![](https://g.denik.cz/55/9f/5227055-zlin-frantisek-makes_prazena-list-l.jpg)
Léčím nemoci uměleckých děl, říká restaurátor Makeš
Zlínský kraj - Zlínský rodák František Makeš, světově uznávaný restaurátor, vědec a akademický malíř, zahájí ve čtvrtek v Muzeu Kroměřížska výstavu Portréty v krajině.
Zlínský kraj - Zlínský rodák František Makeš, světově uznávaný restaurátor, vědec a akademický malíř, zahájí ve čtvrtek v Muzeu Kroměřížska výstavu Portréty v krajině.
Zlínský kraj - Zlínský rodák František Makeš, světově uznávaný restaurátor, vědec a akademický malíř, zahájí ve čtvrtek v Muzeu Kroměřížska výstavu Portréty v krajině.
Londýn - Turbulence na transatlantických letech budou čím dál tím častější a vážnější, jak stoupají emise oxidu uhličitého. To povede k delším dobám letu a zvýšené spotřebě paliva, varovali britští klimatologové v nově zveřejněné studii.
Švýcarsko - Známého pravěkého muže Ötziho zřejmě trápily zubní kazy a paradentóza. Kromě toho mu jeden z předních zubů odumřel, patrně následkem úrazu. Zjistili to vědci z Centra pro evoluční medicínu (ZEM) Univerzity v Curychu, jejichž studii dnes zveřejnil odborný magazín European Journal of Oral Sciences. Ötziho mimořádně dobře zachované tělo bylo nalezeno před 22 lety v alpském ledovci na pomezí Rakouska a Itálie.
Západní Čechy, Bavorsko – Vysílačka v podobě ´batohu´ na zádech chřástalům polním nevadí, a přestože z prvního výzkumu nepřežil žádný, projekt bude pokračovat i letos.
Washington /ANIMACE/ – Chemikům se podařilo přijít na způsob, jak omezit tuky v čokoládě tak, aby neztratila svou charakteristickou jemnou chuť. Americká chemická společnost, která o novince pocházející z Británie informovala, tvrdí, že základem úspěchu je želatina používaná v potravinářství.
Kaplice – Zatímco na hradě Rožmberku vyhlížejí vědci Bílou paní léta marně, děti v kaplické knihovně si setkání s ní mohly užít přesně o půlnoci z pátku na sobotu.
Quito - Ekvádorští přírodovědci se chystají vyrazit na jeden z ostrovů souostroví Galapágy s cenným nákladem. Hodlají do divoké přírody vypustit 140 želv sloních, které mají významně pomoci zachování tohoto ohroženého druhu zvířat, informovala agentura AP.
Šumava - Odborná porota už vybrala patnáct nejlepších snímků, které během roku 2012 na území Národního parku Šumava nafotili jeho zaměstnanci. Prohlédnout si je nyní může i veřejnost.
Praha - Stínová vědecká rada podpořila prohlášení více než 70 evropských vědců a ekologů, kteří po ministerstvu životního prostředí v otevřeném dopise žádali změny v návrhu zákona o Národním parku Šumava. Zároveň se ohradila proti tvrzení ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, který tento týden řekl, že zahraniční osobnosti nejsou o situaci na Šumavě a přípravě zákona dostatečně informovány a v podstatě žádají to samé, co ministerstvo v návrhu zákona předkládá.
Tokio - Japonští vědci oznámili, že nalezli způsob, jak číst lidské sny. K rozluštění jejich tajemství použili metodu magnetické rezonance. Úspěšní byli přitom v 60 procentech případů. Experti z laboratoře počítačové neurovědy v západojaponském Kjótu uvedli, že se jim „poprvé v historii podařilo dekódovat" noční vize člověka. Své poznatky zveřejnili v časopise Science.
Doksy - Tým vědců už na Máchově jezeře sleduje výskyt fosforu a plánuje zásah vůči bílým rybám. V květnu se bude odebírat bahno.
Prostějov – Setkání první dámy českého sochařství a vynálezce kontaktních čoček, které se ve čtvrtek konalo na půdě Muzea Prostějovska, si nenechali ujít milovníci umění. Vernisáž k výstavám Hany a Otto Wichterlových přilákala do budovy muzea desítky lidí.
Prostějov – Setkání první dámy českého sochařství a vynálezce kontaktních čoček, které se ve čtvrtek konalo na půdě Muzea Prostějovska, si nenechali ujít milovníci umění. Vernisáž k výstavám Hany a Otto Wichterlových přilákala do budovy muzea desítky lidí.
Fallbrook (USA) - Samičky žraloka bílého (Carcharodon carcharias) tráví většinu své osmnáctiměsíční gravidity na volném moři, kde se straní samců. Vyplývá to ze studie amerického institutu pro ochranu moře MCSI ve Fallbrooku. Tato nevládní organizace přes satelit sledovala v Pacifiku několik let čtyři samice.
Doksy - Tým vědců už na Máchově jezeře sleduje výskyt fosforu a plánuje zásah vůči bílým rybám. V květnu se bude odebírat bahno.
Šumava – Odborná porota už vybrala patnáct nejlepších snímků, které během roku 2012 na území Národního parku Šumava nafotili jeho zaměstnanci. Prohlédnout si je nyní může i veřejnost.
New York – KLDR je schopná znovu zprovoznit zakonzervovaný reaktor na výrobu vysoce obohaceného plutonia v Jongbjonu během půl roku. Na výrobu dalších jaderných bomb pak prý potřebuje roky. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na experty.
Ženeva /VIDEO/ – Vědci jsou zřejmě krůček od vůbec prvního přímého pozorování temné hmoty, která tvoří podstatnou část vesmíru. Naznačují to první výsledky experimentu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), které zpracovává mezinárodní tým Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) nedaleko švýcarské Ženevy. Nositel Nobelovy ceny za fyziku Samuel Ting, jenž v čele tohoto výzkumu v CERN stojí, očekává další důkazy v řádu měsíců.
Liběchov - Nadějí pro lidi, kteří se po úrazech páteře nemohou postavit na nohy, nebo je sužuje zatím neléčitelná nemoc svatého Víta, jsou výzkumy, probíhající v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky v Liběchově na Mělnicku.
Londýn – Pokud máte pocit, že špinavé peníze se dají najít jen na zahraničních bankovních účtech, pak se podívejte do vlastní peněženky. Ale pak si možná budete chtít rovnou umýt ruce, napsal zpravodajský server CNN.
Washington /VIDEO/ - Úchvatné prstence planety Saturnu a jeho měsíce jsou pravděpodobně více než čtyři miliardy let staré. Jsou to kosmické pozůstatky zrození sluneční soustavy. Podle serveru space.com k tomuto zjištění dospěli vědci po novém zkoumání údajů získaných sondou Cassini, obíhající kolem Saturnu.
Nadějí pro lidi, kteří se po úrazech páteře nemohou postavit na nohy, nebo je sužuje zatím neléčitelná nemoc svatého Víta, jsou výzkumy, probíhající v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky v Liběchově. Vědecké týmy ústavu se dlouhodobě věnují studiu vážných lidských nemocí na modelu miniaturních prasat.
Liběchov – Nadějí pro lidi, kteří se po úrazech páteře nemohou postavit na nohy, nebo je sužuje zatím neléčitelná nemoc svatého Víta, jsou výzkumy, probíhající v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky v Liběchově. Vědecké týmy ústavu se dlouhodobě věnují studiu vážných lidských nemocí na modelu miniaturních prasat.
Ostrava - Velký jeřáb vyložil brzy ráno na půdě Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava speciální kontejner, který obsahuje menší část budoucího velkého superpočítačového centra. Výkon zařízení, který už je v moravskoslezské metropoli, se rovná výkonu srovnatelnému s bezmála čtyřmi tisíci běžnými notebooky.
Londýn – Pesticidy, které zemědělci používají k ochraně úrody nebo včelstev, mohou „zkratovat" mozek včel a ovlivnit jejich paměť a schopnosti navigace. Ty jsou přitom nezbytně nutné, aby včela dokázala najít potravu a zároveň opylovala plodiny, což je životně důležité pro lidskou produkci potravin, uvedli ve středu vědci v nové studii, kterou zveřejnil časopis Nature Communications.
Ostrava /FOTOGALERIE/ - První část superpočítače dorazila do Ostravy.
Washington – Vědci zjistili, že příčinou zemětřesení, které se v roce 2011 odehrálo v americkém státě Oklahoma, byl člověk. Až dosud se přitom mělo za to, že šlo o přirozenou událost. Informovala o tom agentura AP. Záchvěvy o síle 5,6 stupně Richterovy stupnice tehdy způsobil vstřik odpadních látek po těžbě ropy hluboko pod zem.
Washington/Praha – Před 15 lety, 27. března 1998, schválil Americký úřad pro výživu a léky první medikament proti mužské impotenci v podobě tablet – Viagru. Lék, který se prodává i pod jinými názvy, vyvinula farmaceutická společnost Pfizer. Sildenafil citrát, jak se jmenuje účinná látka Viagry, byl původně zkoumán v souvislosti s léčbou vysokého krevního tlaku a anginy pektoris. Během testování přišli vědci na jeho blahodárný vliv u mužů trpících poruchami erekce.
Pardubice – Pro mnoho studentů jsou fyzika či chemie noční můrou. To ovšem neplatí pro studentku pardubického Gymnázia Dašická Veroniku Valešovou.
Příbram – Znáte tu nenápadnou a ne zrovna veselou budovu u Příbramského potoka? Ano, je to Q – klub. Některé děti a mladí lidé zde tráví odpoledne při různých kroužcích, ale zas tak mnoho jich není. A tudíž málokdo ví, že sem chodí především chytré hlavičky a že se tu v klubu Amavet „rodí" vědecké kapacity.
Břeclav – Budou? Nebudou? Nakonec ano. Do Břeclavi míří nákladní auto s obřím akváriem, v němž žijí žraloci. Mořští predátoři měly být v okresním městě k vidění už v únoru, organizátoři tehdy ale netradiční výstavu zrušili kvůli chybějícím povolením. To se od té doby změnilo.
Lima - Peruánští vědci instalovali jižně od Limy panel, který dokáže koncentrovat vzdušnou vlhkost a vytvořit z ní pitnou vodu. Denně z něj přes filtry odkape 96 litrů této životodárné tekutiny. Za projektem je technická univerzita v Limě (UTEC) a reklamní agentura Mayo Peru, informoval zpravodajský server BBC.
Vídeň - Vědci z Vídeňské lékařské univerzity (MedUni Wien) odhalili genovou souvislost rakoviny plic a s ní spojenými metastázemi v mozku. Toto zjištění by lékařům mohlo poskytnout nový způsob cílené léčby těchto metastáz. Doposud se lékaři nejčastěji uchylují k ozařování a operacím, napsala agentura APA.
Ústí nad Labem - V komunálních volbách v Ústí nad Labem, které se budou konat příští rok na podzim, budou mít Ústečané nejspíše na výběr o jeden politický subjekt navíc.
Jméno slavného hvězdáře Tycho de Brahe slyšelo a zná mnoho našich čtenářů. Působil na dvoře císaře Rudolfa II. a od roku 1601 je pochován v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí v Praze. Naše vzpomínky na něj se oživily před krátkou dobou, když náš a dánský kolektiv vědců vyzdvihl v chrámu hvězdářovy pozůstatky, aby vědci upřesnili možnost, podle které byl hvězdář otráven.
Pardubice – Festival vědy a techniky pro děti a mládež opět podpoří zájem studentů o technické obory.
Paříž /VIDEO/ – Vesmír je o 80 milionů let starší, než se dosud soudilo. Naznačují to výsledky výzkumů období těsně po takzvaném velkém třesku, o nichž informovala Evropská kosmická agentura (ESA). Velký třesk se podle ní udál před 13,81 miliardami let. Zatím se přitom rámcově uvádělo stáří 13,7 miliardy roků.
Washington – Americká sonda Voyager 1, která stejně jako její dvojče Voyager 2 míří do hlubokého vesmíru, stále ještě neopustila sluneční soustavu. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v reakci na předchozí dnešní zprávy některých vědců, že se tak již stalo.
Ústí nad Labem /HLASOVÁNÍ/ - V komunálních volbách v Ústí nad Labem, které se budou konat příští rok na podzim, budou mít Ústečané nejspíše na výběr o jeden politický subjekt navíc.
Mezi duševní schopnosti, které mnohdy nelze uspokojivě vysvětlit, patří i automatické psaní. Osoba takto obdařena vezme do ruky tužku, ponoří se do svého nitra, přestane vnímat okolí a píše.
Mezi duševní schopnosti, které mnohdy nelze uspokojivě vysvětlit, patří i automatické psaní. Osoba takto obdařena vezme do ruky tužku, ponoří se do svého nitra, přestane vnímat okolí a píše.
Tachov – Před Velikonočními svátky se zájemci seznámili s relikvií, kterou uctívají miliony lidí.
Lausanne (Švýcarsko) - Tým švýcarských vědců vyvinul drobné zařízení na testování krve, které lze umístit pod kůži pacienta. Odtud posílá výsledky bezdrátově na mobilní telefon lékaře. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC, podle níž by přístroj mohl být k dostání za čtyři roky. Využití by měl najít hlavně u pacientů s chronickými obtížemi, jako je cukrovka nebo vysoký obsah cholesterolu.
Londýn – Prohlížení starších příspěvků na vlastním profilu na komunitní síti Facebook může zlepšit náladu zhruba stejně, jako procházka v parku. Tvrdí to nová studie, kterou vypracovali vědci z univerzity v britském Portsmouthu. Vzpomínková terapie podle nich pomáhá při depresivních a úzkostných stavech a zabírá také u pacientů s poruchami paměti, řekli vědci deníku Daily Mail.
Chrudim – Ve středu 20. března od 18 hod. jste zváni do Momo Chrudim (v ulici ČSA) na filmový dokument Fatum.
Ostrava - První kontejner superpočítače vyrůstajícího v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations dorazil včera do Ostravy. „Kontejner obsahuje zejména záložní energetické zdroje, které jsou pro hladký provoz superpočítače klíčové. Kontejner byl umístěn v campusu Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava.
Mys Canaveral – Americká sonda Curiosity, která na Marsu pátrá po stopách života, má další závadu počítače, která zpozdí obnovení vědeckých výzkumů. Nejnovější komplikace se objevila o víkendu a šestikolové vozítko po odhalení softwarové chyby v souboru vstoupilo do nouzového režimu, napsala agentura AP.
České Budějovice – Žije v lidských střevech a když se dostane na vzduch, měl by zemřít. Ale parazit Blastocystis hominis našel rafinovaný způsob, jak si i mimo tělo člověka poradit s kyslíkem, který je pro něj velmi jedovatý. Svůj překvapivý objev vědci představili v prestižním americkém vědeckém časopise PNAS.
Žije v lidských střevech a když se dostane na vzduch, měl by zemřít. Ale parazit Blastocystis hominis našel rafinovaný způsob, jak si i mimo tělo člověka poradit s kyslíkem, který je pro něj velmi jedovatý. Svůj překvapivý objev vědci představili v prestižním americkém vědeckém časopise PNAS.