Brno - Čtyři miliony korun si letos rozdělily firmy v Brně díky inovační voucherům. Ty pomáhají společnostem už pět let vylepšovat jejich výrobky, aniž by musely najímat tým vědců nebo stavět laboratoř. Voucher je poukázka, za kterou si firma koupí práci vědeckých institucí. Za pět let už tuto pomoc využilo přes sto společností.
Riziko úmrtí v souvislosti s operací je v Británii vyšší v pátek a o víkendu. Dospěli k tomu vědci při výzkumu, který ukázal, že úmrtnost pacientů při chirurgických zákrocích nebo do měsíce po nich se každým dnem v týdnu zvyšuje a v pátek je o 82 procent vyšší než v pondělí, napsal dnes list The Guardian s odvoláním na web odborného časopisu British Medical Journal (BMJ).
Brno - Čtyři miliony korun si letos rozdělily firmy v Brně díky inovačním voucherům. Ty pomáhají společnostem už pět let vylepšovat jejich výrobky, aniž by musely najímat tým vědců nebo stavět laboratoř. Voucher je poukázka, za kterou si firma koupí práci vědeckých institucí. Za pět let už tuto pomoc využilo přes sto společností.
Plzeň - Kampaň, jež má oživit zájem o městskou cyklistiku, je pro většinu účastníků hlavně zajímavým zpestřením. Do práce na kole běžně jezdí. Například nejen z Doudlevec či Skvrňan, ale také z Dýšiny nebo ze Šťáhlavic se do budovy na náměstí Míru sjíždějí zaměstnanci Českého rozhlasu Plzeň.
Praha, Brusel – Jsem zmatený(á) jak lesní včela, říkají lidé, pokud se v nějaké situaci či místě nemohou zorientovat.Jenže zmatení včel může mít bohužel i reálný základ. Podle vědců totiž včelám mohou škodit některé pesticidy, které zemědělci používají k ochraně úrody. Mohou „zkratovat" mozek včel a ovlivnit jejich paměť a schopnosti navigace.
Ostrava - Co má společného první hlubinný důl v Ostravě, syn Solomona Mayer Rotschilda, jeden svatý teolog z Cantenburry a první ostravský superpočítač? Jméno Anselm.
Washington - Nový kmen ptačí chřipky H7N9 se může přenášet mezi fretkami a za jistých podmínek by totéž mohl udělat i mezi lidmi. Vyplývá to ze studie provedené na laboratorních zvířatech, o níž ve čtvrtek informoval mezinárodní vědecký tým v časopise Science.
Plzeň - I fyzika může být zábavná, snažili se ve čtvrtek během Dne s fyzikou přesvědčit žáky základních škol vědci z katedry matematiky, fyziky a technické výchovy Pedagogické fakulty ZČU.
Praha – Docent Martin C. Putna akceptuje návrh ministra školství Petra Fialy (nestr.) a převezme z jeho rukou profesorský dekret. Zareagoval tak na dnešní rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana, který po týdenním váhání jmenuje Putnu profesorem, odmítá mu jej však dekret předat. V jeho zastoupení tak učiní právě ministr školství.
Praha - Studenti nikdy nebudou příliš holdovat matematice, ale to je přirozené, myslí si přední český matematik Aleš Pultr. Pouze částečně za to podle něj však mohou metody, jakými se matematika na českých školách vyučuje. Studenti ji spíš pochopí až v dospělosti, kdy budou umět lépe uvažovat, řekl Pultr. Za samozřejmost ale považuje, že se tato abstraktní věda vyučuje povinně. Děti se totiž podle něho musejí do života umět naučit respektovat povinnosti, které znamenají někdy i pot a slzy, a až pak pocit radosti.
Moskva - Většina myší a pískomilů, které ruští vědci poslali ve vesmírné lodi na měsíc trvající let po oběžné dráze, pobyt na orbitě nepřežila. Vědci svůj „zvěřinec" poslali na oběžnou dráhu v rámci zkoumání účinků kosmického záření na živé organismy.
Jablonec n. N., Liberec - Holky? Ne tentokrát jde o něco jiného. Jde o správnou životosprávu. O boji s nadváhou, při kterém nikdo nemusí podle odborníků trpět hlady. Stačí „jen" správně jíst a cvičit.
Jeseník – Do Jeseníku po roce zavítal Vincenz Priessnitz. Své rodné město navštívil u příležitosti zahájení lázeňské a turistické sezony, která oficiálně odstartovala v sobotu 18. května.
Washington /VIDEO/ - Koncem května se k Zemi přiblíží velký asteroid. Těleso dlouhé asi 2,7 kilometru ale podle serveru space.com naši planetu neohrozí. Zachová od ní odstup asi 5,8 milionu kilometrů, takže bude patnáctkrát dál než Měsíc. I když se lidstvo planetky 1998 QE2 nemusí obávat, pro vědce bude toto setkání mimořádně vzrušující.
Jeseník – Do Jeseníku po roce zavítal Vincenz Priessnitz. Své rodné město navštívil u příležitosti zahájení lázeňské a turistické sezony, která oficiálně odstartovala v sobotu 18. května.
Opava - Silvie Březinská navštěvuje teprve druhý ročník bakalářského oboru Česká literatura Slezské univerzity v Opavě. Přesto už se jí podařilo sklidit velký úspěch. Na dvanáctém ročníku prestižní Studentské literárněvědné konference Ústavu pro českou literaturu AV ČR získala čestné uznání Vladimíra Macury.
Praha - Akademickou obec zaskočilo prezidentovo rozhodnutí nejmenovat literárního vědce Martina C. Putnu profesorem, považuje to za zásah do akademických svobod. Krok prezidenta Miloše Zemana odsoudila i řada politiků napříč politickým spektrem, Zeman si tak prý rozšiřuje pole své působnosti. Jmenování profesorů je sice plně v kompetenci prezidenta, dřív ale hlavy státu návrhy akademiků respektovaly. Proti nejmenování už se ohradila Univerzita Karlova, kde Putna působí.
Řež u Prahy – Do Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy dnes dopoledne z USA dorazilo 75 kilogramů strategické suroviny, která bude vědcům sloužit ke zkoumání jejího využití v jaderných reaktorech čtvrté generace. Měla v nich fungovat jako chladivo a součást aktivní zóny reaktoru. Poskytnutí suroviny se uskutečnilo na základě memoranda podepsaného loni v prosinci mezi Českem a USA, sdělil pracovník oddělení ústavu pro vnější vztahy Vladimír Věrčák.
Washington, Londýn – Po více než 15 letech neúspěchů se biologům podařilo získat kmenové buňky z lidských embryí. Ve všech dosavadních případech se lidské plody přestaly vyvíjet dřív, než se „zázračné buňky" vytvořily.Vědci doufají, že se tím otevřela cesta k lepší léčbě tak rozdílných nemocí, jako jsou Parkinsonova choroba, cukrovka nebo roztroušená skleróza.
Praha – V Pavilonu kočkovitých šelem pražské zoo se zabydluje první levhart jávský. V přírodě na ostrově Jáva žije poslední stovka těchto velkých koček a rovněž v zoologických zahradách patří k velmi vzácným chovancům.
New York – Americkým vědcům se podařil toužebně očekávaný průlom v oblasti klonování. Vyprodukovali kmenové buňky z klonovaných lidských embryí, což by mohlo vést k nové cestě, jak účinně pokročit v léčbě například Parkinsonovy choroby nebo cukrovky. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na zprávu z odborného časopisu Cell.
Operace a odebrání části střeva, v horším případě navíc chemoterapie s vedlejšími účinky, jako je padání vlasů a zvracení. Tak dnes vypadá léčba pacienta s rakovinou tlustého střeva. I když se vědci po celém světě ze všech sil snaží najít zaručený lék, zatím je úspěch daleko. Krůček k tomu, aby jednou mohl vzniknout, se však teď podařil i českým odborníkům. Jejich inspirací se stal japonský jehličnan hlavotis peckovitý obsahující látku, která by jednou mohla přispět k záchraně mnoha životů.
Kroměříž – Mladý Jágr či Plekanec? Nebo snad nová Ludmila Formanová a Helena Fibingerová? Možná. Žáci sportovní třídy kroměřížské Základní školy Oskol by se jednou sportu chtěli věnovat i profesionálně. A našlápnuto mají rozhodně dobře.
Praha - V Pavilonu kočkovitých šelem pražské zoo se zabydluje první levhart jávský. V přírodě na ostrově Jáva žije poslední stovka těchto velkých koček a rovněž v zoologických zahradách patří k velmi vzácným chovancům. V Evropě chová levharta jávského kromě Prahy pouze berlínská zoo.
Praha – Operace a odebrání části střeva, v horším případě navíc chemoterapie s vedlejšími účinky, jako je padání vlasů a zvracení. Tak dnes vypadá léčba pacienta s rakovinou tlustého střeva. I když se vědci po celém světě ze všech sil snaží najít zaručený lék, zatím je úspěch daleko. Krůček k tomu, aby jednou mohl vzniknout, se však teď podařil i českým odborníkům. Jejich inspirací se stal japonský jehličnan hlavotis peckovitý obsahující látku, která by jednou mohla přispět k záchraně mnoha životů.
Haag - Vědci z jedné univerzity v Nizozemsku vytvořili program, který dokáže stanovit věk a pohlaví uživatelů internetové sítě Twitter. A to jen podle zpráv, které uživatelé na tuto komunitní síť posílají. Informovala o tom agentura AFP. Program se ve věku zatím spletl maximálně o čtyři roky.
Washington – Poznatky o chrupu aligátorů, jimž opakovaně dorůstají zuby, by mohly najít uplatnění ve stomatologii. Regenerativní mechanismus možná časem bude fungovat také u lidí, naznačují američtí vědci v časopise Proceedings americké akademie věd (PNAS).
Paříž /ANIMACE/ – Vědci se shodují, že je naléhavě nutné začít s odklízením kosmického smetí, které krouží kolem Země, a zahájit bezpečné vypouštění satelitů bez vytváření nového odpadu v blízkém okolí naší planety. Na svých internetových stránkách to uvedla Evropská kosmická agentura (ESA).
Peking - Další čtyři lidi podlehli v Číně novému kmeni ptačí chřipky. Podle dnešní zprávy čínských úřadů, citovaných agenturou AFP, si tak virus H7N9 vyžádal už 35 mrtvých.
Uherské Hradiště - Týden co týden se na tomto místě setkáváte s jednou ze slováckých osobností, která na sebe prozrazuje často velmi diskrétní věci. Když jsem tuto rubriku zakládal, bál jsem se, že nenajdu dost odvážlivců, kteří by na sebe prozradili i běžně přísně střežená tajemství.
Letohrad – Student Vašek Kotyza z Letohradského soukromého gymnázia ve středu odletěl na soutěž I-SWEEEP do USA. Je jedním ze dvou studentů zapojených do projektu Fybich, Pojďte dělat vědu s námi, kteří si v krajském a národním finále soutěže projektů AMAVET zajistili hned tři účasti na mezinárodních soutěžích.
Slepýš je známý živočich vzbuzující ovšem v lidech antipatie vzhledem ke své podobnosti s hady. V naší přírodě má však významné místo. Zcela nedávno byl proveden genetický výzkum slepýše křehkého ve střední Evropě, který prokázal, že se v České republice vyskytuje ne jeden, ale dva druhy slepýšů.
Mýtina /ROZHOVOR/ - Nedávno objevená nová sopka u obce Mýtina na Chebsku vzbudila mezi čtenáři Deníku velký zájem. Redakci se podařilo spojit přímo s vědcem Janem Mrlinou z Geofyzikálního ústavu v Praze, který osobně spolupracoval na objevení nového vulkánu.
Letohrad – Student Vašek Kotyza (na snímku) z Letohradského soukromého gymnázia ve středu odletěl na soutěž I-SWEEEP do USA. Je jedním ze dvou studentů zapojených do projektu Fybich, Pojďte dělat vědu s námi, kteří si v krajském a národním finále soutěže projektů AMAVET zajistili hned tři účasti na mezinárodních soutěžích.
Adamov – Barová jeskyně v Moravském krasu je v současnosti jedním z nejvýznamnějších paleontologických nalezišť v zemi. Objevena byla až po druhé světové válce, poté byla probádána a léta si o ní vědci mysleli, že už je žádnými cennými nálezy nepřekvapí.
Chamonix – Co vede dobrovolníky k tomu, že se odhodlají strávit noc ve výšce 3800 metrů nad mořem v masívu Mont Blanc se silnou migrénou a zvracením? Jak píše agentura AFP, tito nadšenci chtějí pomoci odhalit tajemství takzvané akutní horské nemoci (AHN), která každoročně postihuje tisíce horolezců a někdy se jim dokonce stane osudnou.
Čeští vědci otevřeli nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění. V mezinárodním odborném časopisu Apoptosis informovali o tom, že alkaloid z hlavotisu peckovitého, jehličnanu původem z Japonska, který se používá v tradiční čínské medicíně k léčbě nádorů, posiluje účinky proteinu TRAIL. Ten dokáže způsobit smrt rakovinné buňky. Některé nádorové buňky ale jsou vůči TRAILu odolné, nebo dokonce TRAIL u nich vyvolává další dělení a tvorbu dalších národů.
Brno - K vývoji spolehlivější a výkonnější počítačové paměti nového typu může přispět objev, na němž se podíleli brněnští vědci. Konkrétně přišli na nové způsoby ovládání takzvaných magnetických vírů.
Valašsko - Slepýš je známý živočich vzbuzující ovšem v lidech antipatie vzhledem ke své podobnosti s hady. V naší přírodě má však významné místo. Zcela nedávno byl proveden genetický výzkum slepýše křehkého ve střední Evropě, který prokázal, že se v České republice vyskytuje ne jeden, ale dva druhy slepýšů.
Praha - Zákon o Národním parku Šumava má podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) zavést jasná pravidla rozvoje parku, která by jeho budoucí ředitel ani ministr nemohli měnit. Chalupa to dnes řekl poslancům v úvodu projednávání sporného návrhu, s jehož podobou nejsou spokojeni ekologové, opozice ani někteří vědci, a proti níž vznikly i petice.
Brno – Dostal smrtelný zásah přesně mezi oči. Způsobila ji střepina zřejmě z dělostřeleckého granátu. Tak zemřel neúspěšnější tankista všech dob Kurt Knispel. Archeologové jeho tělo našli ve Vrbovci na Znojemsku na začátku dubna. Teď už ohledali jeho ostatky.
Jeruzalém, Ramalláh. Londýn - Světově proslulý britský astrofyzik a matematik Stephen Hawking odřekl svou účast na červnové mezinárodní konferenci v Izraeli. Podle britského deníku The Guardian zdůvodnil jednasedmdesátiletý vědec své rozhodnutí jako protest proti zacházení Izraele s Palestinci.
Liberec - Na dalším společném projektu, který má tentokrát zlepšit spolehlivost a prodloužit životnost trakčních motorů v tramvajových podvozcích, spolupracují nyní vědci z liberecké univerzity a praktici z dopravního podniku.
Nový Jičín - Na několik měsíců přišel největší novojičínský park o svou dominantu. Pomník J. G. Mendela ve Smetanových sadech bude kompletně restaurován a na své místo se vrátí zpět na začátku září.