Brněnská firma Enantis získala 1,4 milionu korun z evropských fondů na výzkum růstových proteionů. Chce prověřit způsob, jak až pětinásobně zvýšit životaschopnost vybraných proteinů, díky čemuž by se mohla zlepšit kvalita přípravků na hojení ran nebo krémů proti stárnutí. Řekla to Martina Pelcová, mluvčí Jihomoravského inovačního centra, ve kterém Enantis sídlí. Enantis je jednou ze čtyř českých firem, kterým se podařilo získat prestižní podporu ze SME Instrumentu, sloužícího pro podporu rozvoje menších podniků inovacemi.
Olomouc, Praha – Radek Zbořil, chemik a ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se stal novým členem Učené společnosti České republiky.
Most, ČR – Sociologický ústav Akademie věd ČR zahájil výzkum s názvem Proměny české společnosti. „Zúčastní se ho i náhodně vybrané byty nebo domy, respektive domácnosti i v našem městě," sdělila mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková. Tazatelé navštíví domácnosti v období od 7. července do 31. října letošního roku.
Plzeň – Mohou zachránit život a také včasně varovat před nebezpečím. Taková je funkce speciálních čidel, která jsou v zásahovém obleku a rukavicích pro hasiče. Přibližně před pěti let na jejich vývoji začali pracovat vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Západočeské univerzity v Plzni.
Spolupracuje s týmem, který jako první a jediný v ČR léčí rakovinu jater pomocí kmenových buněk. Mladá lékařka Michaela Miklíková se v září vydá na zkušenou do Ameriky. Na kalifornské univerzitě se chce naučit nové, u nás dosud nepoužívané výzkumné postupy.
Řím - Za posledních 11 let se rybolov v oblasti Antarktidy více než zdvojnásobil. Chráněné mořské zóny se tu příliš nedaří vytvářet. A nyní tu vyvstal i problém s pirátskými rybářskými loděmi. V době, kdy tání ledovců otevírá kolem jižního pólu nové cesty, projevují o tuto oblast zvýšený zájem velké rybářské společnosti, které přitahuje bohatství antarktických vod. V posledních 11 letech se objem vylovených ryb více než zdvojnásobil: ze 150.000 tun vzrostl na více než 310.000.
Praha, Žatecko - Podle odborníků Žatecko zasáhne vlna veder a sucha. Vyplývá to ze studie expertů o změnách klimatu v České republice do roku 2060, přibude tropických dnů.
Plzeň – Spolupracuje s týmem, který jako první a jediný v ČR léčí rakovinu jater pomocí kmenových buněk. Mladá lékařka Michaela Miklíková se v září vydá na zkušenou do Ameriky. Na kalifornské univerzitě se chce naučit nové, u nás dosud nepoužívané výzkumné postupy.
Hradec Králové - Vybrané domácnosti krajské metropole se budou podílet na významném vědeckém výzkumu, který přinese dosud neznámé pohledy na život české společnosti.
Plzeň – Podílejí se na vývoji nových tenkovrstvých materiálů, pomáhají zvýšit využití jaderného paliva v elektrárnách, ale také pracují na programu, který u diabetiků předpoví hodnotu glukozy v krvi. Nejen v těchto oblastech patří vědci z Fakulty aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni, jež ve středu slavila své 25. výročí, k uznávaným kapacitám.
Praha - Kvalitní kukuřičné lupínky by měly obsahovat vitamíny. Konkrétně vitamín B9 neboli kyselina listová, známá i jako folát či folacin, je důležitá pro zdravý vývoj lidského plodu. Budoucí matky nebo těhotné ženy by měly přijímat zvýšené množství kyseliny listové.
Diagnostikovat schizofrenii ještě před jejím propuknutím a zahájit včas léčbu, aby se vážná nemoc mozku vůbec neprojevila, by mohl umožnit výzkum českých vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Sdělil to spoluautor studie profesor Jiří Horáček. Schizofrenie postihuje jedno procento populace, projevuje se halucinacemi a bludy. Schizofrenici si pod jejich vlivem mohou sáhnout na život či zaútočit na okolí.
Praha - Diagnostikovat schizofrenii ještě před jejím propuknutím a zahájit včas léčbu, aby se vážná nemoc mozku vůbec neprojevila, by měl umožnit výzkum českých vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Oznámil to dnes spoluautor studie profesor Jiří Horáček. Schizofrenie postihuje jedno procento populace, projevuje se halucinacemi a bludy. Schizofrenici si pod jejich vlivem mohou sáhnout na život či zaútočit na okolí.
Sedavý způsob života může způsobovat stavy úzkosti. Takový je vědecký závěr z výzkumu souvislostí mezi aktivitou s nízkou spotřebou energie, kterou máme, když sedíme, a emotivním rozpoložením, spojeným zejména s nebezpečím vzniku úzkosti. O závěrech studie informoval italský deník Corriere della Sera.
Broumov - Absolventi, současní žáci i učitelé v sobotu pořádně oslavili sedmdesát let existence českého gymnázia v Broumově. Vzpomínali a bavili se v až neuvěřitelně příjemné, přátelské a pohodové atmosféře. A to až hluboko do noci. Sešly se jich stovky.
Vyškov – Soutěže v Jičíně se zúčastnili poprvé, obstáli v konkurenci a do Vyškova se vrátili hned se dvěma triumfy. Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická se stala Nejlepší školou 2015. Z jejich řad je i Nejlepší student 2015. Tím se stal Luboš Vozdecký.
Praha – Čekají nás teplejší časy. Paráda, řekl by si leckdo a zřejmě by si vyrazil koupit nové plavky. Ne tak zhurta, varují ovšem čeští vědci. Jestli se na změny nepřipravíme, teplejší počasí nám přinese značné nepříjemnosti.
Washington - Někteří tvrdí, že vypadá jako duchovitá potvůrka z klasické počítačové hry Pac-Man. Ve skutečnosti je ale cokoli, jenom ne strašidelná. Řeč je o novém druhu chobotničky, která je podle vědců tak roztomilá, že by mohla dostat vědecké jméno Opisthoteuthis Adorabilis - chobotnice rozkošná.
Stockholm – Experti řeší záhadný objev ostatků předčasně narozeného dítěte v rakvi mumifikovaného švédského luteránského biskupa ze 17. století a zakladatele prestižní Lundské univerzity Pedera Winstrupa. Podle serveru britského listu The Guardian chtějí odborníci s pomocí analýzy DNA zjistit, zda byl mezi dítětem a duchovním příbuzenský vztah.
Lipsko (Německo) - Neandrtálci a moderní lidé se spolu v Evropě pářili a měli společné potomky, vyplývá z analýzy DNA na zhruba 40.000 let staré čelistní kosti nalezené v Rumunsku. O výzkumu informovali v časopise Nature vědci pod vedením Svanteho Pääboa z lipského Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.
V terénu i laboratořích prověřili odborníci v uplynulých dvou letech více než 150 směsných vzorků povrchové vrstvy materiálu na deseti odvalech v České republice a na deseti v Polsku.
Anchorage (USA) - Devět ohrožených kytovců druhu plejtvák myšok bylo během posledních týdnů nalezeno mrtvých ve vodách u Aljašky. Vědci se nyní snaží zjistit, co obří velryby zabilo, napsala agentura Reuters.
Řím - Tělesná cvičení mohou pomáhat našemu organismu, aby se dokázal rozhodnout, jak a do jaké míry se má hýbat v různých okamžicích celého dne a kdy má odpočívat. Ukazuje to studie, kterou řídil profesor Frank Scheer z americké Harvard Medical School ve spolupráci s Joannou Meijerovou z nizozemské Leidenské univerzity.
Dolní Věstonice (Břeclavsko) - Bez hlavní „oslavenkyně" si v Dolních Věstonicích připomínají 90. výročí nálezu jedné z nejznámějších pravěkých sošek – Věstonické venuše. Slavnosti potrvají do neděle. Vzácný artefakt je v trezoru Moravského zemského muzea, má za sebou výstavní turné se zastávkami v Opavě, Brně, Praze a Bratislavě. „Nejspíš se zase dlouho vystavovat nebude," řekla náměstkyně ředitele muzea Eva Pánková.
Praha – Astronomické léto začne v neděli 21. června v 16:38 letního středoevropského času, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Počasí ale letně vypadat nebude, podle předpovědi má být neděle polojasná až oblačná místy s přeháňkami. Denní teploty se budou pohybovat mezi 17 až 21 °C. Den před letním slunovratem bude ale možné pozorovat jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů na obloze v letošním roce.
Sydney, Petrohrad - Volně žijící klokani zřejmě dávají přednost levé přední pacce, když potřebují provést běžné úkony související s úpravou srsti nebo krmením. Zjistil to tým ruských vědců, který v Austrálii studoval, zda jsou klokani spíš leváci nebo praváci, napsal zpravodajský server BBC News.
Londýn/Praha - Polští vědci soudí, že jednou z hlavních příčin vyhynutí mamutů byl fakt, že je hromadně lovili lidé v době takzvané gravettienské kultury. Ta v období zhruba 30.000 až 20.000 let před naším letopočtem zasahovala do celé Evropy až k Rusku. To, že lidé dovedli mamuty na pokraj vyhubení, vědci usuzují už dlouho, nicméně lovení mamutů pro maso i kosti prý ve zmiňované době nabylo téměř "průmyslových rozměrů".
San Diego – Jindy zlatavé kalifornské pláže se v těchto dnech zabarvily do červena, když se na nich vyrojily tisíce krabů, kteří obyčejně pobývají na mořském dně. Podle biologů může tento dosud téměř nevídaný jev souviset se zvyšováním teploty oceánů. Místním lidem to sice poněkud komplikuje slunění na písku, někteří však rudou invazi uvítali jako zpestření jídelníčku.
New York - Lidé narození v září až listopadu mají o trochu více nemocí než ti, kteří přišli na svět v květnu či jindy na jaře. Tvrdí to vědci z Columbijské univerzity v New Yorku. Podle výsledků jejich výzkumu závisí na měsíci narození 55 nemocí. Za důležitější pro zdraví než datum narození je ale podle nich životospráva a pohyb, uvedl odborný portál Pourquoi docteur.
Lidé narození v září až listopadu mají o trochu více nemocí než ti, kteří přišli na svět v květnu či jindy na jaře. Tvrdí to vědci z Columbijské univerzity v New Yorku. Podle výsledků jejich výzkumu závisí na měsíci narození 55 nemocí. Za důležitější pro zdraví než datum narození je ale podle nich životospráva a pohyb, uvedl odborný portál Pourquoi docteur.
Berlín - Na německé i české straně Krušných hor včera začalo čtyřdenní cvičení, během něhož evropští odborníci měří radioaktivitu ve vzduchu. Na svém webu o tom informoval německý Spolkový úřad pro ochranu proti záření (BfS). Nynější část cvičení pro případ možné jaderné havárie je zaměřena na letecký sběr dat, na konci června se uskuteční druhá část manévrů, kdy budou vědci shromažďovat údaje pomocí vozidel.
Pro úspěšný přenos embrya při umělém oplodnění je zásadní, aby se do dělohy dostalo ve správný čas. Stoupne tím naděje pro neplodné páry na potomka. V rozhovoru s ČTK to řekl primář klinického centra Iscare Jaroslav Hulvert. V klinických studiích se ověřuje metoda vyvinutá španělskými vědci, která umožní správný čas určit. Vychází z toho, že většina žen má v cyklu několikadenní období, kdy děložní sliznice vysílá chemické signály k úspěšnému přenosu embrya.
Koloveč – Poslední představení oblíbené erotické crazy komedie Sauna zahráli kolovečtí ochotníci na oblastní přehlídce amatérských divadelních souborů ve Žluticích na Karlovarsku.
Řím – Jste opilí láskou? Jestliže se do někoho zamilujete a připadáte si, jako byste si obstarali opičku, na vině je zřejmě skrytá stránka hormonu lásky. Vědci z britské Birminghamské univerzity totiž odhalili významnou podobnost mezi působením oxytocinu, hormonu lásky, věrnosti a důvěry, a účinky alkoholu na lidské chování.
Londýn - Uznávaný vědec a nositel Nobelovy ceny Tim Hunt přišel o místo na univerzitě poté, co v žertu prohlásil, že společná práce mužů a žen v laboratořích škodí vědě. Dvaasedmdesátiletý britský biochemik byl podle agentury AP nucen rezignovat na několik svých funkcí kvůli slovům, která kritici označují za nepřípustný sexismus. Omluva, s níž přišel vzápětí po výroku, k záchraně situace nestačila.
Praha – Ve věku 85 zemřel v sobotu doyen české pediatrie a duchovní otec SOS dětských vesniček profesor Jiří Dunovský. ČTK o tom dnes informovala jeho dcera Kateřina Dunovská. Uznávaný dětský lékař a vědec stál v minulosti také za vznikem výzkumné laboratoře sociální pediatrie, Společnosti sociální pediatrie v ČR a dalších institucí na pomoc ohroženým dětem.
Amsterodam – Jedení půl hrsti ořechů každý den může podstatně snížit riziko předčasného úmrtí, naznačila studie nizozemských vědců. Odborníci z univerzity v Maastrichtu během desetileté studie zjistili, že u lidí, kteří jedí nejméně deset gramů oříšků denně, je riziko úmrtí o 23 procent nižší, uvedla britská BBC.
Ženám stravujícím se podle středomořské diety hrozí o 50 procent menší nebezpečí, že onemocní rakovinou dělohy. Ukazuje to studie financovaná Italskou nadací pro výzkum rakoviny (FIRC), kterou publikoval British Journal of Cancer. Tým italských vědců ve spolupráci s experty z Lausannské univerzity ve Švýcarsku na vzorku 5000 dobrovolnic zjišťoval souvislost mezi středomořskou stravou a rizikem vzniku rakoviny dělohy. O výsledcích bádání píše italský deník La Repubblica.
Hradec Králové - Cenou Učené společnosti České republiky se může od poloviny května pyšnit student třetího ročníku Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové Jan Zelený. Oceněn byl za svůj vlastní výzkum v oblasti nanotechnologie.
Brno - Bádat nad vědeckými pokusy v kůži opata Johanna Gregora Mendela, procházet se po brněnském Krautmarktu druhé poloviny 19. století za doprovodu tehdejšího divadelního impresária Antona Zöllnera, nahlédnout do operetního zákulisí se subretou Emmou Denkerovou, poměřit své objevy s vědcem Charlesem Darwinem či popít ve vídeňské krčmě se slovenskými obrozenci Štúrem, Hurbanem a Hodžou. Pomocí principu divadla na divadle tohle všechno divákům umožní nová původní premiéra Městského divadla Brno Mendel aneb Vzpoura hrášků. V režii Stanislava Slováka ji poprvé uvede na letní scéně na Biskupském dvoře 21. června.
Washington - Ve Spojených státech se možná začne prodávat vůbec první lék podporující ženskou sexuální touhu a výkonnost. Po mnohaletém usilování farmaceutických firem dostat na trh ženskou obdobu viagry je úřad povolující nová léčiva blízko tomu, aby svolil s prodejem nového léku. Přípravek, který má podporu většiny členů poradního orgánu úřadu, však stále není bez výhrad, uvedla agentura AP.
Praha - Mladá vědkyně Helena Fulková, která jako první Čech či Češka naklonovala několik myší, zatím pochopení u veřejnosti nenašla. "Velká část lidí, kteří se k tomu vyjadřují, mě za to proklíná," řekla v rozhovoru s ČTK. Většina laiků si podle ní myslí, že jsou pokusy na zvířatech nemorální. Přitom si prý neuvědomují, že výzkum může pomoct k vývoji nových léků. Fulková by chtěla zkusit genetickou modifikaci křečka zlatého. Pokud by se jí podařila, byla by první v Evropě.
New York - V deštném pralese si nezačnou grilovat, nicméně je pravdou, že šimpanzi dokážou pochopit koncept vaření. Jsou dokonce ochotni odložit snězení syrové potravy, odnést jídlo do určité vzdálenosti, aby bylo uvařeno, a jíst tedy později. Vyplývá to z nové vědecké studie, o které informovala agentura Reuters.