Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Kuba spouští dlouhodobý program na ochranu žraloků

Havana - Dlouhodobý program na ochranu žraloků u svého pobřeží ve středu odstartovala Kuba. Akční plán, který vznikl ve spolupráci s organizací na ochranu životního prostředí Environmental Defense Fund (EDF) sídlící v USA, mimo jiné vytvoří chráněné rybí oblasti a stanoví hranice pro velikost úlovku. Informovala o tom agentura Reuters.

Na Galapágách objevili vědci nový druh obří želvy

Quito – Američtí vědci objevili na Galapágách nový druh obří želvy. Jeho existenci tušili již delší dobu vzhledem k tomu, že krunýř těchto želv nemá tak kupolovitý tvar jako ostatní. Podle agentury AP objev potvrdili pomocí genetických testů.

Zrušme letní čas, volá senátor Šilar. Sovy trpí

Praha – Jste skřivan, nebo sova? Jestli jste sova, tak máte smůlu, protože současná společnost je nastavená na rytmus skřivanů. Výuka ve školách začíná ráno, stejně tak nástup do práce zpravidla vyžaduje brzké vstávání, a sovy trpí, protože lidé s takzvaným večerním chronotypem nejsou schopni usnout v dřívější hodinu, i kdyby se snažili sebevíc. „Studie z posledních let ukazují na souvislost mezi narušením délky či kvality spánku a vznikem mnoha onemocnění," uvedla Eva Fárková z Národního ústavu duševního zdraví.

Změna času je pro lidské tělo nepřirozená, varují vědci

Praha – Změna času je pro lidské tělo nepřirozená, varují vědci z Národního ústavu duševního zdraví, kteří v celostátním výzkumu zjišťují konkrétní dopady posunu času na zdraví lidí. Prověřují zejména to, jak pociťují změnu času lidé budící se časně ráno, tzv. skřivani, a jak dopadá na tzv. sovy, tedy lidi nejvýkonnější v pozdních večerních a nočních hodinách.

Hlavičky zajímal uran i ochota lidí podvádět

Brno /INFOGRAFIKA/– Sedm největších středoškolských vědeckých talentů roku se včera sešlo v Brně. Mladí studenti převzali ocenění v soutěži České hlavičky, která je obdobou prestižní ceny Česká hlava pro špičkové vědce.

Lékaři i vědci v dopise apelují na Sobotku kvůli těžebním limitům

Praha – Pokud by byly prolomeny těžební limity hnědého uhlí v dole Bílina na Ústecku, mělo by to vážné dopady na zdraví, kvalitu života místních lidí a veřejné rozpočty. V otevřeném dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) to napsali lékaři, vědci, nevládní organizace a občanské iniciativy. Dokument, který byl předsedovi vlády odeslán v pátek, má redakce k dispozici. Vláda má o dvou návrzích, které připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, jednat v pondělí na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. Oba počítají s tím, že se limity na Bílině prolomí.

"Vás je tady v sále jak zrzavejch mravenců," žertoval Zdeněk Izer

Pardubice – „Vás je tady jak zrzavejch mravenců," pohlédl ve čtvrtek večer do solidně zaplněného sálu pardubického Kulturního domu Hronovická populární bavič a imitátor Zdeněk Izer, který do města perníku zavítal společně se zpěvačkou Šárkou Vaňkovou.

Vědci: Ozónová díra se hodně zvětšila, ale nic nehrozí

Paříž - Letošní ztenčení ozónové vrstvy nad Antarktidou v důsledku meteorologických podmínek se blíží rekordním hodnotám z roku 2006, avšak situace není znepokojivá. Uvedly to dnes vedoucí výzkumnice z francouzského Národního centra vědeckého výzkumu (CNRS).

Dnes je den archeologie, vědci pořádají akce pro veřejnost

Praha - Po celé zemi se dnes budou pořádat přednášky, komentované prohlídky, výstavy i workshopy k Mezinárodnímu dni archeologie. V Praze se lidé mohou těšit na program, který spolupořádají pražská archeologická pracoviště v prostorách Univerzity Karlovy a v řadě dalších institucí. Program, který v loňském roce navštívilo přes 3000 lidí, míří na všechny věkové kategorie.

První pratuři ve střední Evropě se pasou s koňmi u Milovic

Milovice - Originální projekt společnosti Česká krajina zaměřený na návrat původních zvířat do divoké přírody napsal další kapitolu. Po stádu koní, které bylo na jaře u Milovic na Nymbursku vypuštěno, k nim přibyli i pratuři dovezení z Holandska.

Od korzetu k silikonům aneb Historie tvarování a plastických operací prsou

Zdravotní důvody patří k nejčastějším důvodům úpravy prsou. Následují i ty estetické. To, že nejde o novodobou záležitost, ale o odbornou disciplínu se staletou tradicí, přiblíží zájemcům výstava nazvaná „Od korzetu k silikonům aneb Historie tvarování a plastických operací prsou". Začala v pátek 16. října v 15 hodin v ostravském centru Forum Nová Karolina a potrvá až do 25. října.

První pratuři ve střední Evropě se pasou s koňmi u Milovic

Milovice -  Originální projekt společnosti Česká krajina zaměřený na návrat původních zvířat do divoké přírody napsal další kapitolu. Po stádu koní, které bylo na jaře u Milovic vypuštěno, k nim přibyli i pratuři dovezení z Holandska.

Reakce na placebo umožní lépe pochopit deprese

Jak může placebo efekt ovlivňovat léčbu deprese? Nová studie publikovaná v časopise JAMA Psychiatry ukazuje, že citlivost depresivní osoby na placebo určuje její reakci na léčbu antidepresivy, píše francouzský deník Le Monde.

Virus eboly může být ve spermatu mužů až devět měsíců

Londýn - Virus nebezpečné eboly může existovat ve spermatu mužů, kteří nákazu přežili, ještě nejméně devět měsíců od chvíle, kdy se infekce poprvé objevila. Jde o mnohem delší časové období, než se dosud předpokládalo, oznámili vědci. Ebolou se od prosince 2013 nakazilo zejména v Guineji, Sieře Leone a Libérii více než 28.000 lidí a přes 11.300 jich onemocnění podlehlo, nyní se ale epidemie postupně dostala pod kontrolu, uvedla agentura Reuters.

ONLINE: Roman Hájek, předseda spolku Halda, odpovídal na dotazy čtenářů

Kladno - Spolek Halda je pořadatelem řady akcí po celém Kladensku. Připravují velmi oblíbené přednášky a diskuse s vědci v kavárnách, takzvané Science Café, dále pořádají naučné vycházky s odborným výkladem do přírody či historické procházky a literární večery. K další aktivitě spolku Halda patří vydavatelství knih zaměřených na Kladensko

Vědci z Brna vyvinuli nová léčiva, mohou pomoct s léčbou rakoviny

Brno - Brněnští vědci vyvinuli nové látky, které by v budoucnu mohly pomoct při léčbě některých druhů rakoviny. Série sloučenin nyní získala český patent, který zveřejnil Úřad průmyslového vlastnictví. Oznámil to mluvčí Centra biomolekulárního a buněčného inženýrství Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny Pavel Gejdoš. Na výzkumu se podílela i Masarykova univerzita.

Pokácené lípy v Mníšku nahradí nové

Mníšek – Herečka Jitka Stivínová, Eva Vavroušková ze Společnosti pro udržitelný život, baskytarista Olympicu Milan Broum, kardinál Dominik Duka (v zastoupení mníšeckého faráře Jana Dlouhého) a akademický sochař Petr Váňa se stanou patrony pětice nových lip v Barokním areálu na Skalce. Tzv. Janovy lípy kolem sochy sv. Jana Nepomuckého vysadí společně s dětmi z Klubů malých debrujárů – úspěšných mníšeckých kroužků mladých vědců. Na sousedskou slavnost, která se uskuteční v sobotu od 10 hodin, je zvána i veřejnost – lidé budou moci do pamětní schránky uložené ke kořenům stromů vložit drobný předmět jako součást poselství lipám.

Corriere della Sera: Vysocí lidé mají větší riziko rakoviny

Říká se, že výška dělá z poloviny krásu. Zdá se ale, že je zde nebezpečná souvislost mezi vysokou postavou a rakovinou. Tato hypotéza se již objevila v několika výzkumech a významně ji potvrzuje nedávná rozsáhlá švédská studie, při níž vědci sledovali více než 5,5 milionu osob v letech 1958 až 2011. O důvodech, proč tomu tak je, vznikají různé hypotézy, ale žádná z nich dosud nebyla potvrzena.

Seděl třináct let za vraždu. Bude nový proces, tvrdí obhájce

Hradec Králové - Je to složité, moc složité. Hledání pravdy ve čtrnáct let starém případu vraždy. Vlastimil Pechanec, který za ni strávil ve vězení třináct let z původně sedmnáctiletého trestu, bojuje o obnovu procesu. „Jsem nevinný," tvrdí.

Seděl třináct let za vraždu. Bude nový proces, tvrdí obhájce

Hradec Králové - Je to složité, moc složité. Hledání pravdy ve čtrnáct let starém případu vraždy. Vlastimil Pechanec, který za ni strávil ve vězení třináct let z původně sedmnáctiletého trestu, bojuje o obnovu procesu. „Jsem nevinný," tvrdí.

Vědci usilují o navýšení mokřad a podmáčených ploch v krajině

České Budějovice - Vědci na mezinárodní konferenci v Českých Budějovicích řeší otázku navýšení počtu mokřad a podmáčených ploch. Tvrdí, že z nich odpařená voda může ochlazovat klima, což je prý přínos zejména s ohledem na globální oteplování, které zasahuje střední a jižní Evropu zejména v letních měsících. Na konferenci prezentuje své poznatky 160 odborníků nebo zástupců ochrany přírody z Evropy, z Austrálie, Izraele, Alžíru nebo Iráku.

Rektor Karel Melzoch: Čeští studenti jdou často tam, kde snáz projdou

Praha /ROZHOVOR/ - Karel Melzoch je vědec a pedagog se zaměřením na kvasnou chemii a technologii. Čtyři roky stojí v čele Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Dnes předstoupí před akademickou obec své školy s představou, kam má škola směřovat v dalším období, kdy by ji opět rád vedl.

Rektor Karel Melzoch: Čeští studenti jdou často tam, kde snáz projdou

Praha – Karel Melzoch je vědec a pedagog se zaměřením na kvasnou chemii a technologii. Čtyři roky stojí v čele Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Dnes předstoupí před akademickou obec své školy s představou, kam má škola směřovat v dalším období, kdy by ji opět rád vedl. Deník s Karlem Melzochem ovšem hovořil nejen 
o nedostatku uchazečů o technické obory, ale také o byznysu ve školství či důvodech, proč podepsal Výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti.

Špatný spánek ohrožuje srdce, tepny, ale i naši váhu

Paříž - Kvalita a kvantita spánku hrají zásadní roli v boji proti kardiovaskulárním nemocem, ale také proti tomu, aby člověka "nehonila mlsná" a nepřibíral na váze. Lékaři pochopitelně říkají, že je potřeba přestat kouřit a místo toho naopak cvičit, pít s mírou a dopřávat si vyváženou stravu, abychom si chránili srdce. Víte ale, že pro zdraví našich tepen je velmi důležité, zda hodně spíme a zda je to spánek kvalitní?

Příliš mnoho práce škodí srdci

Pokud pracujete více než je týdenní průměr, vystavujete se vyššími riziku srdečních onemocnění. Nejlépe je nepřekračovat 35 až 40 hodin týdně, jak ukazuje studie vědců z londýnské univerzity UCL. Jak ale odmítnout práci přesčas v dnešní době, kdy je málo volných pracovních míst a kdo práci má, dělá všechno pro to, aby si ji udržel? Rozhodně je lepší se nepřepínat: jestliže pracujete více než 55 hodin týdně, zvyšuje se o deset až 33 procent pravděpodobnost, že onemocníte koronárními chorobami nebo dostanete infarkt.

Pluto má podle fotografií ze sondy New Horizons modrou oblohu

New York - Planeta Pluto má modrou oblohu a na jejím povrchu jsou ledové kry zbarvené rudě. Vyplývá to z analýzy fotografií, které na Zemi odeslala americká sonda New Horizons. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) obdržel snímky minulý týden a zveřejnil ve čtvrtek.

Každý třetí mladý Číňan zemře kvůli kouření, uvedla studie

Peking – Třetina všech mužů, kterým je nyní v Číně méně než 20 let, zemře předčasně, pokud nepřestanou kouřit. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil odborný lékařský časopis The Lancet. Podle ní také dvě třetiny mužů nyní v Číně začínají kouřit před 20. rokem života, uvedl s odvoláním na tento výzkum zpravodajský server BBC News.

Vědci našli způsob, jak předpovědět homosexualitu

New York – Američtí vědci údajně objevili způsob, jak na základě genetické analýzy předpovědět homosexuální orientaci mužů. O poznatku, který podle agentury Reuters někteří genetici zpochybňují, informovali ve čtvrtek v americkém Baltimoru představitelé Americké společnosti pro humánní genetiku. Zevrubná studie prý bude následovat.

Vědci se obávají, že teplá voda zahubí pět procent korálů světa

Oslo – Korálové útesy letos extrémně trpí v důsledku vlny oteplování oceánů, která podle odhadů vědců zahubí více než 12.000 kilometrů čtverečních útesů. To představuje asi pět procent jejich celosvětové plochy. Takto kritická situace byla ve sledované minulosti prý pouze dvakrát – v letech 1998 a 2010, kdy způsobila ztrátu barvy a následné odumření velkých částí korálových útesů.

Studie: V okolí Černobylu se skvěle daří divoké zvěři

New York – Třicet let po ničivé explozi jaderného reaktoru v ukrajinském Černobylu se v okolí místa radioaktivní katastrofy skvěle daří divoké zvěři. Vyplývá to ze studie mezinárodního vědeckého týmu, kterou zveřejnil odborný časopis Current Biology. O článku informovala agentura AP.

Ve zdravém těle je mozek výkonnější

Je-li vám více než šedesát let a máte-li přimět mozek k nějakému výkonu, nepochybně budete muset vynaložit větší úsilí než váš mladší kolega. Před několika lety ukázaly studie, které vedla americká Ohijská univerzita, že na některé složité texty reagovali senioři méně rychle než mladé dospělé osoby, ale že v jednoduchých cvičeních byli schopni dosáhnout stejně dobrých výsledků. Jiné výzkumy naznačují, že senioři dokážou mobilizací více zdrojů a za trochu delší dobu dosáhnout stejného výkonu jako dvacetiletí, a to i ve složitých testech. Píše o tom francouzský deník Le Figaro.

Jsme Ostravská!!! na náměstí

Ostravská univerzita dnes v centru představí své unikátní pivo IQáč. Návštěvníci se mohou těšit na britského popularizátora vědy i spisovatele Michala Viewegha

Nobelova cenu za fyziku udělena za důkaz, že neutrino má hmotu

Stockholm – Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali Japonec Takaaki Kadžita a kanadský vědec Arthur B. McDonald, kteří potvrdili proměnlivost neutrin a dokázali tím, že tyto elementární částice mají hmotu. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd.

Nový lék na malárii je nadějí pro všechny nemocné

Praha - Malárií se ročně nakazí v tropickém pásmu na 200 milionů lidí a více než půl milionu, zejména afrických dětí, na ni zemře. Vakcína určená zatím jen dětem má 50procentní účinnost. Lék artemisin, za jehož objev si odnesla polovinu letošní Nobelovy ceny Číňanka Tchu, tak je velkou nadějí pro všechny nemocné s malárií, řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Vědci našli novou metodu k posílení účinku očkování

Praha - Mezinárodní vědecký tým s českou účastí našel novou cestu k posílení vakcín proti infekčním nemocem. Očkování by mělo být účinnější a dlouhodobější. Princip, který publikovali v prestižním časopise Nature Biotechnology, může být obecně využitelný u různých druhů očkovacích látek. Do budoucna se bude rozvíjet především při vývoji vakcíny proti viru HIV nebo ebole, řekl Petr Solil, mluvčí Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy (BIOCEV).

Nobelovu cenu za lékařství získali tři parazitologové

Stockholm – Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali tři parazitologové – irský vědec působící v USA William C. Campbell a Japonec Satoši Omura za výzkum hlístic a Číňanka Tchu Jou-jou za výzkum přispívající k léčbě malárie. Jména laureátů dnes oznámil stockholmský Karolinský institut.

Nadaná karlovarská studentka Giang Tran uspěla na letošním EXPO v Miláně

Karlovy Vary - Sedmadvacátý ročník mezinárodní soutěže European Union Contest for Young Scientists (soutěž nejúspěšnějších projektů mladých vědců) se před několika dny uskutečnil v Miláně. Českou republiku zastupovaly úspěšné laureátky 36. ročníku Celostátní přehlídky prací Středoškolské odborné činnosti, která se konala v červnu 2014 v Plzni. Kromě jiných i absolventka gymnázia v Karlových Varech Giang Tran, jejíž vynikající práce (o té jsme naše čtenáře v předchozích dnech již informovali) byla v Miláně odměněna zvláštní cenou. Položili jsme jí proto několik otázek.

Nositel Nobelovy ceny za lékařství varuje před stresem z mobilů

Berlín – Nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Thomas Südhof varuje před nadměrným stresem, který podle něj způsobují chytré telefony. V rozhovoru, který poskytl listu Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung, mimo jiné uvedl, že se vzhledem k nynějšímu způsobu života vůbec nediví tomu, kolik lidí onemocní syndromem vyhoření.