Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Předseda Akademie věd Drahoš: Máme i vědce, kteří jednou mohou dostat Nobelovku

Praha – K vědě ho poprvé přilákala krabice s Malým chemikem. Dnes už ale většinu času netráví mezi baňkami a zkumavkami, ale v novorenesanční budově Akademie věd v Praze na Národní. „Na chemii už teď moc času nemám. Smířil jsem se s tím, že do světa vědy už prostě díru neudělám," říká staronový šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš.

Ochutnávka následujícího vydání Deníku: co v něm najdete?

Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?

Vědci z brněnské techniky pokročili ve vývoji pružného betonu

Brno - Vědci z Vysokého učení technického v Brně významně pokročili ve vývoji takzvaného pružného betonu. Tým z Centra materiálového výzkumu zlepšil zejména jeho odolnost vůči vlhkosti, která dlouho představovala zdánlivě neřešitelný problém. Materiál v budoucnu najde využití například při stavbách v oblastech ohrožených zemětřesením. Základy budov, které obsahují pružný beton, totiž dokážou odolat otřesům půdy, řekla ČTK mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

Kim Čong-un v novoročním projevu volal po zlepšení ekonomiky

Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes ve svém prvním novoročním projevu vyzval ke zlepšení ekonomiky a životních podmínek obyvatel. Neopomněl také připomenout úspěch vědců, jimž se podařilo odpálit raketu, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici. Šlo o první novoroční projev vůdce KLDR po 19 letech, který si Severokorejci mohli poslechnout; zatímco zakladatel KLDR Kim Ir-sen novoroční projevy pronášel, jeho syn Kim Čong-il je zveřejňoval jen v písemné podobě.

Rad, jak správně vychutnat novoroční přípitek, je několik

Praha – Hned několik rad ohledně správného otvírání a vychutnávání šampaňského nebo sektu dávají odborníci v souvislosti  se Silvestrem a příchodem Nového roku. Právě v tomto období se láhve s šumivým vínem otvírají nejčastěji. Označení sekt je převzato z Německa a občas bývá zaměňováno s názvem šampaňské víno, kterým se ale mohou honosit pouze vína z oblasti francouzské oblasti Champagne.

Brňané prozkoumají na Silvestra Antarktidu

Brno – Jak rychle ustupují ledovce nebo taje vrstva trvale zmrzlé půdy? A jak se mění hodnoty škodlivého UV záření nad jižním pólem? To se poslední den letošního roku vydají na Antarktidu zjistit vědci z brněnské Masarykovy univerzity.

Onderka: Největší rest? Hlavně dopravní situace v Brně

Brno /ROZHOVOR/ - Načíná sedmý rok jako první muž Brna. A rok 2013 bude jeden z nejnáročnějších. Město se totiž musí vyrovnat s miliardovým propadem ve svém rozpočtu. Přesto je primátor Roman Onderka optimistický a doufá v další rozvoj.

Jezero Most se zaplní až za rok. Zbývá dopustit ještě jeden metr

Most - Přesný termín konečného dopuštění Jezera Most ještě není znám. Původní termín byl rok 2011, teď se hovoří se o druhé polovině příštího roku. To by už mělo být jasno, kdy se otevře pro veřejnost první část břehů a jaké pozemní stavby budou následovat.

Jezero Most se zaplní až za rok. Zbývá dopustit ještě jeden metr

Most - Přesný termín konečného dopuštění Jezera Most ještě není znám. Původní termín byl rok 2011, teď se hovoří se o druhé polovině příštího roku. To by už mělo být jasno, kdy se otevře pro veřejnost první část břehů a jaké pozemní stavby budou následovat.

Brňané prozkoumají Antarktidu. Na Silvestra

Brno – Jak rychle ustupují ledovce nebo taje vrstva trvale zmrzlé půdy? A jak se mění hodnoty škodlivého UV záření nad jižním pólem? To se poslední den letošního roku vydají na Antarktidu zjistit vědci z brněnské Masarykovy univerzity.

Na jihovýchodě Turecka prý člověk poprvé pěstoval víno

Elazig - Nepochybně jsou přívětivější kraje pro pěstování vína než nehostinné planiny na jihovýchodě Turecka. Bylo to však právě zde, kde předkové našich vinařů před téměř 10.000 lety zřejmě poprvé pěstovali víno a vyráběli z něho božský nápoj. Píše o tom agentura AFP.

Ve vánočních stromcích v teple ožívají pavouci a jiná havěť

Oslo - Vánoce nejsou časem radosti jen pro lidské tvory. Ve vánočních stromcích ožívají tisíce mikroskopických pavouků a jiných drobných živočichů, kteří ve stromcích přečkávají zimu a po přenesení stromků do vyhřátých domovů se probouzejí ze zimního spánku a čekají příchod jara. Podle agentury AFP to uvedli vědci z univerzity v západonorském Bergenu.

Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji, než se čekalo

Oslo – Západní Antarktida se otepluje dvakrát rychleji, než se předpokládalo. Vyplývá to ze studie amerických vědců, která byla představena v Oslu. Vědci se podle agentury Reuters obávají, že by oteplování v Antarktidě mohlo vést k rychlejšímu vzestupu hladiny světových moří.

Při stavbě vědeckých center se může ušetřit až miliarda korun

Praha – Při budování vědeckých center spolufinancovaných Evropskou unií by se mohla ušetřit až miliarda korun, zlevňují totiž stavební práce. Řekl to Jan Kříž, který na ministerstvu školství řídí evropský program Výzkum a vývoj pro inovace. Z něj se hradí vědecké projekty. Část uspořených peněz přitom mohou badatelé využít na jiné účely. Zejména velké projekty ale jinak provázejí spíš problémy, stavby se zpožďují.

Začátek roku 2013 přinese četnější výskyt polární záře

Reykjavík /VIDEO/ – Začátek roku 2013 v souvislosti se zesílenou erupční aktivitou Slunce přinese podle vědců četnější výskyt polární záře. Tyto světelné úkazy budou pozorovatelné obzvláště na Islandu, napsal portál icenews.is. Dobré podmínky nabídnou i další severské oblasti planety, jako jsou Skandinávie nebo sever Kanady a Ruska.

Vědci: Část Velkého bariérového útesu se rozpadá

Sydney /VIDEO/ - Velký plát mořského dna nedaleko Velkého bariérového útesu je podle expertů v rané fázi rozpadu. Až se zřítí, může způsobit vlnu cunami, varovali australští vědci, které citovala agentura AFP.

Vědci našli 12 světelných let daleko planetu příhodnou pro život

Washington - Nejbližší planeta potenciálně příhodná pro život je necelých 12 světelných let daleko od Země. Dospěl k tomu ve svém výzkumu mezinárodní tým astronomů. Planeta se nachází u hvězdy Tau Ceti v souhvězdí Velryby, informoval ve středu server Space.com.

Inteligence je stará půl miliardy let, tvrdí vědci

Edinburgh - Inteligence se začala vyvíjet přibližně před 500 miliony let u jednoho z mořských živočichů. Geny, které umožnily její rozvoj, mohou způsobovat také mozkové poruchy. Zjistil to výzkum britských vědců z Univerzity v Edinburghu, která o tom informovala na svých internetových stránkách.

Srdcem zimního stadionu je jeho strojovna

Jindřichův Hradec -  Na jindřichohradecký zimní stadion jsem poprvé zavítal jako dítko školou povinné někdy v roce 1986, tedy asi dva roky po jeho otevření. Už tehdy mě naprosto uchvátila možnost bruslit i v parném létě a naprosto jsem nedokázal pochopit princip, na kterém to vlastně všechno funguje. Ač mé nadšení pro brusle časem doznalo povážlivé ochabnutí, ta nevědomost mi vydržela dalších pětadvacet let.

Živý betlém plný lanškrounských osobností

Lanškroun – V mnoha ohledech mimořádný byl živý betlém, který byl k vidění v neděli navečer v zámeckém areálu místního muzea. Jeho protagonisty byli lanškrounští ochotníci, úředníci radnice i řada nadšených občanů.

Vědci přečetli DNA u mitochondrií byliny silenky obecné

Praha - Čeští a američtí vědci přečetli úplnou genetickou informaci u mitochondriálního genomu luční byliny silenky obecné. Tým z Ústavu experimentální botaniky (ÚEB AV ČR) a dvou pracovišť ve Spojených státech srovnal DNA silenek z různých lokalit.

Smrt egyptského faraona Ramsese III. vyjasněna. Zemřel s podřezaným hrdlem

Řím – Egyptský faraon Ramses III., poslední velký panovník Nové říše, se před více než třemi tisíci lety stal obětí spiknutí a zemřel s podřezaným hrdlem. Příčinu jeho smrti potvrdil vědecký tým evropské akademie EURAC v italském Bolzanu. Ten také poprvé provedl jeho genetickou identifikaci.

Počítače budou do pěti let vnímat chuť a čichové podněty

Praha - Počítače budou do pěti let vnímat chuť a zpracovávat čichové podněty. Budou interpretovat zvuky a fotografie podobně jako lidský mozek. Chytré mobilní telefony umožní přenášení hmatových vjemů. Uvádí to zpráva počítačové firmy IBM, která se každoročně zaměřuje na inovace, jež mají potenciál změnit způsob práce, života a komunikace lidí během následujících pěti let.

Markus Dettenhofer: Ve světě Ceitec zatím neznají. Objevy ho proslaví

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Práce přivedla vědce a manažera Markuse Dettenhofera z rodné Ameriky do Kanady nebo do Nizozemska. Před měsícem a půl zakotvil na jihu Moravy, kde se stal ředitelem vědeckého centra Ceitec v Brně. Obdivuje moravský folklor a že lidé chodí často pěšky, místo aby popojeli autem. Jako nově zvolený výkonný ředitel Ceitecu chce pomoct regionu k rozvoji.

Na Mendelovu stanici v Antarktidě zamíří dvacetičlenná expedice

Brno - V poslední den roku vyjede do Antarktidy na Mendelovu polární základnu, kterou vlastní a provozuje brněnská Masarykova univerzita, dvacetičlenná expedice. Je to nejpočetnější skupina, která byla za uplynulých sedm let, co je stanice v provozu, na jih vyslána, řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Základem týmu je 14 vědců. Zbytek tvoří hlavně specialisté starající se o provoz stanice.

Lidé vyrábějí sýr již nejméně 7500 let, tvrdí vědci

Londýn - Mezinárodní tým vědců na základě analýzy úlomků z 34 prastarých sít zjistil, že lidé vyrábějí sýr již přinejmenším 7500 let. O výzkumu britských, amerických a polských odborníků informovala agentura Reuters.

Žáci ze Slaného uspěli v národním kole soutěže Zlatý oříšek

Slaný - Parta mladých nadějných vědců a badatelů z týmu Laborek při Gymnáziu Václava Beneše Třebízského se pyšní obrovským úspěchem. V národním finále soutěže pro nejšikovnější děti Zlatý oříšek získala ocenění pětice slánských žáků, kteří představili publiku a porotě v Brně tři pokusy, z nichž přecházel přítomným zrak.

Astronomové našli sedm galaxií starších přes 13 miliard let

Mys Canaveral – Astronomové objevili pomocí Hubbleova teleskopu sedm dosud neznámých galaxií, které pravděpodobně vznikly před více než 13 miliardami let. Galaxie, jež vědci popisují jako „dětské fotky vesmíru", tak patří k nejstarším a nejvzdálenějším dosud nalezeným.

Po Obamovi byl pojmenován dinosaurus

Washington - Po americkém prezidentovi Baracku Obamovi byl pojmenován nový druh dinosaura. Podle vědců z Yaleovy univerzity vděčí prezident za vstup přírodovědeckých publikací pod jménem Obamadon gracilis svému úsměvu a tvaru zubů.

OBRAZEM: Jak vidí advent vědci? To ukázali v Liberci

Liberec - Vlastní sníh, prskavky nebo rachejtle. Vědci mají jednoduše výhodu. Cokoliv potřebují, dokáží si vyrobit. O svá tajemství se v sobotu odpoledne podělili s návštěvníky libereckého iQparku v rámci Vánoční Science show.

OBRAZEM: Jak vidí advent vědci?

Liberec - Vlastní sníh, prskavky nebo rachejtle. Vědci mají jednoduše výhodu. Cokoliv potřebují, dokáží si vyrobit. O svá tajemství se v sobotu odpoledne podělili s návštěvníky libereckého iQparku v rámci Vánoční Science show.

Science Café patřilo rudé planetě

Pardubice – V kavárenském prostředí Klubu 29 na starém městě se uskutečnil další z neformálních diskuzních večerů Science Café, které pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Ve Stockholmu a Oslu budou slavnostně předány Nobelovy ceny

Oslo/Stockholm – Ve švédské metropoli Stockholmu a v norském hlavním městě Oslu dnes budou letošním laureátům slavnostně předány Nobelovy ceny. Švédský král Carl XVI. Gustaf předá ve Stockholmu ocenění vyznamenaným vědcům a čínskému spisovateli Mo Jenovi.

KLDR možná odloží vypuštění kontroverzní rakety

Pchjongjang/Soul – Severní Korea dnes oznámila, že zvažuje odklad startu kontroverzní rakety původně plánovaný na období od 10. do 22. prosince. Prohlášení vydané státní agenturou KCNA neuvádí důvody možného odkladu zkušebního letu, zmiňuje se jen o blíže neurčených problémech při přípravě.

Nynější sluneční cyklus bude asi nejslabší za 100 let

Praha – Současný sluneční cyklus bude podle meteorologa Martina Štrose z www.meteocentrum.cz nejslabší za posledních 100 let. Pokud by tento trend pokračoval, mohlo by to zpomalit, nebo dokonce zastavit oteplování planety Země, soudí meteorolog.

Měsíc čelil intenzivnějšímu bombardování asteroidy, než se myslelo

Los Angeles – Měsíc ve svých počátcích čelil mnohem intenzivnějšímu bombardování asteroidy, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to z měření dvojice amerických sond Ebb (Odliv) a Flow (Příliv), které již téměř rok zkoumají z oběžné dráhy Měsíce gravitační pole. Vědci podle agentury AP výsledky mise oznámili ve středu na konferenci Americké geofyzikální unie v San Francisku.

Výzkum: Kapři se díky šestému smyslu otáčejí severojižním směrem

Praha - Kapři ponechaní v klidu se velmi často natáčejí severojižním směrem. Zjistil to tým badatelů z České zemědělské univerzity (ČZU), Univerzity Karlovy a University Duisburg-Essen, podle nichž souvisí tento "šestý smysl" s geomagnetickým polem. Své závěry už publikovali v renomovaném vědeckém časopise PLOS ONE, nyní zkoumají šestý smysl u psů, sdělil mluvčí České zemědělské univerzity Josef Beránek.