Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Léčba leukémie? Zkoumáme to, čím se jiní nezabývali

Ročně u nás akutní leukémií onemocní zhruba 400 lidí. Za několik let by už nemuseli umírat, čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR totiž přišli na to, jak se zhoubné buňky u akutní myeloidní leukémie dostávají z kostní dřeně do krevního řečiště. Tento poznatek by mohl pomoci v léčbě leukémie, ale i zhoubné rakoviny. Co nový objev znamená, popsal Deníku šéf týmu vědců Michal Dvořák.

S naší planetou by se v roce 2068 mohl srazit asteroid

Washington /VIDEO/ - Asteroid Apophis, který v letech 2029 a 2036 v bezpečné vzdálenosti proletí okolo Země, by se s naší planetou mohl srazit v roce 2068. Pravděpo­dobnost kolize je ale podle vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) velmi malá, na základě posledních výpočtů činí 2,3 ku milionu.

Léčba leukémie? Zkoumáme to, čím se jiní nezabývali

Praha /ROZHOVOR/ – Ročně u nás akutní leukémií onemocní zhruba 400 lidí. Za několik let by už nemuseli umírat, čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR totiž přišli na to, jak se zhoubné buňky u akutní myeloidní leukémie dostávají z kostní dřeně do krevního řečiště. Tento poznatek by mohl pomoci v léčbě leukémie, ale i zhoubné rakoviny. Co nový objev znamená, popsal Deníku šéf týmu vědců Michal Dvořák.

V Rusku byly nalezeny ostatky vzácného mamuta jižního

Moskva - Na jihu Ruska byly objeveny ostatky vzácného mamuta jižního (Mammuthus meridionalis), jehož kly dorůstaly délky přes jeden metr. Informovala o tom agentura ITAR-TASS s odvoláním na ruské vědce. Jde teprve o osmý nález celé zachovalé kostry tohoto druhu a čtvrtý na ruském území.

V soutěži o pojmenovávání nových měsíců Pluta vede "Vulkán"

New York /VIDEO/ - "Vulkán", jméno domovské planety pana Spocka ze seriálů a filmů Star Trek, zatím vede v online hlasování o jméno pro dva nově objevené měsíce Pluta. Pojmenování navrhl herec William Shatner, který v kultovní sérii hrál kapitána Jamese T. Kirka - a dosud ho podpořily desetitisíce fanoušků, napsala agentura Reuters.

Sonda Curiosity odebrala první vzorek navrtaný pod povrchem Marsu

USA /VIDEO/ – Americká sonda Curiosity na Marsu dosáhla dalšího velkého pokroku. Vůbec poprvé se jí podařilo dopravit do laboratoře vzorek prášku z horniny, do níž se předtím navrtala. Ve středu o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Objev českých vědců může pomoci léčit leukémii

Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky učinili podle Českého rozhlasu (ČRo) unikátní objev, který by v budoucnu mohl pomoci v léčbě leukémie. Popsali princip, jak se zhoubné buňky u akutní myeloidní leukémie dostávají z kostní dřeně do krve a zaplavují organismus, uvedl rozhlas.

Objev českých vědců může pomoci léčit leukémii

Praha – Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky učinili podle Českého rozhlasu (ČRo) unikátní objev, který by v budoucnu mohl pomoci v léčbě leukémie. Popsali princip, jak se zhoubné buňky u akutní myeloidní leukémie dostávají z kostní dřeně do krve a zaplavují organismus, uvedl rozhlas.

Rozhovor: Věda je komplikovaná a nepředvídatelná

České Budějovice – Jak náročná je práce vědce, jaké účty musí pravidelně skládat a jak ambiciózní musí být, aby v dnešní vědě uspěl, o tom jsme si povídali s profesorem Tomášem Scholzem,  předsedou rady Biologického centra (BC) Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

U Čeljabinsku našli úlomky meteoritu o rozměru dětské pěsti

Moskva - Ruští vědci našli v okolí uralského Čeljabinsku zatím největší úlomky meteoritu, který do oblasti dopadl koncem minulého týdne. Podle místní agentury Uralinformbyro dosahují některé exempláře velikosti až dětské pěsti. Přesné místo nálezu experti tají.

Vědci z brněnského VUT vyrobili beton bez cementu

Brno – Dálnice nebo dům postavené z elektrárenského odpadu? Žádný nesmysl, ale jedna z možností využití popílku, kterou navrhují a zkoumají vědci z Centra materiálového výzkumu na Fakultě chemické Vysokého učení technického v Brně.

Vědci z brněnského VUT vyrobili beton bez cementu

Brno – Dálnice nebo dům postavené z elektrárenského odpadu? Žádný nesmysl, ale jedna z možností využití popílku, kterou navrhují a zkoumají vědci z Centra materiálového výzkumu na Fakultě chemické Vysokého učení technického v Brně.

Zemřel nestor české archeologie a uznávaný vědec Karel Valoch

Brno - Uznávaný odborník v oblasti paleolitické archeologie Karel Valoch, jehož činnost je spjata především s Moravským zemským muzeem v Brně – Ústavem Anthropos, zemřel ve věku 92 let. Stalo se tak v sobotu 16. února 2013. "Do muzea každodenně docházel i v posledních letech a v naprosté svěžesti myšlenkové i fyzické tu setrval téměř až do posledních chvil svého života.

V zoo přivítali na svět historicky 75. žirafu, jmenuje se Liana

Troja – Pražská zoo má už 75. přírůstek v historii chovu žiraf. O víkendu se tu narodila překrásně zbarvená žirafí samička. Její matka, pětiletá Faraa, ji v sobotu porodila jako své vůbec první mládě. V letošním roce očekává zoo ve stádě ještě čtyři další mláďata.

Žraloci "připlují" do Břeclavi po čtrnácti letech. Ve větším počtu

Břeclav - Jedny z největších mořských predátorů – žraloky, budou mít lidé šanci vidět v Břeclavi. Pokud zavítají do největšího mobilního akvária, které z daleké Francie zamíří do okresního města v úterý. „V Břeclavi se výstava uskuteční před kulturním domem od devatenáctého do dvaadvacátého února," oznámil manažer projektu Alfred Šmíd.

V zoo přivítali na svět historicky 75. žirafu, jmenuje se Liana

Troja –  Pražská zoo má už 75. přírůstek v historii chovu žiraf. O víkendu se tu  narodila překrásně zbarvená žirafí samička. Její matka, pětiletá Faraa, ji v sobotu porodila jako své vůbec první mládě. V letošním roce očekává zoo ve stádě ještě čtyři další mláďata.

Vědci našli úlomky meteoritu, který dopadl na Ural

Moskva – Ruští vědci v neděli nalezli v jezeře Čebarkul úlomky meteoritu, který v pátek zasáhl oblast Uralu. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Meteorit se po vstupu do atmosféry rozpadl na zhruba sedm velkých částí, z nichž jedna dopadla do zmíněného jezera, kde vytvořila v ledu díru o průměru osm metrů.

Italský soud poslal do vězení čtyři techniky kvůli zřícení koleje

Řím - Italský soud v sobotu poslal do vězení čtyři italské techniky kvůli zřícení studentské koleje ve středoitalském městě Aquila, v jejíchž troskách zemřelo při zemětřesení v roce 2009 osm studentů. Technici byli obviněni z nekvalitní rekonstrukce budovy v roce 2000.

Pro nová antibiotika se vědci ponoří na dno oceánů

Londýn – Projekt v hodnotě osmi milionů liber (asi 236 milionů korun) chystá mezinárodní vědecký tým vedený experty z Aberdeenské univerzity. Jeho cílem je pokusit se objevit nová antibiotika na dně oceánů, napsal zpravodajský server BBC News.

Čeští vědci objevili v Podyjí nový druh mouchy koutule

Znojemsko – Další ze svého nemalého a dosud nepoznaného bohatství odhalil vědcům Národní park Podyjí. Ti objevili zcela nový druh mouchy koutule a pojmenovali ji podle místa nálezu – „hardeggská" (latinsky Trichomyia hardeggensis).

Vědci v Indonésii identifikovali nový druh sovy

Jakarta - Vědci pátrající po nočních ptácích v Indonésii identifikovali nový druh sovy. Podle jejich zjištění má jasně odlišný druh houkání a patrně se nevyskytuje nikde jinde na světě, napsala agentura AP.

Vědci mají důkaz. V Brně žili draví dinosauři

Brno – Zub pravěkého zvířete ležel přes padesát let v depozitáři brněnské Masarykovy univerzity. Teď však udělal student Daniel Madzia senzační objev. Zjistil, že zub patří dravému dinosaurovi. Brněnský deník Rovnost na případ upozornil jako první. Jde o první věrohodně zdokumentovaný případ výskytu masožravého dinosaura z druhohor a zároveň první pozůstatek suchozemského obratlovce z období jury na českém území.

Objev vědců v Podyjí: malinkatá muška

Podyjí – Další ze svého nemalého a dosud nepoznaného bohatství odhalil vědcům Národní park Podyjí. Ti objevili zcela nový druh mouchy koutule a pojmenovali ji podle místa nálezu – „hardeggská" (latinsky Trichomyia hardeggensis).

Vědci mají důkaz. V Brně žili draví dinosauři

Brno – Zub pravěkého zvířete ležel přes padesát let v depozitáři brněnské Masarykovy univerzity. Teď však udělal student Daniel Madzia senzační objev. Zjistil, že zub patří dravému dinosaurovi. Brněnský deník Rovnost na případ upozornil jako první. Jde o první věrohodně zdokumentovaný případ výskytu masožravého dinosaura z druhohor a zároveň první pozůstatek suchozemského obratlovce z období jury na území České republiky.

"Jikrobanka" je nadějí pro budoucnost Velkého bariérového útesu

Sydney – Poslední dva roky australští vědci sbírali a ukládali miliardy rozmnožovacích buněk z Velkého bariérového útesu. Doufají, že tato jejich „jikrobanka" jednoho dne pomůže znovuvybudovat a zachránit útes, který je na seznamu chráněných míst UNESCO, napsala  agentura Reuters.

Vybitý mobil? Nevadí, elektřinu ze slunce vyrobí bundy i závěsy

Brno - Je krásně, svítí slunce. Jste na horách daleko od civilizace a najednou zjistíte, že máte vybitý mobilní telefon. Žádný problém. Strčíte ho do kapsy své bundy, kde se nabije a v klidu pokračujete v procházce. Díky brněnským vědcům to není žádná sci-fi, ale blízká budoucnost.

Vybitý mobil? Nevadí, elektřinu ze slunce vyrobí bundy i závěsy

Brno - Je krásně, svítí slunce. Jste na horách daleko od civilizace a najednou zjistíte, že máte vybitý mobilní telefon. Žádný problém. Strčíte ho do kapsy své bundy, kde se nabije a v klidu pokračujete v procházce. Díky brněnským vědcům to není žádná sci-fi, ale blízká budoucnost.

Poblíž Chebu objevili odborníci další čtvrtohorní sopku

Chebsko - Jedinečný objev učinili vědci z České republiky a Německa nedaleko obce Mýtina na Chebsku. Zjistili, že se zde nachází sopka, o které se nevědělo. Této sopky se lidé ale vůbec nemusejí bát. Podle odborníků se jedná o monogenetický vulkán, který vybuchl pouze jednou.

Výstava přiblíží průzkum ostatků Tychona Braha a jeho výsledky

Praha – Akademie věd představí na výstavě ve svém sídle na Národní třídě, co její odborníci spolu s dánskými vědci zjistili při nedávném výzkumu ostatků Tychona Braha. Loni společně oznámili, že slavný astronom nebyl otráven rtutí, jak se dlouho tradovalo. Nejspíš zemřel přirozenou smrtí. Výstava začne v pondělí odpoledne a potrvá do 22. února.

Výstava přiblíží průzkum ostatků Tychona Braha a jeho výsledky

Praha – Akademie věd představí na výstavě ve svém sídle na Národní třídě, co její odborníci spolu s dánskými vědci zjistili při nedávném výzkumu ostatků Tychona Braha. Loni společně oznámili, že slavný astronom nebyl otráven rtutí, jak se dlouho tradovalo. Nejspíš zemřel přirozenou smrtí. Výstava začne v pondělí odpoledne a potrvá do 22. února.

Nový přístroj umožní u laboratorních myší sledovat vývoj nemocí

Praha - Fyziologický ústav Akademie věd dnes představil nový přístroj, který umožní sledovat tkáně či růst nádorů v těle laboratorních myší a krys. Vědci tak získají poznatky o řadě nemocí, například diabetu, metabolických poruchách či epilepsii, řekl František Vyskočil z ústavu. Přístroj za 11 milionů korun byl z velké části hrazen z EU, vyšetřovací metody jsou pro zvířata bezbolestné.

Do Břeclavi a Hustopečí „připlují" na konci února žraloci

Břeclav, Hustopeče – Jedny z největších mořských predátorů – žraloky, budou mít lidé šanci vidět v Břeclavi a Hustopečích. Pokud zavítají do největšího mobilního akvária, které z daleké Francie zamíří na Břeclavsko na konci února.

Internet více ohrožuje psychicky nevyrovnané děti

Nástrahy internetu podle vědců více ohrožují psychicky nevyrovnané děti. Vyplývá to ze zprávy celoevropského výzkumu EU Kids Online, do kterého se za Českou republiku zapojili odborníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. S negativními jevy na internetu se lépe vypořádávají děti, které vyrůstají ve stabilním prostředí a jimž rodiče vštípili zdravé sebevědomí. O výsledcích výzkumu informovala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Josef Pastorčák: Chtěl jsem být vědcem, komunisté mi to ale nedovolili

Valašské Meziříčí /ROZHOVOR/ – Josef Pastorčák se narodil před pětasedmdesáti lety v Holešově, kde navštěvoval základní i střední školu. V roce 1960 absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci s červeným diplomem a o dva roky později započal svou pedagogickou dráhu.

Internet více ohrožuje psychicky nevyrovnané děti

Brno – Nástrahy internetu podle vědců více ohrožují psychicky nevyrovnané děti. Vyplývá to ze zprávy celoevropského výzkumu EU Kids Online, do kterého se za Českou republiku zapojili odborníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. S negativními jevy na internetu se lépe vypořádávají děti, které vyrůstají ve stabilním prostředí a jimž rodiče vštípili zdravé sebevědomí. O výsledcích výzkumu informovala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Muži vysedávající na pohovce mají méně spermií, zjistili vědci

Špatnou zprávu pro notorické gaučové povaleče mají američtí vědci. Ti zjistili, že muži trávící před televizí 20 a více hodin týdně mají jen zhruba polovinu spermií v porovnání s těmi, kteří před televizí nevysedávají vůbec nebo jen velmi málo, napsala agentura AFP.

Muži vysedávající na pohovce mají méně spermií, zjistili vědci

New York – Špatnou zprávu pro notorické gaučové povaleče mají američtí vědci. Ti zjistili, že muži trávící před televizí 20 a více hodin týdně mají jen zhruba polovinu spermií v porovnání s těmi, kteří před televizí nevysedávají vůbec nebo jen velmi málo, napsala agentura AFP.

Rodina na Sibiři odříznutá od světa: Nevěděli o konci světové války

Moskva – Pilot vrtulníku geologického týmu, letící nad sibiřskou tajgou, nemohl uvěřit svým očím. Pod sebou totiž spatřil mýtinu v lese, na níž byly dlouhé tmavé brázdy, výsledek lidské práce. Ale kdo by mohl žít 250 kilometrů od nejbližší osady? Ale zrak jej neklamal. I když se po celá léta vědci domnívali, že sibiřská tajga plná borových lesů a neproniknutelných bažin, je domovem pouze pro vlky a medvědy, žila tu skutečně celá rodina.