![](https://g.denik.cz/4/18/150211-vzducholod-cenatox-hovorka-stadion-mereni-ovzdusi-6_prazena-list-l.jpg)
Vzducholoď mapovala znečištění celou středu
Mladá Boleslav - Výsledky profesionálního měření škodlivin ve vzduchu nad Mladou Boleslaví budou známé do konce března, měření tentokrát počasí přálo
Mladá Boleslav - Výsledky profesionálního měření škodlivin ve vzduchu nad Mladou Boleslaví budou známé do konce března, měření tentokrát počasí přálo
Ženeva/Antananarivo – Na nákazu morem zemřelo od loňského podzimu na Madagaskaru už 71 lidí, celkem se s nebezpečnou bakteriální chorobou léčily skoro tři stovky pacientů. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž v této africké zemi počet případů moru v posledních letech stále stoupá.
Pardubice - Soutěž projektů žáků devátých tříd v soutěži Mladý chemik hostila pardubická "chemičárna".
Brno – Dvaadvacetiletý Tomáš Novák začal mít problémy na střední škole. Nezvládal němčinu. Doporučili mu ať navštíví poradnu, kde mu zjistili lehkou dyslexii a prodloužili čas na zkoušky. Dnes díky tomu studuje na Masarykově univerzitě obor sociální pedagogika a volný čas.
Brno – Dvaadvacetiletý Tomáš Novák začal mít problémy na střední škole. Nezvládal němčinu. Doporučili mu ať navštíví poradnu, kde mu zjistili lehkou dyslexii a prodloužili čas na zkoušky. Dnes díky tomu studuje na Masarykově univerzitě obor sociální pedagogika a volný čas.
Praha - Kolagenová vlákna, která tvoří přírodní vyztužení pokožky a zajišťují mladistvý vzhled bez vrásek, se totiž s věkem i namáháním při sportu vytahují, díky čemuž kůže ztrácí elasticitu a ochabuje. Je to hodně patrné i po tom, co se po „štědré" zimě snažíme zhubnout. Nechceme-li ale podstupovat bolestivý lifting kůže, je tu o mnoho efektivnější a šetrná moderní metoda, kterou jako první v ČR představila pražská klinika Mediestetik.
Praha - Před 110 lety, 11. února 1905, se v Kopřivnici narodil český malíř a ilustrátor dobrodružných knih Zdeněk Burian. V ilustraci dobrodružného žánru byl mistrem světového formátu, přesto celý život zůstal osamělým a jeho obrovské dílo (kolem 14.000 ilustrací a obrazů) opomíjela umělecká obec, jeho kresby znevažovali vědci a až na výjimky nebyl ceněn ani oficiálně.
Plzeň – Jedna z Cen Wernena von Siemense, které se už sedmnáct let udílejí nejlepším vědcům a studentům v republice, letos putovala na Západočeskou univerzitu v Plzni.
Brno – Zhruba stovka lidí si nenechala v neděli dopoledne ujít výstavu v Jánské ulici v Brně, která se konala při 150. výročí od první přednášky Johanna Gregora Mendela.
Brno - Jeho jméno nese náměstí v centru města i jedna z brněnských univerzit. Johann Gregor Mendel je s Brnem úzce spjatý a v neděli je tomu přesně 150 let, co tento významný vědec poprvé představil svoji teorii dědičnosti na setkání Přírodozkumného spolku v budově tehdejšího reálného gymnázia v brněnské Jánské ulici.
Humpolec – S tím, jak se českým vědcům pracuje na severu zeměkoule, tedy v Arktidě, se seznámili ti, kteří ve čtvrtek večer dorazili do výstavního sálu humpoleckého muzea na Dolním náměstí, kde se konala další přednáška z populárně-naučného cyklu Věda v muzeu.
Londýn – Šimpanzi dokážou přizpůsobit dorozumívací vrčení novým sousedům, pokud je třeba zkvalitnit komunikaci. Ukázala to studie dvou skupin těchto lidoopů ve skotském Edinburghu. Zjistilo se tak, že šimpanzi se od nových sousedů učí jejich „jazyk". Britští vědci přitom poprvé ukázali, že si šimpanzi osvojují „referenční volání" kolegů, když si chtějí říct například o jablka.
Milovice, České Budějovice – První dny v novém prostředí, více než 1200 kilometrů od svého původního domova v anglickém Exmooru, má za sebou skupina čtrnácti divokých koní. O jejich přítomnost v bývalém vojenském prostoru Milovice se společně s ochranářskou společností Česká krajina zasloužili také vědci z Jihočeské univerzity.
Brno – Brněnský biolog Richard Štefl získal od Evropské výzkumné rady dva miliony eur (55,4 milionu korun) na výzkum takzvané temné hmoty genomu. Přírodovědec působí ve Středoevropském technologickém institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU). Příspěvek je rozvržený na pět let. Získání grantu je obrovským úspěchem, řekla ČTK mluvčí institutu Jana Šilarová.
Strakonice - Unikátní výstava trvá od 9. do 15. února denně od 10 do 18 hodin.
Přerov – Výtvarník, malíř, ale také vědec. Libor Balák, který se učil u slavného ilustrátora Zdeňka Buriana, ve své tvorbě rekonstruuje pravěk a přísně vychází z dochovaných materiálů. Jeho obrazy mohou lidé vidět na výstavě „Od lovců mamutů k cihle" v přerovské Pasáži.
Jižní Morava – Bohužel, máte v těle nádor. Obávanou diagnózu lékařů vyslechne každý rok na jižní Moravě 5500 lidí. Úsilí vědců i zdravotníků pomoci pacientům porazit tuto vážnou chorobu ve středu připomíná Světový den boje proti rakovině.
Jižní Morava – Bohužel, máte v těle nádor. Obávanou diagnózu lékařů vyslechne každý rok na jižní Moravě 5500 lidí. Úsilí vědců i zdravotníků pomoci pacientům porazit tuto vážnou chorobu ve středu připomíná Světový den boje proti rakovině.
Milovice - Už týden se v Milovicích na Nymbursku ve dvouhektarové zvykací ohradě proti letišti prohání čtrnáct klisniček divokých koní, které sem nechala dopravit z 1200 kilometrů vzdáleného anglického Exmooru společnost Česká krajina. Do České republiky se tak po staletích vrátili její původní obyvatelé.
Brno – Pracuje deset až dvanáct hodin denně, měsíčně si vydělá kolem osmi tisíc. Čtyřiadvacetiletý Josef Maryáš není nekvalifikovaný dělník, ale vědec. Student Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně zkoumá rakovinu prsu. Minulý pátek mezinárodní odborná komise vyhodnotila jeho práci jako jeden z nejnadějnějších výzkumů brněnských doktorandů. Získal stipendium Brno Ph.D. Talent.
Milovice - Čtrnáct klisen divokých koní z anglického Exmooru už je v aklimatizační ohradě v Milovicích týden.
Teherán - Írán v pondělí umístil na oběžnou dráhu kolem Země družici vlastní výroby. Bude se pohybovat na oběžné dráze ve výšce 450 kilometrů nad Zemí a podle íránské agentury IRNA jde o čtvrtý satelit místní výroby, který Írán vyslal do vesmíru.
Co je strach nikdy nepoznala osmačtyřicetiletá Američanka trpící vzácným syndromem. Znemožňuje jí pocítit jeden ze základních evolučních instinktů: její mozek nevyšle signál, že je potřeba rychle reagovat na nebezpečí. Žije sice normální život, ale její nebojácnost ji přesto hendikepuje.
Dillí – Indie dnes vyzkoušela novou modifikaci své mezikontinentální rakety Agni-V, padesátitunové střely o doletu více než 5000 kilometrů. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na prohlášení indického premiéra, který vědcům poblahopřálm.
Washington - Američtí vědci chtějí vytvořit databázi vzorků DNA získaných od milionu lidí, od jejichž analýzy si slibují lepší pochopení vzniku lidských nemocí a úspěšnější vývoj geneticky cílených léků. Plán v pátek ve Washingtonu oznámil veřejnosti prezident Barack Obama. Genetické vzorky budou vědci získávat od dobrovolníků.
Praha – Kolagenová vlákna, která tvoří přírodní vyztužení pokožky a zajišťují mladistvý vzhled bez vrásek, se totiž s věkem i namáháním při sportu vytahují, díky čemuž kůže ztrácí elasticitu a ochabuje. Je to hodně patrné i po tom, co se po „štědré" zimě snažíme zhubnout. Nechceme-li ale podstupovat bolestivý lifting kůže, je tu o mnoho efektivnější a šetrná moderní metoda, kterou jako první v ČR představila pražská klinika Mediestetik.
Český Krumlov – Stovka notebooků napojená přes internet na server v Americe a u nich účastníci kurzů genomiky a molekulární evoluce z celého světa, tak v těchto dnech vypadá Prokyšův sál českokrumlovské Prelatury.
Plzeňský kraj - Zvolte největší osobnost Plzeňského kraje a vyhrajte některou z atraktivních cen.
Berounsko – V berounském regionu už naplno řádí chřipka. Nejvíce nemocných je mezi dětmi.
Brno - Brněnští vědci přispěli k výzkumu chemických procesů, které mohly vést ke vzniku života na planetě Zemi. Pomocí počítačových modelů zkoumají možné kombinace základních jednotek genetického kódování. Další posun v jejich bádání přijaly k publikaci prestižní časopisy, například Journal of Physical Chemistry a Chemistry - A European Journal. Řekli to výzkumníci Judit a Jiří Šponerovi.
Paříž - Když doktorand na Missourské univerzitě Russell Clayton obědval se svou přítelkyní, překvapilo ho, jak rychle od něho utíkala pryč, protože si zapomněla mobil. To ho přivedlo na myšlenku studovat pocity až panické úzkosti, jež se zmocňují některých lidí, když u sebe nemají tyto malé předměty, které se zjevně staly nepostradatelnými.
New York, Tel Aviv - Lidé před mnoha tisíci let začali opouštět svou kolébku v Africe a zamířili přes Blízký východ do Evropy. Vědci nyní mají první fosilii, která zřejmě tuto cestu dokládá, napsala agentura AP. Část lebky, kterou nalezli v jeskyni na severu Izraele, pochází z doby před zhruba 55.000 let, což spadá do období, o němž se badatelé domnívají, že migrující lidé oblast obývali, uvedl podle AP antropolog Israel Herškovic z univerzity v Tel Avivu.
Jičín - Ve středu se v dětském oddělení Knihovny Václava Čtvrtka vystřídali všichni prvňáčci ze škol ZŠ Poděbradova a ZŠ Železnická, o den dříve ze ZŠ Husova. Dnes pasování na čtenáře ještě čeká školáky ze ZŠ 17. listopadu.
Čeští, australští a novozélandští vědci zjistili, co potřebují rakovinné buňky k tomu, aby vytvářely nádory, rychle se množily a snadněji překonávaly nepříznivé podmínky. Objev může podle molekulárního biologa Jiřího Neužila z Griffithovy univerzity v Austrálii a pražské Akademie věd ČR přinést i nový pohled na důležité aspekty buněčné biologie, řekl. Tento základní výzkum by mohl v budoucnu přispět v boji proti rakovině.
Londýn, Addis Abbeba - Počet onemocnění ebolou v západní Africe se snížil a snahou je teď nejen šíření choroby zbrzdit, ale epidemii zcela zastavit. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle jednoho z představitelů OSN ale zdaleka není vyhráno a je nutné pokračovat v maximálním úsilí. Vědci podle stanice BBC navíc upozorňují, že virus eboly v západní Africe zmutoval a stal se možná ještě nakažlivější.
Velehrad /FOTOGALERIE/ – Pátým farním plesem pokračovala v sobotu letošní bálová sezona na Velehradě. Ať už se stal ples jakkoliv tradiční záležitostí, v sobotu večer se mohli jeho návštěvníci radovat nejen z hudebního a tanečního programu, ale také ze dvou originálních přírodovědných okének.
Jičín – Včera se v dětském oddělení Knihovny Václava Čtvrtka vystřídali všichni prvňáčci ze škol ZŠ Poděbradova a ZŠ Železnická, o den dříve ze ZŠ Husova. Dnes pasování na čtenáře ještě čeká školáky ze ZŠ 17. listopadu.
České Budějovice – Vlny emocí zvedá nevybíravou kritikou islámu na internetu českobudějovický přírodovědec Martin Konvička. Vedení Jihočeské univerzity dokonce řeší otázku, zda by neměl opustit řady vysokoškolských učitelů.
České Budějovice – Vlny emocí zvedá nevybíravou kritikou islámu na internetu českobudějovický přírodovědec Martin Konvička. Vedení Jihočeské univerzity dokonce řeší otázku, zda by neměl opustit řady vysokoškolských učitelů.
Praha - Čeští, australští a novozélandští vědci zjistili, co potřebují rakovinné buňky k tomu, aby vytvářely nádory, rychle se množily a snadněji překonávaly nepříznivé podmínky. Objev může podle molekulárního biologa Jiřího Neužila z Griffithovy univerzity v Austrálii a pražské Akademie věd ČR přinést i nový pohled na důležité aspekty buněčné biologie, řekl dnes ČTK. Tento základní výzkum by mohl v budoucnu přispět v boji proti rakovině.
Washington - Mezinárodní tým astronomů objevil zatím nejstarší planetární systém existující v naší galaxii. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to oznámil Daniel Huber z univerzity v britském Birminghamu. Stáří soustavy, kterou tvoří pětice planet velikostí srovnatelných se Zemí, odhadují vědci na 11,2 miliardy let. Stáří sluneční soustavy je 4,5 miliardy a celého vesmíru 13,8 miliardy let.
Staňkov – S velkým úspěchem se setkal Den vědy a techniky, který se v pondělí konal v Základní škole ve Staňkově.
Dillí - V září loňského roku vyslala Indie vesmírnou raketu na oběžnou dráhu kolem Marsu. A od té doby se země koupala v hřejivém vědomí vlastního vědeckého pokroku. Loni v říjnu ovšem indický premiér Naréndra Módí poznamenal, že hinduistický bůh Ganéša, vypodobňovaný napůl jako člověk a napůl jako slon, je důkazem, že dávní Indové byli průkopníky plastické chirurgie.
Žďárské vrchy - Pralesovitý porost na Žákově hoře byl vybrán do celostátního projektu. „Tento prastarý les byl v rámci celé České republiky zařazen mezi několik dalších pralesů, které budou zanedlouho podrobněji zkoumány," potvrdil Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.
Klatovy – Návštěvníci klatovského muzea budou mít od 2. do 8. února jedinečnou příležitost zhlédnout výstavu s názvem Katastrofy lidského těla. Jde o panoptikum voskových figurín lidských anomálií, které inspirovaly tvůrce hororů.
Vědci z jihošvédské Lundské univerzity možná nalezli způsob, jak by lidstvo mohlo čelit rostoucí rezistenci bakterií na antibiotika. Tým profesora Anderse Haakanssona totiž zjistil, že proteinový komplex v mateřském mléce zvyšuje citlivost bakterií na antibiotickou léčbu, napsal portál The Local. Před problémem rostoucí odolnosti bakterií opakovaně varuje Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které se některé nemoci dosud považované za banální stanou během několika desetiletí opět smrtelnými.
Stockholm - Vědci z jihošvédské Lundské univerzity možná nalezli způsob, jak by lidstvo mohlo čelit rostoucí rezistenci bakterií na antibiotika. Tým profesora Anderse Haakanssona totiž zjistil, že proteinový komplex v mateřském mléce zvyšuje citlivost bakterií na antibiotickou léčbu, napsal portál The Local. Před problémem rostoucí odolnosti bakterií opakovaně varuje Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které se některé nemoci dosud považované za banální stanou během několika desetiletí opět smrtelnými.
Plzeňský kraj – Skvělí umělci, věhlasní lékaři, vědci a badatelé, světoznámí průmyslníci ale i objevitelé, veleúspěšní sportovci a v neposlední řadě úctyhodní bojovníci za svobodu.
Přemýšlíte příliš, hloubáte o tom, co se stalo, či jste znepokojeni událostmi minulými, současnými i budoucími? To jsou společné znaky pro ty, kdo žijí v neustálém stavu úzkosti. Takové stavy mívají často negativní dopady a provázejí je intenzivní nepříjemné pocity, které zažívají nejen tyto osoby, ale i lidé z jejich okolí, píše italský deník Corriere della Sera.
České Švýcarsko – Odborníci důkladně prozkoumali celou bránu, pomocí moderních technologií nahlédli také pod její povrch.