Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Jihočeši otevřou výzkumnou stanici na Špicberkách

České Budějovice, Longyearbyen – Vlastní výzkumnou stanici na Špicberkách otevře příští týden Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Má podobu přízemního domu se dvěma laboratořemi a ubytováním pro dvacet lidí.

Jihočeši otevřou výzkumnou stanici na Špicberkách

České Budějovice, Longyearbyen – Vlastní výzkumnou stanici na Špicberkách otevře příští týden Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Má podobu přízemního domu se dvěma laboratořemi a ubytováním pro dvacet lidí.

Vědci zažalovali senátora a předsedu Strany práv občanů Velebu

Praha – Tři vědci zažalovali senátora a předsedu Strany práv občanů Jana Velebu kvůli tomu, že prý poškodil jejich pověst. Chtějí vyvrátit senátorovo tvrzení, že vědecké granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké a že „motivací přírodovědců, kteří se angažují ve prospěch zachování šumavské divočiny, jsou peníze, docentury a profesury". Vědci tvrdí, že nic z toho není pravda a žádají po něm omluvu. Senátor se ale omluvit nehodlá.

Ročně se v Česku vyrobí 250 milionů růžových tablet Ibalginu

Praha – Ročně se v Česku vyrobí 250 milionů růžových tablet Ibalginu 400, léku na bolest, u jehož zrodu stáli i českoslovenští vědci. Do roku 1989 nebyl běžně k mání, lidé vozili léky s účinnou látkou ibuprofen z ciziny. Ibalgin 400 se vyrábí ve sterilních podmínkách, cyklus od navážení surovin přes výrobu po adjustaci trvá 16 dní, řekl Jaroslav Chylík, ředitel výroby Zentiva v Praze-Dolních Měcholupech. Celá mezinárodní skupina Zentiva dodává léky na více než 50 trhů v Evropě, Africe a Středním východě, loňské tržby dosáhly 1,2 miliardy eur.

Důkazy teorie velkého třesku mají trhliny, připustili vědci

Washington – Když skupina amerických astronomů letos v březnu s pompou oznamovala, že našla důkazy podporující teorii velkého třesku o vzniku vesmíru, hovořilo se o nich jako o jasných kandidátech na zisk příští Nobelovy ceny. Objev gravitačních vln, jakési ozvěny masivní expanze vesmíru právě po velkém třesku, ale brzy začali kvůli odborným nesrovnalostem kritizovat jejich kolegové a nyní poprvé přiznal pochybnosti i tým kolem Johna Kovace z Harvardovy univerzity, který důkazy předložil.

Opalování má zřejmě podobné účinky jako drogy, tvrdí studie

Boston – Pravidelným opalováním si lze na slunění vytvořit závislost. Tvrdí to americká studie, kterou otiskl časopis Cell. Vědci totiž zjistili, že u myší vystavovaných pravidelně UV záření, byly ve větší míře produkovány endorfiny, které tlumí bolest a způsobují dobrou náladu. Pokud se hlodavcům podaly léky blokující účinek hormonu, objevily se u nich abstinenční příznaky.

Přes 70 amerických vědců se možná nakazilo antraxem

Atlanta – Až 75 amerických pracovníků vládní laboratoře zkoumající nebezpečné nemoci se možná nakazilo antraxem. Podle předběžných závěrů Centra pro kontrolu chorob (CDC) byla příčinou neopatrná manipulace se vzorky. Podle agentury Reuters případ šetří FBI, která nezjistila ničí nekalý úmysl.

Neandrtálci se vyvíjeli po částech: nejdřív byl obličej, až pak mozek

Madrid - Neandrtálci se vyvíjeli po částech – nejdřív přišel na řadu obličej, až pak mozek a další tělesné změny. V nejnovějším vydání časopisu Science to tvrdí španělští vědci. Podle nich o tom svědčí nálezy lebek ve Španělsku. Vědci zkoumali několik lebek starých asi 430.000 let, které patřily raným příbuzným neandrtálců. Zuby a obličej už vykazovaly morfologické rysy typické pro neandrtálce, ale mozek byl stále málo vyvinutý.

V Dejvicích se otevřela budova vědeckého ústavu za miliardu

Praha /FOTOGALERIE/ - Především na výzkum v organické chemii se zaměří vědci v nové budově Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (AV ČR). Stavbu, která i s vybavením stála více než miliardu korun, ve čtvrtek otevřeli v pražských Dejvicích.

Vědec o postižených dětech hovoří jako o zrůdách. Navrhuje jejich usmrcení

Praha, Hradec Králové - Radu postižených pobouřil článek v odborném časopise o právních problémech narození velmi těžce postižených dětí. Žádá, aby ministryně práce odvolala jeho autora Miroslava Mitlöhnera ze své vědecké rady, řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Na situaci již reagovala Univerzita Hradec Králové, kde Mitlöhner dosud zastával funkci ředitele Ústavu sociální práce.

Vědci s rybáři sledují nejmodernějšími metodami tah ryb v Podyjí

Znojmo - Vědci spolu s rybáři mapují s využitím nejmodernější techniky tah ryb v Dyji v Národním parku Podyjí mezi Znojemskou a Vranovskou přehradou. Cílem je zjistit, kde jsou v toku případné překážky, které jim brání v putování a hledání takzvaných trdlišť, v nichž se ryby množí. Výsledky studie by měly být známy letos na podzim, řekl jeden z tvůrců projektu Robert Stejskal ze správy národního parku.

Studenti průmyslové školy se dostali přes počítač na mořské dno

Strašnice /VIDEO/ - Střední průmyslová škola na Třebešíně se zapojila do mezinárodní akce Mission 31. Je to jedna z šedesáti škol, která se zúčastnila spolupráce na této události. V pondělí ve 13.30 hodin pořadatelé zahájili ve školním kinosále přímý přenos z podmořské laboratoře Aquarius u Floridy.

Špičkový vědec z Německa zahájí v Budějovicích ojedinělý výzkum

České Budějovice – Jak nejrůznější rostliny nakládají s kovy obsaženými v půdě či vodě, budou v Českých Budějovicích v příštích letech zjišťovat renomovaní vědci. V Biologickém centru Akademie věd ČR kvůli tomu vzniká zbrusu nové oddělení biofyziky a biochemie rostlin. Šéfovat mu bude špičkový německý biolog Hendrik Küpper.

Pacienti se ve studii uzdravují z dosud nevyléčitelné leukémie

Z dosud nevyléčitelné chronické myeloidní leukémie se zřejmě pacienti mohou zcela uzdravit. Naznačují to první výsledky celoevropské studie, jíž se účastní i česká centra. Novinářům to dnes řekla přednostka klinického úseku pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) Hana Klamová. Dosavadní léčbou bylo možno projevy tohoto nádorového onemocnění krve jen potlačit, pacienti tedy museli léky brát trvale. V Česku má tento typ leukémie zhruba 1000 lidí.

Brněnští vědci vyvinuli vakcínu k boji s herpes viry u skotu

Brno - Brněnští vědci z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství vyvinuli novou vakcínu, která zemědělcům pomůže v boji s herpes viry u skotu. Chovatelé dosud používali vakcinaci jako prevenci, neumožňovala jim ale rozeznat, který kus je nakažený. To se nyní změní. Nová vakcína je výsledkem desetileté práce vědců, řekl dnes Kamil Kovarčík z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství.

Čeští vědci otevřou na Špicberkách svou první výzkumnou stanici

Praha – Čeští vědci budou mít svou první výzkumnou stanici na souostroví Špicberky. Táním ledovců a vlivům na okolní přírodu v Severním ledovém oceánu se Češi zabývají už několik let. „Jsou to dveře do jiného světa. V posledních 25 letech tam pracovala celá řada českých vědců a teď konečně s naší stanicí se řadíme mezi státy, které dělají regulérní vědecké bádání v Arktidě," řekl dnes přírodovědec Josef Elster z Centra polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Základna se otevře příští úterý.

Vakcína proti borelióze? Dostupná bude do šesti let

Brno – Šířící se červená skvrna, bolesti hlavy a kloubů, únava a deprese. To jsou příznaky lymské boreliózy, kterou ročně onemocní desítky Brňanů a může zanechat trvalé následky. Nemoc přenáší klíšťata a dosud proti ní neexistovala účinná vakcína. Tu vyvinuli vědci z brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství společně s kolegy z Olomouce a Prahy. Na trhu by mohla být do několika let.

Čeští vědci vyvinuli unikátní vakcínu proti borelióze

Brno - Čeští vědci vyvinuli vakcínu proti borelióze. Účinná ochrana před touto chorobou přenášenou klíšťaty dosud chybí. Nová vakcína už dokázala vytvořit protilátky u myší a psů. Vědci dnes výsledky představili novinářům v Brně. Na vývoji vakcíny se podíleli odborníci z Olomouce, Brna a Prahy a firma Bioveta z Ivanovic na Hané. Vědci budou následně připravovat látku pro použití u lidí, což ale bude trvat ještě roky. Klíšťata přenášejí i encefalitidu, pro niž ale vakcína existuje.

Vakcína proti borelióze? Dostupná bude do šesti let

Šířící se červená skvrna, bolesti hlavy a kloubů, únava a deprese. To jsou příznaky lymské boreliózy, kterou ročně onemocní desítky Brňanů a může zanechat trvalé následky. Nemoc přenáší klíšťata a dosud proti ní neexistovala účinná vakcína. Tu vyvinuli vědci z brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství společně s kolegy z Olomouce a Prahy. Na trhu by mohla být do několika let.

Skrytou tvář muže objevili pod Picassovou malbou Modrý pokoj

Washington - Skrytou malbu neznámého muže pod vrstvou barev jednoho z nejranějších děl španělského malíře a sochaře Pabla Picassa Modrý pokoj objevili experti ve známé soukromé galerii Phillips Collection ve Washingtonu. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na sdělení kurátorů i vědců. Zatím zůstává záhadou, koho přemalovaný portrét představuje.

Kyselina hyaluronová nemá na vrásky velký vliv, zjistili zlínští vědci

Kyselina hyaluronová, která je často zmiňována v reklamách na kosmetické přípravky, nemá podle vědců ze zlínské Univerzity Tomáše Bati tak velký vliv na vrásky, jak je někdy v reklamách uváděno. Vědci ji testovali na ženách, u poloviny z nich bylo možné sledovat zlepšení stavu kůže, u 30 procent se stav zhoršil, zbytek změnu prakticky nepozoroval.

Při dopravní nehodě v Chile zahynul český astronom Štefl

Santiago de Chile – Známý český astronom Stanislav Štefl zahynul v noci na dnešek po dopravní nehodě v Chile, kde pracoval pro Evropskou jižní observatoř (ESO). Podle chilského zpravodajského serveru Biobiochile podlehl Štefl zraněním po srážce svého vozu s nákladním automobilem na předměstí hlavního města Santiaga de Chile.

Brazilský maskot "Fuleco" v problémech. Pásovci hrozí vyhubení

Oslo - Pásovci, který se stal maskotem letošního fotbalového mistrovství světa, hrozí v Brazílii vyhubení. Podle vědců ohrožuje vzácného pásovce třípásého nejen lov a neustálé zmenšování jeho přirozeného prostředí, ale i samotný šampionát a s ním spojená publicita.

Olomoučtí vědci přišli na způsob sledování detailů živých buněk

Olomouc – Olomoučtí vědci přišli na nové možnosti, jak pozorovat živé buňky v dosud nevídaných detailech. Super rozlišovací mikroskopii založenou na strukturním osvětlení buněk dokázali využít pro živé rostlinné vzorky jako první na světě. Díky tomu vidí buněčné děje v pohybu a navíc v rozlišení, které bylo ještě nedávno pro běžnou mikroskopii nepředstavitelné. Jejich výzkumu si všimli i ve světě; v květnu ho publikoval prestižní americký odborný časopis Plant Physiology. Informovali o tom zástupci Univerzity Palackého.

Předseda Grantové agentury Matějů rezignoval na svou funkci

Praha - Předseda Grantové agentury ČR (GA ČR) Petr Matějů rezignoval na funkci. Svůj krok odůvodnil i tlaky zájmových skupin, které podle něj účelově zpochybňují transparentnost udělování peněz na podporu základního výzkumu. Předsednictvo agentury několik měsíců čelí kritice části vědecké obce kvůli neudělení grantů dvěma filozoficko-historickým projektům. Matějů rezignoval s účinností od 1. října, informovala mluvčí agentury Gabriela Bechynská.

Přichází sucho, vědci varují před devastací přírody. Česku se rychle krátí čas

Praha /INFOGRAFIKA/ – Petr Marada je sedlák z jihomoravských Šaradic. Když začal hospodařit na pozemcích poznamenaných socialistickým zemědělstvím, zjistil, že krajina v okolí jeho vsi nedokáže odolávat výkyvům počasí. Vesnice se občas topila pod bahnem, které prudké přívalové deště odnesly 
z polí. Na jeho pozemcích najednou vznikala řeka, když po zimě slunce rozpustilo sníh. Půdu ohrožovala eroze.

Veleba volá po kontrole grantů o Šumavě, dotčený vědec chce omluvu

Praha – Vědecké granty za miliony korun, které se zaměřují na výzkum šumavské přírody, by se měly prověřit. Řekl tol senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Zkontrolovat by se podle něj mělo financování i výsledky výzkumu. V grantech, na něž poukazuje, jsou však i některé, jež se šumavského výzkumu netýkají, například dva senátorem zmíněné granty profesora ekologie Pavla Kindlmanna. Ten kvůli tomu a za celkové poškození pověsti vědců žádá po Velebovi omluvu, jinak ho prý bude žalovat.

Kamera připevněná na krku medvěda odhalila život v Arktidě

Washington /VIDEO/ – Odborníci z amerického geologického ústavu USGS zveřejnili unikátní záběry zachycené kamerou, kterou měl na svém krku připevněnou lední medvěd žijící v Beaufortově moři v Severním ledovém oceánu. Podle expertů jde o vůbec první podobný záznam v historii, uvedla agentura AP.

Čínští vědci upozorňují na rizika spjatá s odstraňováním kopců

Peking - Desítky kopců vysokých až 150 metrů byly v Číně srovnány se zemí a půda z nich byla využita na zaplnění údolí, aby se vytvořil prostor pro vznik nových měst. Upozornili na to čínští vědci, podle nichž se jedná o nebezpečné zásahy do krajiny, které způsobují erozi, záplavy a znečištění ovzduší i vodních zdrojů.

Prezident Zeman zatím trvá na svém vetu zákonu o NP Šumava

České Budějovice, Praha - Prezident Miloš Zeman zatím trvá na svém případném vetu senátního návrhu zákona o Národním parku Šumava. Po dnešním jednání s prezidentem to řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Senát na konci dubna tento návrh podpořil v prvním kole projednávání. Učinil tak navzdory kritice vědců, ekologů i ministerstva životního prostředí.

Virus HIV může být odolný, pokud se poruší léčba, varuje odborník

Agresivní virus HIV se podle biochemika Milana Kožíška může stát odolným vůči léčbě, pokud ji nakažení pacienti i jen mírně poruší. Aby byla antivirová terapie úspěšná, musejí celý zbytek života dodržovat přesnou hodinu dávkování léků. I promeškání o pár hodin může hrát významnou roli, řekl v rozhovoru pro ČTK Kožíšek. Počty nakažených v posledních letech v Česku výrazně rostou. Odborníci varují, že strach z nemoci opadl a lidé se přestávají chránit a bát.

Světový den životního prostředí vybízí k zamyšlení

Pojem životní prostředí se skloňuje ve všech pádech, setkáváme se s ním každý den a není mnoho lidí, kteří by se někdy nezamysleli nad vlivem člověka na přírodu. Pátý červnový den je věnovaný životnímu prostředí a ať se nám to líbí nebo ne, bilance není zrovna růžová.

Australští vědci zveřejnili nezvyklý zvuk, možná patřil zmizelému letadlu

Sydney - Australští vědci pátrající po zmizelém malajsijském letadle dnes zveřejnili údaje o nezvyklém zvuku, který zachytily dva podmořské přijímače v Indickém oceánu zhruba v době, kdy 8. března pohřešovaný Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines přerušil satelitní komunikaci a beze stopy zmizel.

Vědci objevili na na Jindřichohradecku vzácné druhy živočichů

Třeboň – Vědci objevili v rekultivované pískovně v Cepu na Jindřichohradecku několik ohrožených druhů vzácných organismů. Jedná se například o celoevropsky chráněné vážku jasnoskvrnnou a potápníka dvoučárého ehož známý výskyt je v Česku omezen na nevelký počet lokalit na Třeboňsku, informoval vedoucí katedry biologie ekosystémů Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity David Boukal.

Astronomové objevili ve vesmíru "zemskou godzillu"

Boston /VIDEO/ - Astronomové nalezli planetu zemského typu, která má oproti Zemi více než 17násobnou hmotnost, přitom je proti naší planetě jen zhruba dvakrát tak větší. Vědci ji nazývají megazemí či zemskou godzillou. Objev, který oznámila Americká astronomická společnost na setkání v Bostonu, byl překvapením, neboť se dosud mělo za to, že planety takovéto velikosti jsou spíše plynní obři, jako jsou Jupiter či Saturn.

Obhajoba obžalovaného: Projev byl kritika, ne hanobení

Brno – Slyšeli jste snad někdy o velkých myslitelích z Afriky, nebo o vědcích z Indie? Pošleme tyto lidi tam, odkud přišli, ať nám neberou práci, vyzýval podle obžaloby v roce 2011 v Brně tehdy třicetiletý Robin Seiner z Německa. Naslouchal mu asi pětisetčlenný dav nacionalistické Dělnické mládeže v parku v ulici Koliště.