Londýn – Kouření v autě, a to dokonce i s otevřenými okénky, vytváří uvnitř vozu znečištění, které překračuje oficiální „bezpečné" limity. Tomu je pak vystaveno například dítě sedící na zadním sedadle. Uvedli to v nové studii skotští vědci, které citoval zpravodajský server BBC News.
Brno - Statisíce požaduje brněnské Vysoké učení technické po společnosti Aikona. Postavila bytový dům Erasmus mezi Hrnčířskou a Klatovskou ulicí v Brně. Univerzita tvrdí, že firma nesplnila podmínky smlouvy, díky kterým od ní Aikona získala pozemky pod stavbou.
Praha – Největší vědecký festival v České republice – Týden vědy a techniky – se bude konat od čtvrtka 1. listopadu do čtvrtka 15. listopadu 2012. Pracoviště Akademie věd, která ho pořádá spolu s partnerskými organizacemi, připravuje na 400 akcí po celé České republice, nejvíce v Praze, uvedl tiskový odbor akademie.
Stockholm – Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2012 dostali Američané Alvin Roth a Lloyd Shapley za teorii a praxi optimálního přiřazování a párování odlišných subjektů jako například studentů se školami, mužů s ženami jako životními partnerkami i dárců orgánů s pacienty. Oznámil to dnes výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd. Oběma vědcům akademie přiznala zásluhy za „teorii tržních alokací a praktické návrhy podoby trhů".
Brno - Vědci z Vysokého učení technického v Brně pracují na počítačovém programu, který prostřednictvím analýzy řeči rozpozná některá neurologická onemocnění. Program pomůže například při odhalení Parkinsonovy nemoci, a to i v raném stadiu, řekla mluvčí školy Jitka Vanýsková. Řeč se podle brněnských vědců může stát při určení některých diagnóz podobně užitečným nástrojem jako třeba vzorek krve u jiných nemocí.
Beroun /ROZHOVOR/ - Primář berounské záchranné služby, internista a berounský kardiolog Roman Škulec získal v letošním roce dvě významná ocenění. Jednu z cen obdržel devětatřicetiletý lékař v červnu letošního roku a druhou koncem září.
Telč – Studiem životnosti stavebních materiálů a kovů používaných převážně na památkách se bude vedle řady dalších úkolů zabývat Centrum excelence, které v úterý v Telči otevřel Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR.
Brno - Kde jsou vhodné podmínky pro postavení trvalého úložiště vyhořelého jaderného odpadu? Odpověď na tuto otázku pomáhají hledat odborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Vznikl tam zvláštní tým, který se zaměřuje právě na ukládání radioaktivních odpadů a jadernou bezpečnost. Minulý týden o tom informovala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
Washington /VIDEO/ – Americké vozítko Curiosity, které na Marsu pátrá po případných stopách života, narazilo na horninu v jiném složení, než na jaké byli vědci na rudé planetě zatím zvyklí. Kámen jehlanovitého tvaru o velikosti fotbalového míče je tvořen prvky sopečného původu, které jsou na Zemi sice známé, ale přece jen poměrně vzácné, uvedly dnes agentury.
Londýn – DNA je schopná „přežít" nanejvýš pár milionů let, zjistili vědci. Získat kyselinu z pozůstatků dinosaurů, kteří vyhynuli před 65 miliony let, je tak nemožné. Podle deníku Le Figaro je tím pohřbena poslední naděje na vytvoření obdoby Jurského parku, o němž pojednávají vědeckofantastické filmy amerického režiséra Stevena Spielberga z 90. let minulého století.
Frankfurt nad Mohanem – Český ekonom Tomáš Sedláček dnes v německém Frankfurtu nad Mohanem dostal prestižní ocenění za nejlepší ekonomickou knihu roku v Německu. Populární vědec cenu Deutscher Wirtschaftsbuchpreis získal za bestseller Ekonomie dobra a zla.
Londýn /VIDEO/ – Astronomové objevili planetu, která je z velké části tvořená z diamantu. Podle agentury Reuters je planeta 55 Cancri e asi dvakrát větší než Země a obíhá hvězdu v souhvězdí Raka, která je viditelná pouhým okem.
Helsinky - Konzumací rajčat, která jsou bohatá na mocný antioxidant lykopen, lze prý výrazně snížit riziko mozkové příhody. Tvrdí to finští vědci, kteří dvanáct let sledovali skupinu více než tisíce starších mužů. Ve studii uveřejněné v odborném časopise Neurology se uvádí, že u lidí s nejvyšším obsahem lykopenu v krvi hrozilo o 55 procent menší riziko mozkové příhody než u těch, kdo měli nejmenší obsah tohoto antioxidantu.
Sydney - Využití botoxu při léčbě senné rýmy budou zkoumat vědci v Austrálii. Botulotoxinové preparáty jsou známé díky využití v kosmetice, kde slouží k dočasnému vyhlazení vrásek. Vědci budou nyní zkušebně aplikovat botoxový gel do nosu. Tam by měl zablokovat některé chemické látky, které uvolňují nervová zakončení a napomáhají k vyvolání příznaků tohoto druhu alergie, napsal web theaustralian.com.au.
Tokio - Japonští vědci zvýšili šance na léčbu neplodnosti, když oznámili, že se jim podařilo vytvořit z běžných kožních kmenových buněk dospělých myší životaschopná vajíčka. Informovala o tom agentura AFP, podle níž by metoda mohla být v budoucnu aplikována i u lidí.
Telč - Studiem životnosti stavebních materiálů a kovů používaných převážně na památkách se bude vedle řady dalších úkolů zabývat Centrum excelence, které v Telči otevřel Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR. Pracoviště vyvíjí i diagnostické přístroje, které se používají pro testování konstrukcí staveb.
Slaný - Plácek před slánským gymnáziem je prázdný, nic už nenaznačuje, že tu ještě před pár okamžiky stálo největší vzduchové dělo na světě. A také již není poznat, že v pátek v podvečer vyšlapalo po schodech do školy právě těch 418 návštěvníků, kteří si nenechali ujít letošní Noc vědců.
Telč – Studiem životnosti stavebních materiálů a kovů používaných převážně na památkách se bude vedle řady dalších úkolů zabývat Centrum excelence, které v úterý v Telči otevřel Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR.
Stockholm - Letošními laureáty Nobelovy cenu za chemii jsou Američané Robert Lefkowitz a Brian Kobilka. Královská švédská akademie věd dnes oznámila, že oceňuje jejich přelomové objevy v oblasti buněčné chemie, zejména výzkum receptorů vázaných na G proteiny. Podle agentury AP jejich práce napomáhá například při vývoji nových léků.
Telč – Studiem životnosti stavebních materiálů a kovů používaných převážně na památkách se bude vedle řady dalších úkolů zabývat Centrum excelence, které v úterý v Telči otevřel Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR.
Madrid – Postava z hvězdných válek inspirovala vědce k pojmenování druhu hlubokomořského červa, který byl objeven na dně Atlantského oceánu. Dosud neznámý oceánský tvor dostal jméno Yoda purpurata díky své podobě s mistrem Jedim ze slavné série filmů George Lucase, napsal španělský deník El Mundo.
Sydney – Využití botoxu při léčbě senné rýmy budou zkoumat vědci v Austrálii. Botulotoxinové preparáty jsou známé díky využití v kosmetice, kde slouží k dočasnému vyhlazení vrásek.
Stockholm - Švédská akademie věd ve Stockholmu dnes krátce před polednem oznámí, kdo se stane nositelem Nobelovy ceny za fyziku pro letošní rok. Mezi šesticí favoritů, které vybrala agentura Thomson Reuters, jsou hlavně američtí vědci.
Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali společně japonský výzkumník Šinja Jamanaka a Brit John Gurdon. Královská švédská akademie věd je ocenila za buněčný výzkum. Jejich objevy otevírají cestu k možné regeneraci poškozených orgánů nebo k jejich nahrazení novými, které vzniknou na základě původních buněk pacienta.
New York - Pokud se hospodářství na světě daří, přibývá oxidu uhličitého v ovzduší rychlejším tempem, než jakým ho v době recese ubývá. V odborném časopisu Nature Climate Change na to upozorňuje americký sociolog Richard York z Oregonské univerzity, který se zabývá různými aspekty změn klimatu.
Brusel - Vědecký tým Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) odmítl závěry francouzské studie, která údajně ukázala zdravotní rizika jednoho z typů geneticky modifikované kukuřice. Studie známého odpůrce geneticky modifikovaných potravin Gillese-Erica Seraliniho je podle EFSA vědecky nekvalitní, takže z ní není možné činit žádné závěry.
Johannesburg - Nový podivuhodný druh býložravého dinosaura rekonstruovali vědci z vykopávek v jižní Africe. Pozůstatky staré asi 100 až 200 milionů let ukazují na existenci živočicha, kterého experti popsali jako křížence mezi ptákem, dikobrazem a upírem. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.
Moskva – Velký archeologický nález nemusí být jen dílem velkého vědce, ale i malého kluka. Podle ruských médií jedenáctiletý chlapec našel v tundře na sibiřském poloostrově Tajmyr unikátně zachovalé ostatky mamuta, které přečkaly v ledu přibližně 30.000 let. Experti už hovoří o tom, že patrně jde o nejvýznamnější nález od roku 1901.
Praha – Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) vyvinula způsob, jak zjišťovat koncentraci jedovatého metanolu přes láhev. Metoda je několikanásobně levnější a rychlejší než klasické testování, zatím ale není certifikovaná. Ověřování se dá přitom provádět malým přístrojem i v terénu, vědci nyní na zavedení metody v praxi spolupracují s celníky, řekla vedoucí laboratoře molekulové spektroskopie Miroslava Novotná.
Křtiny – Pietní vzpomínku a den otevřených dveří připravují pracovníci arboreta ve Křtinách na tento víkend. Před rokem v Nikaragui při autonehodě tragicky zahynuli tři členové akademické obce Mendlovy univerzity. Arboretum Školního lesního podniku Křtiny je jejím externím pracovištěm. Vzpomínková akce bude spojená se zpřístupněním parku veřejnosti, kterým se uzavře letošní vegetační období.
Plzeň – Nejznámější české pivo Pilsner Urquell, které v pátek oslaví 170 let od uvaření první várky v Plzni, si 115 let udržuje stejnou chuť i kvalitu. Laboratoř Labor Veritas z Curychu srovnala současné pivo se stejnou značkou, kterou testovala už v roce 1897, tehdy jako chemická laboratoř v St. Gallen spolu s Lučebním výzkumným ústavem v Plzni.
Praha – Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) vyvinula způsob, jak zjišťovat koncentraci jedovatého metanolu přes láhev. Metoda je několikanásobně levnější a rychlejší než klasické testování, zatím ale není certifikovaná. Ověřování se dá přitom provádět malým přístrojem i v terénu, vědci nyní na zavedení metody v praxi spolupracují s celníky, řekla vedoucí laboratoře molekulové spektroskopie Miroslava Novotná.
New York – Ručně psaný dopis, v němž Albert Einstein vyjadřuje svůj negativní postoj k náboženství, vydraží tento měsíc internetová aukční síň eBay. Napsala to agentura Reuters, podle níž dražba začíná na třech milionech dolarů (58 milionů korun). Konečná prodejní cena by však prý mohla být i trojnásobná.
Praha - 4. revoluce. Tak se jmenuje nejúspěšnější německý dokument roku 2010, který teď českým divákům nabídne distribuční společnost Aerofilms. Film Carla A. Fechnera, poskládaný z názorů vědců, držitelů Nobelovy ceny, politiků, aktivistů i podnikatelů, je hozenou rukavicí do diskuse o budoucnosti energetiky.
Pelhřimov – V den státního svátku měly být sice školy studentům i učitelům zavřené, ale v oknech pelhřimovského gymnázia se v pátek večer svítilo. Při pokusech, které se prováděly uvnitř, však chvílemi hrozilo, že pojistky tento stav dlouho neudrží.
Zlín – V pátek večer se po celé Evropě konala Noc vědců. Mezi body na mapě této tradiční události nechyběl ani Zlín. Na akademické půdě UTB na Jižních Svazích se veřejnost seznamoval s taji vědy a zkoumání. Jednu z přednášek, kterým sekundovaly také ukázky pokusů či logických her, vedl na téma počátků grafiky docent Vladimír Pata. Ten je dlouholetým sběratelem stavebních a strojních výkresů a knih o geometrii. Doma jich má stovky.
Brno – Nocí vědců, při které si mohli zájemci vyzkoušet různé pokusy a na chvíli se stát vědeckými pracovníky, v pátek vyvrcholil osmý ročník Festivalu vědy. Na něm se podílely brněnská Masarykova univerzita, Vysoké učení technické, hvězdárna, technické muzeum a Mendelova univerzita.
Los Angeles - Americké vozítko Curiosity našlo po sedmi týdnech na povrchu Marsu oblázky. Vědci je považují za důkaz, že na této planetě kdysi mohla být tekoucí voda a tedy podmínky vhodné pro vznik života. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil fotografie.
Praha – Zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch, filozof Erazim Kohák, vědci Blanka Říhová nebo Pavel Hobza, herec Lubomír Lipský a atletka Jarmila Kratochvílová patřili mezi 17 osobností, které dnes dostaly stříbrné pamětní medaile Senátu. V předvečer svatováclavského svátku, Dne české státnosti, jim je předal předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Podle něho jde o zahájení nové tradice.
Olomouc /PROGRAM/ – Odchyt nočního hmyzu v zahradách, hrátky s Ferdou Mravencem, šachová simultánka na dvaceti šachovnicích nebo Noční hra „Poznej vědu v noci" nabízí olomoucký program celoevropské Noci vědců, na které se podílí také Univerzita Palackého v Olomouci.
Jihlava – Jak se již stalo tradicí, Muzeum Vysočiny Jihlava a Jihlavská astronomická společnost pořádá na Den české státnosti v pátek 28. září Noc vědců.
Londýn - První stopy plastových odpadů se našly ve vodách Antarktického oceánu, známého také jako Jižní ledový oceán, který byl dosud považován za neznečištěné životní prostředí. Vyplývá to ze studie, kterou v Londýně zveřejnili vědci z francouzského výzkumného plavidla Tara.
Opava /POZVÁNKA/ - Známý český astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar bude přednášet na výjimečně neastronomické téma. O myšlení ve vědě, o filozofii a skepticismu bude veřejná, populárně naučná přednáška, která se uskuteční ve čtvrtek 27. září od 14 hodin v opavském Klub ARTu. Vstup je zdarma.
Pelhřimov – Kdo není líný v pátek večer přemýšlet nad vědeckými tématy, určitě by si neměl nechat ujít Noc vědců, jejíž šestý ročník Astronomický klub Pelhřimov a gymnázium tento týden pořádají.
Slaný - Obří vzduchové dělo před budovou slánského gymnázia je předzvěstí, že se zde chystá něco nebývalého. Gymnazisté z týmu Laborky.cz, kteří s nevídaným monstrem ustavili v červnu český rekord a překonali světový, se s monstrózní rekvizitou představí veřejnosti už v pátek od 18 hodin při Noci vědců.