Brno - Bádat nad vědeckými pokusy v kůži opata Johanna Gregora Mendela, procházet se po brněnském Krautmarktu druhé poloviny 19. století za doprovodu tehdejšího divadelního impresária Antona Zöllnera, nahlédnout do operetního zákulisí se subretou Emmou Denkerovou, poměřit své objevy s vědcem Charlesem Darwinem či popít ve vídeňské krčmě se slovenskými obrozenci Štúrem, Hurbanem a Hodžou. Pomocí principu divadla na divadle tohle všechno divákům umožní nová původní premiéra Městského divadla Brno Mendel aneb Vzpoura hrášků. V režii Stanislava Slováka ji poprvé uvede na letní scéně na Biskupském dvoře 21. června.
Ženeva – Vědci po dvouleté odstávce úspěšně restartovali největší urychlovač částic na světě LHC tak, aby nyní mohl být v provozu 24 hodin denně. Zařízení, které má pomoci pochopit záhady kolem temné hmoty ve vesmíru, oproti první etapě provozu téměř zdvojnásobilo energii, s níž provádí srážky částic. Potvrdila to ve středu Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN).
Neualbenreuth – Ještě před 200.000 let se u bavorské obce Neualbenreuth na hranici s Českou republikou odehrála sopečná erupce, tvrdí němečtí vědci. Podle agentury DPA jde o geologickou senzaci, protože z geologického hlediska jde o velmi krátkou dobu. Dosud se experti domnívali, že poslední vulkanická činnost se v Bavorsku odehrála před deseti až 20 miliony lety.
Most - Píše se rok 2040 a po dlouholetých celosvětových bojích zde nezůstalo nic. Lidstvo se stalo téměř vyhynulým druhem. Pár jedinců, kteří krutou třetí světovou válku přežili, začali společnost tvořit od samého počátku.Příčinou světové války byla v první řadě světová krize, která postupně ovládla všechna odvětví hospodářství. Svou vinu na bojích nesou i velké kulturní, náboženské a etnické rozdíly mezi státy a národy. Začátek války se datuje k 3. březnu 2030 a trvala devět dlouhých let, v posledním týdnu byly použity nejnovější a nejobávanější zbraně.
Praha – Například za unikátní klonování myší, výzkum v oblasti kostních implantátů či hledání léku proti virům dnes dostanou mladí vědci prestižní Prémii Otto Wichterleho. Odborná porota vybrala vědce, jimž není více než 35 let a již v Akademii věd ČR dosáhli špičkových výzkumných výsledků. Celkem 21 laureátů si rozdělí více než sedm milionů korun. Ocenění převezmou od předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše v pražské Lannově vile.
Velké Meziříčí - Konflikt a soulad. Takové motto nese devátý ročník Evropského festivalu filozofie. Díky němu se Velké Meziříčí opět stane na několik dní centrem vzdělanosti a odborných diskusí. V sále velkomeziříčského Jupiter clubu a na místním zámku budou od čtvrtka do příští středy k veřejnosti hovořit renomovaní vědci, odborníci, filozofové i tváře známé z televizních obrazovek.
Českolipsko - Změna klimatu, o které se nejčastěji mluví v souvislosti s celou planetou, se týká a bude týkat i Českolipska. Už do konce tohoto století se průměrná teplota v zimě i v létě na území Českolipska zvýší možná až o 4 stupně Celsia a začnou problémy kvůli nedostatku letních srážek.
Řím – Chcete zlepšit výkonnost svých zaměstnanců? Pusťte jim zvuky přírody. O tom, jak například zurčení vodopádu kladně ovlivňuje pracovní nasazení, vypovídají výsledky studie vědců z amerického Rensselaer Polytechnic Institute, která byla představena na 169. kongresu Acoustical Society of America v Pittsburghu. Píše o tom italský deník La Repubblica.
Vědci objevili dosud nepopsanou dědičnou krevní nemoc, která se projevuje sníženým počtem krevních destiček. Vzácná genová mutace zvyšuje riziko propuknutí leukémie. Na dlouholetém výzkumu pracovali experti z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně společně s laboratořemi v Itálii a Spojených státech. Objev zveřejnil vědecký časopis Nature Genetics.
Brno – Vědci objevili dosud nepopsanou dědičnou krevní nemoc, která se projevuje sníženým počtem krevních destiček. Vzácná genová mutace zvyšuje riziko propuknutí leukémie. Na dlouholetém výzkumu pracovali experti z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně společně s laboratořemi v Itálii a Spojených státech. Objev zveřejnil vědecký časopis Nature Genetics.
Berlín – Léčbu rakoviny pomocí chemoterapie už nebude nutně doprovázet vypadávání vlasů. Vědci z Hannoveru totiž objevili způsob, jak tento průvodní jev léčby odstranit. Podle nich by to mohlo snížit psychickou zátěž, které v souvislosti se ztrátou vlasů čelí především nemocné ženy.
New York/Addis Abeba - Tým vědců objevil na území Etiopie část lebky, která prý patří do vývojové řady předcházející dnešnímu člověku. Podle studie zveřejněné ve středu v časopise Nature jde o dosud neznámý druh australopitéka. Někteří vědečtí oponenti však podle agentury AP tvrdí, že navzdory jistým odlišným znakům se může jednat o dalšího jedince druhu, k němuž patří i dobře známá kostra označovaná Lucy.
San Francisco - Pacientům, kteří trpí smrtelnou nemocí a propadají kvůli tomu depresím či chorobnému strachu, by mohla psychiku vyléčit syntetická droga extáze. S touto ideou přišli vědci v Kalifornii, kteří se rozhodli skupině nevyléčitelně nemocných lidí experimentálně podávat tuto psychoaktivní látku, jejíž prodej je ve Spojených státech zakázán.
Jičín – Nejlepší student je soutěž pro studenty středních škol ČR. Oceňuje nadané studenty se širokým záběrem aktivit či specialisty v určitém oboru, které nominují ředitelé a učitelé škol.
Znojmo - Je vedená na červeném a černém seznamu cévnatých rostlin jako vyhynulý druh naší flóry. Pro Národní park Podyjí a nyní i pro Znojmo to ale neplatí. „Naštěstí, jak se mi podařilo zjistit, šalvěj rakouská vyhynulá není. Právě kvete ve Znojmě," informoval botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.
Kadaň - Do jaké míry odpovídá náplň práce egyptologa postavám Indiana Jonese a Lary Croft a do jaké míry obyčejnému úředníkovi zahrnutému papíry? Jak probíhá dobrodružná práce v terénu při spolupráci elitních vědců? A existuje děsivá kletba faraonů?
Varšava – Pětiletý medvěd vyrazil z polské části Tater na námluvy. Překračoval řeky, dálnice i hranice a doputoval až do Maďarska. Tam vyvolal hotovou senzaci, než se zase vrátil do stínu velehor. Celou cestu, dlouhou bezmála 380 kilometrů, tuláka stopovali vědci, kteří medvěda před rokem vybavili obojkem přenášejícím údaje o pohybu. Také jej pojmenovali Iwo.
Pasadena (USA) - Astronomové ve Spojených státech objevili dosud nejjasnější galaxii, jejíž infračervený světelný výdaj odpovídá ekvivalentu 300 bilionů sluncí. Vědci o tom informují v aktuálním vydání odborného magazínu The Astrophysical Journal.
Prostějov - Těžko říct, jak bude vypadat česká či evropská společnost za 35 let. Nikdo pořádně neví, na čem jsme ani dnes. A i já jsem malý pán na to, abych tu něco změnila.
Olomouc - Šestice vyznamenaných ve čtvrtek večer přijala ocenění ve Slavnostním sále Klášterního Hradiska. Je mezi nimi hudebník, univerzitní profesor, vědec i ekolog.
Londýn – Chladné počasí je zdraví a životu mnohem nebezpečnější než horko. Zjistil to mezinárodní tým vědců zkoumající 74 milionů úmrtí ve 13 zemích světa mezi lety 1985 až 2012. Mírné vychýlení teplot od průměru je přitom překvapivě nebezpečnější než teplotní extrémy.
České Budějovice – Tým vedený českým vědcem bude na šesti kontinentech zkoumat vliv hmyzu na lesní vegetaci. Projekt získal od evropské rady pro výzkum grant 92 milionů korun. Skupina, kterou vede Vojtěch Novotný z českobudějovického biologického centra akademie věd, bude pracovat v Česku, Japonsku, Ghaně, Panamě nebo Papue – Nové Guineji. ČTK to řekla referentka publicity biologického centra Daniela Procházková.
Ženeva – Šest týdnů od opětovného spuštění po modernizační a údržbové přestávce zaznamenal největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě nový rekord. V noci na dnešek se v zařízení podařilo uskutečnit srážky částic o síle 13 teraelektronvoltů (TeV), což je zhruba dvojnásobek výkonu před výlukou zařízení. Informovala o tom agentura DPA.
Brno – Byl hudebním vědcem, pedagogem i hudebníkem. Zasloužil se o vznik oddělení dějin hudby a ústavu hudební vědy. O tom, že Vladimír Helfert patří k významným osobnostem oboru muzikologie i českých dějin 20. století, návštěvníky přesvědčí nová výstava v Janáčkově památníku, kterou zahájilo Moravské zemské muzeum v Brně.
Teherán – Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes vyloučil, že by jeho země mohla v rámci chystané dohody o íránském jaderném programu přistoupit na inspekci vojenských objektů nebo vyslýchání jaderných vědců. Šest velmocí s Íránem vyjednává nyní ve Vídni a rozhovory mají podle původního harmonogramu do konce června přinést konkrétní a konečnou dohodu o íránském jaderném programu. Za jeho částečné omezení mohou být zrušeny protiíránské sankce.
Brno – Byl hudebním vědcem, pedagogem i hudebníkem. Zasloužil se o vznik oddělení dějin hudby a ústavu hudební vědy. O tom, že Vladimír Helfert patří k významným osobnostem oboru muzikologie i českých dějin 20. století, návštěvníky přesvědčí nová výstava v Janáčkově památníku, kterou zahájilo Moravské zemské muzeum v Brně.
Letohrad – Obrovského úspěchu dosáhl Ondřej Hubálek, student Letohradského soukromého gymnázia, v americkém Pittsburghu při celosvětovém finále největší soutěže v oboru vědy a techniky určené pro studenty středních škol – Intel ISEF 2015. Vybojoval bronzovou medaili za metodu čištění pitné vody od těžkých kovů.
Tak kamarádi, je to tady. Soudnej den se blíží a už se ví i s vědeckou přesností, kdy přesně přijde. A bude to už za dvacet let! Ne, tentokrát to nejsou žádný předpovědi, ale vědecký výpočty. Protože za dvacet let prej bude konec internetu – což je pro většinu z nás v podstatě totéž jako konec světa.
Most - Veřejná debata o limitech těžby a Mostecku s názvem Je uhlí řešení? bude ve čtvrtek 28. května od 18 hodin v kinosálu Městské knihovny v Mostě. Vědci se rozšíření těžby obávají. Zdravotní zatížení obyvatelstva by mohl prokázat i výzkum kvality spermií. Na studii ale nejsou peníze.
Moravská Třebová - Odborníci z certifikované společnosti v minulých týdnech důkladně prověřili kvalitu vzduchu ve městě. Zabývali se analýzou obsahu negativních iontů na centimetr krychlový.
Hradec Králové - Práce archeologa nemusí být žádná romantika. Své o to ví tým, který pracuje na záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D11 u Hradce. V těchto dnech finišuje s odkrýváním jednoho z největších zkoumaných pohřebišť ve východních Čechách - čítá kolem stovky hrobů.
Paracetamol je pod různými názvy (v České republice Paralen, Panadol či Coldrex - pozn. ČTK) nejprodávanějším lékem ve Francii. Ale například ve Spojených státech jej obsahuje více než 600 léků a odhaduje se, že každý týden si některý z nich Američané vezmou. Právě tolik rozšířené užívání tohoto přípravku vedlo vědce k tomu, aby blíže zkoumali, jak paracetamol působí, tedy kromě toho, že tiší bolest a snižuje horečku.
Hradec Králové - Práce archeologa nemusí být žádná romantika. Své o to ví tým, který pracuje na záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D11 u Hradce. V těchto dnech finišuje s odkrýváním jednoho z největších zkoumaných pohřebišť ve východních Čechách - čítá kolem stovky hrobů.
Praha – Lidé, kteří trpí alergií na jablka, mohou pít čerstvou šťávu z jablek, která je dostatečně provzdušněná. Zjistili to čeští vědci z Výzkumného ústavu potravinářského průmyslu (VÚPP). Oxidace šťávy by měla pomoci až 95 procentům alergiků, sdělila mluvčí VÚPP Lenka Nováková.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?
Kladruby – Konference odborníků se chystá do kláštera v Kladrubech. Věnována bude regionu, architektuře, mobiliáři, obnově kláštera a jeho zpřístupnění i hudbě, která se hrála na klášterním panství. Vznikne odborná kniha věnující se danému tématu. Půjde vůbec o první takovou konferenci v kladrubském klášteře, podobné jsou pořádány například v klášteře v Plasích.
Brno – Víno z Moravy. Označení, které milovníci populárního alkoholického nápoje považují za značku kvality. Podvodníci se ho ale často snaží zneužít a zahraniční vína nabízejí jako domácí. Nově navíc ta klasická vydávají za stále oblíbenější biovína. Zabránit jim v tom už brzo může systém, který vyvíjí vědecký tým Chemické fakulty Vysokého učení technického v Brně.
Brno – Víno z Moravy. Označení, které milovníci populárního alkoholického nápoje považují za značku kvality. Podvodníci se ho ale často snaží zneužít a zahraniční vína nabízejí jako domácí. Nově navíc ta klasická vydávají za stále oblíbenější biovína. Zabránit jim v tom už brzo může systém, který vyvíjí vědecký tým Chemické fakulty Vysokého učení technického v Brně.
Káthmándú – Pás himálajského horstva při mohutném dubnovém zemětřesení až o metr poklesl. Dospěli k tomu vědci z amerického geologické služby USGS. Jedná se zejména o horstvo Langtang v délce až 100 kilometrů. Zemětřesení z 25. dubna o síle 7,8 stupně zabilo skoro 8000 lidí a napáchalo velké materiální škody.
Miami (USA) – U pobřeží Spojených států v Atlantickém oceánu se vytvořila tropická bouře, která přinese o víkendu do států Severní Karolína a Jižní Karolína vydatné deště. Informovala o tom agentura AFP. Bouře Ana vznikla v nezvykle velkém předstihu před zahájením hurikánové sezóny, která začíná v červnu.
Moskva – Nefunkční ruská loď Progress bez posádky dnes zanikla v hustých vrstvách atmosféry Země nad Tichým oceánem. Oznámila to podle AFP vesmírná agentura Roskosmos. Ruská agentura již dříve uvedla, že případné úlomky by při dopadu na Zemi neměly ohrozit lidi.
Postupim (Německo) - Z horních pater mrakodrapu vypadají velká města jako obří mraveniště. Němečtí vědci z Postupimské univerzity nyní pozorováním mravenců lučních ((Formica pratensis) zjistili, že podobně jako lidé čelí mravenci ve svých mraveništích "dopravním zácpám". Umí jim ale efektivně předcházet. Jakmile začne provoz houstnout, přičinlivý hmyz kupodivu nezpomalí, ale zrychlí.
Moskva - Ruská nákladní loď Progress M-27M by mohla opustit oběžnou dráhu v pátek ráno. Vypočetli to vědci z ruské akademie věd. Loď, která měla dopravit nové zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) je neovladatelná, protože hned po startu 28. dubna s ní pozemní středisko ztratilo spojení. Pád Progressu je neodvratný, ale jeho čas a místo se stále zpřesňuje.
České Budějovice - Jak organismy dokáží v kritickém období boje s nemocí ušetřit energii, kterou nezbytně potřebuje pro svou práci imunitní systém, zjistili vědci z Laboratoře modelování lidských onemocnění v octomilkách Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Právě mušky octomilky, na nichž biologové pod vedením Tomáše Doležala prováděli pokusy, pomohly záhadu objasnit.
Pacientů, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, neustále přibývá. Ještě v roce 2011 jich na jižní Moravě bylo necelých 1400, předloni už o tři sta víc. Vědci z brněnského vědeckého centra Ceitec teď proti závažným mozkovým onemocněním, mezi které patří i Parkinsonova choroba, schizofrenie či epilepsie, získali účinnou zbraň.
Brno /FOTOGALERIE/ – Pacientů, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, neustále přibývá. Ještě v roce 2011 jich na jižní Moravě bylo necelých 1400, předloni už o tři sta víc. Vědci z brněnského vědeckého centra Ceitec teď proti závažným mozkovým onemocněním, mezi které patří i Parkinsonova choroba, schizofrenie či epilepsie, získali účinnou zbraň.
Brno – Člověk si pohodlně lehne se špunty v uších a deset minut odpočívá. Přitom pomůže zachránit zdraví jiným lidem. Taková je myšlenka vědců z CEITEC, vědeckého centra Masarykovy univerzity v Brně, kteří budou ve svých studiích zkoumat i rizikové chování řidičů nebo mozkovou činnost při vnímání hudby. Zaměří se ale i na průzkum degenerativních onemocnění, protože případů Alzheimerovy či Parkinsonovy nemoci přibývá.
Brno – Rozpoznat druh vín, odrůdy a místo původu by měl systém, který nyní vyvíjejí odborníci chemické fakulty Vysokého učení technického v Brně. Jejich snaha přichází v době, kdy stát začal bojovat s pančováním a falšováním vína. VUT informace o svém záměru zveřejnila na novém webu.
Paříž – Opice sklánějící hlavu a svěšující ramena je zjevně smutná. Zmocnila se jí pouhá melancholie, nebo prožívá depresi srovnatelnou s těmi, které potkávají moderního člověka? Tuto otázku si položil tým čínských a amerických vědců, kteří analyzovali chování tisícovky makaků dlouhoocasých žijících v zajetí v Su-čou v provincii Ťiang-su v Číně.
Řím - Čtení malým dětem v předškolním věku usnadňuje mluvení. Vědci prokázali, že taková četba ovlivňuje dětský mozek, kde se stimulují oblasti účastnící se na kontrole chápavosti a fantazie. Mezi dětmi, jimž rodiče čtou, a dětmi, kterým četba chybí, pak existují rozdíly. Rodiče velmi často začínají číst dětem, ještě když jsou velmi malé, v naději, že jim to usnadní mluvení a že tak získají zálibu v četbě. To nyní potvrdili i vědci.