Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Vědci v Hradci Králové mají nový přístroj na výzkum nemocí a léků

Vědci Fakultní nemocnice v Hradci Králové mají jako první v ČR k dispozici nový typ hmotnostního spektrometru pro výzkumu příčin různých nemocí a vývoj léků. Spektrometr vědci z fakultního Centra biomedicínského výzkumu využijí například pro výzkum předčasných porodů, nádorových onemocnění či nových léků na Alzheimerovu nemoc. Pořízení sestavy přístroje přišlo na 14 milionů korun, platil je stát. Novinářům to při dnešním uvedení přístroje do provozu řekl šéf centra Kamil Kuča.

Vědci propojili stresový hormon a trvání finančních krizí

New York - Stres, který zakouší burzovní obchodníci v době vysokého kolísání na trzích, snižuje jejich chuť riskovat. To může v důsledku prodloužit trvání finančních krizí. Tvrdí to studie, kterou vedl expert na nervový systém z Cambridgeské univerzity a bývalý obchodník na Wall Street John Coates.

Beseda s Tomášem Mangelem A co když to Keltové nebyli?

Jičín – Keltové frčí. Dnes, co je keltské, to je in. Nebo cool? Možná i proto byla přednáška Tomáše Mangela v RMAG v Jičíně v úterý 11. února tak silně navštívena. Ale ona měla v názvu „Doba laténská".

Vědci v USA vůbec poprvé vypěstovali v laboratoři lidské plíce

New York - Vědcům se vůbec poprvé podařilo vypěstovat lidské plíce v laboratoři. Přelomový úspěch si připsali odborníci z lékařské univerzity v texaském Galvestonu, uvedl dnes portál medicalnewsto­day.com. Práce vědců sice znamená značný pokrok v oboru regenerativní medicíny, pacientům ale kvůli testování ještě několik let výhody nepřinese.

Slováci měří spotřebu drog analýzou splašků, vede Bratislava

Bratislava - Slovenští vědci začali na základě analýzy odpadních vod v kanalizaci monitorovat spotřebu drog a léků. Ze získaných údajů zjistili, že největší konzumace omamných látek je ve slovenské metropoli a že obliba drog se liší v závislosti na regionu. Podobná měření se uskutečnila i v Česku. Cílem projektu, který na Slovensku zastřešuje Slovenská technická univerzita, je vyvinout metody na likvidaci nebezpečných látek v odpadních vodách.

Kvalitu vody testoval i v Číně

Vodňany - Díky své práci má dokonalý přehled o kvalitě vody v jihočeských řekách, ale dostal se už i do Číny. Vladimír Žlábek působí v laboratoři enviromentální chemie a biochemie na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. V terénu odebírá vzorky vody, ale také loví ryby.

Problém. Jen pětina farmářů dělá na svém

Praha /INFOGRAFIKA, ROZHOVOR/ – Paní Zdena začátkem 90. let minulého století zdědila kus pole, které její rodina nemohla po čtyři desetiletí užívat. Z rodné vesnice se už dávno odstěhovala a rozhodně se nemínila kvůli několika arům vrátit a pustit se do hospodaření. Jako mnoho dalších vlastníků svůj úděl raději pronajala zemědělskému podniku.

Klimatické změny mohou přijít svět draho, prohlásil Kerry

Jakarta – Svět by měl přitvrdit v boji proti klimatickým změnám, které představují „nejstrašnější zbraň hromadného ničení". Během návštěvy Indonésie to dnes řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Globální změny klimatu jsou podle něj nezpochybnitelné a odpovědnost za ně by měly převzít všechny země včetně států jihovýchodní Asie.

Čoupek: Děti často posílají lidem nahé fotky. Za kredit

Brno /ROZHOVOR/ - Dětem na internetu hrozí velké nebezpečí, ale už se mu docela umí vyhýbat. Zjistili to brněnští vědci ve velkém výzkumu, na kterém se podílelo devět států Evropy. „Bezpečnost na internetu je ale i tak velké téma. Kromě dětí ohrožuje internet také ty, kteří počítačům příliš neholdují. Třeba starší lidi," vysvětluje odborník na bezpečnost na internetu Jan Čoupek. Jako brněnský strážník má na starosti osvětu v této oblasti.

Děti si na internetu umí poradit, zjistil výzkum Masarykovy univerzity

Brno /ANKETA/ – To, co starší generace vnímá jako škodlivé, nemusí mít nutně negativní důsledky pro děti. Vyplývá to z výsledků výzkumu, které nedávno zveřejnili vědci z institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny brněnské Masarykovy univerzity zapojení do celoevropského výzkumu EU Kids Online. „Výzkumu se zúčastnilo celkem 349 dětí mezi devíti a šestnácti lety z devíti různých evropských zemí," informovala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Studenti biologie v nových pavilonech odstíní magnetismus země

Brno – Obří herbář, komory na odstínění zemského magnetismu nebo experimentální skleníky a zahrady začnou příští týden sloužit studentům a vědcům Masarykovy univerzity v bohunickém kampusu. Ve středu se otevřelo Centrum experimentální, systematické a ekologické biologie za téměř 800 milionů korun.

Kvalitu vody testoval Vladimír Žlábek i v Číně

Vodňany - Díky své práci má dokonalý přehled o kvalitě vody v jihočeských řekách, ale dostal se už i do Číny. Vladimír Žlábek působí v laboratoři enviromentální chemie a biochemie na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. V terénu odebírá vzorky vody, ale také loví ryby.

Děti vnímají rizika internetu jinak než dospělí, naznačil průzkum

Brno - Dětské vnímání rizik online světa se často výrazně liší od toho, co považují za problematické dospělí. Jevy, které starší generace vidí jako škodlivé, zároveň nemusí mít na děti nutně negativní dopady. Naznačil to průzkum, který u příležitosti mezinárodního dne bezpečnějšího internetu zveřejnili vědci z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Masarykovy univerzity. Výsledky však podle nich neznamenají, že děti nepotřebují vzdělávat v bezpečném užívání internetu.

Vědci zjišťovali, co vyhazují lidé na sídlištích v Plzni

Plzeň – Hodně lidí netřídí odpad a mnoho z nás plýtvá potravinami. I takové jsou výsledky unikátního průzkumu, který v plzeňských sídlištích Vinice a Sylván a v jedné vesnici na Tachovsku provedli antropologové ze Západočeské univerzity v Plzni. Při takzvaném garbologickém průzkumu vědci zjišťovali, co lidé vyhazují do popelnice.

Kvalitu vody testoval i v Číně

Vodňany - Díky své práci má dokonalý přehled o kvalitě vody v jihočeských řekách, ale dostal se už i do Číny. Vladimír Žlábek působí v laboratoři enviromentální chemie a biochemie na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. V terénu odebírá vzorky vody, ale také loví ryby.

Vědci zjišťovali, co vyhazují lidé na Vinicích a na Sylvánu

Plzeň – Hodně lidí netřídí odpad a mnoho z nás plýtvá potravinami. I takové jsou výsledky unikátního průzkumu, který v plzeňských sídlištích Vinice a Sylván a v jedné vesnici na Tachovsku provedli antropologové ze Západočeské univerzity v Plzni. Při takzvaném garbologickém průzkumu vědci zjišťovali, co lidé vyhazují do popelnice.

Australští vědci tvrdí, že v kosmu našli nejstarší známou hvězdu

Sydney – Australští astronomové objevili nejstarší dosud známou hvězdu, která vznikla krátce po zrodu vesmíru. Informovali o tom podle agentury Reuters v nejnovějším vydání vědeckého magazínu Nature. Tento objev podle nich může pomoci vyřešit dlouhotrvající nesrovnalost mezi pozorováními a hypotézami o takzvaném velkém třesku.

Exotika v Česku: vzácní motýli i papoušci

Jedinečná šance vidět v živém přenosu celý vývojový cyklus motýla od páření, kladení vajíček až po stadium těsně před vykuklením. Taková podívaná se naskytne tomu, kdo zavítá do Žírovic u Františkových Lázní.

CERN chce postavit podzemní prstencový tunel o délce 100 kilometrů

Ženeva /ANIMACE/ - Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) hodlá na pomezí Francie a Švýcarska postavit podzemní prstencový tunel o obvodové délce 80 až 100 kilometrů pro další urychlovač částic. Příští týden se má začít pracovat na studii proveditelnosti, informovala dnes agentura AFP.

Mediální válka o Šumavu opět zahájena

Jižní Čechy - /NÁZOR/ Padesát vědců v čele s profesorem Kindlmannem poslalo dopis ministrovi životního prostředí s tím, že nesouhlasí s Plánem péče o Národní park Šumava. Připomeňme si, že celý proces přípravy a přijímání Plánu péče je řízen Ministerstvem životního prostředí dle přijaté metodiky, která je stejná pro všechny 4 české národní parky a legislativně je popsána v zákonu o ochraně přírody 114/92.

Vědci a ekologové kritizují nový plán péče o Šumavu

Praha - Vědci a ekologové kritizují návrh nového plánu péče v Národním parku Šumava (NPŠ), plán je nyní na ministerstvu životního prostředí v připomínkovém řízení. Klíčový dokument, který prosazuje správa NPŠ, plánuje péči na dalších 15 let a například upravuje bezzásahové území první zóny. Podle ekologů ale plán některými změnami v ochraně přírody ve skutečnosti vyřadí Šumavu z mezinárodně uznávaných národních parků. S tím vedení parku nesouhlasí.

KOMENTÁŘ: Génius nebo trulant, jedno bylo

Poznat za totality školáka génia nebyl problém. Mnohem větší byl najít toho, kdo by se mu věnoval, protože socialistické školství bedlivě sledované střídajícími se prezidenty na třídním obrázku nedělalo mezi trulanty a mimořádně nadanými jedinci rozdíl. 

Kvůli kaviáru už nemusí zabíjet

Vodňany - Je to možná neobvyklé, ale 
o to potěšující, že se Česká republika zařazuje mezi země vyrábějící kaviár z jeseterů. Navíc k tomu má šetrnou metodu. Vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity umí tuto vyhlášenou pochoutku získávat, aniž by museli zabíjet jesetery.

Cizí oběd: Kastrůlek jako poštovní schránka lásky

Praha /RECENZE, VIDEO/ - Jen jeden z milionu prý bývá mylný. To se traduje o kastrůlcích (jakýchsi minimalistických obdobách českých ešusů), jež nechávají bombajské ženy posílat přes sofistikovanou síť poslíčků manželům do práce. Alespoň podle výzkumu vědců z Harvardské univerzity. O jednom z nich vypráví pozoruhodný snímek Riteshe Batry Cizí oběd, natočený v indicko-francouzsko-německé koprodukci, který je od konce minulého týdne v kinech.

Hlas může odhalit mnohé. Proč se mužům mění v přítomnosti ženy?

Paříž - Vaše chování ve společnosti partnerky je jiné a zdá se, že i váš hlas odráží vaše city. Rozhodně to tvrdí američtí vědci, kteří zkoumali chování zamilovaných. Toto zjištění ovšem také může prozradit vaši nevěru, píše francouzský server Gentside. Hlasové ústrojí může být nepochybně velkým přínosem pro vaše osobní kouzlo, pokud ho dokážete náležitě používat. Od zabarvení charakteristického pro džezového zpěváka po hluboký hlas plný smyslovosti jde o rys osobnosti, který však může odhalit i vaše skutečné city.

Na vědecké zasedání dojedou návštěvníci Mendelania v buňce

Brno – U stolu uprostřed potemnělého sálu Františkova muzea seděli vědci z Hospodářské společnosti a probírali budoucnost vědy na Moravě. Mezi nimi byl i Johann Gregor Mendel, muž, který v Brně poprvé přednesl svou teorii přenosu dědičných jednotek. O více než půldruhého století později se Brňané do atmosféry rodících se objevů můžou podívat sami, na tomtéž místě.

Vodka je stále jedním z hlavních zabijáků Rusů

Moskva - Nadměrné pití vodky zůstává v Rusku navzdory novým zákonům proti alkoholismu jednou z hlavních příčin extrémně vysoké úmrtnosti zejména mladých mužů. Rozsáhlá mezinárodní vědecká studie potvrdila, že v současnosti umírá okolo 25 procent Rusů ve věku 55 let, zatímco například v Británii je to jen sedm procent. Pro svůj výzkum vědci podle agentury DPA zkoumali alkoholické návyky 151.000 Rusů a jeho výsledky zveřejnili v aktuálním vydání odborného magazínu The Lancet.

Rusové chtějí pěstovat na ISS také rajčata, papriku a rýži

Moskva - Ruští vědci chtějí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vyzkoušet i pěstování rajčat, papriky a rýže. Využijí k tomu skleník Lada, s jehož úpravami se počítá v roce 2015. Dříve se s jinými plodinami už v kosmu experimentovalo, pro zmíněné tři to ale bude premiéra. Podle agentury ITAR-TASS to řekla Margarita Levinskichová, vedoucí pracovnice Ústavu lékařských a biologických otázek (IMBP) Ruské akademie věd.

Vědci chtějí střevní nemoci léčit pomocí vybraných červů a prvoků

Crohnova choroba a jiná zánětlivá onemocnění střev by se v budoucnu mohla léčit pomocí vybraných prvoků nebo červů. Tomuto unikátnímu výzkumu se věnují vědci z českobudějo­vického Parazitologického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity. Výzkumy ukazují, že prvoci nebo červi vložení do střev pacientů mají schopnost tlumit či přímo odstranit zmiňované zdravotní problémy. V rámci projektu, který loni na jihu Čech začal, chtějí vědci vyvinout metodu, která by se mohla stát běžně používanou léčbou, sdělil ředitel Parazitologického ústavu Julius Lukeš.

Literární vědci připravili čítanku o Václavu Havlovi

Praha – Soubor textů pojednávajících o díle dramatika Václava Havla vydává Institut pro studium literatury, který nedávno založili čeští literární odborníci. Antologie Čtení o Václavu Havlovi vybírá nejzajímavější bezprostřední pojednání o Havlově díle od 60. let minulého století do současnosti.

Na vědecké zasedání dojedou návštěvníci Mendelania v buňce

Brno – U stolu uprostřed potemnělého sálu Františkova muzea seděli vědci z Hospodářské společnosti a probírali budoucnost vědy na Moravě. Mezi nimi byl i Johann Gregor Mendel, muž, který v Brně poprvé přednesl svou teorii přenosu dědičných jednotek. O více než půldruhého století později se Brňané do atmosféry rodících se objevů můžou podívat sami, na tomtéž místě.

Viagra - modrý zázrak, který zkvalitnil pohlavní život mužů

Praha - Poruchu erekce zažil podle zdravotnických statistik někdy v životě každý druhý muž. Zatímco v minulosti museli muži, kteří chtěli tento problém řešit, pozřít třeba prášek z rohu nosorožců nebo extrakt z tygřích genitálií, dnes jim účinně pomáhá modrá tabletka ve tvaru kosočtverce. Viagra, kterou vynalezl americký farmaceutický koncern Pfizer a na pultech českých lékáren se poprvé objevila před 15 lety, 29. ledna 1999, celosvětově patří mezi vůbec nejúspěšnější přípravky.

Viagra - modrý zázrak, který zkvalitnil pohlavní život mužů

Poruchu erekce zažil podle zdravotnických statistik někdy v životě každý druhý muž. Zatímco v minulosti museli muži, kteří chtěli tento problém řešit, pozřít třeba prášek z rohu nosorožců nebo extrakt z tygřích genitálií, dnes jim účinně pomáhá modrá tabletka ve tvaru kosočtverce. Viagra, kterou vynalezl americký farmaceutický koncern Pfizer a na pultech českých lékáren se poprvé objevila před 15 lety, 29. ledna 1999, celosvětově patří mezi vůbec nejúspěšnější přípravky.

NASA řeší záhadu kamene, který se objevil na snímcích z Marsu

Houston - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) řeší záhadu neznámého kamene, který se objevil na snímcích, jež minulý týden z Marsu poslalo robotické vozítko Opportunity. Robot vyfotografoval v rozmezí 12 dnů stejné místo a při druhém snímání zachytil podivně vyhlížející kámen, který tam předtím nebyl. Vědci si teď lámou hlavu nad tím, jak se tam dostal a co je vůbec zač.

Ledoborec k antarktické stanici nedoplul. Expedici dopravil vrtulník

Šestnáctičlenný tým vědců z brněnské Masarykovy univerzity musel v pondělí přepravit z ledoborce na antarktickou stanici J.G. Mendela vrtulník. Stanice stojí na Roosově ostrově v zálivu, který je pokryt natolik silnou vrstvou ledu, že se kapitán lodě blíže než na osmnáct kilometrů od stanice nedostal.

Teleskop Herschel objevil na trpasličí planetě Ceres vodu

Madrid - Evropský teleskop Herschel objevil vodní páru na trpasličí planetě Ceres. Podle Evropské vesmírné agentury (ESA), která orbitální observatoř s teleskopem provozuje, jde o vůbec první přítomnost vody v plynném skupenství u objektu v pásu asteroidů Sluneční soustavy.

Ledoborec k antarktické stanici nedoplul. Expedici dopravil vrtulník

Brno - Šestnáctičlenný tým vědců z brněnské Masarykovy univerzity musel v pondělí přepravit z ledoborce na antarktickou stanici J.G. Mendela vrtulník. Stanice stojí na Roosově ostrově v zálivu, který je pokryt natolik silnou vrstvou ledu, že se kapitán lodě blíže než na osmnáct kilometrů od stanice nedostal.

Ledoborec k antarktické stanici nedoplul. Expedici dopravil vrtulník

Brno - Šestnáctičlenný tým vědců z brněnské Masarykovy univerzity musel v pondělí přepravit z ledoborce na antarktickou stanici J.G. Mendela vrtulník. Stanice stojí na Roosově ostrově v zálivu, který je pokryt natolik silnou vrstvou ledu, že se kapitán lodě blíže než na osmnáct kilometrů od stanice nedostal.

Zachránění pasažéři z lodi v Antarktidě dorazili do Austrálie

Sydney - Pasažéři zachránění z ruské výzkumné lodi, kterou minulý měsíc uvěznil silný led u Antarktidy, dnes dorazili do Austrálie. Celkem 52 vědců a turistů muselo být letecky evakuováno z lodi Akademik Šokalskij na australskou loď Aurora Australis, která nyní dorazila do přístavu Hobart, informoval zpravodajský server BBC News.