Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Neandrtálci měli vyspělejší nástroje, než vědci předpokládali

Washington, Paříž - Propracované nástroje na zpracovávání kůže, které vědci našli v jeskyni ve Francii, mohou být prvním důkazem, že neandrtálci měli mnohem vyspělejší nástroje z kostí, než předci moderního člověka. Informovala o tom dnes agentura AFP.

V USA mají skákajícího a šplhajícího robota, vývoj platila armáda

New York /VIDEO/ – Američtí vědci sestavili robota, který dokáže skákat a šplhat. Výsledky svého patnáctiletého úsilí dnes ve Filadelfii představili experti Pensylvánské univerzity. Skákající a šplhající roboty chtějí využít zejména v armádních misích a při dopravě materiálu nebezpečným a obtížně přístupným terénem.

České děti se na internetu zaměřují na hry, zbytek je nezajímá

Brno - České děti se na internetu zaměřují spíše na zábavu a hry, naopak praktické výhody a příležitosti „sítě sítí" využívají jen omezeně. I proto jsou při pohybu na internetu ohroženy různými riziky více než jejich evropští vrstevníci. Vyplývá to z průběžných výsledků mezinárodního výzkumu EU Kids Online, na kterém se za Česko podílí tým z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Klinická smrt? Podle vědců je mozek aktivnější než za života

New York - Intenzivní prožitky lidí, kteří se ocitli na pokraji smrti, může způsobovat silná elektrická aktivita probíhající v posledních okamžicích života v mozku. Tvrdí to američtí vědci, kteří objevili výrazné elektromagnetické vlny v mozku umírajících krys. Pokud by podobná aktivita probíhala i v lidském mozku, mohla by podle vědců vysvětlovat „ostré světlo", o němž mluví lidé, kteří přežili klinickou smrt. O studii informoval zpravodajský server stanice BBC.

Vědcům v USA mají pomoci při odhalování rakoviny vycvičení psi

Washington – Američtí vědci se snaží najít způsob, jak odhalit rakovinu vaječníků již v raném stádiu. Měli by jim v tom pomoci speciálně vycvičení psi. Ti díky svým čichovým schopnostem dokážou rozpoznat přítomnost závažného onemocnění, vycítí totiž určité chemické látky, které rakovinu doprovázejí. Vědci chtějí následně na základě psí reakce vyvinout speciální testovací systém, které tyto chemické látky rovněž identifikuje, napsala agentura AP. Rakovina by se tak měla stát rozpoznatelná mnohem dříve než doposud, což by mohlo výrazně snížit počet smrtelných případů.

Italští vědci začali s identifikací ostatků da Vinciho Mony Lisy

Řím - Italští vědci chtějí identifikovat ostatky ženy, která před více než 500 lety nejspíš stála Leonardu da Vincimu modelem pro jeho nejslavnější obraz - Monu Lisu. Dnes se chystají ve Florencii otevřít hrobku rodiny Francesca Del Gioconda, do níž se Lisa Gherardiniová koncem 15. století přivdala. Informoval o tom deník La Stampa. Doufají, že s pomocí analýz DNA se jim podaří s jistotou určit, která z dříve nalezených koster patří legendární Moně Lise.

Společnost se stává sobečtější, ukazují slova v literatuře

Londýn – Četnost výskytu určitých slov v moderní americké a britské literatuře ukazuje, že společnost se v posledních 200 letech stala materialističtější a sobečtější. Podle britského deníku The Daily Telegraph vědci proměnu kulturních hodnot v čase prokázali srovnáním 1,5 milionu knih publikovaných mezi lety 1800 a 2000. Studii otiskl odborný časopis Psychological Science.

Američtí vědci úspěšně otestovali vakcínu proti malárii

Washington - Američtí vědci úspěšně otestovali vakcínu proti malárii a během studie zjistili, že vakcína ochránila před zákeřnou nemocí 12 z 15 pacientů. Výsledky výzkumu zveřejnili v časopise Science. Může ale trvat až dalších deset let, než bude vakcína schválená a určena pro širokou veřejnost.

Vědci chtějí v laboratoři vytvořit kmen nové ptačí chřipky H7N9

Washington – Vědci, kteří vyvolali bouři nevole poté, co v laboratoři vytvořili snadno šiřitelnou verzi ptačí chřipky, nyní chtějí vyzkoušet obdobný pokus s novým chřipkovým kmenem H7N9. Své plány oznámili ve středu v odborných žurnálech Science a Nature. Vir H7N9 nové ptačí chřipky kvůli vysoké míře úmrtnosti mezi nakaženými lidmi vyvolává obavy odborníků, Čína mezitím oznámila první potvrzený případ přenosu z člověka na člověka.

Delfíni mají mezi zvířaty nejdelší paměť, tvrdí studie

Washington - Nikoli sloni, jak tvrdí populární rčení, ale delfíni jsou mezi zvířaty premianty v délce paměti. Uvádí to nová studie amerických vědců zaměřená na sociální paměť těchto kytovců. Podle vědců si delfíni jsou schopni pamatovat zvuky, které vydává jejich blízký jedinec, až 20 let. O studii informoval zpravodajský server BBC.

Věž v Pise se naklání, ale nepadá. Vydržet má dalších 300 let

Pisa/Praha – Šikmá věž v Pise patří k největším turistickým lákadlům v Itálii. Základní kámen honosné mramorové zvonice (kampanily) byl položen před 840 lety, 9. srpna 1173. Krátce po zahájení stavby se ale věž začala naklánět, což má na svědomí měkké podloží. V roce 2001 byla památka po 11 letech znovu otevřena poté, co ji zásah inženýrů uchránil před zřícením. Návštěvníci si tak i nadále mohou vychutnat pohled na malebné toskánské město.

Maso z laboratoře? Není špatné, ale něco mu chybí, hodnotí ochutnavači

Londýn – Nizozemský vědec Mark Post v pondělí na veřejné ochutnávce v Londýně představil karbanátek z masa, které jeho tým z Maastrichtské univerzity laboratorně vypěstoval z kmenových buněk krávy. Podle první dvojice, která ho vyzkoušela, maso nebylo špatné, ale ještě mu něco chybělo.

Vědci zlínské univerzity podali za pololetí 21 přihlášek patentů

Zlín - Vědci z Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně podali za první pololetí letošního roku 21 přihlášek patentů, průmyslových a užitných vzorů a ochranných známek. Loni za celý rok jich bylo 69. Nejvyšší počet přihlášek průmyslových práv je pro Českou republiku, ale jsou zde i mezinárodní přihlášky a přihláška vynálezu do USA, informoval Přemysl Strážnický z Centra transferu technologií, které se zabývá průmyslověprávní ochranou výsledků výzkumu a vývoje.

OSN dala na internet 2200 složek údajných válečných zločinců

New York - Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu na internetu zpřístupnil přes 2200 dosud převážně neznámých dokumentů týkajících se osob obviněných z válečných zločinů spáchaných za druhé světové války. Jsou mezi nimi i složky, které poskytly československé úřady, informovala dnes agentura AP.

Vědec se chystá v Londýně připravit první "laboratorní" maso

Londýn – Západní Londýn v pondělí bude svědkem kulinářského i vědeckého historického počinu. Nizozemský vědec se tu chystá připravit a veřejnosti naservírovat hovězí karbanátek připravený poprvé na světě z laboratorně vypěstovaného masa, napsala dnes agentura Reuters.

Objev hradeckých farmaceutů pomůže v boji s tuberkulózou

Hradec Králové – Odborníci z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové objevili látky ničící zákeřné kmeny tuberkulózy. Vědci nyní usilují o získání mezinárodního patentu. Fakulta zahájila také první kroky k tomu, aby bylo možné z látek vyrábět lék.

Násilnické sklony stoupají s rostoucí teplotou, zjistili vědci

Washington - Jak se svět otepluje, budou se pravděpodobně rozpalovat i nálady lidí. V nové rozsáhlé studii to zjistili vědci, podle nichž agresivní skutky, jako jsou násilné trestné činy nebo války, jsou pravděpodobnější s každým dalším stupněm teploty. Uvedla to agentura AP.

Austrálie otevřela "nejchytřejší akvárium" na světě

Sydney /VIDEO/ - Austrálie ve čtvrtek otevřela velké výzkumné akvárium, které dokáže simulovat oteplování oceánů a provádět klíčové studie dopadu smrtících hvězdic trnová koruna (Acanthaster planci), které ničí Velký bariérový útes. Národní mořský simulátor (SeaSim), postavený za 35 milionů australských dolarů (asi 628 milionů korun), vznikl v severoaustralském městě Townsville.

Vědci varují před chorobami tepen, postihují desítky milionů lidí

Londýn - Počet lidí se zánětem tepen, způsobeným jejich nedostatečnou průchodností, se za posledních zhruba deset let celosvětově zvýšil téměř o čtvrtinu. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil britský odborný časopis The Lancet. V roce 2000 bylo takových pacientů 164 milionů, v roce 2010 už 202 milionů.

V Domě dětí a mládeže se utábořili vědci

Rokycany - Dům dětí a mládeže v Rokycanech se stal základnou pro další příměstský tábor. Jeho téma znělo Věda je zábava. Konal se pod vedením Marie Moulisové a za asistence Kristýny Honzíkové a Petry Dolanové.

Univerzita 
chce vlastní školku

České Budějovice – Když se Pavel Rubeš letos snažil získat místo pro svého potomka 
v městské školce, neuspěl. Již příští rok by ale rodič, který pracuje na Jihočeské univerzitě, mohl mít o starost méně. Českobudějovická vysoká škola se totiž rozhodla zřídit vlastní mateřinku v kampusu. Chce tak pomoci právě svým zaměstnancům.

Vědci zjistili, jak překonat zabezpečení Volkswagenu. Postup neprozradí

Londýn - Birminghamská univerzita odloží zveřejnění akademické práce zasvěcené možnostem, jak nabourat systém chránící miliony vozů koncernu Volkswagen před odcizením. Uvedla to agentura AP s odvoláním na prohlášení univerzity, která reagovala na právní kroky německého koncernu a předběžný příkaz soudu.

Planetárium zavře děti do lidské buňky. Už na podzim

Brno - Všechny stavební práce jsou hotové. Teď je na řadě vnitřek a technické vybavení. Brněnská hvězdárna mění svou tvář a už na podzim se zájemci podívají do opraveného sálu planetária. Na jeho místě najdou speciální digitárium, které dokáže dokonale napodobit noční oblohu. „V planetáriu teď pracují britští technici na digitální projekční ploše," uvedl ředitel hvězdárny a planetária Jiří Dušek.

Britští vědci našli na místě objevu Richarda III. záhadnou rakev

Londýn - Tým britských archeologů v pondělí oznámil, že na parkovišti, kde v loňském roce objevili kostru krále Richarda III., našli také záhadnou rakev uloženou v jiné rakvi. Zatím netuší, kdo uvnitř spočívá, ale doufají, že ostatky budou schopni identifikovat, napsala dnes agentura AP.

Planetárium zavře děti do lidské buňky. Už na podzim

Brno - Všechny stavební práce jsou hotové. Teď je na řadě vnitřek a technické vybavení. Brněnská hvězdárna mění svou tvář a už na podzim se zájemci podívají do opraveného sálu planetária. Na jeho místě najdou speciální digitárium, které dokáže dokonale napodobit noční oblohu. „V planetáriu teď pracují britští technici na digitální projekční ploše," uvedl ředitel hvězdárny a planetária Jiří Dušek.

Stříbro: prvek, jenž vrací antibiotikům sílu

Olomouc - Ročně připraví v Evropě o život desetitisíce lidí. Z rozpočtů navíc vysají celkem 1,5 miliardy euro, tedy částku, která u nás šla v roce 2010 na léčbu rakoviny a nemocí dýchací i pohybové soustavy dohromady. Bakterie odolávající účinkům antibiotik komplikují fungování v nemocnicích (kde jsou jako doma) a lámou hlavu nejednomu vědci. Čeští odborníci z Olomouce ale objevili způsob, jak navrátit antibiotikům jejich účinnost: přidají do nich stříbro.

Kdo je nejrychlejší na planetě? Absolutním vítězem jsou svižníci

Zvířata obývající naši planetu nás mnohdy dokáží překvapit. Jsou schopna běhat rychlostí vyšší než je maximální dosažená rychlost formule, přežít v podmínkách, kde bychom neměli nejmenší šanci, usmrtit nepřítele během pár sekund či vyvinout takovou sílu, o které se nám může jen zdát. Jak by obstál člověk se svými dispozicemi?

Kdo je nejrychlejší na planetě? Absolutním vítězem jsou svižníci

Zvířata obývající naši planetu nás mnohdy dokáží překvapit. Jsou schopna běhat rychlostí vyšší než je maximální dosažená rychlost formule, přežít v podmínkách, kde bychom neměli nejmenší šanci, usmrtit nepřítele během pár sekund či vyvinout takovou sílu, o které se nám může jen zdát. Jak by obstál člověk se svými dispozicemi?

Delfíni v přírodě na sebe "hvízdají" jménem, zjistili vědci

Londýn - Ve volné přírodě žijící delfíni skákaví (Tursiops truncatus) používají k identifikaci unikátní hvízdání, na které odpovídají, když na ně někdo z jejich okolí "zahvízdá jménem". V nové studii provedené na skupině 200 delfínů u východního pobřeží Skotska to zjistili vědci. Jak napsala agentura AFP, zjištění vědců tak delfíny pasovalo do pozice jediných savců mimo člověka, kteří používají jména ostatních, aby upoutali jejich pozornost.

Mladík v USA zemřel na vzteklinu, ta pak zabila příjemce ledviny

Washington – Vzácný případ mývalí vztekliny byl odpovědný v USA za smrt dvacetiletého mladíka – a o 18 měsíců později i za smrt muže, který při transplantaci dostal jeho ledvinu. Informovali o tom američtí vědci, kteří dvojí úmrtí prověřovali. Jejich zprávu dnes zveřejnil odborný časopis Americké zdravotní asociace.

Mexičtí archeologové objevili vzácně zachovalý ocas dinosaura

Mexiko – Mexičtí archeologové nalezli vzácně zachovalou zkamenělinu části těla 72 milionů let starého dinosaura. Pětimetrový ocas objevil výzkumný tým v poušti státu Coahuila na severu země. Jde o první nález podobného druhu v Mexiku, kde nejsou jinak kosterní pozůstatky pravěkých zvířat nijak vzácné, informovala agentura Reuters.

Ebicyklisté s Grygarem v čele plenili v Plzni.

Plzeň - Členové sdružení Ebicykl v čele s Jiřím Grygarem, známým astrofyzikem (na snímku vpředu), se při své letošní Spanilé jízdě po českých hvězdárnách zastavili v Plzni.

Plzeň se velkolepě rozmáchla

Plzeň - Krize nekrize, Plzeň se oděla do stavebního hávu. To by v letních měsících nebylo nic divného, kdyby šlo jen o tradiční pravidelné opravy ulic, mostů, škol a inženýrských sítí. Jenže, ve městě piva teď finišuje téměř desítka nových staveb za miliardy korun.

Plzeň se velkolepě rozmáchla

Plzeň - Krize nekrize, Plzeň se oděla do stavebního hávu. To by v letních měsících nebylo nic divného, kdyby šlo jen o tradiční pravidelné opravy ulic, mostů, škol a inženýrských sítí. Jenže, ve městě piva teď finišuje téměř desítka nových staveb za miliardy korun.

Olomoučtí vědci posílili účinky antibiotik, přidali stříbro

Vědcům z olomoucké Univerzity Palackého se podařilo přijít na to, jak posílit účinek antibiotik. Zvýšili jej přidáním sloučeniny stříbra, případně mikročástic či nanočástic tohoto kovu. Antibiotika v kombinaci se stříbrem se pak mohou podle nich využívat v nižších dávkách a účinkují i na bakterie, které byly dříve vůči antibiotikům odolná. Postup si vědci hodlají patentovat. Informovali o tom zástupci univerzity.

Vědci odhalili tajemství šestiúhelníkových včelích pláství

Londýn – Po tisíce let lidé žasnou nad inženýrským výkonem, jaký představuje včelí plástev. Každá vosková buňka je tvořená dokonalým šestiúhelníkem, jejíž stěny nejen zajišťují odolnost struktury plástve, ale také nejchytřejší způsob, jak ukládat med.

Koho koušou komáři víc? A jak se tomu bránit?

New York – Vrcholí komáří sezóna a zatímco někteří šťastlivci pohybující se venku jsou tímto drobným hmyzem zjevně pomíjeni, jiní jsou terčem jeho neustálých útoků. Vědci se dlouhodobě snaží pochopit, díky čemu jsou někteří lidé pro hmyz přitažlivější, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.

Rarita v Eldorádu: bez umělé líhně mají pštrosi devět kuřat

Vysoká Libeň - Devět pštrosích kuřátek přišlo na svět u hospůdky Eldorádo ve Vysoké Libni na Mělnicku. Stejně jako ve volné přírodě seděl na vejcích samec nandu pampového. A to je podle chovatele Petra Růžičky rarita. „Na českých farmách, kde mají stovky pštrosů, musejí dávat vejce do umělých líhní," vysvětlil.

Švédští experti varují před virem H7N9, může prý postihnout svět

Stockholm – Nový virus ptačí chřipky H7N9, který byl objeven v Číně a který si už vyžádal přes 40 mrtvých, by se mohl na podzim rozšířit po celém světě. Tvrdí to švédští vědci, na které se odvolává tamní portál The Local. Virus v některých případech odolává i lékům jako je Tamiflu, které se používají proti chřipce u lidí.

Američtí vědci objevili nového dinosaura s velkými rohy

Salt Lake City - Odborníci z amerického Utahu objevili nový druh dinosaura, který žil před 76 miliony lety. Býložravec, který měl téměř pět metrů na délku, dostal název Nasutoceratops titusi. Vědci svůj objev popsali v nejnovějším čísle britského časopisu Proceedings of the Royal Society B.