Jesenice - Tři vědecké týmy badatelů, Slídilové v minulosti, Železňáci a Homo Hersa, se na Račím hradě u Jesenice zúčastnily v tomto týdnu expedice do pravěku a hledaly stopy, které po sobě zanechal na planetě Zemi člověk.
Plzeň – Dvanáct nadšenců se hrne ze dveří, každý z nich drží vlastnoručně vyrobenou směrovou anténu. S její pomocí musí v areálu co nejrychleji najít ukrytou vysílačku. Takzvaný Hon na lišku je součástí programu, který nabízí letní školy Junior FEL.
Znojmo – Namísto na svůj podstavec na Divišově náměstí zamíří možná busta vynálezce Prokopa Diviše do skladu ztrát a nálezů znojemské radnice. Více než před měsícem přilákala hlava slavného vědce vtipálka, který ji pod rouškou noci sundal z podstavce. Strážníci bustu předali pracovníkům muzea, kteří ji pečlivě uschovali. Na své místo se ale ani po měsíci nevrátila. Zástupci muzea i znojemské radnice totiž trvají na tom, že podobizna známé osobnosti jim nepatří.
Lidé pracující v koksovnách, petrochemickém průmyslu, profesionální řidiči a další obyvatelé postižených oblastí by podle nové vědecké studie mohli mít větší šanci ochránit svůj organizmus před rakovinotvorným benzo(a)pyrenem. Jeho překročené hodnoty ovlivňují až 55 procent české populace kvůli znečištěnému životnímu prostředí. Vědci z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze ale zjistili, že by se mohly jeho účinky a vznik rakoviny snížit na minimum.
Závažné poruchy nálady, jako je bipolární porucha, mohou být cenou, kterou lidé platí za inteligenci a tvůrčí schopnosti. Vyplývá to z nového výzkumu, který spojil vysoké IQ v dětství se zvýšeným rizikem manických bipolárních stavů v pozdějším životě, napsal britský list The Guardian.
Berlín - V Německu zemřel 79letý muž poté, co se otrávil doma vypěstovanou cuketou. Ta totiž obsahovala jedovatou látku zvanou kukurbitacin. Informovala o tom agentura DPA s tím, že případ překvapil i vědce.
Elixír života by se mohl skrývat v takových ingrediencích, jako jsou pálivé chilli papričky nebo kari. Ukazuje to rozsáhlá studie vědců realizovaná na vzorku zhruba půl milionů osob, kterou publikoval vědecký časopis British Medical Journal. Při pravidelné konzumaci pikantních přísad a chilli papriček se podle nich snižuje riziko úmrtí až o 14 procent. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.
New York - Letošní červenec byl nejteplejším měsícem planety od roku 1880, kdy se s měřeními začalo. Průměrná globální teplota byla v červenci 16,61 stupně Celsia, což je téměř jeden stupeň nad průměrnou červencovou teplotou ve 20. století. V každoměsíční klimatické zprávě to dnes na svém webu uvedl americký Národní úřad pro ovzduší a oceány (NOAA). Dosud držel rekord červenec z roku 1998, ten byl letos o 0,08 stupně Celsia překonán.
Praha - V důsledku činnosti člověka zdomácnělo mimo oblast svého původního výskytu více než 13 tisíc rostlinných druhů, tedy téměř čtyři procenta světové flóry. Vyplývá to z mezinárodního výzkumu, na kterém se podíleli i Češi. Nejvíce takových druhů nalezlo domov v Severní Americe, téměř 6000, v Evropě pak přes 4000. Informovala o tom Miroslava Kaňková z Akademie věd ČR.
Slaný - Opatrnosti nikdy nezbývá, zvláště po vraždě seniorky, která se stala minulý týden v bytě na sídlišti ve Slaném, kam žena patrně svého vraha vpustila. Pracovníci výzkumu se proto vždy prokáží průkazem s fotem a ještě vám za rozhovor zaplatí.
Máte v následujících dnech cestu do Prahy a přemýšlíte o návštěvě nějaké zajímavé výstavy? Co takhle velká inspirující výstava Da Vinci? Základní vstupné činí 299 korun, pro naše čtenáře máme ale čtyři vstupenky zdarma! Pospěšte si, výstava končí už za pár dní, 28. srpna.
Praha - Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zkritizoval výzvu stovek českých vědců k toleranci vůči uprchlíkům. Text podle něj prohlubuje příkop mezi českou společností a takzvanými elitami. Ovčáček svůj osobní názor na aktivitu českých akademiků sdělil na své dnešní tiskové konferenci. Fyzikální chemik Pavel Jungwirth v reakci řekl, že výzva má naopak příkopy zahlazovat. Výzvu nazvanou Vědci proti strachu a lhostejnosti dosud podepsalo přes 1300 osobností, uvádí na svém webu autoři.
Sydney - Na západě Austrálie se za poslední tři desetiletí více než ztrojnásobil počet krokodýlů žijících ve volné přírodě, což znamená i mnohem větší riziko napadení člověka. O výzkumu vědců, kteří populaci těchto vodních plazů sledují od chvíle, kdy v roce 1970 začal platit zákaz lovu krokodýlů, informovala australská stanice ABC.
Praha - Vědci a další pracovníci akademických a výzkumných institucí se v petici ohradili proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojuje je aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu. Na internetu dnes zveřejnili výzvu nazvanou Vědci proti strachu a lhostejnosti. Jsou pod ní podpisy více než čtyř stovek výzkumníků a univerzitních pracovníků. Organizátoři Lukáš Novák, Anna Vanclová a Martin Blažek působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Slaný - Archeologický průzkum na slánské pěší zóně v prostoru před spořitelnou, kde kdysi stávala Lounská brána, pokračuje každým dnem. Vědci a technici odhalili v uplynulých dnech další středověké zdivo.
Praha - Regionální Deník přináší rozhovor s ředitelkou Ústavu experimentální medicíny, 1. místopředsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, senátorkou Evou Sykovou.
Pardubice - Oscarový snímek promítne v pátek od 21 hodin Pardubické letní kino Pernštejn. Nachází se poblíž areálu skateparku u hlavního vlakového nádraží.
Praha – Černé předpovědi klimatologů se vyplňují, mohl by si leckdo říct po několikatýdenních tropických vedrech, která vysušují Českou republiku. Mnozí lidé by rádi slyšeli, že se to zlepší, ale odborníci pro ně nemají zrovna dobré zprávy.
Peking, Washington - Znečištění ovzduší zabíjí v Číně asi 4000 lidí denně a je v této nejlidnatější zemi světa zodpovědné za každé šesté předčasné úmrtí. Zjistila to nová studie vědců americké Kalifornské univerzity, o níž informovala agentura AP.
Praha - Regionální Deník přináší rozhovor s ředitelkou Ústavu experimentální medicíny, 1. místopředsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, senátorkou Evou Sykovou.
Paříž - Masožravé rostliny schopné přilákat a usmrtit asijské sršně? Právě takovou rostlinu objevili v botanické zahradě v Nantes na západě Francie. Tento objev zajímá vědce hledající způsob, jak masově likvidovat tento hmyz, který je noční můrou včelařů.
Plzeň - Do pravěku, za Kelty, do antického Říma, středověku, renesance i 19. a 20. století zavede návštěvníky plzeňského depa interaktivní dějepisná výstava Stroj času.
Jižní Morava - Meruňky sklízejí ovocnáři na jižní Moravě už tradičně. Co kdyby za pár let pracovali i na pomerančovníkových plantážích? Počasí podobné Středozemí totiž bude na jižní Moravě podle vědců z pražské Karlovy univerzity stále častější. „To ale neznamená, že tady porostou také olivy a palmy," upozornil zahrádkář Miroslav Effenberger.
Praha – Je-li o nejstarší středoevropské univerzitě v poslední době víc slyšet, je to určitě i díky jejímu rektorovi Tomáši Zimovi. Uznávaný lékař a vědec byl do čela Univerzity Karlovy zvolen před rokem a půl, od té doby je nejviditelnějším reprezentantem vysokoškolské obce. Umí komunikovat s akademickou sférou, ale také s politiky a veřejností. Proto jsme hovořili nejen o studentech a profesorech.
Brno – Místo procházky po rozpáleném městě se nyní spousta Brňanů uchyluje do parků nebo vyhledává jiná místa ve stínu stromů. Je tam příjemněji. Také díky tomu, že zeleň má schopnost ochlazovat okolí. V brněnské Otevřené zahradě vědci z Mendelovy univerzity spolu s lidmi z Nadace Partnerství zkoumají, do jaké míry zelené plochy městské klima ovlivňují.
Antarktida/Praha – Máte pocit, že je vám nesnesitelné vedro? Že byste se nejraději odstěhovali někam do polární krajiny a zchladili tak rozžhavené tělo? Možná by vás to brzy přešlo. Zatímco se Evropa peče ve vlně rekordních veder, na Antarktidě před pěti lety naměřili nejnižší teplotu na světě. Minus 93,2 stupně Celsia.
Paříž - Je čokoláda lepší než botox? Jestliže je černá, je rozhodně jakýmsi elixírem přirozeného mládí. Britští vědci nedávno dokonce vymysleli recept, kdy jsou u čokolády zesíleny její antioxidační účinky. Píše o tom francouzský deník Le Figaro.
Brno - Vědci z Mendelovy univerzity využijí Otevřenou zahradu brněnské ekologické Nadace Partnerství k tomu, aby zjistili, jaký dopad mají stromy a případné střechy pokryté trávou, známé ze severských zemí, na městské mikroklima. Řekla to pracovnice nadace Monika Urbášková. V zahradě již odborníci nainstalovali speciální měřící zařízení. Výsledky svého výzkumu zveřejní na internetu již v říjnu.
Londýn - Mezinárodní atletická federace IAAF označila za zcela nepravdivé tvrzení vědců Michaela Ashendena a Robina Parisotta, že v minulých letech neřešila podezřelé výsledky krevních testů. Federace v sobotu v prohlášení uvedla, že od roku 2009, tedy po zavedení biologických pasů, už potrestala kvůli abnormálním hodnotám krevního obrazu přes 60 atletů.
Nový Bor - Dřevěná lávka u Nového Boru nad silnicí I/9 posloužila vědeckým účelům. Odborníci z ostravské univerzity na ní provedli pomocí speciálního měření zatěžkávací zkoušku.
Hustopeče – Dramatem Chlapectví začne ve středu v Hustopečích série filmů promítaných pod širým nebem. Program, který potrvá do neděle, zajišťují lidé z hustopečského M-klubu. Snímky se na plátně objeví přibližně ve stejný čas, tedy po setmění kolem deváté hodiny večerní. Letní kino Pod ořechem lze navštívit v prostoru za M-klubem v Herbenově ulici.
Kroměříž – Galerie Orlovna v pondělí zahájila vernisáží hned dvě výstavy. První z nich je společná výstava Václava Stratila a Martina Helána pod názvem Duo Boys v Orlovně.
Bern - Tání ledovců na celém světě nabralo od začátku 21. století rekordní rychlost a je nezadržitelné. K tomuto závěru dospěla podle agentury DPA studie Světového střediska pro monitorování ledovců (WGMS) se sídlem na Curyšské univerzitě. O dokumentu informoval časopis Journal of Glaciology.
Řím - Proč může být biologický věk několikanásobně vyšší než ten, který máme v rodném listě, a proč může být člověk už v šestadvaceti letech starý? Z 20 procent mají stárnutí na svědomí geny, zbytek pak záleží na zdravotním stavu dotyčného a na životním prostředí. Jsou přitom lidé, kteří za jeden kalendářní rok zestárnou i o tři biologická léta. Ukazuje to studie mezinárodního týmu vědců publikovaná na stránkách Proceedings of the National Academy of Sciences.
Paříž - Láska je sice slepá, ale nezpůsobuje náhodou bůh lásky Erós, že přibíráme na váze? Zdá se, že ano. Podle nové německé studie váží osoby žijící v manželství o dva kilogramy více než svobodní. Takový je alespoň výsledek studie vědců z Basilejské univerzity a Institutu Maxe Plancka v Německu ve spolupráci s ústavem pro průzkum trhu GFK.
Na světové výstavě Expo 2015 v Miláně předložili italští vědci studii, která analyzuje jev týkající se i těch lidí, kteří nemají nadváhu. Nafouklé břicho je totiž problém i pro četné štíhlé osoby a navíc často působí bolesti. Abychom mohli proti němu bojovat, stačí omezovat potraviny, které fermentují. Bohužel dlouhý seznam takových potravin zahrnuje rovněž ovoce a zeleninu.
Řím - Na světové výstavě Expo 2015 v Miláně předložili italští vědci studii, která analyzuje jev týkající se i těch lidí, kteří nemají nadváhu. Nafouklé břicho je totiž problém i pro četné štíhlé osoby a navíc často působí bolesti. Abychom mohli proti němu bojovat, stačí omezovat potraviny, které fermentují. Bohužel dlouhý seznam takových potravin zahrnuje rovněž ovoce a zeleninu.
Sydney - Slanovodní krokodýli, kteří patří mezi nejobávanější australské predátory, se přesouvají jižně k hustěji zalidněným oblastem. Tato bezprecedentní migrace vzbudila značný rozruch poté, co byl velký slanovodní krokodýl objeven v řece necelých 240 kilometrů severně od Brisbane. To je nejjižnější zaznamenaný výskyt krokodýla, který obvykle žije v tropech na australském vzdáleném severu, napsal zpravodajský server The Times.
Modřice – V sedmém století před naším letopočtem pravděpodobně rozdával rozkazy svým podřízeným. Ti mu po jeho smrti vystrojili slavnostní pohřeb. Hrob halštatského knížete o osmadvacet století později našli brněnští archeologové. Vykopávky z halštatského období představují jen zlomek toho, co vědci na poli v Modřicích na Brněnsku odkryli. Pracují tam od června a je jasné, že odhalí jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na Brněnsku.
New York – Manhattanský soud ve čtvrtek zamítl žádost newyorských ochránců zvířat, aby přiznal dvěma laboratorním lidoopům práva lidských bytostí. Aktivisté požadovali, aby byli z výzkumného střediska Newyorské státní univerzity vyřazení šimpanzi Hercules a Leo, které vědci využívají k výzkumu pohybového ústrojí.
Londýn – Vakcína proti ebole vyvinutá americkými společnostmi Merck a NewLink Genetics vykázala v klinických testech stoprocentní účinnost. Podle vědců se už látka může začít používat. Přípravek VSV-ZEBOV se testoval v Guineji na více než 4000 osobách, které přišly do blízkého kontaktu s nakaženými pacienty. Testy, o nichž informoval odborný časopis Lancet, ukázaly stoprocentní úspěšnost deset dnů po aplikaci.
Staré národy měly pravdu: úplněk opravdu člověka ničí. Vědci měli dlouho řeči o negativním vlivu úplňku na člověka za babské tlachy. Teď zjistili, že pravdu měly pověry. Úplněk zkracuje dobu spánku zhruba o 20 minut a také způsobuje, že hůře usínáme. Měsíční fáze mají vliv na naše životy.