/ROZHOVOR/ Lásce je někdy třeba pomoci. Když může člověk potencionálního partnera vybírat z více lidí najednou, jde to lépe, tvrdí zakladatelka seznamky Rychlé rande Alena Krátošková z Tábora. Ta se svými syny už desátým rokem pořádá akce pro nezadané. Nejdříve se prostřednictvím jejich agentury seznamovaly páry jen v Táboře, pak pro velký zájem přidali Plzeň, České Budějovice a nakonec i Jihlavu. Podle Aleny Krátoškové se doba změnila a zájemci o seznámení vyžadují osobní přístup.
Masopust je jedním z mála lidových zvyků, které se dodnes dochovaly. Bývala to slavnostní příprava na čtyřicetidenní půst, který předcházel Velikonocům. V Rakovníku pořádá pravidelně masopustní průvod Dům dětí a mládeže společně s Folklorním souborem Borůvky.
/ROZHOVOR/ Lásce je někdy třeba pomoci. Když může člověk potencionálního partnera vybírat z více lidí najednou, jde to lépe, tvrdí zakladatelka seznamky Rychlé rande Alena Krátošková z Tábora. Ta se svými syny už desátým rokem pořádá akce pro nezadané. Nejdříve se prostřednictvím jejich agentury seznamovaly páry jen v Táboře, pak pro velký zájem přidali Plzeň, České Budějovice a nakonec i Jihlavu. Podle Aleny Krátoškové se doba změnila a zájemci o seznámení vyžadují osobní přístup.
Masopustní veselí dorazilo i do Háje u Duchcova. Průvod, který vyrazil z části Domaslavice, režírovalo Divadlo V Pytli Petra Stolaře, respektive jeho samotný principál.
Prastarý zvyk pálení jívových větviček, lidově kočiček, prováděl v pondělí 12. února kostelník katedrály svatého Štěpána v Litoměřicích Antonín Fegyveres společně s pomocníkem Miroslavem Zukersteinem. Popelem budou na Popeleční středu 14. února při ranní bohoslužbě v katedrále posypány hlavy věřících na znamení pokání.
Zatímco na mnoha místech Moravy již o minulém víkendu fašankové (masopustní) veselí utichlo a "ve smutku pochovali basu", na úpatí největší hory Bílých Karpat Javořiny se teprve chystají před správným úterním půlnočním časem. Po tomto "pohřebním rituálu" totiž následuje pro křesťany na Popeleční středu čtyřiceti denní půst. Doba střídmého života a přípravy na Velikonoce, na svátky jara, které letos začínají na Zelený čtvrtek 28. března.
Výtvarné dílny, sport, zábava, dokonce lyžování. Nuda nehrozí. Pestrý program připravilo pro jarní prázdniny školákům středisko volného času AZ centrum v Havlíčkově Brodě.
Princezna z Walesu Catherine se podle britských médií poprvé od chvíle, kdy se podrobila blíže neupřesněné operaci břicha, objevila na veřejnosti. Nešlo ale o oficiální vystoupení, nýbrž o soukromou procházku ve společnosti dětí. Podle komentátorů jde o dobrý znak toho, že se populární princezna Kate zotavuje. Spekulace, že po zákroku princezna téměř zemřela, jsou podle zjištění britských novinářů zcela nepravdivé.
Zatímco pro zamilované páry znamená 14. únor valentýnské chvíle, pro řadu křesťanů na jihu Moravy bude mít tento den jiný význam. O Popeleční středě jim začíná čtyřicetidenní půst zakončený Velikonocemi.
Osm nových přírůstků přibylo do stáda ovcí, které už bezmála padesát let pomáhají se spásáním trávy v kladenské elektrárně. I když toto spojení může leckomu připadat zvláštní, v rozvodně 110 kV v areálu Teplárny II na Dříni, kde je také umístěn blok TG8, si pomoc „živých sekaček“ nemohou vynachválit.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Ke staroměstskému masopustu neodmyslitelně patří „tanec na silnici“ mezi auty a ke krnovskému dechovka Krnovanka. Krnovem prošel masopustní průvod ve čtvrtek 8. února.
V noci na sobotu středoevropského času odstartuje slavný karneval v brazilském Rio de Janeiru. Bude opět plný tance a nápaditých kostýmů. Jeho kořeny sahají do první poloviny 18. století, vliv na něj měli i Evropané a Afričané. Lidé se na něj připravují celý rok.
Koblihy, koblihy a zase koblihy. Před nevelkým obchůdkem s nepřehlédnutelným nápisem Pączkarnia na hlavní lázeňské ulici se vine dlouhá fronta. I v polském lázeňském městě Kudowa Zdrój si stejně jako v celém Polsku poslední dny před začátkem postního období užívají hodování. A právě tzv. Tlustý čtvrtek by se dal nazvat svátkem koblih. Lidé je kupují po krabicích a kromě domácích konzumentů si pro ně ve velkém přijíždějí i Češi.
Významným datem v katolickém kalendáři je Popeleční středa. Letos připadá na středu 14. února. Když děda přišel v neděli z úsobrnského kostela ze mše, která souvisela s Popeleční středou, měl vždy na čele křížek z popela. Ten křížek dělal sám farář Gabriel. Popel pocházel ze spálených kočiček z Květné neděle předchozího roku. Znamenání popelem symbolizuje uvědomění vlastní nicotnosti a bezvýznamnosti před Bohem a doprovází ho slova: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš.“
Známý jihočeský divadelník Víťa Marčík oznámil, že se letos nebude konat Velikonoční hrkání. „Je to kvůli mně. Přemýšlel jsem, co nemám už dělat a na co nemám energii,“ nechal se slyšet Víťa Marčík, který do centra města o Velikonocích zavedl každoroční efektní tematické průvody hrkačů v kápích s bílými maskami.
Léčba rakoviny britského krále Karla III. výrazně ovlivní životy ostatních seniorních členů panovnické rodiny. Jelikož se Karel III. na čas stáhne do ústraní, část jeho povinností převezmou jeho nejbližší příbuzní. Výrazně se to týká následníka trůnu, prince Williama. Ten se však na veřejnosti bude objevovat bez princezny Kate, která se nejméně do Velikonoc bude zotavovat po operaci břicha. Ani králova nemoc na tom nic nezmění.
/VIDEO/ Oblíbený prohlídkový okruh Kasematy na hradě Špilberk čeká po čtvrt století obnova. Muzeum města Brna, pod které spadá kromě Špilberku i Arnoldova vila a vila Tugendhat, chystá pro letošní rok i další novinky. „Chceme se zaměřit také na špilberské vodojemy. Jsou ojedinělé a spousta Brňanů o nich neví. To chceme změnit," říká v rozhovoru pro Deník Rovnost ředitel muzea Zbyněk Šolc. Mluvil také o zdražení vstupenek nebo velkém zájmu o návštěvu vily Tugendhat.
/VIDEO/ Oblíbený prohlídkový okruh Kasematy na hradě Špilberk čeká po čtvrt století obnova. Muzeum města Brna, pod které spadá kromě Špilberku i Arnoldova vila a vila Tugendhat, chystá pro letošní rok i další novinky. „Chceme se zaměřit také na špilberské vodojemy. Jsou ojedinělé a spousta Brňanů o nich neví. To chceme změnit," říká v rozhovoru pro Deník Rovnost ředitel muzea Zbyněk Šolc. Mluvil také o zdražení vstupenek nebo velkém zájmu o návštěvu vily Tugendhat.
Zámek Kozel na jižním Plzeňsku chystá od nové sezony několik novinek. Tou méně příjemnou je, že bude zpoplatněn vstup do rozlehlého zámeckého parku, který je každoročně cílem mnoha turistů. Zisk ze vstupného by měl pomoci pokrýt zvyšující se náklady na údržbu parku.
V pondělí pátého února začíná první turnus týdenních jarních prázdnin. Týká se žáků a učitelů na celé jižní Moravě, navazuje na jednodenní pololetní volno z pátku. V následujících týdnech se jarní prázdniny postupně přesunou do dalších regionů po celém Česku, takže poslední školáci budou mít volný týden až od jedenáctého března.
Masopustní průvod se do Sezemic vrátil teprve před čtyřmi lety. V sobotu masky nekompromisně převzaly vládu na městem. Podívejte se na fotografie a video Jaroslava Černého.
/FOTO, VIDEO/ Medvěd, bába s nůší, ženich a nevěsta, kominík, vodník, smrtky, policajt, slepičí rodina či čarodějnice – celkem dvaatřicet maškar doprovázených dvanáctičlennou dechovou hudbou prošlo první únorovou sobotu obcí Semechnice na Rychnovsku.
Masopust se krátí, volá hlavní postava, masopust oděný v pestrobarevných šatech, ve Stonařově na městečku. „Až za rok se zas vrátí,“ dodává vzápětí spolu s ním rekordní sedmdesátka masek. Obnovená tradice tam má trochu jinou podobu, než jaká je známá v jiných obcích. Zkrátka je v režii divadelníků.
Masopustní tradice nesmí zaniknout. Tou se dnes zabývaly i děti z 2. oddělení ŠD se svými praktikantkami SPgŠ Beroun. Jde o čas mezi postními obdobími Vánoc a Velikonoc. Jak nám ukazuje již název „masopust“, jde o odřeknutí a opuštění masa, dát maso pryč.
Muzeum Českého lesa v Tachově pořádá masopustní veselí v okresním městě již řadu let. Přestože zájem obyvatel vyrazit v maskách po městě v průvodu není malý, muzejníci by rádi řady maškar ještě rozšířili.
/FOTOGALERIE/ Vivat masopust Málo platné, ať je počasí jakékoliv či se děje cokoliv – je doba masopustu, tedy veselých a bujarých taškařic. Jen v samotné Praze probíhá plno masopustního veselí. V sobotu 27. ledna se slavil v Letňanech, v Karlíně… Příští sobotu je naplánován ve Ctěnickém zámku, ve Kbelích…
Sto šedesát tisíc lidí se vypravilo vloni na prohlídky, výstavy a akce Východočeského muzea a dalších pořadatelů na pardubickém zámku. Podívejte se, jaké byly návštěvnické trháky roku 2023.
/FOTO, VIDEO/ Stačil k tomu jeden velikonoční tah, náhodný nález starých kožených lyžáků v popelnici a bylo zaděláno na jednu velkou tradici. Telemark Team Boží Dar, v jehož čele stojí Ota Šimánek, pořádá nejstarší novodobý telemarkový závod na světě. Jeho ředitel i jeden z jeho zakladatelů se svým uměním i skoky blýskl také na letošním mezinárodním Mistrovství České republiky v historickém lyžování v Olešnici v Orlických horách.
„Raduj se ze života, který jednou nečekaně skončí…“ Těmito slovy lze vyjádřit význam masopustu, který předchází období čtyřicetidenního půstu před Velikonocemi.
Většina občanů v Královehradeckém kraji ví, že tato škola vzdělává děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, primárně s logopedickým postižením a se specifickými poruchami učení.
Už 20 let v Česku platí zákaz používání i prodeje čelisťových a lepových pastí, v roce 2021 se navíc zpřísnil. Přesto si „železa“ vyžádala další život a prodejci je nabízejí dál. Jak se přesvědčila redaktorka Deníku, není obtížné si na internetu rychle najít e-shopy, které nelegální zboží prodávají. Prodejcům sice hrozí tučné pokuty, zvířecí život to ale nevrátí a utrpení přeživším zvířatům nijak nevynahradí.
Největším setkáním lidových sborů, a také s patřičnou tradicí na Slovácku počátkem roku, bývá Předfašaňkové setkání mužských sborů ve Vacenovicích v regionu Kyjovska. I když hlásají organizátoři v propagaci pouze zpívání mužských hlasů, objevují se tam v posledních letech údajně na "zpestření" rovněž hlasy něžného pohlaví.
/FOTOGALERIE + ROZHOVOR/ Přibližně dva měsíce zbývají do Zeleného čtvrtku, v brněnském pivovaru Starobrno se ale do příprav na Velikonoce pustili už nyní. V pondělí začali vařit tradiční Zelené pivo. Letos jej tam připraví 4570 hektolitrů.
Britská princezna Catherine podstoupila plánovanou operaci břicha, po níž zůstane dva týdny v nemocnici. Podrobnosti o zákroku zástupci paláce nesdělili. Britská média ve čtvrtek uvedla, že se princezna cítí dobře. Podle všeho se však neobjeví na veřejnosti dříve než za čtvrt roku.
/FOTO, VIDEO/ Druhý díl oblíbené knižní série Aristokratka z pera českého spisovatele a dlouholetého kastelána milotického zámku Evžena Bočka se dočkal filmového zpracování. Jak se povedlo, budou diváci moci posoudit už ve čtvrtek 18. ledna, kdy se uskuteční premiéra filmu Aristokratka ve varu.
Britská princezna Kate se v londýnské nemocnici zotavuje po blíže neupřesněné operaci v oblasti břicha, oznámil dnes její tým z Kensingtonského paláce. Operace byla podle prohlášení plánovaná a byla úspěšná.
Oproti předchozímu úspěšnému filmu Poslední aristokratka s vánočními kulisami, se tentokráte děj volného pokračování s názvem Aristokratka ve varu odehrává o Velikonocích. Přibylo několik nových postav a už podle názvu to bude na Kostce vřít.
Masky, hudba, tanec a hlavně jídlo a pití. Řada obcí a měst nejen v Libereckém kraji stále drží tradici masopustů. První se letos koná na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku. A kam dál můžete na masopusty v kraji vyrazit?
Masky, hudba, tanec a hlavně jídlo a pití. Řada obcí a měst nejen v Libereckém kraji stále drží tradici masopustů. První se letos koná na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku. A kam dál můžete na masopusty v kraji vyrazit?
Masky, hudba, tanec a hlavně jídlo a pití. Řada obcí a měst nejen v Libereckém kraji stále drží tradici masopustů. První se letos koná na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku. A kam dál můžete na masopusty v kraji vyrazit?
/FOTOGALERIE/ První film Poslední Aristokratka se odehrával o Vánocích, pokračování pod názvem Aristokratka ve varu je natáčené na jaře, o Velikonocích. Snímek vznikal znovu i na jižní Moravě. V kinech bude k vidění od osmnáctého ledna.
/FOTOGALERIE/ První film Poslední Aristokratka se odehrával o Vánocích, pokračování pod názvem Aristokratka ve varu je natáčené na jaře, o Velikonocích. Snímek vznikal znovu i na jižní Moravě. V kinech bude k vidění od osmnáctého ledna.
/VIDEO/ Osud čápa Františka nalezeného vloni na jaře u Radomyšle na Strakonicku, když uvízl nohou v nastražených železech, je zpečetěný. V Záchranné stanici živočichů v Makově mají smutek. Ve čtvrtek musel být čáp utracený. Jak informoval pracovník záchranné stanice Libor Šejna, pahýl nohy se zanítil, odumřel a další léčba by dobrý výsledek pro čápa již nepřinesla.