Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Sci-fi, kterému vědec ze zlínské UTB věří

Zlín - Vidět dál - slovní spojení, které se v řeči vysokoškolského pedagoga a jednoho z autorů takzvaného Vědeckotechnického parku Vojtěcha Křesálka vyskytuje poměrně často.

Přes 3000 let skrýval Tutanchamon svá tajemství před světem

Údolí králů/Praha /ANIMACE/ – Do neuvěřitelné minulosti staré přes 3200 let mohlo lidstvo poprvé nahlédnout před 90 lety při nálezu takřka nepoškozené hrobky faraona Tutanchamona v egyptském Údolí králů. Tento epochální objev poté poodhalil roušku tajemství nad jednou z nejvyspělejších starověkých civilizací a podnítil výbuch zájmu o historii Egypta.

Vědci odhalili v zemi otisk textilu

Litomyšl - Archeologický výzkum na zámeckém návrší přinesl mnoho zajímavých nálezů. Na místě také pracují antropologové, kteří zkoumají objevené lidské ostatky.

Středoškoláci si mohou zkusit práci vědce

České Budějovice - Jedinečnou možnost podívat se na „zoubek" žížalám, chvostoskokům a dalším organismům a nahlédnout pod pokličku vědeckého výzkumu mají ode dneška středoškoláci a další zájemci z řad veřejnosti.

Dým, oheň i sexy hlas. Brit Londesborough řádil na Envelopě

Olomouc – Když popularizátor vědy Michael Londesborough, vhodil do kyblíku s horkou vodou suchý led, přízemí auly na olomoucké Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého se zahalilo hustou bílou mlhou. Přítomné obecenstvo jen nadšeně zaševelilo.

Začíná největší vědecký festival v Česku - Týden vědy a techniky

Praha – Začíná největší vědecký festival v České republice – Týden vědy a techniky. Pracoviště Akademie věd, která festival pořádá spolu s partnerskými organizacemi, připravují na dny od 1. do 15. listopadu na 400 akcí po celé České republice. V Praze jich bude nejvíce.

Výbuch první vodíkové pumy před 60 lety zničil ostrůvek Elugelab

Marshallovy ostrovy - V době studené války a usilovného budování jaderných arzenálů využívaly mocnosti k testům jaderných zbraní řadu odlehlých koutů planety. Spojené státy testovaly své zbraně mimo jiné na tichomořských Marshallových ostrovech, které se staly po druhé světové válce poručenským územím pod správou USA.

Vědci o záplavách v USA věděli už před lety, všichni je ignorovali

New York - Vědci v uplynulých letech opakovaně varovali před záplavami v New Yorku způsobenými extrémním počasím. Nikdo jim ale příliš nenaslouchal. Postoj města a státu New York se začíná měnit až nyní, kdy bouře Sandy zatopila místní metro, odřízla statisíce lidí od elektřiny a způsobila ztráty na lidských životech a značné škody na majetku.

Celoživotní kuřačky žijí o deset let méně, říká britská studie

Ženy, které se zbaví kuřáckého návyku do svých 30 let, výrazně sníží riziko předčasného úmrtí. Vyplývá to ze studie britských vědců, kterou zveřejnil medicínský časopis Lancet. Celoživotní kuřačky umírají podle výsledků studie, pro kterou sbírali vědci materiál na vzorku více než milionu britských žen, až o deset let dříve než nekuřačky. Kdo se vzdá kouření do 40 let věku, ztratí kvůli svému návyku rok života. Pokud se ženám povede skoncovat se závislostí na tabáku před 30. rokem života, zemřou v průměru o měsíc dříve než nekuřačky.

Půda na Marsu se podobá sopečnému písku z Havaje

USA – Půda na povrchu Marsu se podobá vulkanickému písku na Havajských ostrovech. Dospěli k tomu vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na základě rozboru vzorku, který z povrchu rudé planety odebrala sonda Curiosity.

Při sledování hororu člověk spálí až 200 kalorií, zjistili vědci

Londýn – Při sledování filmového hororu člověk spálí až 200 kalorií navíc. Tolik si vyžádá třeba delší procházka. Nejvíc energie si vyžádá sledování filmu Osvícení od Stanleyho Kubricka, v průměru 184 kalorií. Vyplývá to podle deníku Daily Telegraph ze studie Westminsterské univerzity.

Vědci vyvinuli svítící myši, pomohou při léčbě kožních chorob

Praha – Čeští vědci pod vedením docenta Radislava Sedláčka z Ústavu molekulární genetiky vyvinuli červeně svítící laboratorní myši, které mohou významně pomoci při vývoji nových léků a nových postupů při léčbě kožních onemocnění. O myši, kterým po ozáření díky fluorescenčnímu proteinu červeně svítí pokožka, mají zájem ve Spojených státech a Kanadě, uvedl Jan Martinek z tiskového odboru Akademie věd.

Klaus naposledy uděloval státní vyznamenání, pro vědce i Špotákovou

Praha /INFOGRAFIKA/ - Neváhal ani minutu. Když dorazil loni v březnu lékař letecké záchranky Rudolf Zvolánek k pacientovi, kterého namotala hřídel stroje na míšení plastů, vsoukal se padesáticentimetrovým otvorem dovnitř a amputoval muži dvakrát obtočenou ruku. Pak z těla vypreparoval zaseknuté lopatky a dokázal tak těžce zraněného pacienta uvolnit.

Membránový vědec ze Stráže pod Ralskem získal ocenění hejtmana

Stráž pod Ralskem - Laureát ocenění Česká hlava Luboš Novák získal další uznání své unikátní práce .Vodu na Kanárských ostrovech čistí zařízení, které vymyslel a nechal si patentovat právě on. Odpadní vody z odkaliště, které vzniklo po těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem, dokáže díky unikátní technologii vyčistit přístroj, jehož autorem je opět on.

Ryby ulovené v okolí Fukušimy stále obsahují cesium

New York - Úroveň radioaktivního cesia v těle ryb ulovených v okolí japonské jaderné elektrárny Fukušima se ani půldruhého roku po havárii nesnížila. Oznámila to agentura AP s odvoláním na závěry amerických vědců. Ukazuje to, že do moře stále uniká záření, které může kontaminovat mořskou faunu po desetiletí.

V Plzni se objevila první lahev s metylalkoholem

Plzeň - Mezi alkoholem, který lidem tento týden zdarma testovala Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni, byl vzorek pozitivní na metylalkohol. Bez dalších podrobností o druhu alkoholu o tom informovala mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. Případem se zabývá policie, ani její mluvčí Markéta Fialová konkrétnější informace neuvedla.

Jde-li o mozek, neznamená větší automaticky chytřejší, tvrdí vědci

Londýn /ANIMACE/ - Pro mnoho vědců je jedním z měřítek inteligence poměr mezi velikostí mozku a váhou těla. Ale to by znamenalo, že drobný savec rejsek by měl být schopný značných intelektuálních výkonů, jimiž ve skutečnosti příliš proslulý není, napsal list Süddeutsche Zeitung.

Archeologové znovu odkryli velkomoravský most u Mikulčic

Mikulčice – Archeologové odkryli v uplynulých dnech u Mikulčic okrajovou část základů takzvaného prvního mostu, který protínal hradiště Valy. To patřilo k nejvýznamnějším centrům Velké Moravy. Most byl dlouhý čtyřicet metrů a stál na dubových kůlech. Dosud se z nich dochovaly části, které zakonzervovala spodní voda.

Italský soud poslal do vězení vědce, kteří podcenili zemětřesení

Řím – Italský soud dnes poslal za neúmyslné zabití na šest let do vězení sedm odborníků, kteří v roce 2009 hodnotili riziko možného zemětřesení ve městě Aquila. Podle obžaloby nebezpečí silných otřesů podcenili a při zemětřesení krátce nato ve městě zahynulo více než 300 lidí, včetně dvou Čechů. Žalobci pro experty navrhovali čtyři roky odnětí svobody. Dnešní verdikt není pravomocný a agentura DPA připomíná, že italské odvolací soudy původní rozsudky často zmírňují.

Na Dříni vzniká nové vědecké centrum, bude zkoumat domy

Kladno  – České vysoké učení technické (ČVUT) začalo se stavbou výzkumného centra v průmyslové části Kladno-Dříň.  Kolem 80 vědců zde bude zkoumat, jak lze snížit energetickou náročnost budov.  Náklady na výstavbu činí 672 milionů korun. Škola je zaplatí z evropských a státních dotací. Centrum by mělo být otevřeno příští rok v září.

Vozítko Curiosity na Marsu poprvé odebralo vzorky záhadných skvrn

Washington – Americké vozítko Curiozity poprvé odebralo vzorek záhadných světlých skvrn na povrchu Marsu. Podle agentury Reuters tak zatím jen testuje příslušné přístroje. Vědci byli původně přesvědčeni, že nezvyklé skvrny na horninách jsou úlomky materiálu, který odpadl od robota.

Kouřit v autě je jako jezdit v plynové komoře, varují skotští odborníci

Londýn - Kouření v autě, a to dokonce i s otevřenými okénky, vytváří uvnitř vozu znečištění, které překračuje oficiální "bezpečné" limity. Tomu je pak vystaveno například dítě sedící na zadním sedadle. Uvedli to v nové studii skotští vědci, které citoval zpravodajský server BBC News.

Měsíc vznikl oddělením od Země, tvrdí nová teorie

Washington - Vědci z americké Harvardovy univerzity přišli s teorií, že Měsíc byl v minulosti součástí Země, ale po gigantické kolizi s dalším tělesem se od mateřské planety oddělil. Svou studii zveřejnili v aktuálním čísle odborného magazínu Science.

Lidé za mobily platí zbytečně moc, zjistil student a získal cenu

Brno – Lidé v Česku často platí za telekomunikační služby více, než je nutné. Naznačila to analýza českého trhu mobilních operátorů, kterou provedl devatenáctiletý student Ondřej Žídek. Za analýzu dostal cenu České hlavičky. Operátoři v Česku podle Žídka často nasazují vyšší ceny než v zahraničí. Svůj díl viny na situaci ale nesou i konzervativní zákazníci.

Nejbližší planeta mimo sluneční soustavu: čtyři světelné roky

Londýn /VIDEO/ – Vědci objevili ve vzdálenosti „pouhých" čtyř světelných let (kolem 38 bilionů kilometrů) nejbližší známou planetu mimo sluneční soustavu. Podle astronomů je příliš blízko své hvězdě, než aby na ní mohl být život. Na jejím povrchu panuje odhadovaná teplota kolem 1200 stupňů Celsia.

Jaký vliv má strava na tkáně a buňky prozkoumají vědci novým přístrojem

Praha - Fyziologický ústav Akademie věd uvedl do provozu nový hmotnostní spektrometr pro metabolomiku, zvětšovací zařízení umožňuje detailnější pohled na přepravované a skladované látky v organismu a buňkách. Díky tomuto spektrometru za zhruba deset milionů korun lze lépe zkoumat působení potravy a léků na tkáňové a buněčné metabolické systémy. Kapacita přístroje bude k dispozici i dalším ústavům a pracovištím, uvedl tiskový odbor akademie.

Světový unikát: pražská zoo vychovala nádherné želvy korunkaté

Praha /FOTOGALERIE/ – Pražští chovatelé dosáhli světového úspěchu: objevili způsob rozmnožování indické želvy korunkaté, který pro vědce doposud zůstával tajemstvím. V Praze se vylíhlo sedm mláďat díky zcela netradičnímu postupu - umístění vajec do vody. Návštěvníci zoo si mláďata budou moci prohlédnout už tento víkend.

Světový unikát: Pražská zoo vychovala nádherné želvy korunkaté

Pražští chovatelé dosáhli světového úspěchu: Objevili způsob rozmnožování indické želvy korunkaté, který pro vědce doposud zůstával tajemstvím. V Praze se vylíhlo sedm mláďat díky zcela netradičnímu postupu - umístění vajec do vody. Návštěvníci zoo si mláďata budou moci prohlédnout už tento víkend.

Seriál: Biologie včelstva jako superorganismu

Jičínsko – Fenomenální včely, je kniha Jürgena Tautze, profesora Biocentra univerzity v německém Würzburgu. V publikaci se mu podařilo spojit tradiční poznatky o včele medonosné s moderními pohledy na život živočišných druhů. Představil včelstvo jako superorganismus, který patří k nejúžasnějším živočichům naší planety.

Světový unikát: pražská zoo vychovala nádherné želvy korunkaté

Praha /FOTOGALERIE/ – Pražští chovatelé dosáhli světového úspěchu: objevili způsob rozmnožování indické želvy korunkaté, který pro vědce doposud zůstával tajemstvím. V Praze se vylíhlo sedm mláďat díky zcela netradičnímu postupu - umístění vajec do vody. Návštěvníci zoo si mláďata budou moci prohlédnout už tento víkend.

Světový unikát: pražská zoo vychovala nádherné želvy korunkaté

Praha /FOTOGALERIE/ – Pražští chovatelé dosáhli světového úspěchu: objevili způsob rozmnožování indické želvy korunkaté, který pro vědce doposud zůstával tajemstvím. V Praze se vylíhlo sedm mláďat díky zcela netradičnímu postupu - umístění vajec do vody. Návštěvníci zoo si mláďata budou moci prohlédnout už tento víkend.

Erasmus: Firma porušila smlouvu, tvrdí VUT a hrozí soudem

Brno - Statisíce požaduje brněnské Vysoké učení technické po společnosti Aikona. Postavila bytový dům Erasmus mezi Hrnčířskou a Klatovskou ulicí v Brně. Univerzita tvrdí, že firma nesplnila podmínky smlouvy, díky kterým od ní Aikona získala pozemky pod stavbou.