Proč jsou na jedné stránce vedle sebe dva stejné obrázky?" zajímala jsem se u tvůrce Marka Audyho z Jedovnic.

Čínský ledoborec na záchranné misi v Antarktidě uvízl

Sydney - Čínský ledoborec Sněžný drak, který se v Antarktidě ve čtvrtek podílel na záchraně cestujících ze zamrzlé ruské lodi Akademik Šokalskij, sám v ledovém příkrovu uvízl. Zatím podle australské námořní záchranné služby AMSA není jasné, zda se mu podaří vlastními silami z ledu vyprostit, napsala dnes agentura DPA.

Vědci: Zdravotní rady celebrit? Lépe jim nenaslouchat

Slavné osobnosti, vedeny dobrými úmysly, ale i snahou po finančním zisku, mohou pomoci shromažďovat peníze na podporu obecně prospěšných projektů. Když se ale snaží udílet například zdravotní rady, byť to myslí dobře, je lépe jim nenaslouchat. K takovému závěru dospěl tým kanadských vědců, jejichž studii zveřejnil vědecký časopis British Medical Journal.