Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Vědce na peníze nenalákáte, říká prorektorka

Plzeň – Milena Králíčková dlouho nevěděla, zda si podat přihlášku na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze nebo na plzeňskou medicínu. Nakonec se rozhodla pro lékařství a svůj dosavadní profesní život zasvětila výzkumu v oblasti neplodnosti.

Divoké koně z Milovic sleduje celý svět

Milovice - Unikátní projekt českých vědců s návratem divokých koní do Milovic je jednou z nejsledovanějších zpráv světa z České republiky. Ve svých on-line verzích o něm referují například americké listy The Washintgton Post 
a The New York Times. Informaci o divokých koních přinášejí také stránky americké sítě rozhlasových 
a televizních stanic CBS News, stejně jako americké televizní stanice ABC nebo agentura AP.

Nedostatek pohybu působí dvakrát více úmrtí než obezita

Nedostatek pohybu způsobuje v Evropě dvakrát více úmrtí než obezita. Naznačují to závěry dvanáctiletého výzkumu, jehož se účastnilo více než 300.000 lidí, sdělila obezitoložka Dita Pichlerová. Citovala závěry britských vědců, podle nichž je pohybová nečinnost v Evropě příčinou 676.000 úmrtí ročně, zatímco nadměrná tělesná hmotnost 337.000. Kdyby se každý člověk nejméně 20 minut denně věnoval svižné chůzi, mělo by to pro něj podstatné přínosy, shodují se s britskými kolegy čeští lékaři.

Brněnský vědec Neděla mrazí rostliny. Porostou i v suchu

Brno – Přidat do vzorku několik chemických látek a teprve potom ho pozorovat pod mikroskopem. Takto nyní vypadá práce biologa. Díky novým poznatkům výzkumníků z akademie věd mohou vědci nově pozorovat rostliny v jejich přirozeném stavu.

Brněnský vědec Neděla mrazí rostliny. Porostou i v suchu

Brno – Přidat do vzorku několik chemických látek a teprve potom ho pozorovat pod mikroskopem. Takto nyní vypadá práce biologa. Díky novým poznatkům výzkumníků z akademie věd mohou vědci nově pozorovat rostliny v jejich přirozeném stavu.

U Zahájí se po louce rozlévá sirný pramen

Zahájí - Jihočeští biologové
z pracoviště Akademie věd ČR zachránili mezi obcemi Zahájí a Mydlovary před zánikem sirný pramen. Ze země 
v místech bývalé těžby lignitu zde vyvěrá železito-sirná voda, která na první pohled vypadá jako rezavé bahno. Všechny známky zajímavé činnosti přírody ale měly zmizet pod nánosem hlušiny.

Ochutnávka následujícího vydání Deníku: co v něm najdete?

Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?

Zemřel prorektor ZČU Miroslav Šimandl

Plzeň – Západočeská univerzita v Plzni přišla o vědce a prorektora pro výzkum a vývoj Miroslava Šimandla. Ten v pondělí ve svých 61 letech nečekaně zemřel.

Primář Pilný: Jako vědec se rozhodně necítím

Nové Město na Moravě - Od začátku letošního roku je primářem ortopedie novoměstské nemocnice Jaroslav Pilný. Aktuálně ještě z Pardubic, nicméně otázka stěhování celé rodiny do Nového Města je už jenom otázka dnů. Po dvaadvaceti letech práce v pardubické nemocnici chtěl vyzkoušet něco nového.

Vozítko Opportunity na Marsu překonalo délku maratonského běhu

Washington - Vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Opportunity zaznamenalo nový rekord, když na Marsu urazilo délku maratonského běhu. NASA v úterý oznámil, že „tachometr" přístroje ukázal vzdálenost 42,1 kilometru. Dosažení rekordu mu trvalo 11 let a dva měsíce, napsala dnes agentura AP.

Brněnští vědci mají nový způsob pozorování rostlin v mikroskopech

Brno - Novou metodu pozorování rostlin v elektronových mikroskopech vyvinuli vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd a Mendelovy univerzity v Brně. Metoda umožňuje lepší zobrazení rostlinných vzorků v přirozeně vlhkém stavu v jednotlivých fázích vývoje. Navíc je snazší a levnější než dosavadní.

Jeskyně na jižní Moravě jsou ráj českých netopýrů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Velká rozmanitost a vysoký počet. V Jihomoravském kraji žije šestadvacet ze sedmadvaceti českých druhů netopýrů a vrápenců. Aby zoologové zjistili jejich přesný stav, na konci zimy se opět pustili do velkého sčítání v jeskyních. Na jižní Moravě se jich zdržuje okolo deseti tisíc. Nejrozšířenější je navzdory kritickému ohrožení vrápenec malý s více než čtyřmi tisíci jedinci.

Petr Vopěnka – vědec se skromným srdcem

Plzeň – Na 15. května připravovali akademici ze ZČU pro matematika, filozofa a také někdejšího ministra školství Petra Vopěnku oslavu jeho 80. narozenin. A oslava to měla být příznačná – v podobě denního semináře matematiky. Vopěnka, jenž od roku 2003 působil na plzeňské vysoké škole, se bohužel do diskuze s kolegy i studenty už nepustí.

Chytré telefony jsou návykové jako kouření, tvrdí němečtí vědci

Berlín – Chytré mobilní telefony jsou stejně návykové jako cigarety. K tomuto závěru došli vědci z univerzity v Bonnu, kteří od loňského roku pomocí speciální aplikace sledují chování stovek tisíc uživatelů chytrých telefonů. Nadměrné užívání mobilních telefonů podle nich není jen záležitostí mladých lidí, stále častěji se potýkají se stejným problémem i lidé starší 50 let.

Zatmění Slunce ukázalo podle vědce řadu zajímavých efektů

Praha /FOTOGALERIE/ - Částečné zatmění Slunce, kdy Měsíc ze tří čtvrtin zakryl sluneční disk, ukázalo řadu efektů. Změnila se světelnost, odstíny jasné oblohy přešly k šedě modré a znatelně se ochladilo. „Jsem spokojen, efekty byly podobné jako při úplném zatmění, byť v menší míře," řekl sluneční fyzik Michal Švanda.

Premiér chce ministerstvo pro vědce, má mít sto lidí a řídit ho bude Bělobrádek

Praha – Bylo tu, není tu. Bylo víno v sudě, teď tam voda bude, není tu, bylo tu. Zpívá Miroslav Donutil alias Nikola Šuhaj. A to zdaleka netušil, jak budou vznikat a zanikat česká ministerstva. Třeba ministerstvo hospodářství, jež mělo zastřešovat všechny ekonomické resorty, žilo jen od roku 1992 do listopadu 1996. A ministerstvo informatiky, které podle bývalého šéfa vnitra Ivana Langera (ODS) spatřilo světlo světa jen proto, aby měl místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář vládní křeslo, existovalo mezi lety 2003 až 2007.

Biologické centrum je jako kriminálka

České Budějovice – Biologické centrum Akademie věd ČR v Českých Budějovicích je tradičně zaměřené na základní výzkum. V současné době tady ale tým jihočeských vědců napříč všemi možnými obory v čele s Petrem Šimkem z Entomologického ústavu vyvíjí novou technologii.

Vědci oslavili výročí světelnou show, přilákala stovky lidí

Praha – Strukturu atomu, šroubovici DNA i knihu reprezentující humanitní obory ztvárnila netradiční světelná show, která se dnes večer promítala na budovu Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Už první videomapping, jímž vědci oslavují 125. výročí založení největší výzkumné instituce v Česku, přilákal stovky lidí. V závěru ho ocenili nadšeným potleskem. Celkem se v půlhodinových intervalech odehrálo pět projekcí.

Množství ledu v Arktidě bylo tuto zimu nejnižší za dobu měření

Washington – Množství mořského ledu v Arktidě bylo během letošní zimy nejnižší od začátku měření v roce 1979. Podle zprávy amerického Národního střediska dat o sněhu a ledu (NSIDC) v oblasti kolem severního pólu zamrzla plocha o rozloze 14,5 milionu kilometrů čtverečních, což je o zhruba 1,1 milionu kilometrů čtverečních méně, než činil průměr pro období let 1981–2010.

Zatmění Slunce nad Českem skončilo, vidět byla i planeta Venuše

Praha /FOTOGALERIE/ – Lidé v Česku mohli dnes dopoledne sledovat na obloze částečné zatmění Slunce. Měsíc začal sluneční kotouč zakrývat krátce před desátou hodinou a kolem 10:45 ho zastínil ze tří čtvrtin. Výjimečná podívaná skončila pro Čechy v poledne. Podle astronomů šlo o největší zatmění na příštích 11 let. Vidět byla i planeta Venuše.

Svět si letos podruhé připomene Mezinárodní den štěstí

Washington/Praha - Na 20. března připadá Mezinárodní den štěstí, vyhlášený Organizací spojených národů v létě 2012. Akce má nejenom připomenout, že štěstí je jedním z hlavních cílů každého člověka, ale také upozornit na potřebu nalézt rovnováhu mezi hospodářským růstem a jeho dopady na společnost a životní prostředí. Poprvé se Mezinárodní den štěstí slavil před dvěma lety.

Čeští vědci sestavují interaktivní mapu poničených památek Mosulu

Praha – Čeští vědci sestavují interaktivní počítačovou mapu, která dokumentuje destrukci iráckého Mosulu radikály z organizace Islámský stát (IS). Trojice odborníků shromažďuje všechna dostupná data, která by v budoucnu mohla pomoct při obnově historického města. Projekt Ohrožená architektura města Mosul spojil členy České archeologické mise v severním Iráku: archeology Karla Nováčka a Lenku Starkovou ze Západočeské univerzity v Plzni a pražského arabistu a historika Miroslava Melčáka, informovaly Lidové noviny.

Projekt jednosměrné cesty na Mars neuspěje, tvrdí irský kandidát

Dublin - Irský vědec Joseph Roche, který se dostal do třetího, užšího kola výběru kandidátů pro jednosměrnou cestu na Mars, tvrdí, že projekt je odsouzen k neúspěchu. Cestu plánuje nizozemská nezisková společnost Mars One. Roche tvrdí, že pochybný je už způsob výběru kandidátů i to, že Mars One vybízí uchazeče k úhradě různých poplatků, aby se posunuli v pořadníku.

Nádherná podívaná. Polární záře byla v noci mimořádně vidět i nad Českem

Praha /VIDEO/ – V noci na dnešek mohli Češi na obloze mimořádně pozorovat polární záři. Vyvolala ji silná erupce na Slunci, díky níž se záře objevila na Zemi mnohem jižněji než obvykle. Že bude polární záře vidět nad územím České republiky, bylo i pro vědce překvapením, řekl dnes mluvčí ústavu Pavel Suchan. Jde o úkaz, který se v Česku vyskytuje přibližně jednou za dva roky.

Většina Britů podle vědců neumí správně připravit čaj

Londýn - Většina Britů neumí správně připravit černý čaj, protože ho nenechávají dost dlouho vylouhovat. Týká se to 80 procent šálků čaje, kterých se v zemi vypije denně zhruba 165 milionů, tvrdí v místním tisku vědci z londýnské univerzita UCL.

Země čelí následkům solární bouře, navigace tak nemusí být přesná

Washington – Zemi v důsledku rozsáhlé solární bouře zasáhl nečekaně velký proud energetických částic, který by mohl zanechat dočasné následky na rozvodných sítích a satelitní navigaci. Žádné škody prozatím nebyly zaznamenány, uvedlo dnes americké Centrum pro předpovědi vesmírného počasí (SWPC). Díky bouři bylo možné pozorovat severní polární záři mnohem jižněji, než je běžné, například v Moskvě.

Corriere della Sera: Jak funguje mozek čestných lidí

Odmítli byste nabízené peníze? Vaše reakce vás možná překvapí, přesto se vždy zachováte stejně. Především je-li v pozadí nějaká nespravedlnost. Lidské bytosti mají sklon - jak je vědecky dokázáno - odmítnout odměnu, pokud je výsledkem nerovného rozdělení zdrojů, ať už se nespravedlnost týká jich samých nebo někoho jiného. Proč lidé odmítají nabízené peníze? Jaký vývojový článek je spojen se zjevně nevýhodným jednáním? Stojí za tím jedna specifická část mozku, kterou identifikovali vědci z Mezinárodní školy pro pokročilá studia (SISSA) v severoitalském Terstu.

Do vědy půjde dalších sto milionů, kraj chce přitáhnout zahraniční vědce

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Jihomoravský kraj podpoří vědu dalšími penězi. Krajští radní vyčlenili sto milionů korun na pokračování programu brněnského Středoevropského technologického institutu s názvem SoMoPro. Ten má za úkol do Brna přitáhnout zahraniční vědce. Polovinu přitom kraj zaplatí z vlastní kapsy, druhou polovinu pokryje grant Evropské unie. „Program SoMoPro se za šest let své existence stal vzorem i pro další projekty v Evropské unii. Jeho podpora je naší trvalou prioritou," informoval hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Institut poskytuje základní podmínky a vybavení pro brněnský výzkum.

Pálivé papričky tlumí chronické bolesti, zjistili čeští vědci

Receptory pro kapsaicin, který je obsažen v chilli papričkách a je zodpovědný za jejich pálivou chuť, tlumí bolest. Pomáhají zejména u chronických bolestí. Zjistili to vědci z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Poznatky by v budoucnu mohly přispět k vývoji účinnějších a cílenějších léků pro léčbu bolesti, uvedla pro ČTK mluvčí AV ČR Diana Moosová.

Pálivé papričky tlumí chronické bolesti, zjistili čeští vědci

Praha – Receptory pro kapsaicin, který je obsažen v chilli papričkách a je zodpovědný za jejich pálivou chuť, tlumí bolest. Pomáhají zejména u chronických bolestí. Zjistili to vědci z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Poznatky by v budoucnu mohly přispět k vývoji účinnějších a cílenějších léků pro léčbu bolesti, uvedla pro ČTK mluvčí AV ČR Diana Moosová.

Svět je zaplaven vědeckými pracemi, ukázala nová stude z Finska

Helsinky – Svět je přesycen vědeckými studiemi. Vyplývá to z odborné práce vědců z helsinské Aaltovy univerzity, podle kterých nově publikované vědecké materiály kvůli záplavě stále dalších a dalších studií přicházejí o dostatečnou pozornost.

Curiosity na Marsu opět pracuje, NASA zjistila příčinu zkratu

Washington – Robotické vozítko Curiosity už na Marsu opět pracuje. Řídící středisko na Zemi ho během týdne dalo do pohybu díky tomu, že vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zjistili příčinu zkratu, k němuž v roveru došlo koncem února.

Čeští vědci postoupili ve výzkumu rakoviny střev a konečníku

Praha - Čeští vědci zjistili jeden z mechanismů, proč chemoterapie nemusí účinkovat na pacienty s rakovinou střev a konečníku stejně. Příčinou může být rozdílná schopnost opravy DNA, která brání organismus proti cizorodým prvkům včetně léků. Výzkum přispěl k tomu, že se v budoucnu bude moci tato nemoc léčit individuálněji a pacienti nebudou muset dostávat zbytečně vysoké dávky cytostatik nebo záření, řekl dnes molekulární epidemiolog Pavel Vodička z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.

Vědci chtějí zjistit, jak zastavit včas projevy náměsíčnosti

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) chtějí zjistit, jak zastavit projevy náměsíčnosti, aby si postižený neublížil. Náměsíční lidé, kteří v noci mohou například procházet bytem, bloudit ulicemi, či usednout za volant, se mohou těžce zranit. Ráno si z noci nic nepamatují. Vědci z NÚDZ spolu s inženýry z elektrotechnické fakulty ČVUT začnou spolupracovat na vývoji potřebných technologií.

Premiere Cinemas Teplice: Americký Sniper i Ghoul

Teplicko - Kina, výstavy, divadlo - kde, kdy a co ......Ghoul vypráví o trojici filmařů, která se vydává na Ukrajinu s cílem natočit unikátní dokument o místě, kde došlo za velmi podivných okolností ke kanibalismu. Nečekaně se jejich pátrání začíná propojovat s příběhem kanibala Andreje Čikatila a odhalují se zneklidňující skutečnosti.

Vědci potvrdili nález vody pod povrchem Jupiterova měsíce

Washington – Američtí vědci potvrdili, že pod povrchem jednoho z měsíců planety Jupiter je skrytá voda. Oznámil to ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Tento nález zvyšuje šance, že by se na dalším místě ve sluneční soustavě mohl vyskytovat život.

Ve světových mořích bylo popsáno 228.450 živočišných druhů

Oslo - Vědci loni popsali nových 1500 obyvatel světového oceánu, ale zároveň se utvrdili v přesvědčení, že většinu mořské fauny lidstvo ještě nezná. Podle vědecké zprávy publikované ve čtvrtek v Oslu obývá světová moře 228.450 živočišných druhů, ale možná až dva miliony dalších ještě popsány nebyly.