Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Hongkongu hrozí, že přijde o své růžové delfíny, varují vědci

Hongkong - Pokud Hongkong nepřijme potřebné kroky proti znečištění a dalším hrozbám, přijde o své vzácné delfíny indočínské (Sousa chinensis chinensis), kteří jsou díky své unikátní barvě známí také jako delfíni růžoví. Jejich počet v hongkongských vodách poklesl z odhadovaných 158 kusů v roce 2003 na pouhých 78 v roce 2011 a očekává se další pokles, až budou příští měsíc zveřejněny údaje za rok 2012, uvedla hongkongská Společnost pro ochranu delfínů, kterou citovala agentura AFP.

Čtěte v úterním Libereckém deníku

Liberec - Příběh devítiletého chlapce, kterého srazilo auto. Díky sportu se rychle uzdravuje. Pozvánka na už čtvrté derby v tomto fotbalovém ročníku. Spolupráce univerzity s dopravním podnikem. Vzpomínky bývalé redaktorky Deníku na začátky před dvaceti lety. Nejen to přináší na svých stránkách úterní Liberecký deník.

Lidé by podle vědců mohli letět k Marsu za dvacet let

Washington – Odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a soukromých společností jsou přesvědčeni, že i přes značné překážky by mohl první člověk odletět na Mars do 20 let. Dnes o tom informovala agentura AFP.

Co má společného Bystřec s Vyšehradem?

Bystřec /Z REDAKČNÍ POŠTY/ - Co má společného náš Bystřec s Vyšehradem? Hloupá otázka, řeknete si, samozřejmě, že nic… Opravdu si to myslíte? Pak vás tedy poprosím, povolte uzdu své fantazii, zbavte se předsudků a naslouchejte.

Rakouští sousedé stěhují tři tisíce let staré schodiště.

Linec – Nejstarší schodiště na světě musí být přemístěno. Nachází se sto metrů pod povrchem v hallstattském solném dole a v současnosti je přece jen ohroženo stejnými vlivy prostředí, které je dosud  tak dlouho uchovávaly, napsal deník OÖN. Osm metrů dlouhé a 120 centimetrů široké schodiště bylo nalezeno v roce 2003. Pomocí dendrochronologie vědci kolem Michaela Grabnera ze zemědělské univerzity ve Vídni prokázali, že dřevo schodů bylo poraženo v letech 1344 a 1343 před naším letopočtem! „Pro srovnání, Tutanchamon se narodil v roce 1341 před Kristem," píše list.

Američtí vědci sestrojili létající roboty o rozměrech mouchy

Washington – Američtí vědci sestrojili údajně nejmenší létající roboty. Umělý hmyz má zhruba rozměry mouchy a je za letu i stejně hbitý. Umožnilo to podle BBC i použití součástek z piezoelektrického materiálu, který na změny elektrického napětí reaguje rychlým smršťováním a rozpínáním. Roboti by mohli pomáhat například při průzkumu ve zřícených budovách.

Vědci sestrojili kameru podle hmyzího oka

New York – Vidět svět očima hmyzu umožňuje nová kamera, kterou sestrojil mezinárodní vědecký tým. Díky velkému počtu čoček a speciální technologii poskytuje prototyp kamery velmi širokoúhlé záběry, jeho nedostatkem je ale zatím velmi nízké rozlišení obrazu. Vědci o svém projektu informovali v časopise Nature.

V Arktidě loni v létě roztál rekordní objem ledu, zjistili vědci

Ženeva - V Arktidě loni v létě roztál rekordní objem ledu. Ve zprávě o stavu klimatu za rok 2012 o tom dnes informovala Světová meteorologická organizace (WMO), která je tímto vývojem znepokojena. Loňský rok byl podle šetření organizace celosvětově jedním z deseti vůbec nejteplejších let od začátku registrace údajů v roce 1850.

Úsporná opatření poškozují zdraví, tvrdí vědci

Londýn – Úsporná opatření poškozují zdraví lidí v Evropě i v Severní Americe. Omezují přístup k lékům a zdravotní péči a kromě sebevražd nebo depresí stojí i za nárůstem infekčních onemocnění. Na základě desetiletého výzkumu to v nové publikaci tvrdí ekonom David Stuckler z britské Oxfordské univerzity a epidemiolog Sanjay Basu působící na americké Stanfordově univerzitě.

Uruguayští vědci geneticky upravili ovce. Pod UV světlem září

Montevideo /VIDEO/ – Ovce, které pod ultrafialovým světlem září, se podařilo s pomocí genetické modifikace vypěstovat vědcům v Uruguayi. Experiment začal v loňském roce, kdy se vědci rozhodli vzít zelený fluorescenční protein z jednoho druhu medúz a vpravit ho do genů devíti jehňat, aby zjistili, zda pak budou ovce ve tmě zářit. O více než šest měsíců později se jejich experiment ukázal jako úspěšný.

Sousedé hledají nejvzácnější myš střední Evropy

Pasov - „Malé zvířátko, velká pátrací akce" – tak charakterizoval deník PNP projekt, v němž vědci hledají v Bavorském lese nejvzácnější myš střední Evropy. „Mohlo by to být hledáním jehly v kupce sena, protože myšovka horská byla od roku 1950 v tomto regionu prokázána jen čtyřikrát – vždycky v okrese Freyung – Grafenau. Poslední exemplář se datuje rokem 1994, kdy byl nalezen ve Finsterau,"  píše list.

Einstein měl pravdu! Jeho teorii relativity potvrdila obří neutronová hvězda

Washington /VIDEO/ – Mezinárodní tým vědců objevil nejhmotnější neutronovou hvězdu, pomocí níž podrobil zkoušce Einsteinovu teorii relativity v doposud nejextrémnějších podmínkách. Výsledek potvrdil, že Einstein měl pravdu, zjistil podle agentury DPA tým pod vedením Johna Antoniadise z Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii v německém Bonnu.

Lidstvu hrozí do sta let vyhynutí kvůli technologiím, tvrdí vědci

Oxford (Británie) – Mezinárodní tým vědců, matematiků a filozofů z Institutu budoucnosti lidstva Oxfordské univerzity řeší technologické hrozby, kterým možná brzy bude muset náš druh čelit. Futurolog Nick Bostrom, který institut vede, se domnívá, že sázky na náš osud již nemohou být vyšší, protože před sebou můžeme mít poslední století života lidstva.

Kam zmizela antihmota? Vědci z CERN našli další stopu

Ženeva – Vědci v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě odhalili další část skládačky, která má vysvětlit, proč antihmota ve vesmíru očividně chybí. Objevili prozatím čtvrtou známou subatomární částici, která při rozpadu upřednostňuje hmotu před antihmotou. Dosavadní teorie předpokládá, že po velkém třesku vzniklo stejné množství hmoty a antihmoty, dnes ale vesmíru dominuje hmota.

DNA je knihou života i mnohostranným pomocníkem lékařů a vědců

Cambridge/Praha /ANIMACE/ – Zhruba stejný počet genů jako škrkavka a méně genů než kukuřice má Homo sapiens, jehož genom je z 99 procent stejný jako genom šimpanze či neandrtálce. I tyto zajímavosti zjistili vědci před pár lety díky objevu struktury DNA (deoxyribonukleové kyseliny), který byl oznámen 25. dubna 1953. Britové Francis Crick a Maurice Wilkins a Američan James Watson před 60 lety jako první přinesli model dvoušroubovice DNA a popsali její kopírovací mechanismus.

Úspěch v soutěži Festival vědy
 a techniky v Pardubickém kraji

Ústí n. O./NAPSALI JSTE NÁM/ - Žáci Základní školy Ústí nad Orlicí, Třebovská vystoupili ve dnech 21. – 22. 3. v krajském kole soutěže mladých vědců a techniků. Tato přehlídka se již tradičně konala pod záštitou Pardubického kraje a Asociace pro mládež, vědu a techniku Amavet.

Českým fyzikům se podařilo ovládat magnet pomocí světla

Praha – Českým fyzikům se podařilo pomocí světla ovládat chování magnetu tak, že změnil své typické vlastnosti. Pomocí světelného (laserového) paprsku ovlivňují magnet mnohem rychleji, než to šlo doposud, kdy se magnet v mikroelektronice řídil elektrickým proudem. 

Vědci: Je čas na další fázi hledání mimozemského života

Washington /VIDEO/ - Vzhledem ke stále novým objevům planet podobných Zemi v naší galaxii by lidstvo podle vědců mělo začít plánovat další kroky ve snaze hledat vzdálený mimozemský život. Nedávné oznámení nálezu tří dalších potenciálně obyvatelných planet — Kepler-62e, Kepler-62f a Kepler-69c — totiž naznačuje, že vesmír je plný světů schopných podporovat život, jak jej známe.

Lidové písně ze sto let starých válečků převedli na CD

Slovácko – Několikaletá trpělivá práce týmu vědců a odborných pracovníků konečně přinesla očekávaný výsledek. Přednedávnem vyšla rozsáhlá publikace nazvaná Vzaty do fonografu, která je určena především hudebním fajnšmekrům a příznivcům lidové hudby.

Rusko vyslalo na oběžnou dráhu malý zvěřinec a šest sond

Moskva - Z kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala ruská družice Bion-M s netradiční posádkou. Na její palubu vědci umístili 45 myší, 15 ještěrek, ryby, hlemýždě a další živočichy, kteří mají testovat vliv slunečního záření na živé organismy. Let potrvá měsíc, jednotlivé živočišné druhy jsou od sebe vzájemně odděleny.

Lidové písně ze sto let starých válečků převedli na CD

Slovácko – Několikaletá trpělivá práce týmu vědců a odborných pracovníků konečně přinesla očekávaný výsledek. Přednedávnem vyšla rozsáhlá publikace nazvaná Vzaty do fonografu, která je určena především hudebním fajnšmekrům a příznivcům lidové hudby.

Teleskop NASA našel mimo sluneční soustavu dvě planety jako Země

Washington - Dvě planety podobné Zemi, které jsou kandidáty na život mimo sluneční soustavu, se podařilo najít pomocí vesmírného teleskopu Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Obě jsou přibližně stejně velké, zřejmě složené z hornin a mohla by na nich být voda v kapalném stavu. Oznámil to dnes v časopise Science mezinárodní tým, který tento objev učinil.

Kdo viděl lochnesku? Často jen místní hoteliéři, tvrdí vědec

Londýn – Bylo 14. dubna 1933 a Aldie Mackayová jela s manželem v autě po silnici do skotského Invernessu. Když se podívala se přes klidné vody jezera Loch Ness, náhle vykřikla. „Zastav! To zvíře!" zvolala.„Bylo to černé, mokré a tekla z toho voda. Plavalo to v kruhu dokola a dolů," popsala později, co v jezeře viděla.

Studie prokázala rekordní letní odtávání ledu na Antarktidě

Canberra – V letních měsících nyní v Antarktidě odtává nejvíce ledu za posledních 1000 let. Oznámili to britští a australští vědci, kteří prováděli měření na Antarktickém poloostrově. Ten je nejsevernější částí antarktické pevniny a zároveň největší a nejnápadnější částí kontinentu s horami, které se tyčí do výšky 2000 metrů. Na rozdíl od většiny kontinentální části tam led odtává každé léto.

Britští vědci získali významný kontrakt v laserovém centru v ČR

Londýn/Praha - Na projektu výzkumného laserového centra HiLASE v České republice se budou významně podílet britští vědci, kteří zde získali kontrakt ve výši deseti milionů liber (více než 300 milionů korun). Napsal o tom britský odborný týdeník Times Higher Education. Centrum HiLASE vznikne v Dolních Břežanech u Prahy a je partnerským projektem superlaseru ELI, který se staví na stejném místě.

Američtí vědci vypěstovali umělé bio-ledviny

New York – Američtí vědci v neděli předvedli uměle vytvořené biologické ledviny, které po transplantaci krysám začaly filtrovat krev a produkovat moč. Výsledek vědeckého bádání tak znamená krok vpřed ve snaze pomoci pacientům, kteří trpí selháním ledvin, napsala agentura AFP.

Vysílačku letos dostane pět chřástalů

Západní Čechy - Vysílačka v podobě ´batohu´ na zádech chřástalům polním nevadí, a přestože z prvního výzkumu nepřežil žádný, projekt bude pokračovat i letos. Takový je závěr plzeňského setkání českých a německých ornitologů.

Chcete být sportovní hvězda? Podívejte se do zrcadla, radí vědci

Londýn – Tvar mužské tváře může předpovědět, jaké budou úspěchy daného člověka na sportovním poli. Ve studii to uvádějí britští vědci, kteří si jako výzkumný vzorek vzali více než stovku japonských baseballistů. A zjistili, že čím širší měli obličej v poměru k jeho délce, tím pravděpodobnější bylo, že se jim podaří odpálit homerun, tedy takový míč, po němž oběhnou všechny mety a zaznamenají pro svůj tým bod. Informovala o tom agentura AFP.

Zemřel britský fyziolog Edwards, průkopník umělého oplodnění

Londýn – Ve věku 87 let zemřel dnes britský fyziolog a nositel Nobelovy ceny za lékařství Robert Edwards, který je považován za zakladatele léčby neplodnosti a za jednoho z nejvýznamnějších průkopníků umělého oplodnění. Úmrtí oznámila univerzita v Cambridge, kde byl Edwards dlouhá léta profesorem.

Arabfest jde do finále

Plzeň – Poslední dny Festivalu arabské kultury v Plzni nabídnou návštěvníkům tradiční akce patřící do každoročního festivalového repertoáru i ojedinělé projekty, které jsou na programu letos poprvé.

Na velikosti penisu ženám záleží, zjistili vědci

Washington - Věčnou otázku, zda ženám záleží na velikosti penisu, se rozhodl prověřit novou metodou mezinárodní tým vědců. A jejich odpověď, kterou zveřejnili začátkem týdne, zní: Ano, muži s větším přirozením připadají dámám přitažlivější, napsala agentura AFP.

Na velikosti penisu ženám záleží, zjistili vědci

Věčnou otázku, zda ženám záleží na velikosti penisu, se rozhodl prověřit novou metodou mezinárodní tým vědců. A jejich odpověď, kterou zveřejnili začátkem týdne, zní: Ano, muži s větším přirozením připadají dámám přitažlivější, napsala agentura AFP.