Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Léčba alkoholiků? Jde to i virtuálně

Plzeň – Pacient si nasadí speciální 3D brýle, postaví se před plátno a rázem se ocitne ve virtuální hospodě. V ní musí odolávat pokušením a nenapít se. Právě tento způsob léčby alkoholiků by se mohl už počátkem příštího roku začít testovat na plzeňské psychiatrické klinice.

Tomeš pokřtí novou knihu fejetonů Tohle lidi hodně berou

Brno – Jak by se měly ženy chovat v extrémních situacích, například když jim do domu vnikne vraždící maniak nebo když plánují svatbu? Jak vznikl vesmír? A jak z ničeho vzniklo všechno a proč to některým pořád není dost? Nad těmito i dalšími otázkami se ve svém novém svazku fejetonů zamýšlí publicista, reklamní textař a stand-up komik Pavel Tomeš. Jeho kniha má název Tohle lidi hodně berou a některé z fejetonů autor publikoval v Deníku Rovnost.

Vědci ve Studenci chovají tisíc myší. Každá má kartu

Studenec – Obyčejné myši, každý hospodář je ve své stodole nerad vidí, někteří lidé se jich dokonce bojí. Pronikavou myšinou, charakteristickým zápachem z těchto hlodavců, je cítit i laboratoř Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR ve Studenci.

Kdy zavlažovat? Zemědělců poradí Intersucho. Předpovídá sucho na 10 dní dopředu

Brno - Kdy zasévat nebo zavlažovat. Každoroční otázky zemědělců, kteří po nesprávném rozhodnutí můžou přijít o úrodu a tím pádem i o zisk. Nicméně od listopadu jim pomáhá ve zvolení ideálního data nový portál Intersucho. Ten předpovídá sucho na deset dní. Aktuální stav půdy a vegetace propojili brněnští vědci se zahraničními kolegy totiž s předpovědí počasí.

Pablo Neruda mohl být podle chilské vlády v roce 1973 zavražděn

Santiago de Chile - Chilská vláda připouští, že básník Pablo Neruda mohl být při puči v roce 1973 zavražděn. Oznámilo to ve čtvrtek chilské ministerstvo vnitra. Umělec, který byl odpůrcem režimu generála Augusta Pinocheta, byl podle chilských levicových aktivistů otráven. Vědci, kteří letos na jaře zkoumali básníkovy ostatky, se nicméně přiklonili k názoru, že zemřel přirozenou smrtí.

Výstava představuje Jaroslava Heyrovského jako vědce i člověka

Prostějov – Výstavu Příběh kapky o jediném české nositeli Nobelovy ceny v oblasti vědy, Jaroslavu Heyrovském, ve středu představili na vernisáži ve vestibulu reálného gymnázia v Prostějově. Vynálezci polarografie, tedy metody na určení množství a kvality látek v roztoku, nevěnovala autorka výstavy Květoslava Stejskalová z Akademie věd pouze informační panely. Účastníci vernisáže se mohli zúčastnit i následné přednášky o slavném vědci.

NASA chystá nábor na nové astronauty

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) hledá kandidáty na astronauty pro příští mise kolem Měsíce a pro přípravu na cestu na Mars. Přihlášky přijímá od 14. prosince do poloviny února.

Kam dál? Školákům na Českolipsku napoví burza škol

Česká Lípa - Kadeřnice, geodet nebo budoucí vědec? O tom, kam povedou jejich kroky po základní škole má dnešním deváťákům napovědět už 19. ročník Burzy středních škol Quo vadis, která se po roce tradičně koná v prostorách Střední odborné školy a učiliště v ulici 28. října.

Vědecký festival: Let do vesmíru i ruka robota

Brno - Do zákoutí nejmodernějších výzkumů vědců zavede návštěvníky největší český vědecký festival. Až do poloviny listopadu potrvá Týden vědy a techniky, který začal v neděli. Už patnáctým rokem jej pořádá Akademie věd České republiky. Nabízí zájemcům přes padesát interaktivních expozic, přednášek a výstav po celém Brně. „Letos se také pro zájemce otevře osmnáct brněnských pracovišť Akademie věd," upozornila mluvčí organizátorů Týdne vědy a techniky Andrea Saláková. Patří mezi ně třeba Archeologický a Botanický ústav nebo Ústav pro českou literaturu. „Loni na festival přišlo v celé republice přes 160 tisíc lidí, letos jich očekáváme ještě víc," uvedla Saláková. Vstup na všechny akce je zdarma. Brněnský deník Rovnost přináší tipy na pět z nich.

Slupky cibule? Na pranostiky už dnes lidé moc nedají

Kroměřížsko – Jaká bude letos zima? To si netroufají odhadovat ani meteorologové. Kolem počasí se však traduje celá řada pranostik, kterými se řídili naši předci: a mnozí lidé si je připomenou i dnes.

Zemědělci mohou nově využívat předpověď sucha na deset dní

Brno – Předpověď zemědělského sucha nově poskytuje portál Intersucho, který spravují a rozvíjejí brněnští vědci se zahraničními kolegy. Informace o aktuálním stavu půdy a vegetace se jim podařilo propojit s desetidenní předpovědí počasí. Dosavadní odhady sucha vycházely spíše ze statistické pravděpodobnosti, nyní mají zemědělci k dispozici dokonalejší nástroj pro plánování polních prací.

Přesnější předpověď pro zemědělce. Nový web nabízí odhady sucha na deset dní

Brno – Předpověď zemědělského sucha nově poskytuje portál Intersucho, který spravují a rozvíjejí brněnští vědci se zahraničními kolegy. Informace o aktuálním stavu půdy a vegetace se jim podařilo propojit s desetidenní předpovědí počasí. Dosavadní odhady sucha vycházely spíše ze statistické pravděpodobnosti, nyní mají zemědělci k dispozici dokonalejší nástroj pro plánování polních prací.

Hluk podle německých vědců škodí zdraví méně, než se zdálo

Soustavný hluk z dopravy má menší vliv na lidské zdraví, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze studie německých vědců, kterou citovala agentura DPA. Dopravní hluk sice podle ní zvyšuje riziko vzniku depresí a srdeční slabosti, naopak na krevní tlak prý ale vliv nemá.

Planetu Zemi mine několikasetmetrový meteorit

Praha - V sobotu kolem 18:00 středoevropského času proletí v blízkosti Země zhruba 400 metrů velký asteroid. Planetu Zemi mine v bezpečné vzdálenosti půl milionu kilometrů. Podmínky pro jeho amatérské pozorování však budou podle Petra Pravce z ondřejovské observatoře v Česku špatné.

Nevládní organizace kritizují novelu se zdravotním pojištěním cizinců

Praha – Nevládní organizace kritizují návrh novely cizineckého zákona s úpravou komerčního zdravotního pojištění. Podle nich situaci přistěhovalců ze zemí mimo EU, kteří se musí pojišťovat u komerčních pojišťoven, jen zhorší. Žádají jejich zapojení do systému veřejného zdravotního pojištění. Novinářům to dnes řekli zástupci organizací. Ministerstvo zdravotnictví už dřív uvedlo, že by začlenění cizinců veřejný systém rozkolísalo a úprava komerčního pojištění má migrantům zajistit stejný rozsah péče, jako mají Češi.

Kmenové buňky ve spojení s nanovlákny by mohly zachraňovat zrak

Kmenové buňky, pro jejichž růst a přenos na oko jsou využívána speciální nanovlákna, by mohly významně zlepšit hojení poškozeného povrchu oka a případně zachraňovat zrak. V rámci základního výzkumu to prokázali vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, kteří využili nanovlákna vyvinutá Technickou univerzitou v Liberci. Informovala o tom mluvčí Grantové agentury ČR Gabriela Bechynská.

Chlapi měli u sebe sekery i pily

Kyjov – Osmadvacátého října odhalili v kyjovských Bohuslavicích památník připomínající významnou operaci druhé světové války. Na tomto místě vysadil americký bombardér vojenský materiál pro odbojovou skupinu Carbon Bohuslavice.

Novinka brněnských vědců: barevná sprcha umí vyrobit elektřinu

Brno - Sprchovat se a zároveň vyrábět elektřinu? Vědci z chemické fakulty brněnského Vysokého učení technického vědí, jak na to. Pracují na vývoji takzvaného optoelektronického materiálu, který umí vyrobit elektřinu, snížit náklady na energie a udržet optimální teplotu uvnitř domů.

Lvů v Africe dramaticky ubývá, někde jim prý hrozí i vyhynutí

Oxford (Británie) – Početní stavy lvů v Africe se v uplynulých desetiletích dramaticky snížily. V některých oblastech kontinentu jim dokonce hrozí vyhynutí. Vyplývá to z studie, kterou provedla univerzita v anglickém Oxfordu a kterou její autoři zveřejnili v prestižním časopise americké akademie věd Proceedings. Nadějí na záchranu populace krále zvířat jsou podle výzkumu jen rezervace v jižní části Afriky.

Sbírat houby Václava Burleho naučila jeho matka

Rakovník – Pokud jste letos v lese nezakopli ani o jednu houbu, můžete se s houbami potěšit alespoň prostřednictvím fotografií Václava Burleho. Představuje je v Galerii Samson Cafeé na výstavě s názvem Houby Rakovnicka a Křivoklátska. Fotografie připomínají spíše umělecká díla a možná vás překvapí, co se dá v našem regionu najít.

Výzva pro Čechy: Kdo prokáže paranormální schopnosti, získá přes 3 miliony korun

  Praha - Člověk, který přesvědčivě prokáže existenci paranormální schopnosti, získá 3,333.333 korun. Jde o třetí nejvyšší odměnu na světě za prokázání schopností, které jsou podle současných vědeckých poznatků nemožné. Česká Paranormální výzva míří na Čechy, Slováky, Maďary, Poláky a Nizozemce, vědci je otestují již brzy v Praze, dnes o tom informoval Český klub skeptiků Sisyfos a Falešní hráči.

Fans na hokeji parádně oslavili vědce, Jestřábi pak smetli Kadaň

Prostějov – Skvělé výkony prostějovských hokejistů neberou konce. Jestřábi porazili třetí tým z nejlepší prvoligové čtyřky, a to Kadaň. Přecechtělovo mužstvo na soupeře v letělo hned v první třetině a soupeři vzalo přímo vítr z plachet. Svůj náskok si Hanáci udrželi a po šedesáti minutách se mohli radovat z výhry 5:2.

V noci na neděli si lidé přetočí hodiny o 60 minut zpátky

Teplicko – V neděli začne platit zimní čas. Lidé si ve 03:00 středoevropského času posunou hodinky zpět na 02:00. Noc ze soboty na neděli tak bude o hodinu delší. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí takto každoročně opustí na pět měsíců letní čas a vrátí se k astronomickému času. Na letní čas si lidé nastaví hodinky opět poslední březnovou neděli. Kvůli změně bude 11 dálkových nočních vlaků Českých drah čekat uprostřed noci hodinu ve stanicích na odjezd. Regionálních vlaků se změna nedotkne.

Změna času je pro lidské tělo nepřirozená, varují vědci

Změna času je pro lidské tělo nepřirozená, varují vědci z Národního ústavu duševního zdraví, kteří v celostátním výzkumu zjišťují konkrétní dopady posunu času na zdraví lidí. Prověřují zejména to, jak pociťují změnu času lidé budící se časně ráno, tzv. skřivani, a jak dopadá na tzv. sovy, tedy lidi nejvýkonnější v pozdních večerních a nočních hodinách.

V noci na neděli si lidé přetočí hodiny o 60 minut zpátky

Praha - V neděli začne platit zimní čas. Lidé si ve 03:00 středoevropského času posunou hodinky zpět na 02:00. Noc ze soboty na neděli tak bude o hodinu delší. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí takto každoročně opustí na pět měsíců letní čas a vrátí se k astronomickému času. Na letní čas si lidé nastaví hodinky opět poslední březnovou neděli. Kvůli změně bude 11 dálkových nočních vlaků Českých drah čekat uprostřed noci hodinu ve stanicích na odjezd. Regionálních vlaků se změna nedotkne.

Krokodýlové mají prý při spánku jedno oko otevřené

Canberra – Krokodýlové mohou spát s jedním okem otevřeným a tak nepřetržitě sledují potenciální kořist či nebezpečí. S odvoláním na australské a německé vědce o tom informoval zpravodajský server BBC News.

Alzheimerovou chorobu je podle vědců možné předpovědět testem

Onemocnění Alzheimerovou chorobou by se prý dalo zjistit několik desítek let před tím, než nemoc propukne. Ve studii publikované v odborném časopisu Science se uvádí, že němečtí vědci vyvinuli test, který odhalí genetické riziko onemocnění u lidí ve věku 18 až 30 let. Alzheimerova choroba postihuje starší osoby. Charakterizuje se jako zrychlené stárnutí mozku a je celosvětově čtvrtou až pátou příčinou úmrtí. Ve věku 80 let jí trpí třetina osob.

Začne platit zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší

Slovácko - V noci na neděli 25. října nastane v Evropě zimní čas a lidé by si měli ve 03:00 posunout hodinky o hodinu zpět. Praktické je ale posunout si hodinky už v sobotu večer. K letnímu času se opět vrátíme na velikonoční neděli 27. března 2016.