Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Čeští vědci objevili v Senegalu pět nových druhů netopýrů

Dakar/New York/Praha - Čeští vědci objevili v západní Africe pět nových druhů netopýrů. Informoval o tom na svých internetových stránkách odborný časopis Science World Report. Pavel Hulva z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který byl členem vědeckého týmu řekl, že objev byl možný i díky tomu, že území je zatím velmi málo probádané. V týmu působili také badatelé z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd, České zemědělské univerzity a britské Yorkské univerzity.

NÁZOR: Uklízečka nad poslance? Proč ne?

Nejmenší prestiž mezi občany mají poslanci, uklízečky, ministři, kněží, sekretářky a novináři. Nejvíce si veřejnost váží lékařů, vědců, zdravotních sester a učitelů na vysokých a základních školách. Tolik hovoří jakýsi průzkum veřejného mínění.

Vědci mají metodu, jak zkoumat živé tvory elektronovým přístrojem

Brno – Studium živých organismů pomocí upraveného elektronového mikroskopu umožňuje nová metoda, která vznikla v brněnském Ústavu přístrojově techniky Akademie věd ČR. Dosud bylo možné pozorovat živou tkáň jen optickými přístroji. Článek s popisem metody zveřejnil americký časopis Microscopy and Microanalysis, řekla Adriana Hollandová z mediálního zastoupení ústavu. Metoda může najít uplatnění v biologii, farmacii i potravinářství.

Tajemný mozek: co o něm nevíme

Zajímat se o něj je jako číst napínavý román. O počítači v naší hlavě bylo řečeno mnohé, spousta informací zůstává neznámá, některé se přehodnocují. Každopádně kdyby se mohl transplantovat, už bychom to nebyli my…

Nový nápad brněnských vědců: náhradní čelisti vymodeluje tiskárna

Brno - Přesně padnoucí náhrady čelistních kostí vymodeluje nový přístroj, který vyvíjejí vědci ze Středoevropského technologického institutu v Brně. Odborníci k tomu chtějí využít keramické granulky naplněné biopolymerem, což je látka, kterou vyrábějí živé organismy.

Globální oteplování dle vědců zmírnil ochlazující se Pacifik

Washington – Ochlazování vod tropické části Tichého oceánu se zdá být hlavním faktorem, který v posledních letech utlumil globální oteplování. Uvedli to američtí vědci, které citoval list The Guardian. Studie je označována za významný krok při řešení největší záhady výzkumu klimatických změn, a sice, proč průměrné globální teploty, které si stále zachovávají rostoucí tendenci, stoupají v posledních deseti či 15 letech pomaleji než dřív.

Vědci objevili pod grónským ledovcem obří kaňon

Nuuk – Vědci objevili pod povrchem ledovce v Grónsku dosud nezmapovanou 800 metrů hlubokou soutěsku, která se částečně podobá Grand Canyonu ve Spojených státech. Uvedl to v rozhovoru pro časopis Science Jonathan Bamber, jeden z výzkumníků, kteří povrch ostrova patřícího Dánsku, zkoumali.

Festival přiblíží vesmírné sondy

Brno – Velel týmu, který zkonstruoval vozidla Spirit a Opportunity, které prozkoumávají povrch planety Mars. Američan James Rice devatenáctého září přijede do Brna, aby lidem popsal, jak projekt pokračuje nyní. „Přednáška s názvem Na řadě je Mars začne v sedmnáct hodin v Hvězdárně a planetáriu Brno. Lidem vědec zodpoví i jejich otázky. K dispozici bude i překladatel," sdělil ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Přednáška je součásti Festivalu vědy s RWE.

Pod Zvičinou vzpomínali na Karla Zemana

Dolní Brusnice /FOTO/ - Filmaře, který dokázal vytvořit magické světy Cesty do pravěku nebo Vynálezu zkázy, připomnělo divadlo, tance i výtvarné dílny.

POHLEDEM MIROSLAVA BOBKA: Pomůžeme (nejenom) Makumbovi

Stříbrohřbetý samec Makumba se ve výhružném postoji zastavil snad jen pět metrů přede mnou. Do hlasitého pokřiku ostatních goril nížinných naše německá průvodkyně špitala, ať se ani nehneme. Zůstal jsem sedět v podřepu a sklonil oči. Makumba se za okamžik odvrátil a zvolna odešel. Fascinující setkání!

Mladí badatelé dnes obsadí Radnicko

Radnice - Dnes začíná v okolí Radnic Expedice TIS. Vědeckovýzkumná expedice, kterou svými křídly zaštítilo ministerstvo školství a Karlova univerzita v Praze. Akce je určena nadaným studentům základních i středních škol.

Po 200 letech vdechl život rožmberské trubce z Krumlova

České Budějovice – Je to unikát, který se možná dostane na seznam UNESCO. Poslední zmínka je z roku 1810 a z Českého Krumlova. A právě tam ho objevil virtuos Petr Dostál-Berg, který téměř po 200 letech vytvořil jeho repliku. Na rožmberskou trumpetu s názvem tromba clarina hrál v českobudějovickém klášteře na Piaristickém náměstí, kde zahájil Hudební slavnosti Emy Destinnové.

Panda ve washingtonské zoo porodila další mládě, bylo však mrtvé

Washington - Panda velká ve washingtonské národní zoologické zahradě v sobotu večer překvapivě porodila druhé mládě, na svět však přišlo již mrtvé. O den dříve se této pandě jménem Mei Xiang narodilo živé mládě, které podle mluvčí zoo vypadá zdravě. Matka nicméně nepustila ošetřovatele tak blízko, aby mohli mládě důkladněji prohlédnout.

Starým lidem by mohli pomáhat roboti, zastanou i roli společníků

Brno – Starým lidem by mohli v nepříliš vzdálené budoucnosti pomáhat „sociální roboti" nebo „robotické pečovatelky". Na jejich vývoji se podílejí také vědci z centra IT4Innovations Vysokého učení technického v Brně. Technologický pokrok nyní umožňuje, aby robot například monitoroval některé základní ukazatele zdravotního stavu, přinesl a podal, o co jej uživatelé požádají, a také omezeně komunikoval. Stroj tak dokáže zastat roli pomocníka i společníka, řekla mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

Ve washingtonské zoo se narodila panda, otec je neznámý

Washington - Washingtonská Smithsonianská národní zoologická zahrada se těší ze vzácného přírůstku: v pátek přišlo na svět nové pandí mládě. Radost chovatelům trochu kalí snad jen to, že zatím neví, kdo je otcem. Matka totiž byla oplodněna uměle směsí spermií dvou samců pandy velké.

Američtí vědci sestrojili nejpřesnější hodiny na světě

Washington - Američtí vědci sestrojili nejpřesnější hodiny na světě. Jednotlivé tiky se od sebe rozcházejí nanejvýš o biliardtinu tisíciny, takže dvoje takové hodiny by po celou dosavadní existenci vesmíru tikaly v dokonalém souladu. Takt přitom udávají extrémně ochlazené atomy kovového prvku ytterbium, informoval v americkém vědeckém časopise Science vynálezce hodin Andrew Ludlow.

Vědci vytvořili z pískovny krajinu, kde teď žijí vzácné organismy

České Budějovice – Vědecký tým z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity vytvořil z pískovny Cep II u Třeboně na Jindřichohradecku ideální terén, v němž mohou žít vzácné organismy. Jde například o ohrožené druhy střevlíků nebo pavouků. Biologové udělali v pískovně různé terénní úpravy a tůně o různých hloubkách, čímž vznikl ideální biotop pro vzácné živočichy i rostliny, řekla vedoucí týmu biologů z přírodovědecké fakulty Klára Řehounková.

Podle vědců se vyrojily nové viry ptačí chřipky ohrožující lidi

Londýn - Vědci zjistili, že se vyrojily nové viry ptačí chřipky, které by mohly nakazit lidi podobně jako naposledy počátkem roku ve východní Asii. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Po řádění viru H7N9, kterým v oblasti onemocnělo nejméně 135 lidí a 44 po nakažení i zemřelo, identifikovali vědci další viry se společným kmenem H7 u ptáků. Představují riziko, které by mohlo předchozí epidemii překonat.

Hadí jed je překvapivou substancí třeba v kosmetice

Letošní rok, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, je podle proslulého astrologa Neila Somervilla dobrý i pokud jde o zdraví a vzhled. Avšak pouze pro ty, kteří se o sebe budou náležitě starat. Ještě je tedy nějaký čas na sobě zapracovat.

Hadí jed je překvapivou substancí třeba v kosmetice

Letošní rok, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, je podle proslulého astrologa Neila Somervilla dobrý i pokud jde o zdraví a vzhled. Avšak pouze pro ty, kteří se o sebe budou náležitě starat. Ještě je tedy nějaký čas na sobě zapracovat.

CERN chystá na konec září dny otevřených dveří

Ženeva – Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) chystá na 28. a 29. září dny otevřených dveří ve svých zařízeních u Ženevy, včetně podzemního hadronového urychlovače (LHC). Pod heslem „Náš vesmír je váš" chce CERN o posledním zářijovém víkendu veřejnost seznámit se svými objevy, experimenty i vědeckými zařízeními, která je umožňují.

Vědci zkoumají tramping v západních Čechách

Plzeň - Výzkumu trampingu v západních Čechách se věnují archeologové a antropologové Západočeské univerzity v Plzni. Podle děkana Filozofické fakulty ZČU a archeologa Pavla Vařeky vytvářejí databázi trampských osad, zachycují jejich podobu a historii.

Vědci zkoumají tramping v západních Čechách

Plzeň – Výzkumu trampingu v západních Čechách se věnují archeologové a antropologové Západočeské univerzity v Plzni. Podle děkana Filozofické fakulty ZČU a archeologa Pavla Vařeky vytvářejí databázi trampských osad, zachycují jejich podobu a historii. Vědcům přitom pomáhají sami trampové, kteří projekt iniciovali, a mezi sebou si předávají dotazníky.

Sonda Voyager 1 podle studie opustila sluneční soustavu už loni

Washington – Sonda Voyager 1 podle skupiny amerických vědců opustila sluneční soustavu už loni, a to 27. července. Tento závěr odporuje nedávnému tvrzení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle něhož zařízení do mezihvězdného prostoru ještě nedoputovalo.

Na město Jičín již potřetí s paletou a štětci

Jičín – Už potřetí se do města sjeli umělci z různých koutů Evropy, aby tu hledali inspiraci pro své obrazy. Michail Ščigol a Miloš Starý pozvali do Českého ráje zajímavou společnost, která slibuje milovníkům malířství nevšední zážitek.

Otto Wichterle: otec kontaktních čoček i dámských punčoch

Praha /INFOGRAFIKA/ - Když mu bylo šest let, spadl do močůvky a málem nepřežil. Rodinný lékař mu pak kvůli neustávajícím horečkám věštil maximálně rok života. Otto Wichterle ale chorobě nepodlehl a o několik desetiletí později jeho vynálezy změnily svět.

Výztuž ze skla a uhlíku odolá ohni. Škola žádá o patent

Brno - Kuřákovi spadla na zem zapálená cigareta a vzplanul od ní koberec. Oheň se rozšířil na stěny a za chvíli hořel i strop. Po několika minutách se propadl. Kdo nestihl utéct, zemřel. Podobné scéně má zabrátnit nekovová výztuž betonu, kterou vyvinuli vědci z brněnského Vysokého učení technického. Nyní žádají o český patent.

Výztuž ze skla a uhlíku odolá ohni. Škola žádá o patent

Brno – Kuřákovi spadla na zem zapálená cigareta a vzplanul od ní koberec. Oheň se rozšířil na stěny a za chvíli hořel i strop. Po několika minutách se propadl. Kdo nestihl utéct, zemřel. Podobné scéně má zabrátnit nekovová výztuž betonu, kterou vyvinuli vědci z brněnského Vysokého učení technického.

Vědci už desítky let pozorují skladbu ryb v římovské přehradě

Římov - Téměř tři desítky let se věnují vědci z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích výzkumu množství a skladby živočichů ve vodní nádrži Římov. K výzkumu používají i echoloty, tedy speciální sonary, které monitorují výskyt organismů v hloubce do čtyř metrů pod úrovní hladiny.

Vědci po letech objevili nový druh savce, mývalovitou šelmu

Washington - Američtí vědci dnes oficiálně ohlásili vzácný objev: nový druh savce. Plachá mývalovitá šelma žije v horských lesích Jižní Ameriky a přírodovědci ji nazvali olinguito. Zvíře bylo již v minulosti lidem známé, zaměňovali je však za příslušníky již popsaných druhů, upozorňuje britský list Daily Mail.

Pomůže výzkum řešit ovzduší na Karvinsku?

Karvinsko – Karviná versus České Budějovice, aneb zdravé město versus znečištěné město. Lékaři v obou městech se zapojí do výzkumu, který má odhalit, zda miminka, která přijdou na svět, mají kvůli ovzduší pozměněné geny.

Pomůže výzkum řešit ovzduší na Karvinsku?

Karvinsko – Karviná versus České Budějovice, aneb zdravé město versus znečištěné město. Lékaři v obou městech se zapojí do výzkumu, který má odhalit, zda miminka, která přijdou na svět, mají kvůli ovzduší pozměněné geny.