Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Stavebnice Lego je Satanův nástroj, varuje polský kněz

Varšava – Přestože je knězem, studiu dětských seriálů 
a hraček se věnuje téměř se stejným zápalem jako čtení bible. Slawomir Kostrzewa ze západopolského města Wolsztyn totiž považuje za svoje poslání odhalovat zlo, které by se touto cestou mohlo dostat 
k dětem.

Objev českých vědců na využití plastového odpadu jde do výroby

Praha – Nová technologie na využití netříděných odpadních PET lahví, kterou vymysleli čeští vědci, se začne používat ve zkušební výrobě. Ústav chemických procesů Akademie věd ČR ji nechal patentovat a uzavřel smlouvu se zahraniční firmou, která buduje v Polsku závod na zpracování 10 000 tun odpadního produktu ročně. Unikátní technologie produkuje materiál, jenž se může znovu využít pro zdravotně nezávadnou výrobu plastů, například v potravinářství, řekl spoluautor objevu, předseda AV ČR Jiří Drahoš.

Američtí vědci učí počítače rozpoznávat nové emoce

Washington - Napadlo vás někdy, jestli se právě cítíte šťastně znechuceni nebo smutně rozčíleni? Jednoho dne by mohla existovat aplikace, která vám na tuto otázku odpoví. Američtí vědci objevili způsob, jak mohou počítače rozpoznat 21 různých a často smíšených výrazů obličeje. Jejich výzkum představuje průlom na poli kognitivní analýzy, napsala agentura AFP.

Mladý vědec vybojoval v Číně zlato

Letohrad – Skvělá zpráva dorazila do Letohradského soukromého gymnázia z čínského Pekingu. Talentovaný student Vašek Kotyza vybojoval v mezinárodním finále soutěže mladých vědců „The Beijing Youth Creation Competition" zlato. 

Ohnivá koule na noční obloze vyděsila obyvatele jižního Německa

Freiburg - Jasné světlo na obloze vyděsilo v noci na dnešek obyvatele jižního Německa. Neobvyklý objekt zářící mnoha barvami bylo možné pozorovat několik vteřin, uvedla dnes agentura DPA. Desítky znepokojených občanů informovaly o padajícím objektu policii, žádné škody však dosud nebyly hlášeny.

OSN: Globální oteplování je vážnou hrozbou pro lidstvo

Jokohama (Japonsko) - Globální oteplování a s ním spojené klimatické změny představují pro lidstvo zcela nový stupeň rizika v řadě oblastí. Vyplývá to z dosud nejucelenějšího posouzení dopadů klimatických změn na svět, které v Japonsku zveřejnili členové Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) při OSN.

Pro děti mají v Nových Hradech zábavné učebny

Nové Hrady - Na jakém principu fungují ponorky? Proč masožravé rostliny chytají hmyz? Jak se správně pracuje s mikroskopem? Odpovědi na tyto otázky, navíc zábavnou formou, nabízí nové experimentální výukové pracoviště v Nových Hradech.

Dva vědci nevěří, že nalezená kostra patří králi Richardu III.

Londýn – Kostra nalezená v roce 2012 pod parkovištěm v anglickém městě Leicester možná nepatří anglickému králi Richardovi III. z 15. století. Tvrdí to nyní dva britští vědci poté, co vědci z univerzity v Leicesteru loni s odvoláním na testy oznámili, že kostra bezpochyby patří monarchovi známému i ze slavné hry Williama Shakespeara. Uvedl to web britského deníku The Independent.

V Moravském krasu sečetli netopýry. Zase je jich o něco více

Moravský kras – V Moravském krasu žije přibližně osm a půl tisíce netopýrů. Tedy zhruba o deset procent více než před dvěma lety. Jejich počet bude podle odborníků růst i nadále. Několik desítek z nich však trpí geomykózou, nemocí přezdívanou syndrom bílého nosu. Ta pro ně může být i smrtelná. Nejhorší prognózy, kterých se vědci obávali před několika lety, se však nenaplnily. Alespoň doposud.

Dotkni se vědy. Masarykova univerzita připravila hravou výstavu

Brno - Vžít se do role genetika, archeologa nebo třeba i soudce mohou od středy všichni lidé, kteří v následujících třech měsících zavítají do Univerzitního kampusu v brněnských Bohunicích. Masarykova univerzita si tam při příležitosti pětadevadesátiletého výročí od založení školy připravila pro všechny zájemce o vědu hravou výstavu plnou hádanek, křížovek a komiksů.

Vědci objevili nejvzdálenější trpasličí planetu naší soustavy

Washington - Američtí astronomové objevili dosud nejvzdálenější objekt naší sluneční soustavy. Trpasličí planeta s předběžným označením 2012 VP113 se ke Slunci nepřiblíží nikdy na méně než 12 miliard kilometrů. Je tak od Slunce asi osmdesátkrát dál než Země. Na objev, který vědci zveřejnili v prestižním britském časopisu Nature, dnes upozornila agentura DPA.

Příbuzní pasažérů malajsijského letadla se obrátili na soud

Kuala Lumpur, Chicago - Malajsijské letecké společnosti a firmě Boeing hrozí soud. Podle agentury Reuters podali příbuzní pasažérů havarovaného malajsijského letadla u právní firmy návrh na vyšetření, zda neštěstí nemohla způsobit konstrukční chyba stroje.

Nepojízdná auta ze ztrát a nálezů půjdou na crash testy

Prostějov – Dva osobní automobily ze ztrát a nálezů pomohou při testování nárazů. Prostějovský magistrát daruje odborníkům nalezená nepojízdná auta, která pomohou simulovat dopravní nehody. Vědci z několika znaleckých ústavů na nich provedou crash testy, pomocí nichž například zjistí, jak velká síla při nárazu působí na jednotlivé části těla.

Znojmo bude propagovat zakladatele genetiky Mendela

Znojmo - Memorandum o spolupráci podepsali slavnostně představitelé Znojma a vedení Mendelova muzea při Masarykově univerzitě v Brně. Spolupráci mezi sebou tyto dvě instituce rozvinou v několika oblastech. Mimo jiné chce Znojmo ještě více propagovat zakladatele genetiky Gregora Mendela.

Překládají Bibli do znakového jazyka

České Budějovice - Začali vytvářet něco, co v Čechách stále ještě chybí, i když je s tím spojená zdlouhavá 
a komplikovaná práce. Vědci z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se podílejí na překladu Bible pro Neslyšící. Výsledný produkt by pak měl být k dispozici zdarma.

Odborníci Slezské univerzity se podílejí na výzkumu světové úrovně

Opava - Na pomyslném žebříčku prestižních počinů z oblasti vědy a výzkumu se jedná o český projekt na světové úrovni. A tým odborníků Ústavu fyziky Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (FPF SU) pod vedením děkana, astrofyzika Zdeňka Stuchlíka je spolu s ostatními českými vědci u toho.

Vědci varují před velkým suchem, připravují se na něj i firmy

Praha – Pokud nezačne vydatněji pršet, mohla by se opakovat některá z katastrofálních such, s nimiž se už minulosti Česká republika potýkala. Upozornil na to dnes ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského Mark Rieder na konferenci ke Světovému dni vody, který připadá na sobotu. Kvůli extrémně nízkým srážkám se vytvořila minimální zásoba sněhu a zásoby podzemní vody se nedoplnily. Možný nedostatek vody začínají řešit i firmy. Prvních sedm dnes podepsalo prohlášení, v němž se zavázalo ke snižování odběru vody a omezení znečištění vypouštěných vod.

Vědce šokoval dokonalý navigační systém u krajty tmavé

New York - Krajta tmavá (Python bivittatus) má vnitřní kompas, který jí umožňuje doplazit se domů po téměř rovné trase, i když se ocitne ve vzdálenosti desítek kilometrů. Informovali o tom američtí vědci, které citovala agentura AFP.

Zemi předloni těsně minula ničivá sluneční bouře, tvrdí vědci

New York - Ničivé následky mohla mít pro lidstvo silná sluneční erupce, jejíž účinky před necelými dvěma lety těsně minuly Zemi. Tvrdí to dnes zveřejněná studie amerických vědců, kteří možné dopady předloňské erupce přirovnávají k dosud největší geomagnetické bouři na naší planetě z roku 1859. Částice z erupce mohly těžce poškodit elektrickou síť na Zemi či zničit družice na oběžné dráze, uvedla agentura Reuters.

Jižní Korea po roji meteoritů šílí po kosmickém suvenýru

Soul - Kosmické šílenství zasáhlo jihovýchodní část Jižní Koreje, kde se obyvatelé pustili do pátrání po vesmírných suvenýrech, když se tam minulý týden snesl zřídkavý roj meteoritů. Stovky lidí teď prohledávají kopce a rýžová pole, a někteří jsou dokonce vybaveni GPS lokátory či detektory kovů. Píše o tom tamní tisk.

Lékaři budou možná brzy schopni rozpoznat nemoc z našeho dechu

Páchne-li váš dech po odlakovači na nehty, máte pravděpodobně cukrovku. Pach syrové ryby zase napovídá, že byste mohli mít problém s játry. Někteří lékaři tvrdí, že budou v dohledné době schopni určit diagnózu pomocí rozboru pachu našeho dechu, potu či moče. Podle jedné studie může být přístroj na analýzu dechu dokonce stejně účinný v diagnostikování rakoviny prsu jako mamograf. Zpravodajský portál BBC napsal, že to vše je pouhý začátek malé revoluce v lékařské vědě. Na jejím konci by měl mít každý možnost vyšetřit se jedním dýchnutím do svého mobilu.

Vědci nalezli gravitační vlny potvrzující teorii o vzniku vesmíru

Washington - Američtí astronomové objevili klíčový důkaz podporující teorii velkého třesku o vzniku vesmíru, takzvané gravitační vlny. Tyto vlny v časoprostoru jsou ozvěnou masivní expanze vesmíru právě po velkém třesku. O objevu informovali v pondělí vědci na americké Harvardově univerzitě.

Nový elastický oblek zabrání deformaci kostí kosmonautů

Londýn - Britští vědci vyvinuli přiléhavý oblek, který zabrání deformaci kostí kosmonautů v beztížném stavu. Doufají, že lehký elastický materiál nahradí účinky gravitace na lidské tělo. Bez jejího působení se totiž může páteř prodloužit až o sedm centimetrů, což je doprovázeno bolestivým natahováním svalů a nervů. Vědci z londýnské King's College v současné době zdokonalují oblek pro závěrečné testování ve vesmíru. O výzkumu informoval zpravodajský web BBC.

Archeologové našli kostru starou 3200 let s rakovinou

Londýn - Archeologové objevili 3200 let starou kostru muže s šířící se formou rakoviny. Jde o nejstarší dosud doložený případ nemoci, která je často spojována s moderním způsobem života, informovali v pondělí vědci, které citovala agentura AFP.

Těžba zlata představuje rozemletí milionů tun horniny

Příbramsko - Přestože se proti zvažované těžbě zlata nejen v našem regionu vyjádřili i renomovaní odborníci, ministerstvo životního prostředí má na stole nevyřízené žádosti prospektorů na vydání průzkumných území. Na Příbramsku se jedná o Petráškovu horu u Vacíkova a lokality u Mokrska.

Podle studie má jen čtvrtina nakažených chřipkou příznaky

Londýn - Jen necelá čtvrtina lidí nakažených chřipkou má nějaké příznaky nemoci, ostatní nakažení mohou chřipku dále šířit. Vyplývá to ze studie britských vědců, kterou dnes zveřejnila odborná revue The Lancet Respiratory Medicine.

Těžba zlata představuje rozemletí milionů tun horniny

Příbramsko – Přestože se proti zvažované těžbě zlata nejen v našem regionu vyjádřili i renomovaní odborníci, ministerstvo životního prostředí má na stole nevyřízené žádosti prospektorů na vydání průzkumných území. Na Příbramsku se jedná o Petráškovu horu u Vacíkova a v neposlední řadě o lokality u Mokrska.

Překládají Bibli do znakového jazyka

České Budějovice - Začali vytvářet něco, co v Čechách stále ještě chybí, i když je s tím spojená zdlouhavá 
a komplikovaná práce. Vědci z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se podílejí na překladu Bible pro Neslyšící. Výsledný produkt by pak měl být k dispozici zdarma.

Vědci chrání kostel v Jiřetíně, upozorní na cenné baroko ve městě

Horní Jiřetín - Kunsthistorici chystají výzvu k zachování barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Jiřetíně na Mostecku. Zveřejní ji na závěr vědecké konference, která se v obci ležící v sousedství hnědouhelného dolu ČSA koná v pátek 28. března. Sdělil to historik a teoretik architektury Rostislav Švácha, který působí v Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Podivuhodný cirkus doktora Tarzana otevře v sobotu

Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Hravých padesát minut a výpravnou podívanou slibuje zbrusu nová inscenace hradeckého Divadla Drak: Podivuhodný cirkus doktora Tarzana bude mít premiéru už v sobotu na hlavní scéně divadla.

Podivuhodný cirkus doktora Tarzana otevře v sobotu

Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Hravých padesát minut a výpravnou podívanou slibuje zbrusu nová inscenace hradeckého Divadla Drak: Podivuhodný cirkus doktora Tarzana bude mít premiéru už v sobotu na hlavní scéně divadla.

Brněnští vědci v Antarktidě kuchali ryby a zkoumali sopky

Brno /FOTOGALERIE/ – Zimu a mráz vyměnila expedice z brněnské Masarykovy univerzity za teplo a slunce. Po pěti týdnech se totiž většina členů v úterý letošní výpravy na stanici Johana Gregora Mendela v Antarktidě vrátila do České republiky.

Podivuhodný cirkus doktora Tarzana otevře v sobotu

Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Hravých padesát minut a výpravnou podívanou slibuje zbrusu nová inscenace hradeckého Divadla Drak: Podivuhodný cirkus doktora Tarzana bude mít premiéru už v sobotu na hlavní scéně divadla.

Podivuhodný cirkus doktora Tarzana otevře v sobotu

Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Hravých padesát minut a výpravnou podívanou slibuje zbrusu nová inscenace hradeckého Divadla Drak: Podivuhodný cirkus doktora Tarzana bude mít premiéru už v sobotu na hlavní scéně divadla.

Naši předci byli mnohem tmavší než my, zjistili vědci

Německo – Dnešní Evropané mají mnohem světlejší pleť, vlasy i oči, než jejich předci před zhruba pěti tisíci lety. Světlejší typy se totiž dokázaly nejen lépe přizpůsobit prostředí, ve kterém žily, ale byly také mnohem přitažlivější pro své sexuální partnery.

Austrálie odchovala prvního žraloka ze zkumavky

Melbourne - Prvního žraloka „ze zkumavky" se podařilo úspěšně odchovat australským vědcům. Mládě počaté s pomocí umělého oplodnění se narodilo 3. března a vědci doufají, že jejich metoda pomůže zachránit ohrožené druhy, napsala dnes agentura AFP.

Brněnští vědci v Antarktidě kuchali ryby a zkoumali sopky

Brno – Zimu a mráz vyměnila expedice z brněnské Masarykovy univerzity za teplo a slunce. Po pěti týdnech se totiž většina členů v úterý letošní výpravy na stanici Johana Gregora Mendela v Antarktidě vrátila do České republiky.

Vědci chrání kostel v Jiřetíně, upozorní na cenné baroko ve městě

Horní Jiřetín - Kunsthistorici chystají výzvu k zachování barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Jiřetíně na Mostecku. Zveřejní ji na závěr vědecké konference, která se v obci ležící v sousedství hnědouhelného dolu ČSA koná v pátek 28. března. Sdělil to historik a teoretik architektury Rostislav Švácha, který působí v Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Čeští vědci určili genovou mutaci způsobující onemocnění sítnice

Praha - Čeští vědci z Akademie věd ČR určili genovou mutaci, která způsobuje neléčitelné onemocnění sítnice. Tato častá dědičná nemoc může vést až ke slepotě a vyskytuje se u jednoho ze čtyř tisíc obyvatel. První příznaky se mohou vypozorovat již u desetiletých dětí. O výzkumu řekl vedoucí výzkumného týmu David Staněk z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

Velký úspěch vysokomýtských gymnazistů

Vysoké Mýto /Z redakční pošty/ – Slavnostní udílení Výročních cen města Vysoké Mýto je každoročně přehlídkou nejúspěšnějších akcí roku 2013 a jejich autorů. Mezi ně se letos opět zařadili naši studenti.