![](https://g.denik.cz/54/c9/20150919-muzeum-amonit-nalez-2_prazena-list-l.jpg)
Muzeum získalo předpotopní amonity
Ústí nad Labem - Zkamenělé hlavonožce odhalilo extrémní sucho v korytu Ohře po devadesáti milionech let.
Ústí nad Labem - Zkamenělé hlavonožce odhalilo extrémní sucho v korytu Ohře po devadesáti milionech let.
Severní Čechy - Jazykovědci připravují reformu psaní velkých a malých písmen. Podle průzkumu v nich chybují i zdatní češtináři.
Zlín, Mliláno – Ve dnech 17. – 22. září se v Miláně uskuteční 27. ročník mezinárodní soutěže European Union Contest for Young Scientists (soutěž nejúspěšnějších projektů mladých vědců).
Léčivky – Prha arnika
Tachov – Pokusy z oborů fyziky, chemie či biologie. K dispozici dalekohledy pro pozorování vesmírných objektů a po setmění zhasnutí náměstí pro zlepšení pozorovacích podmínek. Tak je připravena Evropská noc vědců, která se chystá do Tachova.
Třesou se jim ruce, mají poruchy řeči a pohybu. „Někdy se člověk zastaví a nemůže se pohnout. To je problém hlavně při přecházení silnice. Občas potřebujete pomoc a lidé na vás jen koukají," popisuje příznaky nemoci Jan Škrkal z Dubňan na Hodonínsku.
Jičín – Před pár lety přišli vědci s tvrzením, že vesmír má zelenou barvu. Neproniknutelně černý je však vesmír, kterým celý život prolétají světlušky z řad nevidomých.
Brno – Třesou se jim ruce, mají poruchy řeči a pohybu. „Někdy se člověk zastaví a nemůže se pohnout. To je problém hlavně při přecházení silnice. Občas potřebujete pomoc a lidé na vás jen koukají," popisuje příznaky nemoci Jan Škrkal z Dubňan na Hodonínsku.
Plzeň – DEPO2015 bude příští čtvrtek patřit psům, koním, ptákům, hadům, včelám, želvám i lidem
Tak nás zase čeká konec světa. Alespoň světa, jak ho známe.
Praha - Na roli vzdělávání v posilování a šíření demokracie je zaměřen letošní, 19. ročník konference Forum 2000, která byla v neděli večer slavnostně zahájena v Praze. Tradičním tématem konference, u jejíhož zrodu stál někdejší disident a prezident Václav Havel, jsou lidská práva.
Hradec Králové - Vědci, tanečníci, hudebníci či sportovci. Mladé talenty hledá poprvé i Královéhradecko.
Velkým šelmám nestačí území rezervace. Teritorium migrujícího zvířete může představovat stovky kilometrů čtverečních. Kolik jich žije v Jeseníkách? To monitorují fotopasti ochránců přírody.
Hradec Králové - Vědci, tanečníci, hudebníci či sportovci. Mladé talenty hledá poprvé i Královéhradecko.
Velkým šelmám nestačí území rezervace. Teritorium migrujícího zvířete může představovat stovky kilometrů čtverečních. Kolik jich žije v Jeseníkách? To monitorují fotopasti ochránců přírody.
Šumpersko, Jesenicko – Rozsáhlý a unikátní výzkum, který má přinést dosud neznámé pohledy na proměny české společnosti, zahájila Akademie věd České republiky ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně. Tazatelé osloví přes deset tisíc domácností v celé republice, zamíří i na Šumpersko a Jesenicko.
Sydney - Psychopatické rysy je možné zjistit už u tříletých dětí. Vyplývá to z mezinárodní studie pod vedením australských expertů, kteří sledovali, jak děti reagují na různé výrazy obličeje a na neutrální či nepříjemné obrázky, napsal australský list The Age.
Johannesburg – „Jsem nadšený, že vám mohu představit nový lidský druh," oznámil světu tento týden Lee Berger z Witwatersrandské univerzity v Johannesburgu objev, který může překopat dosavadní představy o tom, jak se vyvinul nynější člověk a co jej odlišuje od ostatních druhů.
Na dotazy čtenářů odpovídá Šárka Dorobantová, farmaceutická asistentka z lékárny TRIO.
Houby, které léčí.Kombucha-čajová houba
Brusel - Evropský parlament dnes zveřejnil šestici osobností nebo skupin, z nichž vybere letošního laureáta Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. Mezi navrženými jsou například zavražděný ruský opozičník Boris Němcov a Američan Edward Snowden, který před dvěma lety zveřejnil materiály amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikace Američanů i lidí v zahraničí.
Johannesburg – V jeskyni poblíž Johannesburgu v Jihoafrické republice se našly ostatky 15 jedinců z dosud neznámého pradávného lidského druhu. Dostal název homo naledi. Oznámil to dnes mezinárodní tým vědců, kteří působí v oblasti Maropeng u Johannesburgu. Jde podle nich o významný objev, který dokládá, jak složitý byl vývoj člověka. Avšak někteří jiní vědci závěr týmu zpochybňují.
Plzeň – Zájmová nezisková organizace Západočeské hudební centrum (ZHC), sdružující skladatele, koncertní umělce a hudební vědce, existuje od roku 1990.
Linec - Enormní vedra léta zasáhla nejen zdraví mnoha lidí, ale i motory řady automobilů, píší OÖN.
Olomouc – Podobně snadno jako ženy zjistí, jestli jsou v jiném stavu, si možná už brzy lidé ověří, jak kvalitní vodu pijí. Znečištění v pitné vodě totiž odhalí levný a rychlý test. Vyvinuli jej chemici v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Tester v podobě malé kartičky dokáže zjistit chemické i mikrobio-logické znečištění. Jeho majitele ochrání například před zdravotními problémy, jež závadná tekutina z vodovodu způsobila před časem lidem v pražských Dejvicích či v Novém Boru.
Olomouc – Podobně snadno, jako ženy zjistí, jestli jsou v jiném stavu, si možná už brzy lidé ověří, jak kvalitní vodu pijí. Znečištění v pitné vodě totiž odhalí levný a rychlý test. Vyvinuli jej chemici v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Londýn - Archeologové objevili pod zemí nedaleko známé megalitické stavby Stonehenge v jižní Anglii stovku kamenů, které by mohly představovat největší zachovalý prehistorický objekt v Británii. Kameny odhalené a prozkoumané speciálním radarem byly podle vědců původně vysoké asi 4,5 metru a byly zde umístěny před zhruba 4500 lety. Informoval o tom dnes server BBC.
Hradec Králové - Letos poprvé v novém školním roce se sešla o uplynulé sobotě na královéhradecké hvězdárně v tamním přednáškovém sále Hradecká astronomická společnost. Plánů pro letošní rok mají její členové hodně.
Sto tisíc diabetiků na jižní Moravě si denně píchá inzulin injekcí nebo speciálním perem. Díky brněnským vědcům se možná nepříjemné procedury zbaví a lék jednoduše vdechnou. „Za ty roky už jsem si zvykla, aplikace je pro mě rutina. Kdybych se ale mohla zbavit jehly, udělala bych to," řekla třicetiletá Lada Švehlová, která cukrovkou trpí od dětství.
Praha - Krása, funkčnost a udržitelnost. To jsou hlavní požadavky Univerzity Karlovy. Ta na začátku září vypsala architektonickou soutěž na výstavbu vědeckého kampusu na Albertově. Dvě nová výzkumná pracoviště pod názvy Biocentrum a Globcentrum by mohla být v případě hladkého průběhu hotova do konce roku 2021.
Proč žijí ženy déle než muži? Ještě před dvěma sty lety tomu tak nebylo. Se zlepšováním hygienických a zdravotních podmínek se pak prodloužil věk žen více, než tomu bylo u mužů, napsal italský deník La Repubblica.
Jeseník - Ochránci přírody se chystají v Jeseníkách ve velkém rozsahu zmapovat výskyt velkých šelem a kočky divoké. V plánu mají umístění fotopastí na vybraná místa a genetické analýzy nalezených vzorků trusů či srsti. Na projektu se podílí také vědci z Ostravské univerzity a lesníci, zapojit se však mohou i dobrovolníci. Projekt odstartuje začátkem října umístěním fotopastí a potrvá do dubna příštího roku, řekl Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc.
Jižní Morava – Sto tisíc diabetiků na jižní Moravě si denně píchá inzulin injekcí nebo speciálním perem. Díky brněnským vědcům se možná nepříjemné procedury zbaví a lék jednoduše vdechnou. „Za ty roky už jsem si zvykla, aplikace je pro mě rutina. Kdybych se ale mohla zbavit jehly, udělala bych to," řekla třicetiletá Lada Švehlová, která cukrovkou trpí od dětství.
Jeseníky – Ochránci přírody, vědci a lesníci budou v následujících měsících v Jeseníkách hledat důkazy o přítomnosti velkých šelem a kočky divoké. Chtějí tak věrohodně prokázat jejich přítomnost na tomto území. S monitoringem pomohou dobrovolnické hlídky, které se budou od konce podzimu pravidelně vydávat do jesenických kopců.
Třebíč - Příběhy zvědavých přírodovědců. To je název nového seriálu, který od dnešního dne bude vysílat Česká televize na svém kanálu ČT2.
New Haven (USA) - Na světě rostou asi tři biliony stromů. Vyplývá to z výpočtů, které provedli vědci z americké Yaleovy univerzity. Stromů je tak zhruba osmkrát více, než se dosud odhadovalo. Od počátku lidské civilizace se prý ale počet stromů na planetě snížil až o polovinu.
Oslo/Praha - Čeští vědci společně s norskými kolegy vyvíjejí v severonorském kraji Finnmark na pomezí Finska a Ruska novou metodu stopování rozsahu a zdrojů kontaminace životního prostředí. Ze vzorků půdy, rašeliny, lišejníků, mechů a sněhu analyzují původ a šíření izotopů kovů. Ty v oblasti po osm desetiletí produkuje ruská huť na zpracování niklu.
Praha - Pokrok v rehabilitaci nebo léčbě zvláště odolných kmenů tuberkulózy. Pracovníci spadající pod pražskou Karlovu univerzitu se účastní tříletého projektu na podporu aplikace výzkumu. Zatím si mohou připsat dva udělené patenty a sedm užitných a průmyslových vzorů. Cílem projektu za třicet milionů korun, který byl zaplacen převážně z evropských dotací, bylo zvýšení úrovně ochrany duševního vlastnictví a tržního uplatnění výsledků výzkumu a vývoje.
Když člověk prohlíží domácí zpravodajská média, mohl by dostat dojem, že nejvíce ohroženou zemí v Evropě, co se "přílivu" uprchlíků týče, je Česká republika.
Brno – Potkat elektromobil na silnicích? Zatím je to spíš výjimečné. Podle brněnských vědců je ale jen otázka času, kdy se elektřinou poháněná auta vyrovnají těm se spalovacími motory.
Praha /ROZHOVOR/ - Nezřízený optimista, jak o sobě sám říká, profesor Pavel Jungwirth se o českou společnost nebojí. Věří, že se zvládne vypořádat jak s imigrační krizí, tak vlnou nesnášenlivosti. Právě ta vedla skupinu doktorandů z Univerzity Karlovy k sepsání výzvy Vědci proti strachu a lhostejnosti.
Dobruška – Dobrušské gymnázium se zařadilo mezi deset mimopražských středních škol, na nichž si studenti v novém školním roce budou procvičovat angličtinu za pomoci rodilých mluvčích, kteří do České republiky přijíždí s podporou stipendijního programu financovaného českou a americkou vládou.
Anchorage - Mezinárodní společenství ohledně globálního oteplování a změny klimatu nepostupuje dost rychle. Prohlásil to v pondělí americký prezident Barack Obama. „Podnebí se mění rychleji, než úsilí, kterým na to reagujeme," řekl Obama v aljašském Anchorage na mezinárodní konferenci k Arktidě. Varoval, že bez silné a koordinované reakce všech zemí budou mít změny klimatu ničivé dopady.
Praha /ROZHOVOR/ - Nezřízený optimista, jak o sobě sám říká, profesor Pavel Jungwirth se o českou společnost nebojí. Věří, že se zvládne vypořádat jak s imigrační krizí, tak vlnou nesnášenlivosti. Právě ta vedla skupinu doktorandů z Univerzity Karlovy k sepsání výzvy Vědci proti strachu a lhostejnosti.
Oznámení prezidenta Miloše Zemana, že bude na tiskové konferenci odpovídat až do úplného vyčerpání otázek novinářů, slibovalo řečnický maraton. Ten se nakonec nekonal, neboť v tropickém vedru novináře připravil o volnou zábavu mluvčí. Asi kvůli soucitu s prezidentem, který sice teplu statečně odolával, ale už je to pán v letech a že mu hradní sauna nedělá dobře, bylo patrné z toho, jak co chvíli potřeboval ručník. Z druhé strany ovšem v tom vedru prezident novináře nedráždil, nepeskoval ani neurážel, což působilo důstojně, příjemně, skoro noblesně.
Vypití několika sklenic vody po konzumaci velkého množství alkoholu nezabrání bolestem hlavy, které vás budou druhý den trápit. Před kocovinou vás neochrání ani dodatečná konzumace jídla. Vyplývá to podle serveru BBC ze studie nizozemských a kanadských vědců. Jediným způsobem, jak kocovině zabránit, je prý pít méně alkoholu.
Amsterodam – Vypití několika sklenic vody po konzumaci velkého množství alkoholu nezabrání bolestem hlavy, které vás budou druhý den trápit. Před kocovinou vás neochrání ani dodatečná konzumace jídla. Vyplývá to podle serveru BBC ze studie nizozemských a kanadských vědců. Jediným způsobem, jak kocovině zabránit, je prý pít méně alkoholu.
Washington – Šest vědců – tři muži a tři ženy – se na Havaji nechalo na rok uzavřít do hermeticky izolovaného prostoru. Zahájili tak simulaci podmínek výpravy na Mars a pobytu na rudé planetě. Vědci chtějí při dosud nejdelším experimentu svého druhu v USA zjistit, zda je život při tak dlouhé izolaci možný.
Jižní Morava - Jazykovědci připravují reformu psaní velkých a malých písmen. Učitelé češtiny ale varují před přílišným zlehčením pravidel a častými změnami pravopisu.
Plzeň – Tým, který vede profesor Jaroslav Vlček, se zabývá vytvářením tenkovrstvých materiálů plazmovými technologiemi