Slaňáci se už popáté zapsali do České knihy rekordů
Slaný - Při Noci vědců zaznamenali gymnazisté a otatní přihlížejícíi rekord
Slaný - Při Noci vědců zaznamenali gymnazisté a otatní přihlížejícíi rekord
Hradec Králové /FOTO/ - Noc vědců se tradičně koná po celé Evropě. Letos dorazila také do východočeské metropole. V pátek už od tří hodin si ji zvláště děti mohly užít v knihovně ve Wonkově ulici. Stejně jako vědci se tu pustily do všelijakých pokusů, experimentů, vyhrály si s optickými klamy a méně či více složitými hlavolamy.
Zlín - Jak to, že může jezdit autíčko na vodíkový pohon? Jakou máme kůži a jak voní kosmetika? Poznáme kvalitu potravin? Jak chutná zmrzlina, kterou vyrobí chemik? Co jsou to Faraonovi hadi nebo jak může plavat loďka a ztroskotat v akváriu bez vody? Nejen na tyto otázky, ale i celou řadu dalších nalezly stovky návštěvníků odpovědi na Noci vědců.
Jižní Čechy – Nová kniha Bez hranic aneb Návrat dud připomíná, že prvním dudákem byl císař Nero, jehož nástroj kvičel jak křepelka. Dudalo se i v nevěstincích
Plzeň - V areálu SPŠ strojnické a SOŠ profesora Švejcara proběhla Noc vědců.
Hradec Králové - Že vědci jsou také jenom „obyčejní lidé" a věda není žádná pokoutná alchymie budou návštěvníky přesvědčovat studenti hradecké univerzity už tento pátek. Od šesti večer do půlnoci totiž na půdu univerzity zavítá celoevropská akce Noc vědců.
Brno – Vyrobit si zmrzlinový pohár z jogurtu a dusíku v laboratoři? To není záběr ze sci-fi filmu. Podobné zajímavosti čekají na všechny milovníky experimentů při jubilejní desáté brněnské Noci vědců. Letošní ročník s podtitulem Buňky pro vědu začíná v pátek v šest hodin večer.
Brno – Vyrobit si zmrzlinový pohár z jogurtu a dusíku v laboratoři? To není záběr ze sci-fi filmu. Podobné zajímavosti čekají na všechny milovníky experimentů při jubilejní desáté brněnské Noci vědců. Letošní ročník s podtitulem Buňky pro vědu začíná v pátek v šest hodin večer.
Českobudějovicko - Přehled akcí na Českobudějovicku o víkendu 27. a 28. září.
Praha – Sedmnáct osobností dnes odpoledne v sídle horní komory obdrží stříbrné pamětní medaile Senátu. Předá jim je jeho předseda Milan Štěch (ČSSD) v předvečer Dne české státnosti. Horní komora tak oceňuje zásluhy zejména vědců, umělců, sportovců nebo těch, kdo se zasloužili o záchranu lidského života.
Praha – Na desítkách míst v celé zemi se dnes pořádá Noc vědců, akce propagující vědu jako fenomén mezi dětmi a mladými lidmi. Letošní téma zní Buňky pro vědu a představí zejména vědy přírodní a technické. Některé instituce ale lákají i zájemce na vědy humanitní – historii či historii umění. Jubilejním desátým ročníkem se tak česká vědecká centra i univerzity připojí k celoevropskému festivalu vědy a techniky.
New York - Američtí vědci získali nové významné údaje o exoplanetě v souhvězdí Labutě, které svědčí o možné existenci života na jejím povrchu. Oznámil to ve středu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Informace o exoplanetě označené kódem HAT-P-11b se podařilo získat s pomocí orbitálních observatoří Kepler, Hubble a Spitzer.
Mimořádným úspěchem pro české barvy skončil 24. září ve Varšavě 26. ročník mezinárodní soutěže European Union Contest for Young Scientists, což je soutěž nejúspěšnějších projektů mladých vědců. První hlavní cenu za fyziku zde mezi 119 soutěžícími z 39 zemí světa získal Luboš Vozdecký z Gymnázia Vyškov a zopakoval tak mimořádný úspěch českých studentů z května letošního roku v kalifornském Los Angeles na soutěži INTEL ISEF.
Olomouc – Do laboratoří a vědeckých pracovišť, kde se dějí pozoruhodné věci, ale veřejnost se do nich běžně nedostane, láká Univerzita Palackého v Olomouci. V pátek 26. září se olomoucká vysoká škola připojí k celoevropské akci Noc vědců.
České Budějovice - Díky svým znalostem a zkušenostem jsou jihočeští vědci uznáváni i v zahraničí. Před nedávnem se například zástupci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovických zapojili do mezinárodního projektu, který se zaměřuje na organické zemědělství. Mají zde roli odborníků na chov kapra.
Pelhřimov – Gymnázium v Pelhřimově spolu s Astronomickým klubem Pelhřimov pořádá v pátek večer už osmý ročník akce Noc vědců.
Moskva – Známý ruský vědec působící na Londýnské univerzitě Alexej Červoněnkis tragicky zahynul v moskevském lesoparku, kde zabloudil. Po expertu na matematiku, statistiku a strojové učení téměř dva dny pátrali záchranáři a dobrovolníci, než posádka vrtulníku nalezla mrtvé tělo, uvedl dnes list Moskovskij komsomolec na svém webu. Muž v lese umrzl.
Česká Lípa - Poutavé příběhy z Českolipska, jejichž první díl vyšel před čtyřmi lety a jejichž autorem je historik a profesor českolipského gymnázia Martin Aschenbrenner, mají pokračování.
Praha - Tři ze čtyř oceněných vědců převzali na dnešním slavnostním ceremoniálu ceny vyhlašované Grantovou agenturou České republiky (GAČR). Na rozdíl od letošních laureátů Ceny předsedy GAČR Michala Fárníka, Vítězslava Bryji a Jiřího Čejky nemohl do sídla instituce dorazit biolog Vojtěch Novotný, který získal Zvláštní čestné uznání předsedy GAČR.
Ratíškovice /FOTOGALERIE/ - Ratíškovickou hasičskou zbrojnici už objevili milovníci hub z celého světa. Jen v sobotu se přijeli podívat na hřiby z Dúbravy a Podchřibí mykologové z Thajska a Rakouska. „Je tady profesorka Uthaiwan Sangwanit a doktorka Tharnrat Tharnrat Kaewgrajan z Kasetzartz University v Bangkoku, obě se zaobírají houbami, ať už chorobami dřevin, nebo diverzitou hub v horských oblastech severního Thajska. Jsou na měsíční stáži na naší univerzitě, kde také přednáší a jejich cílem je poznat evropské druhy," informoval vedoucí Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity Libor Jankovský.
Řím – Poslední studie ukázaly, jak čtvrthodinka spánku po vypití šálku kávy pomáhá velmi dobře vypořádávat se s úkoly, které před nás staví zbytek dne. Píše o tom italský deník Corriere della Sera. Kofein a spánek jsou podle těchto studií vzájemně se doplňující protiklady.
Ratíškovice /FOTOGALERIE/ - Ratíškovickou hasičskou zbrojnici už objevili milovníci hub z celého světa. Jen v sobotu se přijeli podívat na hřiby z Dúbravy a Podchřibí mykologové z Thajska a Rakouska. „Je tady profesorka Uthaiwan Sangwanit a doktorka Tharnrat Tharnrat Kaewgrajan z Kasetzartz University v Bangkoku, obě se zaobírají houbami, ať už chorobami dřevin, nebo diverzitou hub v horských oblastech severního Thajska. Jsou na měsíční stáži na naší univerzitě, kde také přednáší a jejich cílem je poznat evropské druhy," informoval vedoucí Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity Libor Jankovský.
Brno – Jak rozmístit zboží v regálu, aby co nejrychleji zmizelo v nákupních košících zákazníků? Kterým typem písma vytisknout titulek, aby byly noviny nejprodávanější? Lidské vnímání mohou nyní díky nové eye trackingové laboratoři zkoumat vědci z Mendelovy univerzity v Brně.
Mys Canaveral (USA) – Americká vesmírná agentura NASA po desetiměsíčním letu dnes brzy ráno SELČ navedla sondu MAVEN na oběžnou dráhu kolem Marsu. Aparát, který cestou k rudé planetě urazil 711 milionů kilometrů, bude získávat informace, které by vědcům mohly pomoci pochopit, proč a jak zmizela většina atmosféry.
Brno /ANKETA/ – Jak rozmístit zboží v regálu, aby co nejrychleji zmizelo v nákupních košících zákazníků? Kterým typem písma vytisknout titulek, aby byly noviny nejprodávanější? Lidské vnímání mohou nyní díky nové eye trackingové laboratoři zkoumat vědci z Mendelovy univerzity v Brně.
Štrasburk – Hola: toto slovo cestovalo z mozku muže v Indii do mozku jiného muže ve Francii. Tento jedinečný telepatický pokus ukazuje cestu k budoucím způsobům komunikace a dává nový prostor technologii určené pro lékařství. Píše o tom agentura AFP.
Praha – Každých 68 sekund se u jednoho člověka na zemi rozvine Alzheimerova choroba. Jen v Česku jí už nyní trpí 130 tisíc lidí – a do poloviny století se zřejmě jejich počet zdvojnásobí. Na rizika nemoci, která postihuje zhruba jednoho z šesti lidí nad 80 let, upozorňuje zítřejší Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.
Tenhle tejden jsem se dočetl, že na světě je novej trend – svatební hostiny ve fastfoodovejch řetězcích. Můžete si objednat výhodný svatební menu, svatební dort poskládanej z jablečnech koláčů, oblíknou vás do svatebního roucha a milenci si pak navlíknou na prst prstýnky s logem restaurace.
Plzeň – Univerzitní areál na Borských polích se v pátek oficiálně rozrostl o další budovu.
Brno – Dřív do areálu ve Vlhké ulici nedaleko centra Brna jezdili řidiči za automechaniky, aby jim opravili auta. Dnes už jsou ale garáže autoservisu prázdné. Do dvou let se tam mají konat přednášky, výstavy nebo koncerty.
Boston – Na Harvardově univerzitě v americkém státě Massachusetts se již po čtyřiadvacáté udělovaly žertovné Nobelovy ceny. Takzvanou Ig Nobelovu cenu získali ve čtvrtek ve dvou kategoriích i čeští vědci, a to za mezinárodní výzkum vlivu koček na duševní zdraví člověka a za zdokumentování skutečnosti, že psi při vyprazdňování berou v potaz geomagnetické pole. Cílem výročních cen je pobavit veřejnost a podpořit světový výzkum a inovace.
České Budějovice – Do kůže vědců se budou moci v sobotu převtělit návštěvníci akce Sobota s vědou, kterou na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. od 9 do 13 hodin pořádá Biologické centrum Akademie věd ČR.
Praha – Čeští paleontologové objevili v Antarktidě část kostry druhohorního mořského ještěra – plesiosaura, která je stará zhruba 75 milionů let. Jako první také popsali několik nových druhů zkamenělých živočichů a rostlin, například nejstarší fosilní krytosemenné rostliny z Antarktidy.
Vídeň - Rakousko je silně zasaženo změnami klimatu. Od roku 1880 stouply teploty v této alpské zemi o bezmála dva stupně, celosvětově se přitom zvýšily o 0,85 stupně. Důvodem je zvýšená citlivost prostředí Alp vůči klimatickým změnám. Napsala to dnes agentura APA s odvoláním na závěry první rakouské zprávy o stavu změny klimatu.
Washington - Počet obyvatel poroste ve světě do konce 21. století rychleji, než se původně očekávalo, a to kvůli vyšší porodnosti v subsaharské Africe. Podle agentury Reuters to dnes oznámili experti na demografii.
Brno – Jeden z nějvětších světových výrobců elktronových mikroskopů FEI ve čtvrtek otevřelo nové technologické centrum v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa.
Brno – Jeden z nějvětších světových výrobců elktronových mikroskopů FEI ve čtvrtek otevřelo nové technologické centrum v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa.
Jihlava – O nový chromosférický dalekohled, který umožňuje pozorovat obrovské množství detailů sluneční chromosféry, rozšířili svoje technické vybavení jihlavští astronomové.
Washington – Virus eboly se nejspíš geneticky nezmění tak, aby se mohl šířit vzduchem. Nejlepší obranou proti němu je ale zastavení epidemie. Při slyšení v americkém Kongresu to ve středu řekl šéf oddělení pro alergie a nakažlivé choroby amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Anthony Fauci. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že pacienti s ebolou si na černém trhu v naději na možné vyléčení kupují krev lidí, kteří nákazu smrtícím virem přežili. WHO spolupracuje se zasaženými zeměmi, aby se černý obchodu s krví zastavil.
Praha - Na desítkách míst v celé zemi se 26. září uskuteční Noc vědců, akce propagující vědu jako fenomén i jednotlivé vědecké instituce. České vědecká centra i univerzity se tak připojují k celoevropskému festivalu vědy a techniky. Tématem desáté tuzemské Noci vědců jsou Buňky pro vědu, akce je tak podobně jako v minulých ročnících zaměřena především na vědy přírodní a technické. Některé instituce ale lákají i zájemce na vědy humanitní – historii či historii umění.
Londýn – Anglický král Richard III. utržil před svou smrtí na bitevním poli hned několik životu nebezpečných ran. Jeho protivníci ho v osudný den 22. srpna 1485 dvakrát těžce zranili na hlavě a jednou na kyčli. Informuje o tom v nejnovějším vydání britský vědecký časopis The Lancet.
Moravské Budějovice - V Moravských Budějovicích na náměstí Míru, na domě, kde slavný archeolog Jaroslav Palliardi bydlel a měl deponovány své sbírky, byla v pondělní podvečer odhalena pamětní deska.
Brasília – Brazílie se chystá postavit v srdci amazonského pralesa 325 metrů vysokou věž, která pomůže vědcům se sběrem dat týkajících se počasí, změny teplot a vlhkosti či koncentrace oxidu uhličitého. Odborníci podle serveru BBC doufají, že díky přístrojům umístěným vysoko nad korunami stromů a mimo lidský dosah získají lepší přehled o tom, jak funguje pralesní ekosystém a jak jej ovlivňují změny klimatu.
Braňany - Skupina dětí s přírodovědci přemístila u vesnice poblíž Mostu velké množství chráněných živočichů do míst, kde jim nehrozí nebezpečí. Školáci se cítili dobře, že pomohli místní přírodě.
Berlín – Evropští vědci vybrali přesné místo, kam na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko v polovině listopadu dosedne modul Philae vysazený sondou Rosetta. Oznámila to dnes Evropská vesmírná agentura (ESA). Podle agentury AP experti vybírali z pěti lokalit na čtyři kilometry široké kometě a mají také jednu záložní.
České Budějovice - Jak to vypadá s kvalitou vody v rybnících? Opravdu jsou méně čisté než dříve, jak si mnozí lidé myslí? Také těmito otázkami se zabývají vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Brno /FOTOGALERIE/ – Dým a syčení se šíří z pódia stojícího ve stanu před brněnskou hvězdárnou a planetáriem. „Když mě uvidíte utíkat, neváhejte a přidejte se ke mně," varuje přítomné děti a jejich rodiče chemik z Vysokého učení technického Tomáš Opravil. V sobotu v deset hodin dopoledne začal vystoupením chemiků Festival vědy.
Brno /FOTOGALERIE/ – Dým a syčení se šíří z pódia stojícího ve stanu před brněnskou hvězdárnou a planetáriem. „Když mě uvidíte utíkat, neváhejte a přidejte se ke mně," varuje přítomné děti a jejich rodiče chemik z Vysokého učení technického Tomáš Opravil. V sobotu v deset hodin dopoledne začal vystoupením chemiků Festival vědy.
New York - Epidemie smrtícího onemocnění ebola v západní Africe může narůst do mnohem větších rozměrů, než dosud předpovídala Světová zdravotnická organizace (WHO). Skupina amerických vědců došla k závěru, že potrvá nejméně rok nebo rok a půl, než se epidemii podaří vymýtit. Za tu dobu se prý virem nebezpečné krvácivé horečky nakazí stovky tisíc lidí. O nové prognóze dnes informoval deník The New York Times. WHO dosud uváděla, že očekává celkem kolem 20.000 nemocných.
Domažlicko, Bavorsko – Šelma, které hrozilo vyhubení, se nyní vrátila do míst, kde kdysi dávno žila. Dokonce se jí daří rozmnožování.