Stráž bude v létě hostit prestižní školu vědců
Stráž pod Ralskem - Stráž pod Ralskem uspěla v souboji s univerzitou z italské Kalábrie o pořadatelství Letní membránové školy.
Stráž pod Ralskem - Stráž pod Ralskem uspěla v souboji s univerzitou z italské Kalábrie o pořadatelství Letní membránové školy.
Jeseník – Agentura Ochrany přírody a krajiny odvolala vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky Michaelu Pruknerovou. Je to výsledek několikaměsíční kontroly, která shledala v rozhodování správy CHKO řadu pochybení.
Brno /FOTOGALERIE/ - Dobré počasí a velké množství nasbíraných vzorků si pochvaluje po návratu z Antarktidy Miloš Barták, koordinátor vědecké výpravy z brněnské Masarykovy univerzity. Letos v prosinci vyrazila patnáctičlenná skupina již na desátou výpravu.
Brno /FOTOGALERIE/ - Dobré počasí a velké množství nasbíraných vzorků si pochvaluje po návratu z Antarktidy Miloš Barták, koordinátor vědecké výpravy z brněnské Masarykovy univerzity. Letos v prosinci vyrazila patnáctičlenná skupina již na desátou výpravu.
Praha – Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Akademie věd ČR se společně s odborníky z univerzity v německém Heidelbergu podíleli na objevu, který usnadní zkoumání životního cyklu viru HIV. Jeho přesná analýza hraje důležitou roli například při vývoji léků. Díky světlu jsou schopni virus aktivovat přesně v určitou chvíli a pak sledovat jeho přerod z neinfekční virové částice k plně funkčnímu infekčnímu viru. Výsledky výzkumu byly dnes publikovány v prestižním časopise Nature Communications, sdělil ČTK mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.
Lázně Bělohrad – Biografické dílo Střípky ze života Karla V. Raise vyšlo v nákladu tisíc kusů. Hlavní dík patří autorovi, literárnímu historikovi Martinu Hladkému, který byl v pátek také hostem slavnostního křtu v sále hotelu Grand.
Most - Páter Benno Beneš obdržel v Mostě Zlatou holubici míru, prestižní světovou cenu za zásluhy o porozumění mezi národy. Zlatá holubice je tichá cena. Nedoprovází ji žádná pompa či mediální zájem, přestože ji mívají na stole i hlavy států. Benešovi předala cenu Mostečanka Brigita Janovská, držitelka holubice od roku 2012.
Washington – Narcistickými sklony trpí muži více než ženy, tvrdí nejnovější americká psychologická studie. Ta vznikla na základě analýzy dat z 355 průzkumů a dalších publikovaných prací z posledních tří desítek let, které zahrnují více než 470.000 lidí. Uvádí se to v posledním vydání odborného časopisu Psychological Bulletin.
Praha – Až 1500 vojákům by se měl zvýšit příjem o tisíce korun. Počítá s tím vládní nařízení, které určuje pozice, za které by vojáci dostali takzvaný stabilizační příspěvek. Nárok na něj mají mít třeba vojenští lékaři, vědci, letci, příslušníci speciálních sil 601. skupiny, ale i Hradní stráž.
Karlovarský kraj - Sto let se věřilo, že vulkanický komplex na Karlovarsku tvoří jedna sopka.
Pelhřimov – Posvátno a tajemno přitahuje. To ve středu večer dokázalo zcela zaplněné hudební oddělení pelhřimovské knihovny při přednášce geologa, krajinologa a publicisty Václava Cílka. Přednášel o posvátné krajině.
Český Těšín - Po stopách třetihorních žraloků a jiných pravěkých tvorů, jejichž zkameněliny byly objeveny v Bystřici i v dalších místech regionu, se vydali minulý týden členové Klubu Muzea Těšínska.
Český Těšín - Po stopách třetihorních žraloků a jiných pravěkých tvorů, jejichž zkameněliny byly objeveny v Bystřici i v dalších místech regionu, se vydali minulý týden členové Klubu Muzea Těšínska.
Průměrná délka mužského penisu v klidovém stavu činí 9,16 centimetru, při erekci pak 13,12 centimetru. Dospěli k tomu britští vědci na základě výzkumu u více než 1500 mužů z různých kontinentů. Závěry výzkumu zveřejnil mezinárodní urologický časopis BJU International.
Plzeň – Až desítky kilogramů starého pečiva denně nosí lidé k boleveckým rybníkům. Krmí labutě a další vodní ptactvo.
Mladá Boleslav - Chcete znát tajemství civilizace až do doby, než se vyvinul homo sapiens, tedy člověk rozumný, a začal život, do něhož jsme zapojení i my? Chcete vědět, co všechno předcházelo? Pak si udělejte čas a zajděte na unikátní vědecko-historickou putovní výstavu Genesis, která je spojena s filmovou projekcí a veřejnými vědecko-populárními přednáškami.
České Budějovice – Vědci z českobudějovické akademie věd a Jihočeské univerzity objasnili proces, při němž rostliny transformují přebytečné světlo na teplo. Jako první na světě tak popsali a definovali mechanismus, který při přebytku světla zajišťuje, aby měla rostlina k dispozici právě tolik světla, kolik potřebuje k fotosyntéze, tedy přeměně světelného záření na formy energie využitelné rostlinou buňkou.
Liberec - Obhajoval na přednášce v Liberci poslání Červeného kříže prezident jeho české pobočky Marek Jukl.
Praha /RECENZE, VIDEO/ - Příběh velké lásky a vůle. To je Teorie všeho. A nejen kvůli pozoruhodnému životnímu osudu hlavního hrdiny stojí za to ji vidět. Čistě natočený životopis vědce Stephena Hawkinga stojí a padá především s výkonem jeho představitele, Eddieho Redmayna, který si za něj po zásluze odnesl před týdnem Oscara.
Vyškovsko /INFOGRAFIKA/ – Lidé se prý bojí trénovat svou paměť na veřejných kurzech. Třeba takových, jaké pravidelně pořádá vyškovská Knihovna Karla Dvořáčka. Jak tvrdí její pracovnice Zdeňka Adlerová, mají strach, že si jejich okolí bude myslet, že jsou jednoduše hloupí. Přesvědčit případné zájemce o opaku chce knihovna i při příležitosti celostátní akce Březen měsíc čtenářů.
České Budějovice – Zdejší vstupní terminál se brzy otevře již po milionté. Akademická knihovna v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v lednu oslavila pět let od otevření, za tu dobu se stala neodmyslitelnou součástí vysokoškolského života v krajském městě. Její služby ale nemusí využívat jen studenti, vítaní jsou i další zájemci.
Tokio – Japonští vědci sestavili dvoje hodiny, které jsou podle nich tak přesné, že se opozdí jen o sekundu za každých 16 miliard let – což je delší doba, než jakou existuje Země. Informovala o tom agentura AFP. Japonské kryogenické optické mřížkové hodiny nejsou nijak hezké; vypadají spíš jako odstrojené obří počítače než jako nástěnné hodiny, ale údajně jsou tak přesné, že je současná technologie ani nedokáže překontrolovat.
Vědci z Národního ústavu duševního zdraví uspěli ve snaze zlepšit diagnostiku demence. V časopise americké Národní akademie neuropsychologie publikovali Filadelfský test verbálního učení upravený pro českou populaci. Dosud byli lékaři odkázáni na zahraniční údaje. Ve studii vědci také nepřímo zpochybnili jednotnou hranici pro záchyt demence pomocí testu MMSE, sdělila Hana Štěpánková z NÚDZ. Připomněla, že správná diagnostika je předpokladem pro nastavení správné léčby a zlepšení kvality života pacientů.
Břeclavsko – Různorodé programy mohou využít rodiče hledající zábavu či poučení pro své děti, kterým v pondělí začaly jarní prázdniny. K dispozici mají tvůrčí dílny, promítání filmů, herní konzole či divadlo. Břeclavský deník Rovnost vybral několik možností, jak s dětmi strávit volný čas.
Praha - Kolagenová vlákna, která tvoří přirozené vyztužení pokožky a zajišťují mladistvý vzhled bez vrásek, se s věkem i namáháním při úbytku váhy vytahují, díky tomu kůže ztrácí elasticitu a ochabuje. Je to hodně patrné i po té, co se po „štědré" zimě snažíme zhubnout. Nechceme-li ale podstupovat bolestivý lifting kůže, je tu o mnoho efektivnější a šetrná moderní metoda.
Praha - Vědci z Univerzity Karlovy prokázali existenci takzvaných emotivních neuronů v hlubokých strukturách lidského mozku. Je to důkaz těsného vztahu subjektivního světa emocí a fyzického světa neuronů. Informoval o tom mluvčí univerzity. V budoucnu by z objevu mohli profitovat pacienti, kteří podstupují zákroky, při nichž se do mozku zavádějí elektrody pro hlubokou mozkovou stimulaci.
Způsob porodu má velký vliv na složení střevní mikroflory kojenců, což souvisí s vývojem jejich imunitního systému. Vědci z České zemědělské univerzity v Praze a Fakultní nemocnice Motol ale zjistili, že děti narozené císařským řezem mohou nižší množství prospěšných bifidobakterií dohnat. Informoval o tom jeden ze členů řešitelského týmu, Vojtěch Rada z Katedry mikrobiologie, výživy a dietetiky Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU.
Brno – Jarní prázdniny nemusí malí Brňané nutně trávit doma nebo venku. Zajímavý program si pro ně připravili různé brněnské organizace. Například ve vědeckém centru Bioskop Masarykovy univerzity si mohou děti ze základních škol vyzkoušet, jaké je to být vědcem. „Zastřešujícím tématem je buňka. My jsme jim dali jen teoretickou průpravu. Samotné vzorky, které pak zkoumají pod mikroskopem, si vyrobí úplně sami. Prozkoumají tak například, jak vypadá zvětšená buňka cibule, škrobová buňka z brambory nebo obilného zrna," popsala náplň celého dne vedoucí centra Bioskop Petra Matulová.
Olomouc - Výjimečný životní příběh britského teoretického fyzika Stephena Hawkinga, který na svém velmi nemocném těle nosí jednu z nejchytřejších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo, čeká ve čtvrtek návštěvníky kina Metropol.
Milešov - Už třetím rokem bádají ve vsi na úpatí nejvyšší hory Českého středohoří historici z Národního památkového ústavu a ústecké univerzity.
České Budějovice – Vědci z Biologického centra Akademie věd (BC AV) v Českých Budějovicích se jako jediní v Česku zapojili do projektu BINGO, jehož smyslem je omezit používání insekticidů v zemědělství. Namísto chemických postřiků vyženou škůdce ze zemědělských plodin na polích další živočichové, kteří jsou přirozenými nepřáteli škodlivého hmyzu.
Washington – Americká sonda Dawn se kvapem blíží ke svému druhému cíli badatelské výpravy do pásu asteroidů mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru, k planetce Ceres. Dorazit k ní má už začátkem března a snímky, které pořídila před osmi dny, jen znásobily napjaté očekávání odborníků – k dosavadním záhadám tohoto vesmírného tělesa přibyly tajemné jiskřivě jasné body.
Uklidňuje, působí proti depresi a proti bolestem a zřejmě i příznivě ovlivňuje paměť. Je jako droga, neboť působí na stejné oblasti mozku jako kokain, kofein, nikotin a čokoláda. A na muže má uspávací vliv. Takové jsou účinky sexu na lidský mozek, zjistili vědci.
Washington - Některé jazyky jsou prý šťastnější než druhé. Tvrdí to alespoň matematici z Vermontské univerzity, kteří analyzovali desítku světových řečí. Nejšťastnějším jazykem je prý španělština, zatímco na chvostu žebříčku se nachází čínština. Výsledky výzkumu uveřejnil prestižní americký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Řím - Uklidňuje, působí proti depresi a proti bolestem a zřejmě i příznivě ovlivňuje paměť. Je jako droga, neboť působí na stejné oblasti mozku jako kokain, kofein, nikotin a čokoláda. A na muže má uspávací vliv. Takové jsou účinky sexu na lidský mozek, zjistili vědci.
Liberec - Na trh by se brzy měly dostat nanovlákenné membrány pro oděvy. Vynález liberecké Technické univerzity bude údajně nejlepší v odvádění potu.
Praha - Pět významných medailí dnes udělila vědcům Akademie věd ČR. V pražském sídle této největší tuzemské vědecké instituce převzal čestnou medaili Karla Engliše za zásluhy v sociálních a ekonomických vědách expert na ústavní právo Václav Pavlíček. Jako jediný oceněný nepracuje v AV ČR, ale na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách získal archeolog Petr Sommer. Pamětní medaili Jana Patočky obdržel matematik a filozof Adolf Filáček z Filosofického ústavu.
Liberec - Únorová Dámská jízda nabídne opravdovou lahůdku. Životopisný dojemný snímek Teorie všeho.
Troja /VIDEO/ - Určit pohlaví u velemloků čínských je velmi komplikované. Pražské zoo se to v pondělí podařilo díky návštěvě předního evropského odborníka Thomase Hildebrandta, který se specializuje na práci s ultrazvukem. Právě ultrazvuk je prakticky jediná možnost, jak pohlaví největších obojživelníků světa odhalit. Díky neobvyklé akci navíc chovatelé zjistili, že by se velemloky čínské mohli už v příštím roce pokusit rozmnožit.
Alarmující výsledky přinesla studie, kterou provedla Washingtonova univerzita v Saint Louis na vzorku 31.500 žen. Látky používané v make-upu, ale také v čistících prostředcích a v mýdlech mohou přiblížit menopauzu až o čtyři roky. Píše o tom italský deník La Repubblica.
Řím - Alarmující výsledky přinesla studie, kterou provedla Washingtonova univerzita v Saint Louis na vzorku 31.500 žen. Látky používané v make-upu, ale také v čistících prostředcích a v mýdlech mohou přiblížit menopauzu až o čtyři roky. Píše o tom italský deník La Repubblica.
Brno – Jak vypadá DNA banánu? Jako plivanec ve zkumavce. Takový byl jeden z experimentů, který lidé uviděli v sobotu na hvězdárně v Brně. Oslavili tak 206. narozeniny slavného přírodovědce Charlese Darwina. Právě planetárium nově nabízí pořad O původu druhů, který je věnovaný Darwinově evoluční teorii.
Peking - Kapacita nově instalovaných větrných elektráren v Číně loni stoupla o 23 procent na rekordních 19,81 milionu kilowattů. Díky novým instalacím činila celková kapacita větrných elektráren na konci roku 96,37 GW. Na celkové výrobě elektřiny v Číně se tak větrné elektrárny loni podílely sedmi procenty. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský národní energetický úřad.
Brno - Pavouci šplhalka keřová a listovník obecný jsou na rozdíl od jiných druhů hmyzu aktivní i v zimě, přičemž v mírných mrazech se vydávají na lov. Likvidují meru skvrnitou, což je největší škůdce hrušní v Evropě. Zjistili to vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Kolagenová vlákna, která tvoří přírodní vyztužení pokožky a zajišťují mladistvý vzhled bez vrásek, se totiž s věkem i namáháním při sportu vytahují, díky čemuž kůže ztrácí elasticitu a ochabuje. Je to hodně patrné i po tom, co se po „štědré" zimě snažíme zhubnout. Nechceme-li ale podstupovat bolestivý lifting kůže, je tu o mnoho efektivnější a šetrná moderní metoda, kterou jako první v ČR představila pražská klinika Mediestetik.
Mladá Boleslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Mladoboleslaváci obraceli ve středu v jednom kuse oči k nebi. Oblohu nad městem brázdila po celý den desetimetrová vzducholoď, kterou sem přivezl tým Jana Hovorky z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Netradiční bíločervené plavidlo během svých toulek nad městem sbíralo data o škodlivinách v ovzduší.
Brno /FOTOGALERIE/ - Brno a jižní Moravu sužuje nejhorší epidemie chřipky za pět let. Předejít by jí mohl objev brněnských vědců. Umožňuje lidem otestovat se a za pár okamžiků zjistit, že raději nemají chodit ven a viry šířit dál. „Nemoc zjistíme do patnácti minut. Jinak to trvá i dva dny, než se chřipka potvrdí," tvrdí vedoucí výzkumného týmu René Kizek z Mendelovy univerzity. Jenže rozšíření testu mezi lidi brání nedostatek peněz.
Berlín - Evropská sonda Rosetta dnes splnila očekávání vědců a přiblížila se na vzdálenost pouhých šesti kilometrů k povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko. Oznámila to v Berlíně Evropská vesmírná agentura (ESA). Snímky, od nichž experti očekávají detailní informace o zkoumané kometě, by na Zemi měly dorazit v pondělí.
České Budějovice – Nechali se očkovat, přesto je chřipka potrápila. Takovou zkušenost má například Kateřina Sedláková z Českých Budějovic. „Byla jsem na očkování proti chřipce a nepomohlo to. Stejně jsem pak byla nemocná," krčí rameny. Podobné případy letos nejsou výjimkou. Podle lékařů za to může neočekávaná mutace chřipkového viru.
Problémy v sexu či s únikem moči trápí po porodu výrazně častěji ženy, které mají první dítě až po pětatřicítce, jsou silnější nebo rodily s pomocí kleští. Vyplývá to ze studie urogynekologického centra Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD). Při vaginálním porodu se až na trojnásobek natáhnou svaly pánevního dna a mohou se natrhnout. Kvůli tomu trpí stresovou inkontinencí 31,9 procenta sledovaných žen, řekl novinářům ředitel ústavu docent Jaroslav Feyereisl.