Washington - Lidé ve vedoucích pozicích trpí často menším stresem než podřízení. Daří se jim o to líp, čím větší pocit kontroly mají. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie amerických vědců zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Moskva/Brusel – Evropský parlament dnes oficiálně nominoval na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení mezi jinými i ruskou punkovou skupinu Pussy Riot. Ruské ministerstvo zahraničí ho za to nařklo z vměšování do ruských domácích záležitostí.
Praha - Česko-francouzský tým v čele s Danielem Horákem z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd vyvinul nové povrchově modifikované magnetické nano- a mikročástice, které pacientům usnadní léčbu a pomohou zrychlit diagnózu některých závažných onemocnění.
Letošní sucho houbám nepřeje. Moc nerostou, hlavně ty, které tak rádi vidíme a sbíráme – praváky, bedly, kuřátka. Ale při pozornějším rozhlédnutí všude kolem sebe nějaké houby najdeme. Pohříchu to většinou nejsou krásně rostlé pravé hřiby, ale ohromné množství roztodivných houbiček, které dokáže pojmenovat jen znalec. Bez hub se totiž příroda neobejde.
Zlín - Na vědecko-zábavné přednášky na téma „Velká Morava" nebo „Absence švestek v čínské kultuře" se mohou těšit všichni, kteří 28. září od 16 hodin zavítají na Noc vědců. Pátým rokem se koná v prostorách budovy fakulty aplikované informatiky na Jižních Svazích.Vstup je zdarma.
Brno /VIDEO/ – Čtyři fotbalová hřiště. Na takové rozloze vyrostou v Brně nejmodernější vědecké laboratoře. Jejich základní kameny byly položeny v pondělí.
Zlín - Na vědecko-zábavné přednášky na téma „Velká Morava" nebo „Absence švestek v čínské kultuře" se mohou těšit všichni, kteří 28. září od 16 hodin zavítají na Noc vědců. Pátým rokem se koná v prostorách budovy fakulty aplikované informatiky na Jižních Svazích.Vstup je zdarma.
Olomouc – Setkávat se s vědci a povídat si o jejich práci při kávě? V Olomouci od to bude běžná věc. Každé poslední úterý v měsíci bude prostor olomoucké kavárny Café 87 vyhrazen neformálnímu setkávání vědců se zájemci o vědu z řad široké veřejnosti. První díl se uskuteční v úterý 25. září a hostem bude Zdeněk Hamřík, který se zaměří na současný životní styl českých školáků.
Kladno - České vysoké učení technické (ČVUT) vybralo firmu, která za několik týdnů začne stavět výzkumné centrum v areálu bývalých hutí Poldi u Kladna. Náklady na stavbu, vybavení přístroji a zahájení výzkumu budou kolem 750 milionů korun. Výstavba by měla skončit příští rok v létě.
Brno – Šestiletý kluk napjatě sleduje kádinku s roztokem. Neděje se nic. „Tak jsme poznali, že látka je kyselá. Teď zkusíme, jak reaguje zásaditá. Víš, co je to zásaditá? Nečuchej k tomu!" vytrhává chlapci jednu z láhví student Vysokého učení technického v Brně, který u stánku ukazuje pokusy. Na Mendlově náměstí v Brně právě začíná Den vědců, který zahajuje týden vědy.
Zlín – Repliky plstěné vojenské obuvi čínské terakotové armády vyrobil vědecký tým zlínské univerzity v čele s Petrem Hlaváčkem. Ten jako jeden z mála Evropanů získal badatelské povolení k prozkoumání obuvi soch vojáků z armády prvního čínského císaře Čchin Š Chuanga Ti, čímž se také podílel na projektu UNESCO, a to v letech 2009 až 2011.
New York – Rozloha ledu pokrývajícího Severní ledový oceán je nejmenší od doby, kdy lidé začali sledovat Arktidu pomocí satelitů. Uvedli to vědci z amerického Národního střediska dat o sněhu a ledu (NSIDC).
Zlín – Repliky plstěné vojenské obuvi čínské terakotové armády vyrobil vědecký tým zlínské univerzity v čele s Petrem Hlaváčkem. Ten jako jeden z mála Evropanů získal badatelské povolení k prozkoumání obuvi soch vojáků z armády prvního čínského císaře Čchin Š Chuanga Ti, čímž se také podílel na projektu UNESCO, a to v letech 2009 až 2011.
České Budějovice, Praha - To nejlepší z dvaceti let své existence představuje Jihočeská univerzita na výstavě v Praze. Nabízí ukázky archeologických nálezů, přístroje, preparované vodní živočichy i sérii 3D snímků
New York - Američtí vědci vyvinuli implantát, díky kterému zlepšili funkci mozku pokusných opic. Informoval o tom deník The New York Times, podle něhož jejich výzkum časem může pomoci lidem s mozkem poškozeným demencí, mrtvicí či jinak poraněným. Zařízení vědcům poskytuje model pro podporu a zesílení relativně pokročilých funkcí mysli v přední mozkové kůře, jež je centrem myšlení a plánování.
Brno - Lékaři z Fakultní nemocnice Brno se podíleli na celosvětovém výzkumu nové metody operace skoliózy, deformované páteře. Brno se tak stalo jedním ze čtyř míst na světě, kde byly děti operovány technikou, která umožňuje pohyb páteře a růst obratlů. Nyní se budou pacienti sledovat a za rok by metoda mohla být zavedena plošně, řekl přednosta Ortopedické kliniky Martin Repko.
Úpice – Vesmír a jeho zkoumání spojujeme především s moderními technologiemi. Ale i ty nejlepší přístroje vědci časem odloží a nahradí novými. To však nemusí vždy znamenat jejich konec.
Varšava - Díky suchu, které panuje v centrální oblasti Polska, se v korytu Visly objevily mramorové archeologické poklady, které přes 350 let ukrývala voda a nánosy bahna. Informovala o tom televize TVN24.
Praha – Astronomický ústav Akademie věd nabízí 28. září o Evropské noci vědců veřejnosti zdarma mimořádné prohlídky areálu observatoře v Ondřejově, pozorování oblohy dalekohledy a především exkurze do specializovaných pracovišť, kde budou moci nahlédnout astronomům do jejich „kuchyně". Řekl to mluvčí ústavu Pavel Suchan. Program bude trvat do půlnoci.
Brusel, Praha – Mezi Evropany panují velké rozdíly v tom, jaký zájem mají o vědecké objevy a technologický vývoj. Velký zájem o ně má v Česku jen devět procent lidí, tedy nejméně z 27 států Evropské unie. Například na Kypru jde o 43 procent obyvatel, ukázaly také výsledky evropského průzkumu Eurobarometr.
Pittsburgh - Vědci z několika amerických univerzit sledovali v průběhu sedmnácti let skoro dva a půl tisíce mužů a přišli se zajímavým závěrem. Lidé, které ze spánku budí plný močový měchýř, mohou být ohroženi kardiovaskulárními chorobami.
Kinshasa - Američtí a konžští vědci objevili ve východním Kongu nový druh opice. Podle agentury DPA je druh pojmenovaný cercopithecus lomamiensis první po mnoha letech, který byl v Africe nalezen.
Police nad Metují - V Pellyho domech se ve čtvrtek 13. září uskuteční mezinárodní seminář, který pořádá Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Praha.
Police nad Metují - V Pellyho domech se ve čtvrtek 13. září uskuteční mezinárodní seminář, který pořádá Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Praha.
New York - V DNA pravděpodobně hraje důležitou úlohu její negenetická část, která se dlouho považovala za "odpadní". Ukazují to nové výzkumy vědců z celého světa. Takzvaná odpadní DNA by podle nich například mohla být klíčem k mnoha komplikovaným chorobám či třeba k vysvětlení toho,jak riziko nemoci může ovlivnit prostředí, napsal list The New York Times.
Praha - Kmenové buňky potřebné pro tvorbu krve je možné pro potřeby transplantace odebírat i mrtvým dárcům. Jako prvním to prokázali vědci z týmu Emanuela Nečase a Luďka Šefce z Ústavu patologické fyziologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kteří se podílejí na přípravě projektu Biocev.
Moskva – Ruští odborníci nalezli na severovýchodě Sibiře části těl mamutů, které by mohly obsahovat živé buňky vhodné ke klonování. V dnešním rozhovoru pro zpravodajský server Vzgljad.ru to prohlásil šéf mezinárodního vědeckého týmu Semjon Grigorjev. Expedice Jana-2012 operovala v nejsevernější části Jakutska a kromě ruských vědců se jí zúčastnili odborníci z Jižní Koreje, USA a Švédska.
Brno – Na strojírenském veletrhu ve čtvrtek večer rozdali čtyři zlaté medaile za nejvíce inovativní exponáty. Utkalo se o ně devětadvacet kandidátů z celého světa.
Washington /VIDEO/ – Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vkládají do mise vozidla Curiosity na Marsu velké naděje, ale nechtěli by jednu věc – aby narazilo na povrchu rudé planety na vodu. Napsal to americký list The Los Angeles Times (LAT), podle něhož by totiž hrozilo riziko, že by mikroorganismy ze Země na nesterilních vrtácích Curiosity mohly při styku s vodou přežít.
Podyjí - Akát, tento severoamerický strom s typickým pokřiveným kmenem a výraznými trny, dělá podle ochránců z Podyjí v tomto národním parku velké problémy. A proto musí pryč.
Praha - Kmenové buňky potřebné pro tvorbu krve je možné pro potřeby transplantace odebírat i mrtvým dárcům. Jako první to prokázali vědci z týmu Emanuela Nečase a Luďka Šefce z Ústavu patologické fyziologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kteří se podílejí na přípravě projektu Biocev.
Olomouc - Káva je zdraví prospěšný nápoj a zaručuje delší a zdravý život. Podle přednosty I. interní kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Miloše Táborského to dokládají nejnovější studie zahraničních vědců, kteří tak mění názor na aromatický nápoj. Dosud se káva pila především kvůli kofeinu, tedy alkaloidu, který povzbuzuje srdeční činnost. Kardiolog se příznivými účinky kávy na zdraví lidí hodlá v budoucnu sám zabývat poté, co dokončí studii o vlivu pití vína na zdravotní stav.
Olomouc – Káva je zdraví prospěšný nápoj a zaručuje delší a zdravý život. Podle přednosty I. interní kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Miloše Táborského to dokládají nejnovější studie zahraničních vědců, kteří tak mění názor na aromatický nápoj. Dosud se káva pila především kvůli kofeinu, tedy alkaloidu, který povzbuzuje srdeční činnost. Kardiolog se příznivými účinky kávy na zdraví lidí hodlá v budoucnu sám zabývat poté, co dokončí studii o vlivu pití vína na zdravotní stav.
Londýn - Užívání jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) nepomáhá zabránit vzniku Alzheimerovy choroby. Uvádí to závěry rozsáhlé studie mezinárodního týmu vědců, která dnes vychází v odborném časopisu TheLancet Neurology.
Tokio - Tlak v magmatické komoře japonské sopky Fudži je v současné době silnější, než tomu bylo při poslední erupci vulkánu před více než 300 lety. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na japonské vědce.
Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin se zase předvedl dobrodružným kouskem: tentokráte se blýskl v roli vůdce hejna ohrožených jeřábů bílých, kterému jako pilot motorového kluzáku měl ukazovat bezpečnou cestu ze Sibiře do teplejších končin.
Dublin - Kokosový olej by se mohl v budoucnu stát významnou přísadou zubních past. Vědci totiž zjistili, že dokáže ničit bakterie, které způsobují zubní kaz. Píše o tom zpravodajský server BBC. Irští experti při svém výzkumu odhalili, že kokosový olej po reakci s enzymy zastavuje růst streptokoků, které rozhodující měrou přispívají k tvorbě zubního kazu. Ten postihuje 60 až 90 procent dětí v průmyslových zemích. Kokosový olej napadá navíc i kvasinky, jež stojí za vznikem aft.
Washington- Zrak je podobně jako jiné smysly vyvinut u obou pohlaví různě. Zatímco ženy mají, jak známo, citlivější čich, sluch, hmat i chuťové pohárky, muži mají předpoklady k lepšímu vidění. Ukázaly to podledeníku Die Welt testy amerických vědců.
Londýn - "Kouzelný koberec", který dokáže poznat, že na něm člověk upadl, představili britští vědci. Jejich vynález, který funguje s pomocí systému optických vláken pod povrchem, by mohl být schopný rozpoznati problémy s hybností, napsal zpravodajský server BBC News.
Washington/Praha - Za genetického čaroděje bývá někdy označován americký vědec Craig Venter, jehož tým před pěti lety 4. září oznámil první rozluštění genomu jednoho člověka, samotného Ventera. Kompletní mapu lidského genomu, ne však jedné osoby, ale mixu genomů skupin anonymních dárců, zveřejnil mezinárodní tým vědců již v roce 2003. Od čtení "genetické knihy člověka" si lékaři slibují pokroky v léčení řady chorob, minimálně včasnou diagnostikou, či možná v budoucnosti i "přepisováním" vadných genů.
Londýn – Kdokoli, kdo používá protokol BitTorrent pro stažení nejnovějších filmů nebo hudby, bude pravděpodobně sledován. Mezi protřelými stahovači a nováčky prý přitom není rozdíl. Podle zpravodajského serveru BBC to uvádí studie vědců z britské Birminghamské univerzity.
Dublin – Kokosový olej by se mohl v budoucnu stát významnou přísadou zubních past. Vědci totiž zjistili, že dokáže ničit bakterie, které způsobují zubní kaz. Píše o tom zpravodajský server BBC.
Londýn - Pivaři většinou nevěnují příliš pozornosti tvaru svých půllitrů. Tato zdánlivá drobnost má prý však vliv na rychlost, jakou zlatavý mok zmizí ze sklenice. Větší rychlostí ho prý lidé pijí ze zakřivených sklenic než z rovných, vyplývá to podle serveru BBC ze studie vědců z britské Bristolské univerzity publikované v odborném časopise PLoS ONE.