Praha - V rámci blížícího se Dne hygieny rukou, který je Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyhlášený na 5. května, se v Nemocnici Na Bulovce v Praze konaly praktické ukázky správného mytí rukou. Zájemci si také mohli okamžitě na místě u stánku v areálu nemocnice s pomocí UV lampy ověřit, zda si ruce myjí správně a účinně.
Moravský kras – Největším objevem v jeskyních v České republice v loňském roce bylo nalezení stometrové Kočárové chodby v Býčí skále. Rozhodlo o tom vedení České speleologické společnosti, která sdružuje jeskyňáře v zemi, koordinuje jejich práci a hodnotí jejich výsledky.
Brno - Největším objevem v jeskyních v České republice v loňském roce bylo nalezení stometrové Kočárové chodby v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu na Blanensku. Toto ocenění udělilo objevitelům Kočárové chodby vedení České speleologické společnosti, která sdružuje jeskyňáře v zemi, koordinuje jejich práci a hodnotí jejich výsledky.
Zlín – Špičkové kvalitní přístrojové vybavení a moderní prostředí. Takové je v kostce ve středu slavnostně otevřené Centrum polymerních systémů na třídě Tomáše Bati.
Olomouc - Na setkání s umělou inteligencí se ve čtvrtek mohou těšit diváci při sledování nového scifi filmu Ex Machina, který uvede olomoucké kino Metropol.
Znojemsko – Známému miroslavskému ornitologovi Juliu Klejdusovi se podařil další fotografický „úlovek". Podařilo se mu vyfotit samečka i samičku sýkořice vousaté, která patří mezi méně známé a v současnosti i velmi vzácné zástupce řádu pěvců. „Jejich prostředím i hnízdním biotopem jsou rozlehlejší a souvislé mokřadní porosty. Vzhledově patří mezi nejpohlednější pěvce. Jejich hlasové projevy jsou však dost nenápadné, spíš jen tiché cvrlikání nebo vábivé ping,ping či varovné čirr,čirr," popsal ornitolog Klejdus.
Znojemsko – Známému miroslavskému ornitologovi Juliu Klejdusovi se podařil další fotografický „úlovek". Podařilo se mu vyfotit samečka i samičku sýkořice vousaté, která patří mezi méně známé a v současnosti i velmi vzácné zástupce řádu pěvců. „Jejich prostředím i hnízdním biotopem jsou rozlehlejší a souvislé mokřadní porosty. Vzhledově patří mezi nejpohlednější pěvce. Jejich hlasové projevy jsou však dost nenápadné, spíš jen tiché cvrlikání nebo vábivé ping,ping či varovné čirr,čirr," popsal ornitolog Klejdus.
Liberec - Vědci z Technické univerzity v Liberci se pokusí pro hasiče vyvinout speciální bezpilotní letoun, zvaný také dron. Pomáhat by mohl při povodních, hledání ohnisek požáru či dopravě materiálu. Informovala o tom krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.
New York/Praha - Nejšťastnější zemí na světě je Švýcarsko, nejméně šťastní lidé naopak žijí v západoafrickém Togu. Česká republika se v žebříčku štěstí umístila na 31. místě. Vyplývá to ze Zprávy o štěstí ve světě, kterou pro Organizaci spojených národů vypracovala organizace SDSN. Štěstí vědci zkoumali v celkem 158 státech.
Brasília - Odlesňování v brazilském povodí řeky Amazonky se k letošnímu březnu v porovnání s loňským rokem téměř ztrojnásobilo. S odvoláním na vědce z brazilské nevládní organizace Imazon o tom informoval deník The Telegraph. Podle ekologické organizace Greenpeace je přitom kácení deštného pralesa jednou z hlavních příčin vysychání brazilské krajiny. Například okolí Sao Paula nyní zažívá nejhorší sucha za posledních 80 let.
New York – Vědci se přiblížili o další krok k možnému oživení mamutů, obrovitých býložravých savců, kteří vyhynuli na konci doby ledové. Podle informace časopisu Current Biology se podařilo proniknout hluboko do genetického kódu dvou jedinců a získané informace jsou mnohem bohatší, než při prvním podobném pokusu v roce 2008.
Praha – Stát by měl omezit podporu podnikům na výzkum na úroveň obvyklou ve vyspělých zemích. Vyřešil by tak aktuální hrozbu neudržitelnosti nových vědeckých center. Na dnešním sněmu Akademie věd ČR (AV ČR) to řekl její předseda Jiří Drahoš. Ušetřené miliardy by podle něj pomohly i ke stabilizaci kvalitních výzkumných organizací. Podle šéfa největší výzkumné instituce v Česku je také otázkou, zda plánované výdaje státního rozpočtu na příští tři roky odpovídají jejich budoucím nárokům.
Moskva – Odborný referát o výbušninách na konferenci organizované Pardubickou univerzitou přivodil ruskému jadernému fyzikovi Vladimirovi Golubjovovi množství problémů.
Mladá Boleslav - Mladá Boleslav – Než šedesátka knih z knihovny ze Zakarpatské Ukrajiny našla v mladoboleslavské knihovně své pevné místo a usadila se v jednom z regálů, urazila dlouhou cestu. Krabice s publikacemi psané azbukou musely ale nejdříve projít rukama knihovnic.
Objetí chrání před chladem, úzkostí a dokonce i před některými nemocemi. Jeho účinky na imunitu člověka zkoumali američtí vědci, jejichž studii nyní zveřejnil časopis Psychological Science. Na druhou stranu může empatie vyvolat "nakažlivost" pocitů zimy.
Dobruška - Prestižní cena Oskar je snem většiny filmařů. Každoroční slavnostní vyhlášení nejlepších filmů bývá spojeno s nesmírnou publicitou a přímý přenos sledují u obrazovek milióny televizních diváků. Získat Oskara je nespornou známkou kvality. V dobrušském kině se rozhodli zasvětit přehlídce letošních oscarových filmů nadcházející víkend. Od čtvrtku do neděle promítnou sedm filmů, které v únoru letošního roku obdržely pozlacenou sošku. Chcete-li získat dvě vstupenky na libovolné filmové představení do Dobrušky, stačí správně odpovědět na soutěžní otázku. Vylosováno bude celkem 5 výherců.
Berlín – Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas chce od příštího roku prodávat oblečení z plastového odpadu v moři. Firma se spojila se skupinou, která se snaží vyčistit světové oceány, a bude s ní spolupracovat na vývoji materiálů vyrobených z plastového odpadu nalezeného v moři, který by mohla využít ve svých produktech. Adidas to uvedl ve své pravidelné zprávě o udržitelném rozvoji.
Region – Více než kilometrovou trasu má za sebou speciální vstřikovací stroj, s nímž pracují vědci zlínské univerzity. Stěhoval se v pondělí z technologického parku v ulici Nad Ovčírnou do nového Centra polymerních systémů na třídu Tomáše Bati ve Zlíně. To se otevírá už za týden. S pomocí dotace vyšlo univerzitu na stovky milionů korun.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Světoznámá historička a byzantoložka Milada Paulová byla první ženou v Československu, která získala právo přednášet na vysoké škole. Byla i první českou profesorkou. Na pražské univerzitě přitom promovala v roce 1918 jako teprve sedmdesátá pátá žena. Možnosti studovat, účastnit se vědeckého výzkumu a získávat tituly jsou dnes pro ženy nesrovnatelně větší. O to se snaží i společnost Česká hlava, která s Úřadem vlády České republiky každoročně udílí nejprestižnější ocenění za vědu a výzkum u nás.
Turín – Proslulé turínské plátno, do něhož bylo podle tradice zahaleno tělo Ježíše Krista po sejmutí z kříže, bylo dnes po pěti letech znovu vystaveno pro veřejnost v turínské katedrále. Pro věřící je na záhadné látce otisk Kristova těla a krev z ran, které utržil při bičování, mučení a ukřižování. O jeho autenticitě dosud panují spory.
Brno – Lidem s vadami srdečních chlopní by v budoucnu mohla pomáhat srdeční chlopeň z geneticky upravených prasat. ČTK to v pátek řekl mluvčí Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Pavel Gejdoš. Lékaři podle něj běžně lidem dávají srdeční chlopně z obyčejných prasat, která jsou složením tkání nejblíže člověku. Po čase však tato chlopeň degeneruje. Úprava genu u prasat by mohla poškozování zabránit.
Brno – Poletuje vzduchem a špatně se nám kvůli němu dýchá. Řeč je o oxidu uhličitém, kterého v ovzduší kvůli výfukovým plynům přibývá. Na problém se zaměřili odborníci z Přírodovědecké fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Inspirovali se v Norsku a Spojených státech, kde plyn vědci schovávají pod zemí.
Brno – Poletuje vzduchem a špatně se nám kvůli němu dýchá. Řeč je o oxidu uhličitém, kterého v ovzduší kvůli výfukovým plynům přibývá. Na problém se zaměřili odborníci z Přírodovědecké fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Inspirovali se v Norsku a Spojených státech, kde plyn vědci schovávají pod zemí.
Monrovia - Muži, kteří přežili ebolu, by si měli dávat pozor při pohlavním styku až půl roku, aby nenakazili své partnerky či partnery. Varování vydala Světová zdravotnická organizace (WHO). Virus eboly totiž podle ní zůstává v mužském semeni po vyléčení z nemoci až o polovinu déle, než se lékaři dosud domnívali.
Washington – Velryba druhu plejtvákovec šedý urazila při své migraci vůbec nejdelší dráhu naměřenou u savců. Při rekordní plavbě přes Tichý oceán zdolala 22.500 kilometrů, když se vydala od východních břehů Ruska do líhniště u pobřeží Mexika a poté se zase vrátila. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na vědce.
Moskva – Rusko připravuje na léta 2028–2029 bezpilotní let k Měsíci a o rok později tam plánuje výsadek lidské posádky. V Moskvě to dnes novinářům oznámil šéf agentury Roskosmos Igor Komarov. Plán lunárního výzkumného programu už prý ruští vědci doručili prezidentu Vladimiru Putinovi.
Brno - Kateřina Pacáková šla na Velikonoční pondělí na procházku do kohoutovických lesů. Tam narazila na podivné vyhublé bílé zvíře. Její fotografie okamžitě vzbudily rozruch na sociálních sítích.
Brno - Žena šla na Velikonoční pondělí na procházku do kohoutovických lesů. Tam narazila na podivné vyhublé bílé zvíře. Její fotografie okamžitě vzbudily rozruch na sociálních sítích.
Krnov – K nejproblematičtější trestné činnosti v Krnově patří krádeže jízdních kol. Odradit zloděje by mohlo forenzní značení kol syntetickou DNA. Nákup potřebné technologie za sedmdesát tisíc korun je součástí projektu, který podpořilo ministerstvo vnitra.
Olomouc - Pět dní plných filmů, zajímavých workshopů i besed se světoznámými vědci chystá od úterý 14. dubna mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc.
Břeclav, Moravský Žižkov – Už od svých čtrnácti let se Pavel Auzký zajímal o astronomii a astrologii. Pořizoval si dalekohledy, sledoval oblohu. To, co se pětačtyřicetiletý muž z Moravského Žižkova sám učí, by rád předal i dalším zájemcům. I proto pozval do Břeclavi několik odborníků a chystá cyklus zajímavých přednášek.
V haifské laboratoři vedené nositelem Nobelovy ceny za chemii Aaronem Ciechanoverem objevili slibnou metodu, která by pomocí proteinů mohla zpomalit rakovinné bujení. Vědci, kteří o svém poznatku informovali v odborném časopise Cell, tvrdí, že se s využitím těchto proteinů podařilo omezit růst rakovinné tkáně.
Milovice, České Budějovice - Jaro je tady a i lichokopytníkům se zapalují lýtka. V plném proudu jsou námluvy ve stádě divokých koní v Milovicích. Na projektu návratu kdysi tradičních zvířat do přírody se podílí i jihočeští vědci.
Podyjí – Trojici evropských vědců, kteří minulý rok navštívili Podyjí v rámci mezinárodní odborné konference, se podařilo nalézt zajímavý druh pakomára Buchonomyia thienemanni Fittkau. Jednalo se o vůbec první pozorování tohoto druhu v České republice.
Ústecko - V Ústeckém kraji ke konci března klesla meziměsíčně míra nezaměstnanosti o 0,3 procentního bodu na 10,4 procenta. Zůstává nadále nejvyšší v rámci celého Česka.
Podyjí – Trojici evropských vědců, kteří minulý rok navštívili Podyjí v rámci mezinárodní odborné konference, se podařilo nalézt zajímavý druh pakomára Buchonomyia thienemanni Fittkau. Jednalo se o vůbec první pozorování tohoto druhu v České republice.
Je to vítězství lenochů. Příliš mnoho pohybu působí na člověka stejně neblaze jako sedavý život. Pro ty, kdo mají cvičení ve fitness centrech jako drogu, to je něco, nad čím by se měli zamyslet, až si budou příště nazouvat tenisky, píše italský deník La Repubblica.
Ženeva – Největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě je ode dneška po dvouleté přestávce opět v provozu. Oznámila to Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN). Velký hadronový urychlovač (LHC), jak se zařízení nazývá, byl před dvěma lety odstaven kvůli modernizaci.
Řím - Je to vítězství lenochů. Příliš mnoho pohybu působí na člověka stejně neblaze jako sedavý život. Pro ty, kdo mají cvičení ve fitness centrech jako drogu, to je něco, nad čím by se měli zamyslet, až si budou příště nazouvat tenisky, píše italský deník La Repubblica.
Skoro každej tejden si povídáme o převratnejch věděckejch objevech - a výjimku neuděláme ani tenhle týden. Protož tenhle objev je fakt revoluční. Máte ve vaší firmě dojem, že jsou vaši zaměstnanci nevýkonný a zapomínaj, co jste jim zadal? A máte doma nedostatek sexu? A věřil byste tomu, že oba problémy lze vyřešit pouhým šlofíkem? Ne? Tak tomu věřte!
Praha /ROZHOVOR/ – Přicházejí Velikonoce, nejvýznamnější křesťanské svátky, které vrcholí zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. Ale nejen to si lidé připomínají, neboť mezi zvoláním Ukřižuj! a Hosana! je jenom pět dní, jak říká místopředseda lidovců Jan Bartošek. Kdy jindy se zamýšlet nad údělem člověka, jeho posláním na světě a smyslem života než nyní? A s kým jiným, než s katolickým knězem, vědcem a učitelem, který vychovává mladé lidi, budoucí lékaře. K rozhovoru jsem proto přizvala přednostu Ústavu etiky 3. lékařské fakulty UK Marka Váchu.
Madrid - Ve Středozemním moři se hromadí obrovské množství plastového odpadu. Jak ukázal průzkum španělských vědců, na hladině prý plave až tisíc tun nejrůznějšího plastového materiálu, zejména části lahví, tašek a jiných obalů. Znečištění moře je vzhledem k jeho biologické rozmanitosti a ekonomické důležitosti velmi nebezpečné, citovala odborníky britská zpravodajská stanice BBC.
České Budějovice - Přesně před 35 lety začal vyrůstat u Branišovské ulice v Českých Budějovicích komplex budov, kde dnes sídlí největší jihočeská vědecká instituce, Biologické centrum Akademie věd ČR, společně s Jihočeskou univerzitou.
Olomouc – Úhyny včelstev a jejich příčiny mapují vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se zapojili do mezinárodního průzkumu COLOSS. Odborníci pak díky tomu budou moci včelařům poradit, jak mohou lépe chránit včelstva před záhubou. Letos se tuzemští včelaři potýkají s masivními úhyny, sdělil ČTK Jiří Danihlík z přírodovědecké fakulty.
Králův Dvůr – Tradiční Noc s Andersenem mají děti v oblibě především díky příslibu dobrodružství a výjimečných zážitků. To vše mohli chlapci a děvčata prožít i v Městské knihovně v Králově Dvoře.