Žákům ze Šumperska, Jesenicka, Olomoucka a Opavska začínají o prvním březnovém víkendu jarní prázdniny. Ty tradičně bývají časem, kdy se rodiny vydávají na lyže do hor. Letos však kvůli neobvyklé vlně teplého a deštivého počasí řada středisek v oblasti Jeseníků zavřela. O víkendu jich v provozu zůstane zřejmě jen několik.
Dýňovou polévku, kokosovou roládu, sushi, muffiny, palačinky, langoše anebo raději nějakou pomazánku? Pro malé kuchařky a kuchaře ze zájmového útvaru Kuchtíci, který funguje při DDM Stříbro, žádný problém. Pod vedením Evy Šimkové se v rámci pravidelných dvouhodinových schůzek učí zvládat přípravu nejrůznějších pokrmů.
Po čtyřech letech má letos únor zase 29 dní. S vynálezem v podobě pravidelného prodloužení kalendářního roku o jeden den, aby odpovídal pohybu Země kolem Slunce, přišli už myslitelé ve starověkém Římě. Že oním dnem navíc bude právě 29. únor, se definitivně rozhodlo o stovky let později.
Letošní brzké březnové Velikonoce přivábily mnoho skvělých keramiků – dobrovolnic, které chelčickému Domovu pomáhají vytvářet jarní keramiku do jarních truhlíků, osení, na okna i pod velikonoční stromy se zavěšenými vajíčky a barevnými mašlemi či na velikonoční trhy.
Do měst pomalu přichází jaro a obleva uzavřela většinu skiareálů v Ústeckém kraji. Zimní sezona ve Skiareálu Klínovec je ale stále v plném proudu. V provozu jsou stále čtyři lanovky včetně tří nejmodernějších s krycími bublinami a lyžuje se na 14 kilometrech sjezdovek. „Podmínky jsou stále velmi dobré a i o víkendech se lyžuje téměř bez front,“ vyzdvihl manažer areálu Martin Koky.
Období jarních prázdnin se přehouplo do své druhé poloviny a ubytovatelé na Lipensku do něj letos hleděli s obavami. Místo vrcholu zimní sezóny přišlo po slibném lednu nečekaně jaro a oni se báli, že přijdou o výdělek kvůli zrušeným pobytům.
Původně chtěl stavět dřevěné sruby a pracovat se dřevem jako jeho otec. Zhruba ve třinácti letech ale začal pomáhat v rodinné restauraci. Začínal u myčky a nádobí. Pohyboval se v kuchyni a koukal kuchařům pod ruce. A jejich práce a kreativita se mu zalíbila. Tehdy vařit ještě nemohl a ani neuměl, a tak začal sledovat kuchařské umění nejen v rodinné restauraci, ale i v tehdy populárních televizních pořadech.
Kluci se v dětství nejčastěji vrhnou na fotbal nebo hokej, on zvolil daleko méně tradiční sport. Saně! A vydrželo mu to až do dospělosti. „Co mě na nich uchvátilo? Ta rychlost, ten adrenalin, to nebezpečí,“ říká v rozhovoru pro Deník sedmačtyřicetiletý Jiří Pělucha, závodník TJ Baník Ostrava.
Vajíčka jsou důležitou a oblíbenou součástí našeho jídelníčku. Ti šťastnější si pro ně chodí do vlastního kurníku nebo k ověřenému zemědělci, ti ostatní do obchodů. Mohou si vybrat z vajíček malých, středních a velkých, zvolit vejce od slepic chovaných na podestýlkách či biovejce. A také si často mohou zvolit vejce bílá či hnědá. Před Velikonocemi je větší zájem o ta první, protože se jejich skořápka lépe barví. Ale jaký je rozdíl mezi bílými a hnědými vejci? Je zdravější bílé nebo hnědé vejce? A co rozhoduje o tom, jaké bude mít vejce barvu?
U Okresního soudu v Klatovech pokračovalo projednávání případu, kdy měl pár z malé vesničky na Klatovsku tři roky týrat mužovu nevlastní dceru. Dívku podle obžaloby ponižovali, nadávali jí, nesměla s nimi jíst u stolu, snášet musela i další příkoří. Vše vyvrcholilo tím, že skončila v dřevěné boudě na zahradě, kde nebyla voda, WC ani topení.
Už o nadcházejícím víkendu se otevřou brány Helfštýna návštěvníkům, kteří chtějí využít příjemné počasí s téměř jarními teplotami k procházkám a turistickým výšlapům. V měsíci březnu bude hrad přístupný jen o víkendech - sezona se naplno rozběhne během velikonočních svátků. Od Velkého pátku 29. března do Velikonočního pondělí 1. dubna zažije Helfštýn nápor při tradiční akci Velikonoce na hradě.
Předjaří na Mostecku bude ve znamení častějších kulturních i společenských akcí. Po zimní přestávce opět ožijí zábavou venkovní prostranství, kde se otepluje.
/FOTO, ANKETA/ Osm letošních jehňátek, která se narodila v kladenské elektrárně, už brzy dostane svá jména. Pro pět beránků a tři ovečky je posílali emailem déle než dva týdny sami čtenáři Deníku. Tipů přišlo poměrně hodně a některé se dokonce opakovaly.
Lidé, kteří o poslední únorové sobotě vystoupali do prvního podlaží obchodního domu Jednoty v Jalubí na předvelikonoční prodejní výstavu s názvem Velikonoce jsou krásný čas, si přišli na své. V expozici bylo vystaveno mnoho hrnkových květin, vazeb a ozdob, jimiž si lidé mohou ozdobit své domovy nebo hroby svých rodinných příslušníků k blížící se jarním svátkům.
Správa hradeckých hřbitovů se potýká se zloději i neukázněnými návštěvníky, a to především na hlavním hřbitově v Kuklenách. Do areálu lidé vjíždějí autem i přes zákaz, řidiči už nabourali příjezdovou bránu a poničili hrobové místo.
/VIDEO, FOTO/ Hartvíkovičtí oslavili letošní masopust poněkud později, přesto s plnou parádou. Velkou pozornost budily postavy v historických uniformách.
/VIDEO, FOTO/ Nové centrum, ve kterém budou obchody i služby pro veřejnost, vzniká na rozhraní Ostravska a Opavska. Buduje se v Ludgeřovicích na Menšíkově louce nedaleko kostela. Jde o prostor, který je pomyslným středem obce, jež v poslední době prochází velkými změnami.
Někteří Pražané si rádi najdou nejen „své“ pekařství, řeznictví nebo třeba cukrárnu či lahůdkářství, ale i svého stánkaře. A nejen v tržnici nebo na farmářských trzích. Klidně takového, za kterým budou dojíždět. Ukázalo se to o víkendu při vepřových hodech na smíchovské náplavce.
Jarní prázdniny pro skiareály obvykle znamenají nájezd lyžařů. Většina areálů v Ústeckém kraji se ale tentokrát blahodárné návštěvnické špičky nedočká, protože musela kvůli oblevě zavřít. Pro tuto sezónu definitivně. Příznivci zimních sportů ale stále mohou zamířit do Skiareálu Klínovec.
Už o víkendu pro ně odstartují boje o přežití ve třetí nejvyšší soutěži. Florbalisté Benešova jdou do série play-down s Pískem s vědomím, že celou sezonu byli přikováni u dna tabulky, navíc ve druhé polovině sezony takřka nevyhráli. Nyní alem musí, jinak sestoupí do divize. Bitva o naději odstartuje v sobotu a trvat může klidně až do Velikonoc.
Kombinací Krušnohoří s vařením piva vznikne tekutý klenot, říká majitel kraslického pivovaru Krušnohor Vlastislav Kopecký. Zážitek z chuti tamních pivních speciálů vám podle něj nikdo nevezme. Pivovar Krušnohor – Craft Brewery v Tisové u Kraslic sází zejména na výrobu piv s výraznější hořkostí. To z nich dělá podle sládka skvělá piva s osobitou a dobře zapamatovatelnou chutí.
V době postní, tedy v době od Popeleční středy do Velikonoc, které letos připadly na přelom března a dubna, se v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě konají každý pátek tzv. kající procesí.
Již třiadvacet let se koná velmi oblíbená výstava s názvem Kraslice v Kraslicích, letos začíná ve čtvrtek 14. března. Potrvá až do neděle 17. března. Konat se bude v kraslickém Domě kultury v Malém sále.
Přestože práce na zkapacitnění silnice I/9 z Nového Boru do Svoru, které se má vyšplhat až půl miliardy korun stále pokračují, činnosti jsou dle plánu v zimním útlumu. Obnoveny budou v návaznosti na klimatické podmínky.
Poslední kolo jen dokreslilo jejich zmar v letošní sezoně. Florbalisté Benešova přivítali na závěr základní části lídra Národní ligy z Plzně. S vedoucím celkem tabulky ještě v polovině utkání vedli 4:0, přesto ale utkání prohráli 5:7. Do bojů o záchranu tak půjdou s další těžkou ránou na psychickém rozpoložení.
Masopustních průvodů bylo letos mnoho, navzdory počasí. Protože tady se termín nemění podle potřeby a něčího usnesení. Ten je od pradávna. Od pondělka toho týdne, ve kterém jsou Velikonoce, odečteme 40 dní a máme datum Popeleční středy. Zabíjačkové dobroty vystřídají brambory.
Masopust trochu jinak pořádají pravidelně už pátým rokem ve Štěticích na Písecku. Místní stáje, které se už od roku 1992 zabývají chovem menšího plemene Hafling, tradičně zvou veřejnost na jízdu v maskách. V sobotu 17. února se této jízdy i přes nepřízeň počasí zúčastnily na dvě desítky jezdců.
/FOTO, VIDEO/ „Nevyděláme nic. Je to jako byste chodil do práce zadarmo a ještě tam občas nějaké peníze přinesl,“ říká majitel skiareálu v Petříkovicích u Trutnova Jan Boček. „Lidi chtějí jezdit na hory za sněhem, ne za deštěm a blátem. I kdyby se lyžovalo až do Velikonoc, tak ztrátu nedoženeme,“ tuší Tomáš Grégr ze Strážného. Místo zimy je v polovině února jaro. Vysoké teploty přinesly velkou oblevu. Hlavně pro níže položená lyžařská střediska to představuje kritickou situaci.
/FOTO, VIDEO/ „Nevyděláme nic. Je to jako byste chodil do práce zadarmo a ještě tam občas nějaké peníze přinesl,“ říká majitel skiareálu v Petříkovicích u Trutnova Jan Boček. „Lidi chtějí jezdit na hory za sněhem, ne za deštěm a blátem. I kdyby se lyžovalo až do Velikonoc, tak ztrátu nedoženeme,“ tuší Tomáš Grégr ze Strážného. Místo zimy je v polovině února jaro. Vysoké teploty přinesly velkou oblevu. Hlavně pro níže položená lyžařská střediska to představuje kritickou situaci.
/FOTOGALERIE/ Lovecké trofeje hodnotili v sobotu myslivci v Hodoníně. K vidění byl například desetiletý jelen z Filipova u Javorníku, mufloni z Bílých Karpat i z okolí Kyjova a především tisícovka srnců z celého hodonínského okresu.
Jaro je za dveřmi, a pokud přemýšlíte, že svou zahradu obohatíte kromě nové flóry i o nějakou tu užitkovou faunu, možná myslíte na slepice. Než ale začnete shánět velký kurník a kopat základy pro výběh, popřemýšlejte, zda by alternativou nebyly křepelky.
Skvělá atmosféra, úžasné zážitky a k tomu ještě bronzové třetí místo. Nejen to prožila na mezinárodním sněhovém festivalu v italském San Candidu Silvie Hrušková. Designérka z Blatnice pod Svatým Antonínkem se spolu s uměleckým sochařem Jiřím Genzerem a kameníkem Tomášem Čiernym zasloužila o mimořádný úspěch českého týmu.
/FOTO, VIDEO/ Už o letních prázdninách by mohli řidiči projíždět po novém kvalitním povrchu silnice v Kozojídkách. Krajští silničáři totiž chystají opravy téměř kilometrového průtahu obcí. Další novinky jsou plánované i na silnicích v okolí.
Navzdory vysokým teplotám se dá pořád v Krkonoších lyžovat a vyrazit na české hory na jarní prázdniny. V provozu zůstávají sjezdovky ve velkých horských střediscích. Otevřené je chtějí mít až do Velikonoc. Obleva a jarní počasí v polovině února nicméně donutily předčasně ukončit zimní sezonu některým níže položeným skiareálům. „Mrazy ani sníh nedorazily, déle už to neudržíme. V pátek jedeme naposledy. Od 17. února bude areál uzavřen,“ oznámili provozovatelé Skiareálu Kněžický vrch ve Vrchlabí.
Tak trochu ve stínu svatého Valentýna slavili věřící Popeleční středu. Je to období, kterým končí masopusty a začíná čtyřicetidenní předvelikonoční doba.
Lesní klub Farma u Kosího potoka pořádal v Sekerských Chalupách tradiční masopustní průvod masek. K vidění byl tygr, jeptiška, kostlivec, různá zvířátka, princezny, strašidla, ale i klasický strakatý "Laufr".
Tradiční popelec uděloval ve středu 14. února v Litoměřicích biskup Jan Baxant. Do Velikonoc zbývá 40 dní. Popeleční středou vstupují křesťané do postní doby před Velikonocemi.
Muzeum Mladoboleslavska zahájilo tento týden novou výstavu. Nese název …neboť nevědí, co činí! a prezentuje různé podoby ukřižování Ježíše Krista v umění. Skončí symbolicky na Velikonoce.
První masky se představily 27. ledna v Roudníkách, zástup smíchu pokračoval v Brné, Zubrnicích, Řehlovicích, v Tisé, Dubicích, v Chlumci. I v Ústí se nabízely jitrnice, medvěd tančil na náměstí, dlouháni na chůdách bavili diváky. Poslední Masopust se uskutečnil v úterý 13. února v Petrovicích.
Taneční soubor Skalka pořádal v sobotu v mé rodné vesnici Protivanov na Drahanské vrchovině Ostatkový maškarní bál. A v neděli se před Hasičským domem konal dopoledne sraz všech masek a byl uspořádán masopusní průvod - nechyběl hudební doprovod, občerstvení a také dobrá nálada. V mnoha domácnostech se také pekly tradiční domácí koblihy.
/OBRAZEM/ Masopust v Postřekově na Domažlicku. Pětidenní oslavy, které se v chodské obci řídí tradičním harmonogramem. Ten je s malými obměnami platný už od šedesátých let minulého století. Postřekov je jedno z mála míst v České republice a jediné v Plzeňském kraji, kde se stále dodržuje vícedenní masopust.