Washington – Obrovskou rychlostí asi 15 kilometrů za vteřinu proletěl dnes vpodvečer relativně těsně kolem Země velký asteroid. Nejvíce se přiblížil v 17:20 SEČ, kdy nás od něj dělilo „pouhých" 1,2 milionu kilometrů, což je zhruba trojnásobná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Nebezpečí ale nehrozilo, vesmírné těleso z dráhy propočtené astronomy nevybočilo.
Řím – Přemýšlíte příliš, hloubáte o tom, co se stalo, či jste znepokojeni událostmi minulými, současnými i budoucími? To jsou společné znaky pro ty, kdo žijí v neustálém stavu úzkosti. Takové stavy mívají často negativní dopady a provázejí je intenzivní nepříjemné pocity, které zažívají nejen tyto osoby, ale i lidé z jejich okolí, píše italský deník Corriere della Sera.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Křivule, baňky, barevné roztoky, plamínek a výbuch, to je rozšířená představa o průběhu laboratorních prací při výuce chemie. Jedna z notoricky známých demonstrací tak skutečně může skončit. Stačí hodit kus sodíku do vody, krásně to hoří, bublá a někdy to i vybouchne. Reakce se po desetiletí vysvětluje tak, že z kovu do vody odcházejí elektrony, uvolňuje se teplo, vyvíjí se pára a vodík, který se vznítí, a dochází k výbuchu.
Broumov - Jak probíhá proces mikrofotografie, proč se při pádu šnečí ulita nerozbije, jak se do hrobu Arnošta z Pardubic dostaly řasy z prvohor? O tom ve čtvrtek s návštěvníky broumovského ScienceCafé hovořil Petr Jan Juračka. Na přetřes přišel i Terminátor nebo myši v mixéru.
New York - Odpady protékající kanály měst se zdají být nejméně pravděpodobným místem, kde by se dalo narazit na bohatství. Ovšem američtí vědci uvádějí, že právě v kanálech a odpadech v nich narazili na zlato - a spočítali dokonce i jeho hodnotu, napsal zpravodajský server news.com.au.
Londýn – Posttraumatická stresová porucha (PTSP), která vzniká jako reakce na vypjatou či život ohrožující událost, může být na základě písemných pramenů doložena nejméně do roku 1300 před naším letopočtem. Tvrdí to podle BBC vědci z anglické Anglia Ruskinovy univerzity s tím, že tento syndrom je pravděpodobně stejně starý jako sama lidská civilizace.
Broumov - Jak probíhá proces mikrofotografie, proč se při pádu šnečí ulita nerozbije, jak se do hrobu Arnošta z Pardubic dostaly řasy z prvohor? O tom ve čtvrtek s návštěvníky broumovského ScienceCafé hovořil Petr Jan Juračka. Na přetřes přišel i Terminátor nebo myši v mixéru.
Brno - Muž v bílém plášti, s brýlemi a spoustou zkumavek. Pro většinu lidí představa vědce. Zažitý mýtus už devátý rok boří soutěž Pro ženy ve vědě. Loni do finálového výběru postoupila s dalšími třemi Brňankami i dvaatřicetiletá Monika Dolejská.
Bolest a následný strach z bolesti mohou zlepšit zapamatování informací nebo zpětně zesílit zasuté vzpomínky. Ve studii, kterou otiskl odborný časopis Nature, k tomu dospěli vědci z Newyorské univerzity.
New York – Bolest a následný strach z bolesti mohou zlepšit zapamatování informací nebo zpětně zesílit zasuté vzpomínky. Ve studii, kterou otiskl odborný časopis Nature, k tomu dospěli vědci z Newyorské univerzity.
Olomoucký literární vědec a spisovatel Michal Sýkora je autorem předlohy Hřebejkovy detektivní série Případ pro exorcistu odehrávající se na Olomoucku.
Brno – Pro většinu lidí je hrách jen jednou z běžných plodin, které pěstují na zahradě, nebo kupují zmraženou v obchodě. Brněnský vědec Johann Gregor Mendel ale zkoumání právě této rostliny zasvětil část života. A vyplatilo se to. Díky hrachu formuloval základy genetiky a stal se zakladatelem tohoto oboru. Už brzy si Brňané připomenou výročí 150 let od chvíle, kdy poprvé prezentoval své objevy na veřejnosti.
Hradec Králové - Unikátní zařízení na měření nitrolebního tlaku bez nutnosti navrtání lebky vymysleli vědci z Univerzity Hradec Králové. Na dobrovolnících pak lékaři z hradecké fakultní nemocnice vyzkoušeli funkčnost.
Unikátní zařízení na měření nitrolebního tlaku bez nutnosti navrtání lebky vymysleli vědci z Univerzity Hradec Králové. Na dobrovolnících pak lékaři z hradecké fakultní nemocnice vyzkoušeli funkčnost.
Hradec Králové - Unikátní zařízení na měření nitrolebního tlaku bez nutnosti navrtání lebky vymysleli vědci z Univerzity Hradec Králové. Na dobrovolnících pak lékaři z hradecké fakultní nemocnice vyzkoušeli funkčnost.
Hradec Králové - Unikátní zařízení na měření nitrolebního tlaku bez nutnosti navrtání lebky vymysleli vědci z Univerzity Hradec Králové. Na dobrovolnících pak lékaři z hradecké fakultní nemocnice vyzkoušeli funkčnost.
Hradec Králové - Unikátní zařízení na měření nitrolebního tlaku bez nutnosti navrtání lebky vymysleli vědci z Univerzity Hradec Králové. Na dobrovolnících pak lékaři z hradecké fakultní nemocnice vyzkoušeli funkčnost.
Pelhřimov – Červeně nasvícená fotka věže kostela svatého Bartoloměje a nová vlajka města vévodily pódiu v Máji v sobotu večer, při 12. ročníku Cen města Pelhřimova.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?
Podhradní Lhota – Valentýnský roztančený karneval už v lednu, přichystali tuto sobotu v Podhradní Lhotě. Konal se tady už po sedmnácté a snad poprvé se o měsíc posunul.
Opava - Vědec a umělec, které spojuje přátelství a láska k fotografování. Děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě, fyzik Zdeněk Stuchlík, a umělecký fotograf a teoretik umění Jerzy Olek přichystali v Opavě společnou výstavu nesoucí název Neurčitý prostor.
Nedostatek pohybu zabíjí dvakrát více lidí než obezita. Vyplynulo to ze studie, kterou v posledních dvanácti letech v Evropě prováděli vědci z univerzity v Cambridge v Británii. Zjistili, že každý rok zemře kvůli fyzické nečinnosti 676.000 osob, zatímco kvůli velké nadváze je to 337.000 lidí.
Brno – Za dramatických okolností odešel v šedesátých letech brněnský rodák Arnošt Šembera s manželkou a tehdy jedním malým synem do Německa. „Nikdo z nás neuměl slovo německy. Přišli jsme v podstatě s holýma rukama," vypráví muž. O několik desítek let později získal podnikatelskou cenu Phoenix města Mnichova za mimořádné výkony v oblasti hospodářství.
Cambridge (Británie) – Nedostatek pohybu zabíjí dvakrát více lidí než obezita. Vyplynulo to ze studie, kterou v posledních dvanácti letech v Evropě prováděli vědci z univerzity v Cambridge v Británii. Zjistili, že každý rok zemře kvůli fyzické nečinnosti 676.000 osob, zatímco kvůli velké nadváze je to 337.000 lidí.
Opava /POZVÁNKA/ - Vědec a umělec, které spojuje přátelství a láska k fotografování. Děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě, fyzik Zdeněk Stuchlík, a umělecký fotograf a teoretik umění Jerzy Olek přichystali v Opavě společnou výstavu nesoucí název Neurčitý prostor.
Londýn/Washington – Nové snímky povrchu Marsu pomohly objevit více než deset let pohřešovanou evropskou sondu Beagle 2, která se ztratila při pokusu o přistání na rudé planetě v roce 2003. Na obrázcích z amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter se Beagle podařilo lokalizovat; podle odborníků se dokonce zdá, že přistávací modul je neporušený. Kvůli závadě solárních panelů však nedokáže komunikovat, napsal dnes server BBC.
Staré Město – Expedice českých vědců zkoumá v těchto týdnech prostředí a život na daleké Antarktidě. Když členové týmu usednou k obědu či večeři, jedí potraviny vyrobené ve Starém Městě. Polární výpravě staroměstský producent dodal více než jednu tunu biopotravin.
Linec – Umění stavby hudebních nástrojů Antonia Giacomo Stradivariho (1644–1737) je dodnes označováno za nepřekonatelné. Vědci se po staletí zabývají tím, proč jeho housle tak jedinečně zní, rozepisují se OÖN. Před deseti lety se tak třeba objevila teorie, že „malá doba ledová" mezi 16. a 18. stoletím zpomalila růst stromů, což zúžilo letokruhy a redukovalo přírůstky letního dřeva. To mohlo vést k lepšímu znění nástrojů.
Hradec Králové - Už ve čtvrtek odlétá do Antarktidy česká ozónová expedice. Dva ze tří členů, Michal Janouch a Martin Staněk, pracují v Českém hydrometeorologickém ústavu v Hradci Králové. Na jižní polokouli neletí hradečtí vědci poprvé.
Praha /INFOGRAFIKA/ – „Půda je aspekt, který je celosvětově velmi podceňovaný. Podle mě je degradace půdy mnohem podstatnější než klimatické změny," uvedl zakladatel občanského sdružení Ekodomov Tomáš Hodek. Generální shromáždění OSN vyhlásilo rok 2015 za Mezinárodní rok půdy.
Olomouc – V souvislosti s nedávnými teroristickými útoky v Paříži vyjádřil rektor Univerzity Palackého v Olomouci, Jaroslav Miller, podporu zahraničním studentům a zaměstnancům Univerzity Palackého.
Praha - Ukrajinisté a historici odmítají vyjádření prezidenta Miloše Zemana o historii Ukrajiny z nedávného otevřeného dopisu. Hlava českého státu podle nich mylně připisuje výrok o zabíjení Poláků Stepanu Banderovi nebo podíl na vraždění Židů Romanu Šuchevyčovi.
Kladensko - Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích na Kladensku se hned několikrát proměnil v sídlo šíleného vědce, který ze světa unáší úspěšné sportovce a vozíčkáře. Následně je vylepšuje a nechává je mezi sebou zápasit.
Ve velmi dobrém stavu našli brněnští vědci antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela, kam dorazili na devátou vědeckou expedici. V pořádku jsou i zásoby potravin, které zde zůstaly během antarktické zimy. V pátek to řekla mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová.
Třebíč /ROZHOVOR/ – Rok 2015 vyhlásily Organizace spojených národů a Unesco Mezinárodním rokem světla. Cílem je zdůraznit klíčovou roli světla pro současnou moderní společnost, připomenout působivou historii světla a optiky a vyzvednout jeho nezastupitelné místo pro budoucí udržitelný rozvoj naší planety. Ani Česko v Roce světla nezůstane pozadu.
Brno - Ve velmi dobrém stavu našli brněnští vědci antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela, kam dorazili na devátou vědeckou expedici. V pořádku jsou i zásoby potravin, které zde zůstaly během antarktické zimy. V pátek to řekla mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová.
Brno – Vidět buňky skrze mikroskop nebo extrahovat vlastní DNA si většina středoškoláků ve vyučování nevyzkouší. Díky vědeckému výzkumnému centru Bioskop Masarykovy univerzity ale nyní mohou. „Věda potřebuje mladé motivované vědce. V centru se snažíme studentům nejen ukázat, co práce v laboratoři znamená, ale mohou si ji i sami vyzkoušet," vysvětlil náplň práce lektorů Bioskopu předseda univerzitní vědecké rady Lumír Krejčí.
Nové Hrady - Šéfkuchař Miroslav Dušek prožil v roce 1968 invazi ruských vojsk do Prahy a tím paradoxně začal jeho americký sen. Na jeho konci může jako jeden z mála lidí na světě říct: Vařil jsem pro prezidenty USA. Dnes působí na zámku v Nových Hradech.
Praha – Prezident Miloš Zeman zkritizoval kontroverzní ukrajinské lídry Stepana Banderu a Romana Šuchevyče. Nemůže prý Ukrajině blahopřát k takovým národním hrdinům. Zeman to uvedl v odpovědi na srpnový otevřený dopis čtyř ukrajinistů a historiků. Vyčetli mu v něm používání pojmu banderovci a oponovali, že Stepan Bandera nebyl masový vrah.
Holovousy (Jičínsko) - Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je kříženec HL 209, který vyšlechtili ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu ovocnářském v Holovousích na Jičínsku. Odrůda patří mezi takzvané novošlechtění a dosud neprošla registrací a nemohla být tedy ani uvedena na trh. O vítězství HL 209 rozhodla úterní degustace jablek, kterou ústav pořádal po šestačtyřicáté, řekl ovocnář František Paprštein z holovouského ústavu.
Washington – Zkoumat klíčové otázky obyvatelnosti Marsu a posoudit přírodní zdroje a rizika pro budoucí výpravy lidí na sousední planetu Země je cílem nové mise, kterou chystá americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Misi, jejíž start se předpokládá v roce 2020, a má proto zatím označení Mars 2020, provede nové robotické vozítko.
Washington - Metoda frakování při těžbě ropy nebo plynu může způsobit zemětřesení. Bylo tomu tak podle vědců i při otřesech v březnu 2014 v americkém státě Ohio.