Londýn - Britští vědci dnes představili veřejnosti bustu anglického krále Richarda III. vytvořenou za pomoci počítače podle lebky nalezené při vykopávkách v Leicesteru. Archeologové z místní univerzity v pondělí potvrdili, že objevená kostra skutečně patří známému monarchovi.
Jeruzalém - Jednostranně předkládaná fakta a zamlčování mnohých skutečností se týká jak učebnic používaných v Izraeli, tak na palestinských územích. Dospěli k tomu autoři výzkumu, který financovalo americké ministerstvo zahraničí. Jak napsala agentura AP, cílem bylo ověřit tvrzení Izraele, že palestinské učebnice šíří nenávist.
Londýn - Kostra nalezená pod parkovištěm v anglickém městě Leicester skutečně patří anglickému králi Richardovi III. z 15. století, známému i ze slavné hry Williama Shakespeara. Oznámili to dnes vědci z univerzity v Leicesteru, kteří kostru podrobili řadě testů, včetně analýzy DNA.
Že léčit se s rakovinou je boj už sám o sobě, ví asi každý, kdo se s nemocí setkal. Podstoupit chemoterapii by však již za několik let nemuselo být tak náročné – díky objevu vědců z brněnské Mendelovy univerzity. Ti totiž vynalezli způsob, jak lék dostat do nádoru, aniž by přitom poškodil okolní orgány.
Brno – Že léčit se s rakovinou je boj už sám o sobě, ví asi každý, kdo se s nemocí setkal. Podstoupit chemoterapii by však již za několik let nemuselo být tak náročné – díky objevu vědců z brněnské Mendelovy univerzity. Ti totiž vynalezli způsob, jak lék dostat do nádoru, aniž by přitom poškodil okolní orgány.
Opava – Možná jste to nevěděli, ale poštovní holubářství v Opavě má skutečně letitou tradici. Slezská metropole spadá do oblastního sdružení, jehož předsedou je pětašedesátiletý Oldřich Planka. S ním se v minulém týdnu setkala také naše redakce. Poštovní holuby chová už více než padesát let.
Brno - Jak dostat lék přímo k nádoru, a nenamáhat tak zbytečně organizmus pacienta? Otázka, kterou si lékaři kladou už roky. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně na ni našli odpověď.
Varšava - Hotový poprask v polském internetu vyvolal nápad jednoho lesnictví na východě země, které umožnilo naživo sledovat scénky ze života stáda zubrů. „On-line špehování" přežvýkavců podle místního tisku denně zláká až 20 tisíc diváků. Na Facebooku mají zubři už 11 tisíc fanoušků.
Region - Už jen do čtvrteční půlnoci mají zájemci možnost rezervovat si unikátní roční sbírku medailonů Kalendárium 2013. Tu bude Pražská mincovna razit postupně po celý letošní rok, a to ve stříbrném i zlatém provedení.
Je jí teprve jednadvacet let a už má za sebou úspěchy, které dávají šanci k léčení rakoviny. Řeč je o Haně Sedláčkové, která se v roce 2011 stala vítězkou soutěže „Česká hlavička" se svým výzkumem na poli DNA. Jeho závěry prezentovala v pátek studentům gymnázia v libereckém iQparku.
Brno - Vesmírné plachetnice, které budou brázdit kosmický prostor podobně jako vodní hladinu, pomůže jednou sestrojit objev z Brna. Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v laboratoři totiž potvrdili princip světelného tažného paprsku.
Praha /ROZHOVOR/ – Pražská Lucerna byla v sobotu odpoledne naplněná k prasknutí příznivci Karla Schwarzenberga. Vedle řady umělců či vědců tu nechyběli ani členové Schwarzenbergovy strany TOP 09. Pro bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je volební výsledek navzdory porážce jeho favorita úspěchem.
Liberec - Je jí teprve jednadvacet let a už má za sebou úspěchy, které dávají šanci k léčení rakoviny. Řeč je o Haně Sedláčkové, která se v roce 2011 stala vítězkou soutěže „Česká hlavička" se svým výzkumem na poli DNA. Jeho závěry prezentovala v pátek studentům gymnázia v libereckém iQparku.
Brno - Vesmírné plachetnice, které budou brázdit kosmický prostor podobně jako vodní hladinu, pomůže jednou sestrojit objev z Brna. Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v laboratoři totiž potvrdili princip světelného tažného paprsku.
Opava – Možná jste to nevěděli, ale poštovní holubářství v Opavě má skutečně letitou tradici. Slezská metropole spadá do oblastního sdružení, jehož předsedou je pětašedesátiletý Oldřich Planka. S ním se v minulém týdnu setkala také naše redakce. Poštovní holuby chová už více než padesát let.
Brno - Vesmírné plachetnice, které budou brázdit kosmický prostor podobně jako vodní hladinu, pomůže jednou sestrojit objev z Brna. Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v laboratoři totiž potvrdili princip světelného tažného paprsku.
Washington /ANIMACE/ - Hrozba srážky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) s úlomky havarovaných či vysloužilých kosmických aparátů se v příštích letech zvýší. Varování amerických vědců na svých webových stránkách zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Za hlavní zdroj obav NASA označuje trosky družic Feng-jün, Iridium 33 a Kosmos 2251.
Zanechat kouření má význam v každém věku. Tvrdí to studie kanadských vědců, podle níž si člověk, který přestane kouřit v 64 letech, může prodloužit život o čtyři roky. Když to udělá před dovršením 34 let, může si přidat až deset let života.
Washington - Zanechat kouření má význam v každém věku. Tvrdí to studie kanadských vědců, podle níž si člověk, který přestane kouřit v 64 letech, může prodloužit život o čtyři roky. Když to udělá před dovršením 34 let, může si přidat až deset let života.
České Budějovice - Do Českých Budějovic přijeli vědci, politici a člen kapely The Plastic People, aby podpořili kandidáta na prezidenta. "Není důležité koho budete volit, ale hlavně jděte k volbám," shodují se pozvaní hosté.
Londýn - Přední světové vědecké kapacity ve středu vyhlásily konec moratoria na výzkum mutantních forem smrtícího viru H5N1 ptačí chřipky, který se může přenášet přímo mezi savci, tedy i lidmi. Podle agentur tím oživili obavy před jeho zneužitím jako biologické zbraně na mezinárodním poli.
Praha – Český matematik Eduard Feireisl z pražského Matematického ústavu Akademie věd ČR dosáhl na prestižní grant Evropské unie. Patří mezi 302 vědců, kteří si rozdělí 680 milionů eur, v přepočtu asi 17,5 miliardy korun. Dostane několik milionů korun na výzkum termodynamiky tekutin.
Paříž - Při dopravní nehodě hrozí smrt více obézním řidičům než těm s normální váhou. Podle agentury AFP to ukázala studie amerických vědců. Výsledky otiskl britský časopis British Medical Journal (BMJ).
Slatiňany /ZÁPISKY DŮCHODKYNĚ/ - Vrabec domácí (Passer domesticus), lidově nazývaný vrabčák, je podle vědců nejrozšířenější žijící pták na světě. Do Evropy se prý dostal již před tisíci lety a dnes je typickým spolubydlícím člověka v silně osídlených místech.
Londýn - Po zavedení zákazu kouření v restauracích a dalších uzavřených veřejných prostorách klesl v Anglii výrazně počet akutních záchvatů astmatu u dětí. Vyplývá to ze studie, kterou v odborném časopise Pediatrics zveřejnili vědci z londýnské vysoké školy Imperial College.
Washington /VIDEO/ – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uskutečnil unikátní laserový přenos dat ze Země na lunární družici Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Signál, který přenesl slavnou Monu Lisu od Leonarda da Vinciho, putoval k satelitu 384.400 kilometrů, napsal portál Space.com. Laserová komunikace má prozatím sloužit jako záloha radiovému spojení, v budoucnu ale podle vědců nabídne vyšší datový přenos, než jaké jsou současné radiové linky schopny nabídnout.
Washington - Mezi lidmi a šimpanzi není co do sobeckosti či schopnosti spolupracovat takřka žádný rozdíl. Jsou připravení se zařídit podle toho, co je za daných okolností pro ně to nejvýhodnější. Ukázala to nejnovější studie amerických vědců, která byla v pondělí zveřejněna na serveru časopisu Proceedings of National Academy of Science (PNAS).
Washington – Molekulární mračno označované jako G0.253+0.016 v blízkosti jádra Mléčné dráhy bylo pro astronomy dlouho záhadou. Mimořádně hustý plynný oblak měl podle vědců vytvářet řadu hvězd, vzniklo jich zde ale jen několik drobných. Nyní podle portálu Space.com odborníci zjistili, že mračno víří příliš rychle, než by bylo pro vznik hvězd potřebné.
Ostrava - Běžným počítačům by takové výpočty trvaly týdny až měsíce. Superpočítače ale zvládnou i skutečně složité operace vyřešit v řádu minut. Jeden takový bude i v Ostravě. Dům pro něj už roste.
Tým českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (AV ČR) přispěl k poznání, jak reaguje inzulin se svým buněčným receptorem. Výsledek základního výzkumu by mohl v budoucnu přispět k vývoji nových léčiv a léčbě cukrovky. Češi spolupracovali s laboratořemi z USA, Velké Británie a Austrálie.
Washington - Planetka Apophis, která je klasifikována jako potenciálně nebezpečná, se se Zemí v roce 2029 a také při opakovaném průletu v roce 2036 nesrazí. Lidstvo si tak podle portálu Space.com může oddechnout, protože podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) hrozí kolize v roce 2036 jen s pravděpodobností jedné ku milionu.
Praha - Tým českých vědců z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (AV ČR) přispěl k poznání, jak reaguje inzulin se svým buněčným receptorem. Výsledek základního výzkumu by mohl v budoucnu přispět k vývoji nových léčiv a léčbě cukrovky. Češi spolupracovali s laboratořemi z USA, Velké Británie a Austrálie.
Londýn – Mezinárodní tým astronomů objevil dosud největší útvar ve vesmíru. Jde o seskupení 73 kvazarů – extrémně zářivých vzdálených objektů, které se vyskytují v sousedství černých děr. Skupina měří na délku zhruba čtyři miliardy světelných let, informuje britský odborný časopis Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS).
Ústí nad Labem – Tajemní Keltové ve čtvrtek zavítají do ústecké kavárny Fokus Kafe. Tedy alespoň prostřednictvím dvou archeologů specializovaných na tuto část českých dějin Alžběty Danielisové a Tomáše Mangela. Od 18 hodin se zde koná další díl cyklu přátelských setkání veřejnosti s vědci nad šálkem kávy Café Nobel.
Washington - Spojené státy registrují každoročně daleko víc násilných smrtí než srovnatelné západní země. Vyplývá to ze studie dvou amerických zdravotnických organizací, která byla ve středu zveřejněna ve Washingtonu. Příčinou neuspokojivého stavu je podle autorů masové rozšíření střelných zbraní, které navíc vlastníci často skladují na volně přístupných místech.
Berlín - V bavorském Teisnachu poblíž hranic s Českou republikou bylo do provozu uvedeno největší zařízení na výrobu optiky na světě. Oznámila to podle agentury DPA Vysoká škola pro užité vědy v Deggendorfu, která zařízení provozuje. Stroj váží 85 tun a na výšku má sedm metrů.
Praha - Lidé s hnědýma očima jsou vnímáni oproti modrookým jako důvěryhodnější. S těmito závěry přišel mezinárodní vědecký tým pod vedením Karla Kleisnera z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Není to však dáno barvou očí, ale specifickými rysy obličeje hnědookých jedinců. Vědci už dříve zkoumali souvislost mezi barvou očí a vnímáním dominance, ukázalo se, že muži s tmavýma očima působí dominantněji.
Mys Canaveral – Vesmírný teleskop Kepler, který ve službách amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pátrá po obyvatelných planetách mimo Sluneční soustavu, objevil dalších 461 potenciálních nových planet. Většina z nich je zhruba stejně velká jako Země nebo i několikanásobně větší, oznámili v pondělí vědci, které citovala agentura Reuters.
Washington - Problém s odpadky by v kosmu mohla vyřešit jejich přeměna v radiační štít. Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nyní podle portálu Space.com zkoumají, zda by palubní lis mohl vdechnout nový život odpadkům po astronautech.
Moskva – Už třetí měsíc znepokojuje ruské vulkanology aktivita kamčatské sopky Ploskij Tolbačik, která se po téměř čtyřiceti letech probudila k životu a může ohrozit okolní obce. Vulkán vysoký 3100 metrů podle dnešních zpráv ruských médií prakticky nepřetržitě vyvrhuje kamení a popel, oblaka dýmu sahají do výšky čtyř kilometrů. Ruské úřady už vydaly varování pro nízko letící letouny regionální letecké dopravy.
Washington - Američtí vědci zkoumají malý marsovský meteorit, který obsahuje desetkrát více vody než jiné meteority z rudé planety. Na svém webu o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Tento nový typ meteoritu byl nalezen v roce 2001 na Sahaře.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Sestavili šikovného robota z proslulé stavebnice – a teď se s ním vydávají do světa. Mladí vědci z královéhradeckého domu dětí a mládeže se příští týden se svým výtvorem zúčastní středoevropského finále soutěže First Lego League v německém Obrigheimu.
Hradec Králové – Sestavili šikovného robota z proslulé stavebnice – a teď se s ním vydávají do světa. Mladí vědci z královéhradeckého domu dětí a mládeže se příští týden se svým výtvorem zúčastní středoevropského finále soutěže First Lego League v německém Obrigheimu.
Berlín - Počet zájemců o nahlédnutí do svazků, jež na ně vedla východoněmecká komunistická tajná policie Stasi, loni v Německu vzrostl o 7620 na 88.231. Podle agentury AFP této možnosti už dohromady využilo aso 2,9 milionu lidí.
Sydney - Australští vědci mapující Velký bariérový útes objevili korály v hloubce, o níž se dříve předpokládalo, že v ní život těchto organismů není možný. Podmořský robot našel druhy korálů ve vodách téměř tak temných jako noc, napsala agentura AFP.