Brno /FOTOGALERIE/ – Unikátní spojení přírodních věd a medicíny pod jednou střechou. To je středoevropský výzkumný institut, známý pod zkratkou CEITEC. Právě ten v pátek slavnostně otevřel dva nové vědecké pavilony v areálu univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích. Projekt vznikl ve spolupráci s dalšími brněnskými vysokými školami a vědeckými insitucemi.
Brno /FOTOGALERIE/ – Unikátní spojení přírodních věd a medicíny pod jednou střechou. To je středoevropský výzkumný institut, známý pod zkratkou CEITEC. Právě ten v pátek slavnostně otevřel dva nové vědecké pavilony v areálu univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích. Projekt vznikl ve spolupráci s dalšími brněnskými vysokými školami a vědeckými insitucemi.
Moskva – Ruští houbaři se radují z mimořádné úrody na počátku podzimu. Ale záplava hub dělá starosti znalcům lidové moudrosti. „Houbová invaze" v lesích centrálního Ruska prý věští vypuknutí války.
Washington/Praha - Před rokem, 12. září 2013, opustila americká sonda Voyager 1 sluneční soustavu a stala se tak prvním objektem vyrobeným na Zemi, který se dostal do mezihvězdného prostoru.
Chorobné zúžení srdeční chlopně způsobuje nejen vápník, jak se dosud předpokládalo, ale i další prvky, například fosfor. Zjistili to vědci Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd s kolegy z dalších institucí. V usazeninách objevili také cholesterol a proteiny, sdělila vedoucí oddělení geochemie Martina Havelcová. Nové poznatky by podle kardiologa Michala Šmída mohly vést k efektivnější prevenci, případně i k novým metodám léčby této rozšířené choroby.
Brno – O tom, že vědci v bílých pláštích nejsou žádní suchaři, se Brňané přesvědčí na Festival vědy, který začíná už v pátek. Odborníci z brněnských výzkumných institucí a univerzit pro návštěvníky připravili ukázky, které lidem zábavně přiblíží vědu. „Program v pátek dopoledne je určený hlavně pro školáky. V sobotu pak přijdou třeba rodiny s dětmi a další zájemci," řekl ředitel brněnského digitária Jiří Dušek. Právě ve velkém stanu před hvězdárnou na Kraví hoře lidé vystoupení uvidí.
Londýn – Je to jeden z ikonických symbolů Velké Británie, o jehož funkci ale nemáme dodnes úplně jasno. Význam megalitických staveb Stonehenge ale ještě více podtrhuje nový objev britských a rakouských archeologů, o kterém včera psala tamní média.
Kralupy – Nelítostné hry přírody, jejichž následky nesli lidé v minulých stoletích, představuje kralupská letní výstava Katastrofy lidského těla. Až do druhé zářijové neděle si v salonku hotelu Sport mohou návštěvníci prohlédnout panoptikum voskových figurín pětadvaceti lidských bytostí, které postihly anatomické anomálie.
Vědci z Masarykovy univerzity v Brně hledají lék na chronickou lymfocytární leukémii a podobná onemocnění. Za úspěchy ve výzkumu dostanou 22. září Cena předsedy Grantové agentury ČR, která poskytla 6,8 milionu korun na pětiletý grant. Vědcům se podařilo se popsat mechanismy, které umožňují lepší a rychlejší diagnózu tohoto dosud nevyléčitelného a zároveň nejčastějšího typu leukémie. Pomohlo jim k tomu zjištění, jak spolu lidské buňky komunikují.
Praha/Brno - Vědci z Masarykovy univerzity v Brně hledají lék na chronickou lymfocytární leukémii a podobná onemocnění. Za úspěchy ve výzkumu dostanou 22. září Cena předsedy Grantové agentury ČR, která poskytla 6,8 milionu korun na pětiletý grant. Vědcům se podařilo se popsat mechanismy, které umožňují lepší a rychlejší diagnózu tohoto dosud nevyléčitelného a zároveň nejčastějšího typu leukémie. Pomohlo jim k tomu zjištění, jak spolu lidské buňky komunikují.
Praha – Příspěvek českých vědců v Evropském středisku pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku je daleko větší, než podíl České republiky na fungování této instituce. Jsou výrazně vidět jak při vývoji technologií, tak při experimentech samotných, řekl dnes v rozhovoru pro ČTK generální ředitel CERN Rolf Heuer. ČR je členskou zemí CERN od roku 1992, do rozpočtu špičkového střediska experimentální fyziky hospodařícího s miliardou švýcarských franků přispívá zhruba jedním procentem.
Brno – Chytré hlavy a peníze mají do Brna přilákat nová vědecká a výzkumná centra. Přestože v posledních letech jich v Brně vzniklo několik, do konce roku se mají otevřít čtyři další. Někteří odborníci se ale obávají, aby po nich po čase nezbyly pouze prázdné budovy. Až vyprší čas první dotace, musí si totiž na sebe vydělat samy. Roční náklady přitom dosahují několika stovek milionů.
Dolní Věstonice – Repliky vzácných nálezů, kosti z mamuta a originály keramiky z doby železné a bronzové. To vše si od letošního školního roku mohou žáci z Dolních Věstonic prohlédnout ve své škole. Jedinečnou expozici nabízí zbrusu nová učebna regionální historie.
Dolní Věstonice – Repliky vzácných nálezů, kosti z mamuta a originály keramiky z doby železné a bronzové. To vše si od letošního školního roku mohou žáci z Dolních Věstonic prohlédnout ve své škole. Jedinečnou expozici nabízí zbrusu nová učebna regionální historie.
Reykjavík - V okolí neklidné islandské sopky Bárdarbunga je nadále značná seizmická aktivita, vědci dnes opět zaznamenali několik stovek otřesů. Nejsilnější z nich měl podle agentury DPA sílu pět stupňů Richterovy škály. Lávové pole vytvořené při nynějších erupcích pokrývá oblast tří kilometrů čtverečních.
České Budějovice, Praha – Velmi perspektivní látku na léčbu zánětů objevili čeští vědci. Původem přírodní látka získaná z půdních bakterií dokáže blokovat záněty, a to jak akutní, tak chronické. Objev se zvolna posouvá z fáze základního výzkumu k přípravám prvotních klinických studií.
Reykjavík - Islandský meteorologický úřad dnes po několika hodinách odvolal nejvyšší stupeň varování pro leteckou dopravu kvůli aktivitě sopky Bárdarbunga, nad oblastí tak opět platí druhá nejvyšší výstraha. Informovala o tom agentura Reuters. Nejvyšší stupeň byl vyhlášen poté, co v šest ráno místního času (08:00 SELČ) opět začaly erupce.
Praha - Vědci jsou zase o krok blíže k tomu, aby odhalili příčinu zhoubných nádorů slinivky břišní. Objevili totiž další čtyři nové varianty genů, které se mohou na jeho vzniku podílet. Nádory slinivky se nedají účinně léčit a pacienti přežívají od diagnózy velmi krátce. Příčinu onemocnění zkoumá mezinárodní konsorcium, v němž je i tým genetika Pavla Vodičky z Akademie věd ČR. „Rozšířili jsme knihovnu genů a výsledek práce považujeme za fantastický," řekl v rozhovoru Vodička.
Reykjavík - Okolím neklidného islandského vulkánu Bárdarbunga dnes otřásly stovky záchvěvů, ten nejsilnější měl sílu 5,4 stupně. V oblasti nadále podle agentury DPA platí druhý nejvyšší stupeň varování, což značí vysokou či rostoucí sopečnou aktivitu, letecká doprava ale omezena není.
Artritida, chronický zánět střev, různé druhy alergií či Alzheimerova nemoc. Na to vše by mohla pomoci původem přírodní látka, kterou vyvíjejí čeští vědci. Právě nyní se připravují na první klinické studie. Pokud vše půjde hladce, mohla by být během deseti let na trhu levná tabletka, která by léčila záněty i autoimunitní onemocnění. Pomoci by mohla i po transplantacích a možná dokáže potlačit i nádorové bujení.
Praha – Artritida, chronický zánět střev, různé druhy alergií či Alzheimerova nemoc. Na to vše by mohla pomoci původem přírodní látka, kterou vyvíjejí čeští vědci. Právě nyní se připravují na první klinické studie. Pokud vše půjde hladce, mohla by být během deseti let na trhu levná tabletka, která by léčila záněty i autoimunitní onemocnění. Pomoci by mohla i po transplantacích a možná dokáže potlačit i nádorové bujení.
Děti s vrozenou poruchou srdečního rytmu by v budoucnu nemusely už mít kardiostimulátor, aby jejich srdce fungovalo správně. Vědci z anatomického ústavu první lékařské fakulty Univerzity Karlovy zkoumají, zda a jak by se daly v srdci nahradit nefunkční buňky, které jeho chod řídí, sdělil šéf výzkumného týmu profesor David Sedmera. Poruchu srdečního rytmu má jedno dítě z 10.000. Zatímco dospělému vydrží kardiostimulátor i deset let, dětem se kvůli růstu musí měnit častěji, což je spojeno s řadou rizik.
Nejstarší Češce Vlastimile Češkové bylo v březnu 109 let. Žena, která zažila dvě světové války i potopení Titaniku, stále ráda chodí na procházky, několikrát ročně si nechá udělat trvalou, čte harlequinky a v televizi si pustí detektivku. Čemu vděčí za svou dlouhověkost?
Praha /INFOGRAFIKA/ – Nejstarší Češce Vlastimile Češkové bylo v březnu 109 let. Žena, která zažila dvě světové války i potopení Titaniku, stále ráda chodí na procházky, několikrát ročně si nechá udělat trvalou, čte harlequinky a v televizi si pustí detektivku. Čemu vděčí za svou dlouhověkost?
Reykjavík – Magma z neklidné islandské sopky Bárdarbunga se podle vědců přesouvá pod povrchem k jinému rozsáhlému vulkanickému systému a mohlo by vyvolat mocnou explozi. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.
Změny ve fungování rodin se rozhodli popsat vědci z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Masarykovy univerzity v Brně. „Odborníci už léta sledují například, že se lidé častěji rozvádějí nebo mají děti mimo manželství. Jaký to má na život rodin dopad, však přesně nevědí. Zjistit to má studie, pro kterou výzkumníci hledají účastníky," sdělila mluvčí školy Tereza Fojtová.
Brno – Změny ve fungování rodin se rozhodli popsat vědci z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Masarykovy univerzity v Brně. „Odborníci už léta sledují například, že se lidé častěji rozvádějí nebo mají děti mimo manželství. Jaký to má na život rodin dopad, však přesně nevědí. Zjistit to má studie, pro kterou výzkumníci hledají účastníky," sdělila mluvčí školy Tereza Fojtová.
Londýn - Ledová pokrývka dvou největších ledem pokrytých území na naší planetě, Grónska a Antarktidy, se zmenšuje tempem 310 krychlových kilometrů za rok. Vědci to zjistili za pomoci údajů z evropské družice CryoSat-2, která měří tloušťku zemské ledové pokrývky a ledovců. Družici na oběžnou dráhu vyslala v roce 2010 Evropská vesmírná agentura (ESA).
Brno – Změny ve fungování rodin se rozhodli popsat vědci z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Masarykovy univerzity v Brně. „Odborníci už léta sledují například, že se lidé častěji rozvádějí nebo mají děti mimo manželství. Jaký to má na život rodin dopad, však přesně nevědí. Zjistit to má studie, pro kterou výzkumníci hledají účastníky," sdělila mluvčí školy Tereza Fojtová.
Jižní Morava - Získat povolení a práci, kde jim budou rozumět. Najít ordinaci a školku, kde umějí anglicky. Přitom bojovat se základy češtiny a zvykat žaludek na nová jídla. To jsou starosti, které v Jihomoravském kraji čekají na cizince. Přesto je jih Moravy láká. Od roku 2001 se zde jejich počet víc než ztrojnásobil.
Žatec – Chmel už nemusí díky šlechtění v Žatci vonět jen po chmelu. Rostlinu čeledi konopovité vzpínající se po dřevěných sloupech do výšky šesti metrů, která nyní při slizni padá k zemi, zkoumají ze všech stran muži v bílých pláštích. Jejich cíle jsou vědecké i čistě praktické – vyšlechtit odrůdu, po níž pivovarníci s chutí sáhnou. Taková cesta však trvá až 20 let a vede přes pokusný minipivovar v žateckém Chmelařském institutu.
Valtice – Nejhlouběji v historii valtického zámku se podívali archeologové. Při pracích, které jsou součástí rozsáhlé rekonstrukce zámeckého barokního divadla. Naskytl se jim pohled na Barvířskou ulici a základy valtického hradu. „Archeologické práce už máme za sebou, můžeme pokračovat ve stavbě," oddechl si ve čtvrtek kastelán zámku Michal Tlusták.
Jižní Morava - Získat povolení a práci, kde jim budou rozumět. Najít ordinaci a školku, kde umějí anglicky. Přitom bojovat se základy češtiny a zvykat žaludek na nová jídla. To jsou starosti, které v Jihomoravském kraji čekají na cizince. Přesto je jih Moravy láká. Od roku 2001 se zde jejich počet víc než ztrojnásobil.
Valtice – Nejhlouběji v historii valtického zámku se podívali archeologové. Při pracích, které jsou součástí rozsáhlé rekonstrukce zámeckého barokního divadla. Naskytl se jim pohled na Barvířskou ulici a základy valtického hradu. „Archeologické práce už máme za sebou, můžeme pokračovat ve stavbě," oddechl si ve čtvrtek kastelán zámku Michal Tlusták.
Hradec Králové - V případě jaderné katastrofy či ozáření ve specializovaných zařízeních budou mít lékaři jednodušší práci. Rychleji zjistí velikost obdržené dávky.
Praha – Znění senátního návrhu zákona o Národním parku Šumava je právně nedomyšlené a spíše vychází vstříc některým politikům s vazbami na místní podnikatelské skupiny. Uvedla to Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR ve stanovisku.
Berlín – Širší okolí národních parků Bavorský les a Šumava na obou stranách česko-německé hranice nabízí vhodné podmínky pro šíření rysů, kteří sem byli v 70. a 80. letech nasazeni. Přesto počet těchto kočkovitých šelem stoupá jen pomalu a zvířata jen zřídka opouštějí hranice národních parků.
Hradec Králové - Vědci z hradecké Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a z hradecké fakultní nemocnice vyvíjejí metodu, která mimořádně rychle určí, jak silně člověka zasáhlo radioaktivní záření. V případě úspěchu by šlo o výrazný posun v oboru výzkumu radioaktivního záření s celosvětovým dopadem.
Oxford - Neandertálci v Evropě vymřeli zřejmě nejpozději před 39.000 lety, tedy dříve, než se doposud soudilo. K tomuto poznatku dospěl mezinárodní výzkumný tým ve studii uveřejněné v aktuálním čísle časopisu Nature.
Královéhradecko - V případě jaderné katastrofy či ozáření ve specializovaných zařízení budou mít lékaři jednodušší práci. Rychleji zjistí velikost obdržené dávky.