Londýn /ANIMACE/ – Mariánský příkop, který je nejhlubším místem planety, obývá až překvapivě velké množství mikroorganismů. Informuje o tom zpravodajská stanice BBC, která cituje mezinárodní studii zveřejněnou v časopise Nature Geoscience. Dosud se mělo zato, že Mariánský příkop není místem, které by bylo zrovna vhodné pro život.
Vědec Ivan Čundrle z výzkumného týmu brněnského Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) uspěl se svým výzkumem léčby spánkové apnoe. Společně s týmem českých a amerických vědců zjistil, že výskyt nemoci, jež způsobuje dýchací potíže ve spánku, může souviset s nízkou hladinou hormonu leptinu v krvi pacientů.
České Budějovice – Žije v lidských střevech a když se dostane na vzduch, měl by zemřít. Ale parazit Blastocystis hominis našel rafinovaný způsob, jak si i mimo tělo člověka poradit s kyslíkem, který je pro něj velmi jedovatý.
Tachov – Tajemství Turínského plátna. Tak se jmenuje přednáška, která se dnes, tedy v úterý 19. března, uskuteční v sále Městského kulturního střediska v Tachově. Začátek je v 18 hodin a hlavním přednášejícím bude biskup Plzeňské diecéze František Radkovský.
Brno - Vědec Ivan Čundrle z výzkumného týmu brněnského Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) uspěl se svým výzkumem léčby spánkové apnoe. Společně s týmem českých a amerických vědců zjistil, že výskyt nemoci, jež způsobuje dýchací potíže ve spánku, může souviset s nízkou hladinou hormonu leptinu v krvi pacientů.
Washington - Počítačové hry se většinou skloňují v souvislosti s možnými negativními dopady, ale vědci a programátoři jim připisují i pozitivní dopady na zdraví, vzdělávání a další sociální dovednosti, napsala agentura AFP. Vtahující moc her slouží k čemukoli od povzbuzení dětí, aby se stravovaly zdravěji, přes pomoc seniorům k udržení mozkových funkcí až po řešení takových problémů, jako je bída či klimatické změny.
Washington /VIDEO/ – Vůbec první mezihvězdná sonda může plout vesmírem jako loď napříč oceánem, poháněna velmi soustředěným světlem dopadajícím na plachtu o velikosti státu Texas. Někteří vědci tvrdí, že sluneční plachtění je pro lidstvo možná nejlepší způsob, jak v blízké budoucnosti dosáhnout hvězdných systémů za hranicemi naší sluneční soustavy. I když zároveň upozorňují, že první automatický mezihvězdný let hned tak na spadnutí není.
Pasov - Jeden z nejúspěšnějších výzkumných projektů Národního parku Bavorský les – sledování rysů – letos v květnu po osmi letech s vypršením časového rámce financování doběhne. Rysi, kteří ještě nosí obojky s vysílačkami ke sledování jejich pohybu, mají být podle možností odchytáni, aby byli náramku zbaveni. K tomu je podle správy parku nejvhodnější pozdní zima, čas páření, kdy kocouři samice dobře čichají a urážejí za nimi velké vzdálenosti. Pro ně mají výzkumníci preparovat speciální klecové pasti močí samiček a lákat do nich nápadníky.
Mexiko - Populace ohrožených černooranžových motýlů monarchů v jejich mexickém zimovišti letos dramaticky klesla. Úbytek motýlů, kteří při odpočinku v hejnech dokážou vytvořit barevný koberec, vědci sledují už třetím rokem. Monarchové stěhovaví (Danaus plexippus) migrují každoročně z USA a Kanady do Mexika, kde tráví zimu.
Ženeva /VIDEO/ - Nové pokusy na subatomární částici objevené loni vědci Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) stále více prokazují, že by mohlo jít o takzvaný Higgsův boson. CERN to dnes oznámil v tiskovém prohlášení. Šlo by o převratnou záležitost, protože podle vědeckých hypotéz může model této „božské částice" podat vysvětlení o tom, jak základní částice získávají hmotnost.
Příbram /FOTOGALERIE/ – Co se mladým vědcům honí hlavou? To asi nebude touha po značkovém oblečení nebo sobotní noci strávené na diskotéce, jak to u lidí jejich věku obvykle bývá. Pravděpodobně neustále přemýšlejí nad nějakým zlepšovákem.
Atacama – Velká část hvězd vznikla asi o miliardu let dříve, než se dosud myslelo. Podle mezinárodního týmu vědců se utvořily již před 12 miliardami let. Ke svému pozorování astronomové použili největší observatoř světa ALMA, která se sice oficiálně otevírá až dnes, ale částečně je v provozu už od roku 2011.
Atacama - Nejsušší místo planety, kde za 37 let spadlo jen půl milimetru srážek, k pobytu příliš neláká. Pro astronomy je ovšem chilská poušť Atacama, která podle řady vědců připomíná Mars a kde vlhkost nenarušuje složitá měření, hotovým rájem.
Brno – Mladí lidé stále častěji odkládají zásadní životní rozhodnutí a setrvávají i po dosažení plnoletosti v roli dospívajících. Jednou z příčin je to, že se déle vzdělávají, navíc jim současná doba nabízí více možností a různorodých životních cest, než jich měla generace jejich rodičů. Přispívá k tomu také ekonomická krize, která dopadá na pracovní trh. Novinářům to řekli vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kteří loni zahájili dlouhodobý výzkum nazvaný Cesty do dospělosti.
Santiago de Chile /VIDEO/ – Ve středu bude v chilských Andách i za české účasti otevřena největší astronomická observatoř světa ALMA. Tato anténová síť umožní pořizovat snímky s rozlišením až desetinásobně vyšším než u Hubbleova kosmického dalekohledu, a to i v opticky neviditelných oblastech vesmíru. Jde o dosud největší a zároveň nejdražší pozemní astronomické zařízení všech dob. Náklady na jeho výstavbu se odhadují na 1,5 miliardy dolarů (zhruba 29,5 miliardy Kč).
Washington – Na planetě Marsu mohly v minulosti existovat mikrobiální formy života. Potvrdila to podle amerických vědců analýza hornin, které americká sonda Curiosity odebrala v Galeově kráteru. Vzorky obsahovaly síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, tedy prvky klíčové pro vznik života.
Brno – Jak mladí lidé zvládají přechod do dospělosti, popisuje nový výzkum vědců Masarykovy univerzity. Po čtyři roky budou sledovat jejich příjmy, bydlení a vztahy s rodiči, vrstevníky i partnery. „Věk od osmnácti do pětadvaceti let je období vynořující se dospělosti. Mladí lidé už mají svá práva, určitou svobodu, ale často se ještě necítí jako dospělí," vysvětlil člen výzkumného týmu Petr Macek.
Brno /ONLINE ROZHOVOR/ – Šest týdnů strávila v antarktických vodách a zkoumala parazity ryb. „Bohužel ryb tam letos bylo kvůli špatnému počasí málo. I tak jsem ale získala hodně materiálu," popisuje devětadvacetiletá doktorandka Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Šárka Mašová. Nedávno se z vědecké stanice na ostrově Jamese Rosse vrátila do Brna.
Zatímco v roce 1939 člověk přijímal maximálně 3240 kilokalorií denně, během následujících šedesáti let se jeho energetický příjem vyšplhal na dvojnásobek předválečné spotřeby. Za vším je zvýšená chutnost a vyšší energetická hodnota potravin, i změna životního stylu…
Zatímco v roce 1939 člověk přijímal maximálně 3240 kilokalorií denně, během následujících šedesáti let se jeho energetický příjem vyšplhal na dvojnásobek předválečné spotřeby. Za vším je zvýšená chutnost a vyšší energetická hodnota potravin, i změna životního stylu…
Pardubice – Jednou měsíčně se v příjemném kavárenském prostředí Klubu 29 setkávají vědci a lidé spjatí s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Návštěvníci mají možnost zeptat se na cokoliv, co je na daném tématu zajímá. Science Café pořádají studenti Univerzity Pardubice.
Severní Čechy - Zatímco v roce 1939 člověk přijímal maximálně 3240 kilokalorií denně, během následujících šedesáti let se jeho energetický příjem vyšplhal na dvojnásobek předválečné spotřeby. Za vším je zvýšená chutnost a vyšší energetická hodnota potravin, i změna životního stylu…
Praha – Čeští vědci objevili gen, který je důležitý pro normální funkci kmenových buněk střeva a jehož poruchy přispívají ke vzniku nádorů. Nový objev nejen pomůže lépe porozumět biologii střevních kmenových buněk, ale může být využit i k vypracování diagnostiky vznikajících nádorů a může otevřít cestu k nalezení nových typů protinádorových léčiv. Sdělili to zástupci Akademie věd (AV).
Moskva /VIDEO/ - Ruští vědci možná našli nové formy života ve vzorcích vody, které loni v únoru odebrali z tajemného podzemního jezera Vostok v Antarktidě. Podle dnešních zpráv ruského tisku může nález přispět k objasnění forem života před dobou ledovou i k pokroku ve zkoumání možných projevů života na jiných planetách.
S pomocí elektrod implantovaných do mozku tým amerických a kanadských vědců vůbec poprvé pomohl ženám trpícím vážnou formou mentální anorexie. Tato technika je zatím jen v experimentální fázi a s jejím využitím se zlepšil stav jen části pacientek, ale i tak je slibná, napsali vědci ve své studii zveřejněné v odborném časopise Lancet.
Podyjí - Nová metoda pozemního laserového skenování pomáhá odhalit stáří a vlastnosti jednotlivých podzemních prostor unikátních podyjských Ledových slují. Odborníci s tím začali minulý rok a letos budou pokračovat a provedou i několik kontrolních vrtů.
Boston (USA) – Americké státy, v nichž jsou přísnější zákony o držení zbraní, vykazují nižší počet úmrtí následkem střelby; platí to přitom pro vraždy i sebevraždy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na studii Harvardovy univerzity a dětské nemocnice v Bostonu.
New York - S pomocí elektrod implantovaných do mozku tým amerických a kanadských vědců vůbec poprvé pomohl ženám trpícím vážnou formou mentální anorexie. Tato technika je zatím jen v experimentální fázi a s jejím využitím se zlepšil stav jen části pacientek, ale i tak je slibná, napsali vědci ve své studii zveřejněné v odborném časopise Lancet.
Propuknutí schizofrenie by lidé s genetickou vlohou k této těžké duševní nemoci mohli jednoduše zabránit tím, že se budou vyhýbat kočkám. Vyplývá to z objevu českých vědců z Psychiatrického centra Praha. Zjistili, že za změny na mozku typické pro lidi s genetickou vlohou ke schizofrenii může vzájemné působení této vlohy a infekce toxoplazmózy. Řekl to jeden z autorů objevu profesor Jiří Horáček. Širší veřejnosti se objev představí při příležitosti Evropského dne mozku, který je 11. března.
Praha – Vědci z Ústavu experimentální medicíny v současnosti pracují na zavedení léčby amyotrofické laterální sklerózy pomocí kmenových buněk. Do klinických zkoušek v pražské Fakultní nemocnici v Motole bylo zařazeno 13 pacientů. Toto závažné neurologické onemocnění vede k postupnému selhávání životních funkcí člověka, který se s postupující nemocí přestane hýbat, později i polykat až nakonec zemře, řekl profesor Josef Syka.
Washington – Americká sonda Curiosity, která na Marsu pátrá po stopách života, se po problémech s funkčností počítačových systémů vrátila do normálního provozního režimu. Oznámil to na svých webových stránkách Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Koncem minulého týdne byla podle NASA omezena činnost hlavního počítače a kontrolu nad vozítkem převzaly záložní systémy.
Pasadena (USA) – Americkou sondu Curiosity, která na Marsu pátrá po stopách života, řídí v současnosti záložní počítač. Paměť toho hlavního byla totiž poškozena, možná kosmickými paprsky. Informovala o tom dnes na svých stránkách BBC.
Jičín – Je skoro hříchem hned v úvodu zmínit, co bylo zlatým hřebem sobotní přednášky historika-profesora Roberta Kvačka v Porotním sále Valdštejnského paláce.
Beroun - Město Beroun se stane dějištěm Mezinárodní konference na podporu spolupráce při zastavení metody hydraulického štěpení břidlic a dalších hornin v EU i dalších zemích světa. Na tuto akci, která je první svého druhu vůbec, se chystá řada uznávaných vědců a aktivistů.
Praha – Objev, nad nímž vědec povyskočí. To je originální korespondence spisovatele Karla Maye, kterou našli odborníci a spoluautoři výstavy Po stopě Karla Maye, jež je od podzimu otevřena v pražském Náprstkově muzeu. Na výstavě bude mimořádně k vidění do 10. března.
Plzeň – Výjimečným strategickým místem, jakýmsi Pražským hradem v lokálním měřítku, bylo v dávné minulosti hradiště mezi dnešní Plzeňskou cestou a obcí Hradiště na Slovanech. Znovu to potvrdil archeologický výzkum, kterým se tu odborníci zabývali celé loňské léto až do prvních mrazů a pokračovat budou i v letošním roce.
Beroun – Město Beroun se stane dějištěm Mezinárodní konference na podporu spolupráce při zastavení metody hydraulického štěpení břidlic a dalších hornin v EU i dalších zemích světa.
Curych /VIDEO/ - Švýcarští astronomové jsou údajně blízko velkého objevu. V oblačné změti prachu a plynů se prý nedaleko naší sluneční soustavy rodí nová planeta. Pokud se výsledky jejich pozorování potvrdí, půjde o vůbec první lidmi přímo sledovaný vznik planety. Informuje o tom časopis Astrophysical Journal Letters.
Sokolovsko - Bývalý hnědouhelný lom Medard - Libík u Sokolova se stal jedním z nejdynamičtěji se vyvíjejících ekosystémů regionu. Potvrzují to výstupy z monitoringu kvality vod i biotopů z let 2009 až 2012. Současně o tom informuje na svých internetových stránkách společnost Sokolovská uhelná.
Milton /VIDEO/ - Most Overtoun ve městě Milton ve Skotsku - most, z nějž do hlubin skočilo již několik desítek psů. Na důvod se již několik let snaží přijít všichni milovníci záhad.
Sao Paulo – Valná většina z odhadem 13 milionů druhů na Zemi zůstává neznámá. Všechny je identifikovat a popsat by trvalo až 2000 let, uvedl renomovaný brazilský vědec, kterého citovala agentura AFP.
Moskva - Tým ruských potápěčů dnes našel na bahnitém dně jezera Čebarkul na jižním Uralu několik kráterů, kde by mohly ležet větší úlomky po nedávném dopadu meteorického roje. Zbytky velkého meteoritu zasáhly oblast kolem města Čeljabinska v polovině února, ale dosud se podařilo nalézt jen menší úlomky. Po pádu toho největšího zůstal na zamrzlé hladině čebarkulského jezera osmimetrový otvor.
Johannesburg – V Jihoafrické republice vydávají za hovězí výrobky potraviny, v nichž se v laboratořích našlo maso z oslů, bizonů a koz. Informaci zveřejnila v době evropského skandálu s koňským masem univerzita v jihoafrickém Stellenboschi.
Začala jsem sportovat. Opravdu. Já, pecivál, jsem se pustila do běhání, cyklistiky, plavání a nově i badmintonu. Přišla jsem této hře na chuť po dlouhých letech nezájmu hned poté, co jsem si koupila raketu.
Moskva/Praha – Čeští vědci z Akademie věd ČR jako první a prozatím jediní na světě publikovali přesné výpočty dráhy letu meteoritu, který před více než týdnem dopadl v okolí uralského Čeljabinsku. Akademici to oznámili v tiskové zprávě. Ruští odborníci mezitím podle agentury DPA oznámili nález dalších více než sta úlomků kosmického tělesa.