Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Čeští egyptologové našli hrobku dosud neznámé faraonovy ženy

Káhira - Čeští archeologové našli v Egyptě hrobku dosud neznámé královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa. Oznámilo to dnes podle agentury AFP egyptské ministerstvo pro památky. Raneferef vládl v době páté dynastie, zhruba před 4500 lety. Podle českých egyptologů jde o objev historického významu.

Americký stát Idaho zasáhlo slabé zemětřesení

Washington - Státem Idaho na severozápadě USA dnes otřáslo slabé zemětřesení o síle 4,9 stupně Richterovy škály. Způsobilo sesuvy horniny, popraskané domy i výpadky elektrického proudu, informovala agentura Reuters. Epicentrum otřesů se nacházelo u města Challis, které už v uplynulých deseti měsících zaznamenalo stovky slabších záchvěvů.

The Times: Kreslené pohádky jsou brutálnější než Psycho

Londýn - Zapomeňte na slavnou scénu ve sprše z filmu Psycho. Pokud chcete opravdu hororový zážitek, podívejte se na prvních pět minut kresleného filmu Hledá se Nemo. Myslíte si, že Tarantino je násilný? A co Sněhurčina macecha, kterou, jak podotýkají britští vědci, „zasáhl blesk, spadla dolů z útesu a rozdrtil ji velký balvan, zatímco ji pronásledovalo sedm pomstychtivých trpaslíků", napsal britský list The Times.

The Times: Chcete zhubnout? Dýchejte...

Sydney – Miliony lidí hltajících nejnovější hubnoucí trendy pomíjejí mnohem jednodušší cestu ke ztrátě hmotnosti: dýchání, napsal list The Times. Přebytečný tuk opouští tělo především v podobě vydechovaného oxidu uhličitého, jak vyplývá z výpočtu australských vědců. Ale má to – pochopitelně – snadno předvídatelný háček. Abyste začali tuk v podobě oxidu uhličitého uvolňovat, musíte méně jíst.

Corriere della Sera: Modré světlo u stolu sníží chuť k jídlu

Řím - Znepokojuje vás, jak se vám po hojné tabuli o vánočních svátcích a oslavách konce roku podaří dodržovat dietu, abyste se opět vešli do šatů? Nebojte se, je způsob, jak tomu trochu napomoci a jak poněkud snížit chuť k jídlu, a to jednoduše a bez léků. Stačí, abyste se vypravili do prodejny elektropotřeb, koupili lampu s modrým sklem a dali ji do kuchyně nebo do jídelny.

Vědci zjistili, že původní barva divokých koní byla hnědá

České Budějovice - Původní zbarvení divokých koní v Evropě a Asii bylo hnědé. Vyplývá to z výzkumu, na němž se letos podíleli vědci z několika českých univerzit a ústavů. Vyvrací to tak teorii, že divoký kůň v Evropě a Asii měl původně šedivou barvou. Informoval o tom Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích.

Silvestrovské vlaky z Vimperka na Kubovu Huť

Strakonice/Kubova Huť - I letos se konají na závěr roku tradiční jízdy zvláštních silvestrovských vlaků z Vimperka na Kubovu Huť a zpět. Stifterův pošumavský železniční spolek pořádá 31. prosince už patnáctý ročník těch zvláštních jízd. Na co se můžete těšit?

Brněnští polárníci v pondělí vyrazili na expedici. Budou zkoumat tučňáky

Brno - Leteckou dopravu tentokrát upřednostnila vědecká expedice, která v pondělí vyrazila na antarktickou stanici Masarykovy univerzity. Nejspíš se tak vyhne komplikacím, které v minulosti působilo zamrzlé moře. Výprava stráví na stanici asi dva měsíce. Tvoří ji patnáct odborníků a techniků. Letos se zaměří například na genovou rozmanitost tučňáků.

V těžkých dobách se rodí méně chlapců, vědci objasnili proč

Londýn – Odborníci už dlouho vědí o poněkud tajemném jevu, kdy se ve zvlášť obtížných časech, jako jsou války či přírodní katastrofy, rodí výrazně méně chlapců než dívek. Teprve teď ale přišli i s možným vysvětlením. Díky statistické analýze matričních záznamů ve Finsku totiž dospěli k tomu, že menší počet novorozeňat mužského pohlaví může být paradoxně evoluční výhodou. Na svět totiž přijdou jen skutečně silní a zdraví jedinci, shrnul výsledky studie časopis Science.

Objev roku. Hradečtí vědci našli nové léčivo

Hradec Králové – Revoluční objev. Právě tak se dá hovořit o práci vědeckého týmu z Hradce Králové, který po několika letech výzkumu připravil nový typ léčiva na Alzheimerovu chorobu. 

Epidemie eboly v Africe potrvá nejméně ještě rok

Kampala – Epidemie eboly v západní Africe nejspíš potrvá nejméně do konce příštího roku. Uvedl to vědec Peter Piot, který před lety pomohl tento smrtelný vir odhalit. Po návratu z oblasti epidemie dnes stanici BBC řekl, že se v boji proti chorobě výrazně pokročilo, ale že si její zdolání vyžádá ještě nějaký čas.

Ranní ptáčata ve výhodě před "sovami"

Abyste nabyli klidu a byli šťastní, stačí odebrat se včas na lože. K tomu vybízejí Meredith Colesová a Jacob Nota z americké Binghamtonské univerzity, kteří v časopise Cognitive Therapy and Research zveřejnili studii ukazující vztah mezi spánkem a negativními myšlenkami. Napsal o tom italský deník Corriere della Sera.

Přežijí lední medvědi rok 2100?

Paříž – Lední medvěd je ohrožený druh. Toto tvrzení se zdá být zjevné. Oteplování klimatu způsobuje tání ledovců, a to připravuje tyto šelmy o jejich přirozené prostředí, píše francouzský deník Le Monde. Tým z americké Albertské univerzity šel v posledním říjnovém vydání časopisu PLoS One ještě dále. Na základě zjištěných skutečností konstatoval, že do konce století, pokud nic neučiníme, se tento druh dostane do situace, která povede k jeho zániku.

Odborníci budují poblíž sídlišť unikátní zahradu

České Budějovice - Do přírody tří světových kontinentů světa budou moci nahlédnout obyvatelé Českých Budějovic, především pak sídlišť Máj a Šumava, třeba na obyčejných procházkách. Vědci z Biologického centra Akademie věd chystají pro veřejnost na příští rok zajímavou novinku.

Studie: Lidem zřídly kosti o pětinu, co přestali lovit

New York – Od doby, co lidstvo před přibližně 12 tisíci lety objevilo zemědělství, zřídly lidem kosti v dolní části těla o pětinu. Podle agentury AFP to vyplývá ze studie amerických antropologů, která tuto změnu přičítá méně aktivnímu a fyzicky náročnému způsobu života „nelovců".

Vědci dali muži dárek. Po 40 letech měl ruce

Laurel – Les Baugh z amerického Colorada vzal po dlouhých čtyřiceti letech do ruky hrnek. Na této zprávě by nebylo nic zvláštního, kdyby právě tehdy o obě ruce nepřišel po úrazu elektrickým proudem. Vzít znovu hrnek do ruky mu umožnili vědci z Johns Hopkinsovy Univerizity z amerického Marylandu, když po deseti letech vývoje zkonstruovali protézy, které se ovládají myslí.

Měl jsem štěstí, mluví o nálezu meteoritu Tomáš Holenda

Žďársko – Úlomek meteoritu na poli u Nové Vsi u Nového Města na Moravě našel Tomáš Holenda z Astronomického klubu v Pelhřimově. Zhruba jeden centimetr velký oblázek leže kousek od obce. „Jen jsem měl štěstí," řekl skromně Holenda. „Šli jsme v patnáctičlenné rojnici asi metr od sebe, a očima prohledávali zem, když jsem černý kamínek zahlédl," popsal osudový okamžik člen sobotní pátrací expedice Jihlavské astronomické společnosti a Společnosti pro meziplanetární hmotu.

Do Evropy se podle vědců s úspěchem vrací velké šelmy

Stockholm - Do Evropy se podle nové studie švédských vědců uveřejněné v prestižním časopise Science s úspěchem vrací původní druhy velkých šelem. Medvědi, vlci, rysi a rosomáci už prý obývají zhruba třetinu rozlohy starého kontinentu, nepočítáme-li území Běloruska, Ukrajiny a evropské části Ruska. Na studii se podíleli také čeští biologové.

Český objev roku? Nová látka má pomoci s Alzheimerem

Hradec Králové – Výzkumníci z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany mají nyní podanou přihlášku na patent léku proti Alzheimerově chorobě. V tuto chvíli se už o něj zajímají přední světové odborné časopisy.

Lebka Žižky? Skládají ji vědci z Brna

Brno /REPORTÁŽ/ - Odlitky lebek a obličejů visící ze stropu nebo vystavené na poličkách, výkonné počítače s moderními programy. Návštěvník sklepní laboratoře brněnských antropologů se nestačí divit, s čím mladí vědci pracují.

Lebka Žižky? Skládají ji vědci z Brna

Brno /REPORTÁŽ/ - Odlitky lebek a obličejů visící ze stropu nebo vystavené na poličkách, výkonné počítače s moderními programy. Návštěvník sklepní laboratoře brněnských antropologů se nestačí divit, s čím mladí vědci pracují.

Objev roku. Hradečtí vědci našli nové léčivo

Hradec Králové – Revoluční objev. Právě tak se dá hovořit o práci vědeckého týmu z Hradce Králové, který po několika letech výzkumu připravil nový typ léčiva na Alzheimerovu chorobu. 

Američtí vědci pokořili rekord v délce pobytu pod vodní hladinou

Washington - Více než 73 dní vydrželi v ocelové buňce ponořené sedm metrů pod vodou dva američtí biologové. O čtyři dny tak pokořili dosavadní světový rekord v délce pobytu pod vodní hladinou. A dosáhli prý i dalšího svého cíle – přilákat pozornost dětí a mladých lidí k vědě.

Pražská zoo rozmnožila rekordních 228 druhů zvířat

Praha - Pražská zoologická zahrada letos rozmnožila 228 druhů zvířat, což je nejvíce v její historii. Do konce listopadu se v ní narodilo 1227 mláďat. Některé chovatelské pokusy však skončily neúspěchem. Kritické první období ze zajímavých mláďat nepřežili například vzácný papoušek kakadu palmový nebo hrabáč kapský.

Pražská zoo rozmnožila v letošním roce rekordní počet druhů zvířat

Praha - Pražská zoologická zahrada letos rozmnožila 228 druhů zvířat, což je nejvíce v její historii. Do konce listopadu se v ní narodilo 1227 mláďat. Některé chovatelské pokusy však skončily neúspěchem. Kritické první období ze zajímavých mláďat nepřežili například vzácný papoušek kakadu palmový či hrabáč kapský.

Další problém Ria: Jachtaře má ohrožovat ve vodě i superbakterie

Rio de Janeiro - Zdraví jachtařů na olympiádě v Riu de Janeiro může podle brazilských vědců ohrožovat "superbakterie", kterou objevili ve vzorcích vody v oblasti, v níž se bude v roce 2016 závodit. Bakterie, která se obvykle vyskytuje v nemocničním odpadu, nereaguje na obvyklá antibiotika a léčba onemocnění je tak velmi složitá.

Brněnští vědci získali helmu pro vstup do virtuálního prostoru

Brno - Helmu, která umožňuje vstup do virtuálního prostoru, nově využívají odborníci z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Technologie Oculus Rift přináší silnější zážitek než známé 3D brýle. Informatici chtějí zařízení využít především pro vizualizaci terénu, oznámila univerzita novinářům.

Život na zemi vznikl díky asteroidům, říká nová studie brněnských vědců

Brno – Podle českých vědců můžou za vznik života na Zemi asteroidy. Výzkum sloučil metody výpočetní chemie a laserových experimentů. „Mnozí badatelé se domnívají, že dopady cizích těles ze Země odstranily život. Náš výzkum ukazuje, že to mohlo být jinak," řekla Judit Šponerová z Biofyzikálního ústavu. Na výzkumu se podíleli vědci z pražského Ústavu fyzikální chemie, brněnského Biofyzikálního ústavu a Středoevropského institutu Ceitec. Simulovali v experimentech podmínky, které na Zemi panovaly před čtyřmi miliardami let.

Zkrocené laserové světlo vyléčí i rakovinu

Brno - Po půl roce se vrátily Laserové dny do Brna. V dubnu si cyklus přednášek poslechli studenti Masarykovi univerzity, v pondělí fyzici z Vysokého učení technického. Akce se snaží nalákat mladé vědce do oboru laserové techniky, která má stále větší uplatnění.

Zkrocené laserové světlo vyléčí i rakovinu

Brno - Po půl roce se vrátily Laserové dny do Brna. V dubnu si cyklus přednášek poslechli studenti Masarykovi univerzity, v pondělí fyzici z Vysokého učení technického. Akce se snaží nalákat mladé vědce do oboru laserové techniky, která má stále větší uplatnění.

Jaká je ideální denní porce ovoce a zeleniny?

Pojídat hodně ovoce a zeleniny je zdraví prospěšné, to víme všichni, ale jaké je ideální množství? Pět porcí denně, jak to doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO), anebo ještě více, aby se zvýšil ochranný účinek? Podle jednoho z dosud nejrozsáhlejších průzkumů na toto téma, jehož výsledky přinesla publikace British Medical Journal, se oněch pět porcí denně zdá nanejvýše vhodnou dávkou k zajištění blahodárných účinků ovoce a zeleniny. Je zde však práh, za nímž se tyto účinky již nezvyšují.

Intenzita kocoviny asi částečně závisí na genech

Intenzita kocoviny pravděpodobně závisí částečně na zděděných predispozicích. Ukázaly to podle britského deníku The Guardian první studie zkoumající vliv genů na bolesti hlavy po pití alkoholu. Studie byly provedeny na jednovaječných i dvouvaječných dvojčatech. Podle některých výsledků ovlivňuje dědičnost míru intoxikace alkoholem nebo kocoviny ze zhruba 50 procent.

Jaká je ideální denní porce ovoce a zeleniny?

Řím – Pojídat hodně ovoce a zeleniny je zdraví prospěšné, to víme všichni, ale jaké je ideální množství? Pět porcí denně, jak to doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO), anebo ještě více, aby se zvýšil ochranný účinek? Podle jednoho z dosud nejrozsáhlejších průzkumů na toto téma, jehož výsledky přinesla publikace British Medical Journal, se oněch pět porcí denně zdá nanejvýše vhodnou dávkou k zajištění blahodárných účinků ovoce a zeleniny. Je zde však práh, za nímž se tyto účinky již nezvyšují.

Intenzita kocoviny asi částečně závisí na genech

Londýn – Intenzita kocoviny pravděpodobně závisí částečně na zděděných predispozicích. Ukázaly to podle britského deníku The Guardian první studie zkoumající vliv genů na bolesti hlavy po pití alkoholu. Studie byly provedeny na jednovaječných i dvouvaječných dvojčatech. Podle některých výsledků ovlivňuje dědičnost míru intoxikace alkoholem nebo kocoviny ze zhruba 50 procent.

Vědci budou v Antarktidě nově zkoumat tučňáky, plasty i sami sebe

Brno /FOTOGALERIE/– Dva dny před koncem roku vyrazí do Antarktidy patnáctičlenná expedice vědců z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, aby zde zkoumali změny klimatu, rychlost ústupu ledovců, škodlivé UVB záření, tučňáky nebo mikroskopické organismy rozsivky.

Vědci pokročili v odhalení příčiny srdečních arytmií

Slovenští vědci a jejich kolegové z univerzity v britském Cardiffu odhalili část struktury lidské bílkoviny, jejíž porucha vyvolává srdeční arytmie. Výsledek výzkumu má v budoucnu pomoci při léčbě vážných onemocnění srdce. Na tiskové konferenci v Bratislavě o tom dnes informovali vědci Slovenské akademie věd (SAV), kteří se na projektu podíleli.

Vědci z Brna vyvinuli metodu, jak šetrně rozpoznat nádor prostaty

Rakovinu prostaty muži díky výzkumu brněnských vědců poznají snadněji. Pracovníci Laboratoře metalomiky a nanotechnologií Mendelovy univerzity v Brně totiž vyvíjí test, prostřednictvím kterého muži snadno, rychle a bezbolestně poznají, zda zhoubným onemocněním trpí.

Ochrana přírody Jeseníků je nedostatečná, tvrdí odborníci i nevládní organizace

Jeseník – Vedení Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky selhalo a jde více na ruku podnikatelům, než aby zajistilo důslednou ochranu přírody. To tvrdí předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík, ke kterému se připojilo i několik vědců z olomoucké Univerzity Palackého a Ostravské Univerzity. Podle nich vedení CHKO nekomunikuje s odborníky a udělováním různých výjimek přispívá k likvidaci unikátní přírody. Vedení Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky ale kritiku odmítá, pochybení této instituce neshledalo ani ministerstvo životního prostředí.

Vědci rekonstruovali vznik života na Zemi při dopadu asteroidu

Washington/Praha - Život na Zemi nevznikl náhodou, ani nepřišel odjinud – umožnily jej podmínky, které na planetě způsobil náraz asteroidu. Naznačuje to studie českých vědců, kteří v laboratoři simulovali událost, jež před téměř čtyřmi miliardami let předcházela pravděpodobnému vzniku prvních živých forem na Zemi. Experiment neobjasňuje vývoj života na Zemi, ale vedl k získání základních dílů stavby života, informovala agentura AP.