Aquila – Italský odvolací soud dnes osvobodil sedm expertů odsouzených před dvěma roky za údajné podcenění rizik před tragickým zemětřesením ve městě Aquila. Tehdejší rozsudek, podle kterého měli odsouzení jít na šest let do vězení, vyvolal ve vědecké komunitě ohromení a pobouření. Zemětřesení si vyžádalo v roce 2009 přes 300 mrtvých, mezi nimiž byli i dva Češi.
Chemie je zábava, nevěříte? V první dětské laboratoři Kids' Lab Abrakadabra tomu tak opravdu je. Kids' Lab Abrakadabra v prostorách Národního technického muzea v Praze je první dětskou laboratoří v České republice a v pořadí již 35. laboratoří ve světě. Vzdělávací program společnosti BASF každý rok navštíví více než 50 000 dětí z celého světa a těší se velké oblibě nejen u žáků, ale i u jejich učitelů. Jeho cíl je jasný – přiblížit malým vědcům tajuplný svět chemie. Od 23. 11. 2012, kdy byla laboratoř otevřena, již výukové programy navštívilo více než 3 200 dětí z celé České republiky ve věku 6 až 12 let.
Studenec – Představit svoji práci široké veřejnosti chtějí vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR ve Studenci. Na nadcházející sobotu připravili opět Den otevřených dveří.
Olomouc – Katastrofický scénář budoucnosti lidstva předvede divákům nový americký sci-fi snímek Interstellar, který v sobotu 8. listopadu uvede olomoucké kino Metropol.
Praha – Zhruba o pětinu se za 30 let zmenšila populace běžných ptačích druhů v Evropě. Vyplývá to ze studie, na níž se podíleli Češi, zveřejněné v pondělí v odborném časopise Ecology Letters, oznámil Petr Voříšek z České společnosti ornitologické (ČSO). Ptáci přitom hubí škůdce či roznášejí semena, takže výrazný úbytek jedinců nejběžnějších druhů může podle studie značně uškodit lidem.
Washington - Sonda Evropské vesmírné agentury (ESA) Rosetta, která od srpna zkoumá kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko, zjistila, že objekt jejího zájmu nepříjemně zavání. Výsledky měření podle serveru Space.com ukázaly, že podle všeho jde o páchnoucí koktejl zkažených vajec, koňské močůvky a formaldehydu.
Londýn/Paříž - Pracovat na směny, především v noci, značně poškozuje myšlení a paměť. Když takto člověk pracuje deset let či více, jeho mozek je oproti jiným stejně starým lidem opotřebovanější a starší o zhruba 6,5 roku. Tvrdí to studie francouzských a britských vědců, o které dnes informují média obou zemí.
Praha - Čeští vědci zřejmě objevili klíč k časné diagnóze Alzheimerovy nemoci a možná i naznačili cestu k objevu léku. Zjistili totiž, že v mozku pacientů jsou místně zvýšené protilátky specifické právě pro tento typ demence. O objevu informoval Aleš Bartoš z Národního ústavu duševního zdraví/Psychiatrického centra Praha, šéf výzkumného týmu, v němž jsou také odborníci z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Paříž - Máte modré nebo prostě světlé oči a všimli jste si, že snášíte alkohol lépe než vaši přátelé s tmavýma očima? Je to docela přirozené. Americká vědecká studie nedávno prokázala, že světloocí lidé jsou vůči opilosti odolnější, píše francouzský server Gentside.
Helsinky – Finský pivovar uvařil belgické pivo podle toho, které se našlo v lahvích, jež se před 170 lety potopily společně s obchodní lodí v Baltském moři. Milovníci zlatého moku tak mají příležitost ochutnat, jakému pivu holdovali jejich praprapradědečci, napsala agentura AFP.
Kodaň – Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře jsou teď nejvyšší za posledních 800.000 let a boj proti prokazatelným změnám klimatu způsobeným do značné míry lidskou činností bude možná vyžadovat snížení emisí skleníkových plynů až na nulu. Píše se to v nové zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), kterou dnes v Kodani zveřejnili zástupci Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
Benešovsko - Přes to, že se z vesmíru snesl do kraje u Konopiště takzvaný bolid Benešov zhruba hodinu před půlnocí 7. května 1991, dosud se nikomu nepodařilo najít víc, než malý zlomek toho, co prý nedaleko Benešova ještě leží.
Plzeň – Na terénním výzkumu vzácné lokality Wu-ta na severu Číny se podílejí špičkoví čeští paleontologové. Během nedávných prací na ploše 600 metrů čtverečních objevili nové druhy prvohorních rostlin, velké části určitých typů, o jejichž podobě se dosud diskutovalo, a dokonce i téměř celé anatomicky zachované rostliny. Kromě práce v terénu čínským kolegům pomáhají i s expozicí pro vznikající muzeum paleontologie ve městě Wu-chaj, řekl Josef Pšenička ze Západočeského muzea v Plzni, člen týmu.
Děčín - První listopadová sobota v děčínské zoo patřila oblíbené akci s názvem Strašidelná zoo. Odpoledne plné strašidel, dýní a lampionů si nenechalo ujít téměř dvanáct set lidí.
Brno - Nový rok bude lepší než ten předešlý. Řeknu si šéfovi o zvýšení platu a po letech pojedu na dovolenou k moři. Takové myšlenky se pravděpodobně honily hlavami některých účastníků výzkumu Masarykovy univerzity v Brně. Před rokem vědci z filozofické fakulty zjišťovali, co lidé očekávají od nového roku. Nyní výzkum opakují a zjistí, jak se očekávání účastníků splnila.
Brno - Nový rok bude lepší než ten předešlý. Řeknu si šéfovi o zvýšení platu a po letech pojedu na dovolenou k moři. Takové myšlenky se pravděpodobně honily hlavami některých účastníků výzkumu Masarykovy univerzity v Brně. Před rokem vědci z filozofické fakulty zjišťovali, co lidé očekávají od nového roku. Nyní výzkum opakují a zjistí, jak se očekávání účastníků splnila.
Ústecký kraj - Zoologické zahrady v Děčíně a Ústí nad Labem i Zoopark Chomutov se dnes zapojí do oblíbené a už tradiční akce českých zoo na strašidelné téma. Zahrady se promění v rejdiště halloweenských masek, chybět nebudou ani vydlabané dýně a lampionový průvod.
Helsinky - Finský pivovar uvařil belgické pivo podle toho, které se našlo v lahvích, jež se před 170 lety potopily společně s obchodní lodí v Baltském moři. A milovníci zlatého moku tak mají příležitost ochutnat, jakému pivu holdovali jejich pra-pra-pradědečci, napsala agentura AFP.
Benešovsko – Přes to, že se z vesmíru snesl do kraje u Konopiště takzvaný bolid Benešov zhruba hodinu před půlnocí 7. května 1991, dosud se nikomu nepodařilo najít víc, než malý zlomek toho, co prý nedaleko Benešova ještě leží. Čeští vědci z Astronomického ústavu AV ČR a České geologické služby se nálezem toho mála přesto vyznamenali.
Hradec Králové - Profesor Manuel Miró ze španělské University of Balearic Islands převzal na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové (FaF UK) dekret, kterým mu byl usnesením kolegia rektora UK udělen čestný titul hostujícího profesora.
Hluboká nad Vltavou - Sedm jihočeských osobností převzalo ve středu v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou Cenu hejtmana Jihočeského kraje za rok 2014 – takzvanou Zlatou šupinu.
Brno - Léčit kosti či chrupavky, zkoumat plasty i zuby nebo jednotlivé buňky. Brněnským vědcům to usnadní nový nanotomograf. „Kromě Japonska jsou laboratoře CEITEC Vysokého učení technického prvním místem, kde přístroj funguje," uvedl ředitel CEITECu Radim Vrba. Nanotomograf je schopný prosvítit zkoumaný předmět rentgenovými paprsky a vytvořit přesný trojrozměrný snímek.
Ústí nad Labem - Zoologické zahrady v Děčíně a Ústí nad Labem i Zoopark Chomutov se v sobotu 1. listopadu zapojí do oblíbené a už tradiční akce českých zoo na strašidelné téma. Zahrady se promění v rejdiště halloweenských masek, chybět nebudou ani vydlabané dýně a lampionový průvod.
Brno - Jak se nejrychleji zbavit plevele, který roste ve spárách chodníku? Úklidové firmy mají v Brně jasno. Nežádoucí rostliny postříkají přípravkem Roundup a ony uhynou i s kořeny. Podle výrobce je herbicid zcela bezpečný. Vědci však našli v tělech dobrovolníků z Čech a Moravy zbytky tohoto postřiku a brněnští politici teď uvažují o tom, že ho firmám zakážou používat.
Brno - Jak se nejrychleji zbavit plevele, který roste ve spárách chodníku? Úklidové firmy mají v Brně jasno. Nežádoucí rostliny postříkají přípravkem Roundup a ony uhynou i s kořeny. Podle výrobce je herbicid zcela bezpečný. Vědci však našli v tělech dobrovolníků z Čech a Moravy zbytky tohoto postřiku a brněnští politici teď uvažují o tom, že ho firmám zakážou používat.
Vítkov /POZVÁNKA/ - Příběh kapky. Tak nazvali pracovníci Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského putovní výstavu, která se 24. října přemístila do Vítkova. Expozice má široké laické veřejnosti přiblížit život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského, našeho dosud jediného držitele Nobelovy ceny za chemii.
Ostrava – Naházet obnos do mincotoče, koupit si v zoo suvenýr, zaslat dárcovskou textovou zprávu nebo poslat částku rovnou na zvláštní účet. Takové možnosti mají lidé, kteří chtějí přispět německých vědcům na výzkum zatím neléčitelných onemocnění slonů.
Antarktida - V roztátém sněhovém přístřešku v Antarktidě, který sloužil jako jedna ze základen legendární polární expedice Roberta Scotta na jižní pól v roce 1911, našli vědci deník jednoho z členů výpravy, George Murraye Levicka. Sešit, který je chybějícím střípkem do mozaiky příběhu objevitelské výpravy, je díky podmínkám u jižního pólu zachován, pouze se mu rozpadla vazba.
Washington – Vědcům se podařilo rozluštit genom člověka, který žil před 45.000 lety. Informoval o tom list The Washington Post s odvoláním na studii zveřejněnou v nejnovějším vydání časopisu Nature. Je to vůbec nejstarší lidský genetický kód, který byl kdy dešifrován.
Brno /FOTOGALERIE/ – Vymyslel nový typ 3D tiskárny, která dokáže fungovat i bez použití počítače. Lukáš Herudek tak vyčnívá mezi svými vrstevníky ve škole. Jeho i další nadějné mladé vědce ocenil včera v Brně projekt České hlavičky. Studenti středních škol se v něm věnují různým vědeckým a technickým odvětvím a vítězství v soutěži jim kromě financí zajistí i pomoc v následném profesním růstu.
Teplice - Jsou jiní, znetvoření tak, až běhá mráz po zádech. Od nepaměti fascinovali návštěvníky poutí i nejrůznějších panoptik. A nepřestali fascinovat dodnes. Vypovídá o tom putovní výstava voskových figurín nejrůznějších anomálií, která byla v pondělí zahájena na teplickém zámku. V Teplicích bude do konce týdne.
Brno - Nadějné mladé vědce ocenil ve středu v Brně projekt České hlavičky. Studenti středních škol se v něm věnují různým vědeckým a technickým odvětvím a vítězství v soutěži jim kromě financí zajistí i pomoc v následném profesním růstu v jejich oboru. Dva výherci jsou z Brna.
Znojemsko- Cedulky s informací, že tudy možná jednou prošel světoběžník Jára Cimrman, ale také Cimrmanův hodonický kšaft či divadelní představení žáků škol. To vše lze nalézt na Znojemsku. Stopy Járy da Cimrmana se v regionu objevují stále častěji. O oficiálními místy stále nedoceněném českém géniovi vědí například ve Vranově nad Dyjí.
Vsetín - Zatím tak trochu mimo zájem veřejnosti a médií pomalu vrcholí jedno velké kosmické dobrodružství. Evropská meziplanetární sonda Rosetta po dlouhých deseti letech své pouti vesmírem dorazila k hlavnímu cíli své mise, ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Znojemsko - Cedulky s informací, že tudy možná jednou prošel světoběžník Jára Cimrman, ale také Cimrmanův hodonický kšaft či divadelní představení žáků škol. To vše lze nalézt na Znojemsku. Stopy Járy da Cimrmana se v regionu objevují stále častěji. O oficiálními místy stále nedoceněném českém géniovi vědí například ve Vranově nad Dyjí.
Washington - Zeměkoule je na nejlepší cestě překonat dosavadní celoroční teplotní rekord z roku 2010. Oznámili to dnes meteorologové z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Přičinil se o to prý i minulý měsíc, který se s globální průměrnou teplotou 15,7 stupně Celsia stal nejteplejším zářím za celou dobu měření od roku 1880. Po květnu, červnu a srpnu je to letos už čtvrtý měsíční rekord.
Washington – Kometa Siding Spring dnes večer SELČ těsně mine planetu Mars. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vypočítali, že od srážky bude obě tělesa dělit z kosmického pohledu „pouhých" 140.000 kilometrů. Šestnáct dostupných teleskopů a sond vesmírné agentury USA je připraveno průlet vlasatice kolem rudé planety sledovat a zaznamenat.
Svitavy - Před třiceti lety vědci poprvé popsali AIDS, lék na něj však stále nenašli. Počet HIV pozitivních v České republice stále roste, za prvních devět měsíců letošního roku přibylo 165 pacientů s virem HIV. Alarmující ovšem je, že klesá věk pacientů, u nichž je tato nemoc diagnostikována. Podle odborníků je třeba s prevencí začít již u 13 až 14letých.
Mikrobiolog Jaroslav Hrabák z plzeňské Lékařské fakulty Univerzity Karlovy vyvinul spolu se svým týmem novou metodu, která umožní rychleji zjistit, zda je konkrétní bakterie rezistentní na daná antibiotika. Mikrobiologickou diagnostiku, která obvykle trvá 36 až 48 hodin, zkrátí nový přístup o zhruba polovinu. Třiatřicetiletý vědec už získal pro fakultu český patent, nyní probíhá patentové řízení na úrovni evropské a také v Americe, řekl v pátek během otevření nového medicínského centra Lékařské fakulty v Plzni.
Praha – Druhé kolo senátních voleb, které končí dnes ve 14 hodin, ukáže, komu dává česká veřejnost přednost, zda vědcům, lékařům, či starostům. Daleko méně napoví, jestli voliči v 27 obvodech, kde se vybírají noví členové horní komory, fandí levici, nebo pravici. Když se podíváte na osobnosti, které postoupily do druhého kola, tak až na výjimky jde o lidi úctyhodné, kteří mají za sebou silný osobní příběh a respekt v regionu, za nějž kandidují.