Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Argentinští paleontologové našli kostru obřího tučňáka

Buenos Aires - Argentinští paleontologové našli v Antarktidě kosterní pozůstatky obřího tučňáka, který žil před zhruba 34 miliony let a byl vysoký dva metry. Jde o největšího představitele svého druhu, jaký byl kdy objeven, informovalo na svých internetových stránkách Muzeum přírodních věd v La Plata, které dnes citovala agentura AFP.

Novozélandská sopka se probudila, chrlí tří kilometrový sloup popela

Wellington /VIDEO/ - Novozélandská sopka Tongariro se podruhé za poslední necelé čtyři měsíce opět probudila k životu. Dnes vychrlila sloup tmavého popela do výšky zhruba tří kilometrů a místní úřady vyhlásily nad sopkou zónu bez leteckého provozu, informovaly tiskové agentury.

Převratný objev libereckých vědců: Před HIV vás ochrání nanotechnologie

Liberec - Ještě nedávno se na otázku, co dokáže usmrtit bakterie, odpovídalo jedním slovem: Penicilin. Nyní už to není pravda. Nanotechnologie vyvinuté libereckými vědci dokážou lidský organismus nejen dokonale ochránit před bakteriemi a viry, ale stejně jako zmíněný lék je také okamžitě usmrtit, a to včetně viru HIV. S mírnou nadsázkou se jedná o téměř stejný průlom v boji s bakteriemi jako kdysi vynález sira Alexandra Fleminga.

Objev libereckých vědců ochrání před virem HIV

Liberec - Výsledky unikátního výzkumu zveřejnila včera Technická univerzita v Liberci. Konkrétně nově založený Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie. S mírnou nadsázkou se jedná o téměř stejný průlom v boji s bakteriemi jako kdysi vynález sira Alexandra Fleminga.

Velikost mozku souvisí s porodní váhou, zjistili vědci

Washington - Velikost mozku dospělých lidí souvisí s jejich porodní váhou - těžší novorozenci mají v pozdějším věku mozek vyvinutější než děti, které při porodu vážily méně. S tímto zjištěním přišel vědecký tým kolem norské neuropsycholožky Kristine Walhovdové.

101 mužů na jednom místě! Přímo před Národním divadlem

Praha /ROZHOVOR/ – V těsné blízkosti kolem mě zasvištěl chobot. Vyděšeně jsem rukama zakryla objektiv svého foťáku. Představa, že poletím jako drak na šnůře poté, co ho slon chňapne svým chobotem, mě dost vyděsila. Ucouvla jsem a snažila se skrýt za suchým kůlem ve výběhu…

Sonda Curiosity již přečkala na Marsu nejméně jednu bouři

Washington - Robotické vozítko Curiosity za první tři měsíce svého pobytu na povrchu Marsu již přežilo nejméně jednu bouři. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) tomu nasvědčují měření tlaku, rychlosti větru a teploty, napsala agentura DPA.

Italští vědci prý mají klíč k AIDS a k nalezení vakcíny

Řím/Praha - Italští výzkumníci prý objevili klíčový mechanismus, který by mohl zabraňovat viru HIV způsobovat smrtelnou nemoc AIDS. Podle odborníků jde o posun, který by mohl vést k vytvoření efektivní očkovací látky proti rozvinutí nemoci.

101 mužů na jednom místě! Přímo před Národním divadlem

Praha – V těsné blízkosti kolem mě zasvištěl chobot. Vyděšeně jsem rukama zakryla objektiv svého foťáku. Představa, že poletím jako drak na šnůře poté, co ho slon chňapne svým chobotem, mě dost vyděsila. Ucouvla jsem a snažila se skrýt za suchým kůlem ve výběhu…

Rys odchycený ve Strančicích odjel do zoologické zahrady

Vlašim – „To je náhoda. Zrovna dneska si pro něj přijeli ze Zoologické zahrady Větrovy," zněla odpověď Michaly Musilové ze záchranné stanice Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim na telefonický dotaz redaktorky Deníku.

Bakteriím vyrábějícím ekologický plast nejvíc chutná olej z menzy

Brno – Použitý olej z vysokoškolské menzy se někdy může stát vyhledávanou lahůdkou. Alespoň pro bakterie, které vědci z Centra materiálového výzkumu v Brně využívají pro výrobu ekologické obdoby plastu. Právě olej z menzy chutná bakteriím nejvíce, řekl  výzkumník Stanislav Obruča, jenž o bakteriích s nadsázkou hovoří jako o svých dlouholetých přátelích. Technologie výroby plastu z odpadního oleje míří do praxe a hledá uplatnění třeba na čínském trhu.

V Ugandě znovu vypukla epidemie eboly, tři lidé jsou mrtví

Kampala/Paříž - V Ugandě znovu vypukla epidemie způsobená nebezpečným virem ebola. Podle dnešního oznámení tamního ministerstva zdravotnictví na nákazu zemřeli tři lidé. Přitom pouze před měsícem Uganda oznámila konec předchozí epidemie, během níž přišlo o život 17 lidí. Vědci v dnes zveřejněné studii poukázali na to, že mezi některými druhy živočichů by se ebola mohla šířit vzduchem.

Astronom Tycho Brahe nebyl otráven, zemřel nejspíš přirozenou smrtí

Kodaň – Slavný dánský astronom Tycho Brahe, který žil na přelomu 16. a 17. století v Praze, nebyl otráven rtutí, jak se spekulovalo, ale zemřel nejspíš přirozenou smrtí. S odvoláním na zjištění dánských vědců to dnes oznámil kodaňský list Politiken. Dánští experti ke svému závěru dospěli na základě zkoumání vousů, které získali při exhumaci Brahových ostatků před dvěma lety v Týnském chrámu v Praze.

Jihočeští vědci si posvítili na souputníky dinosaurů

Jižní Čechy – O jihočeské vědě se teď obdivně mluví už i v Turecku, Japonsku a ve Francii. Mokrým propagátorem úspěchu je jeseter, či spíše vylepšená technika transplantace jeho kmenových zárodečných buněk. Tradiční jihočeské rybníkářství se tak díky šikovnosti vědců Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity šíří napříč kontinenty.

Vědci sestavili první mapu vesmíru z doby před 11 miliardami let

Londýn – Mezinárodní tým vědců sestavil první mapu vesmíru, jak podle jejich zjištění vypadal před 11 miliardami let. Výsledek své práce zveřejnili v aktuálním čísle časopisu Astronomy & Astrophysics. O závěrech jejich zkoumání napsala agentura Reuters.

Krevní skupina? V Japonsku důležitá nejen při transfuzi, ale i seznamování

Tokio - Máte krevní skupinu A, B, 0 nebo AB? A záleží na tom? V Japonsku ano, protože je tu široce rozšířené přesvědčení, že povaha člověka souvisí s jeho krevní skupinou. Co za touto vírou stojí? Krev je jedna z věcí, která spojuje celou lidskou rasu, ale spousta z nás o tom, jakou má krevní skupinu, nijak zvlášť nepřemýšlí, pokud tedy nepotřebuje transfuzi. V Japonsku má ale krevní skupina velké dopady na život, práci i lásku. Na jejím základě se posuzuje temperament a osobnost. "Jakou máte krevní skupinu?" je často klíčovou otázkou při čemkoli od seznamování až po ucházení se o místo.

Kluci a holky si připomněli středeční Den diabetu

Nová Paka – K polovině listopadu se upírá pozornost všech, kteří se sami a nebo ve svém blízkém okolí setkali s diabetem (cukrovkou). 14. listopad se totiž nese ve znamení celosvětového Dne diabetu.

Globální oteplování má dopad i na družice na oběžné dráze

Washington - Rostoucí úroveň oxidu uhličitého nemá dopad jen na zemskou teplotu, ale ovlivňuje také pohyb satelitů a kosmického smetí na oběžné dráze. Podle vědců má tak nárůst tohoto skleníkového plynu mnohem větší rozsah následků, než se doposud předpokládalo, napsal portál Space.com.

Představení Don Quijote de la Ancha prodlužuje život

Opava /POzVÁNKA/ - Představení, které prodlužuje život. Těmito slovy Divadlo Klauniky Brno popisuje svou nejhranější divadelní inscenaci Don Quijote de la Ancha. A právě tu budou mít nyní možnost zhlédnout také diváci v Opavě.

Operace jater v Brně? V budoucnu šetrnější

Brno - Snadněji odstranit nádory na játrech. K tomu má sloužit nový nástroj, který v současné době testují vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Na vývoji jehly, jež umožní šetrnější práci, spolupracují s Fakultní nemocnicí Ostrava. Tam lékaři začali před čtyřmi roky o vylepšení uvažovat.

Operace jater? V budoucnu šetrnější

Brno - Snadněji odstranit nádory na játrech. K tomu má sloužit nový nástroj, který v současné době testují vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Na vývoji jehly, jež umožní šetrnější práci, spolupracují s Fakultní nemocnicí Ostrava. Tam lékaři začali před čtyřmi roky o vylepšení uvažovat.

Operace jater? V budoucnu šetrnější

Brno - Snadněji odstranit nádory na játrech. K tomu má sloužit nový nástroj, který v současné době testují vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Na vývoji jehly, jež umožní šetrnější práci, spolupracují s Fakultní nemocnicí Ostrava. Tam lékaři začali před čtyřmi roky o vylepšení uvažovat.

Z kapky krve poznají rakovinu i jiné nemoci. Hned

Brno - Zjistit z kapky krve za jednu minutu, zda je léčba rakoviny či jiných nemocí účinná a nehrozí zhoršení zdravotního stavu pacienta. To umožní přístroj, který vyvíjí vědci z Centra SIX Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity v Brně. „Pomůže k tomu malé zařízení nazvané senzorové pole," informovala mluvčí techniky Jitka Vanýsková.

Pohrnou se mladí lidé do vědy? Nebude to hned

Praha – Čtyři ministři školství, osm náměstků. Tolik osob se stihlo vystřídat na ministerstvu školství za čtyři roky, kdy běžel projekt Individuální projekt národní: Podpora technických a přírodovědných oborů.

Pohrnou se mladí lidé do vědy? Nebude to hned

Praha – Čtyři ministři školství, osm náměstků. Tolik osob se stihlo vystřídat na ministerstvu školství za čtyři roky, kdy běžel projekt Individuální projekt národní: Podpora technických a přírodovědných oborů.

Vědci našli planetu příhodnou pro život! 44 světelných let od Země

Londýn /VIDEO/ - Tým britských a německých astronomů našel 44 světelných let od Země planetu, která je ze všech dosud objevených možná nejpříhodnější pro život pozemského typu. Planeta obíhá kolem hvězdy ve vzdálenosti, která umožňuje výskyt tekoucí vody, a otáčením kolem vlastní osy střídá pravidelně dny a noci.

Vědci v netradiční galaxii objevili supermasivní černou díru

Washington /VIDEO/ – Astronomové pomocí amerického rentgenového dalekohledu Chandra objevili jednu z nejmenších supermasivních černých děr, kterou ve svém středu hostí netradiční galaxie. Podle dosavadních poznatků by zde vědci díru vůbec nečekali. Supermasivní černé díry mají díky mnohonásobně vyšší hmotnosti daleko větší vliv na objekty ve svém okolí než „obyčejné" černé díry.

Rysy stárnutí v obličeji mohou být příznakem nemocného srdce

Washington – Některé rysy stárnutí mohou ukazovat na zvýšené riziko srdečních problémů. Příznaky blížícího se infarktu mohou mít podle agentury AP podobu ustupující linie vlasové pokrývky hlavy, pleše, vrásek u ušních lalůčků a oteklých očních víček.

Genetický experiment udělal z myší zdivočelé nymfomanky

Bern – Myší samičky honí samečky po kleci, snaží se jim nadzdvihnout ocásky, aby jim mohly očichat genitálie a některé se jim dokonce zakusují do intimních partií. Takové představení sledují vědci v laboratořích ženevské univerzity. Sexuální obtěžování ze strany samiček je přitom v říši hlodavců naprosto nevídané – radikální změna chování je důsledkem manipulace s geny, napsal švýcarský deník Le Temps.

Do plzeňské Techmanie přilétli solární broučci

Plzeň - Techmanii v Plzni přibyly termokamery. Nejde však o zařízení na sledování návštěvníků, ale další exponát. Ten spolu s dalšími do science centra zapůjčilo Centrum nových technologií a materiálů (CENTEM).

Do Techmanie přilétli solární broučci

Plzeň – Techmanii od včerejška přibyly termokamery. Nejde však o zařízení na sledování návštěvníků, ale další exponát. Ten spolu s dalšími do science centra zapůjčilo Centrum nových technologií a materiálů (CENTEM).

Zdravá krev: v Brně vzniká světové centrum léčby leukémie

Brno – Když se řekne leukémie, asi se vám vybaví děti bez vlasů, které před sebou nemají víc než měsíce života. 
I když však jde o jednu z nejzákeřnějších nemocí, zdaleka to neznamená, že je vždy smrtelná – podle typu leukémie se uzdraví 55 až 90 procent malých pacientů. A díky Univerzitnímu leukemickému centru, které vzniká v Brně, by léčba mohla být ještě úspěšnější – a to nejen u dětí.

Mostečané objevili zaniklé hrady

Mostecko - V lesích na Mostecku stály ve středověku nádherné pevnosti. Kroniky o nich zmizely. Nemají jména a jsou stále záhadou. Přesto jsou teď vědci pravdě blíž, než kdykoliv předtím.

Mostečané objevili zaniklé hrady

V lesích na Mostecku stály ve středověku nádherné pevnosti. Kroniky o nich zmizely. Nemají jména a jsou stále záhadou. Přesto jsou teď vědci pravdě blíž, než kdykoliv předtím.

Sci-fi, kterému vědec ze zlínské UTB věří

Zlín - Vidět dál - slovní spojení, které se v řeči vysokoškolského pedagoga a jednoho z autorů takzvaného Vědeckotechnického parku Vojtěcha Křesálka vyskytuje poměrně často.

Zdravá krev: v Brně vzniká světové centrum léčby leukémie

Brno – Když se řekne leukémie, asi se vám vybaví děti bez vlasů, které před sebou nemají víc než měsíce života. 
I když však jde o jednu z nejzákeřnějších nemocí, zdaleka to neznamená, že je vždy smrtelná – podle typu leukémie se uzdraví 55 až 90 procent malých pacientů. A díky Univerzitnímu leukemickému centru, které vzniká v Brně, by léčba mohla být ještě úspěšnější – a to nejen u dětí.