Kreativ

ŠTÍTEK: Velikonoce

Nehoda u Čáslavska. Ilustrační foto.

Víte, kde se bourá nejvíce na Pelhřimovsku? Na dálnici D1

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Auto jedoucí od Prahy prorazilo svodidla a vjelo do protisměru. Takový byl začátek letošních Velikonoc na třiaosmdesátém kilometru dálnice D1. Úsek u Humpolce patří k nejvíce kritickým na vytížené spojnici Prahy a Brna. Na podzim to bude navíc třicet let od havárie, po které zemřel místopředseda federálního parlamentu Alexandr Dubček.

Předání známky Mezigeneračně

Setkávání generací je důležité. Školy dostaly známku Mezigeneračně

Již od roku 2017 docházejí děti dvou kaplických škol, ZŠ Školní a Fantova, pravidelně každý měsíc za seniory do Domova pro seniory Kaplice. "Společně si povídají, hrají hry a tvoří. Všichni se na tato setkání těší. Navzájem na sebe nezapomínají ani o svátcích a vyrábí si přáníčka k Velikonocům a Vánocům," uvádí Ivana Sládková z Domova pro seniory (DpS) Kaplice. Děkujeme za příspěvek. 

Ve volnočasovém klubu pro seniory Včela se věnují i vyrábění nebo pečení.

Vyrábění, harmoniky i výlety. V bystřickém klubu pro seniory na jaře nezahálí

Volnočasový klub Včela pro seniory a osoby se zdravotním postižením poskytuje pomoc seniorům při smysluplném trávení volného času, přináší do jejich života nové zájmy a společenské aktivity a snaží se tak předcházet sociálnímu vyloučení. Klub funguje čtyři dny v týdnu a sídlí v Domě s pečovatelskou službou v Bystřici nad Pernštejnem na Hornické 643. Účast na programu klubu je zdarma. Otevřeno je pro všechny, kteří chtějí aktivně trávit volný čas.

Gabriela Cyrnerová.

Má alergii na těstoviny. Přesto žena s matkou řídí jejich výrobu v Pasta Fidli

Deset let existence slaví letos společnost Pasta Fidli. Od začátku ji řídí maminka Helena Cyrnerová se svou dcerou Gabrielou. Těstovinové království sídlí v Mníšku pod Brdy na sídlišti ve dvou místnostech v přízemních prostorách panelového domu nedaleko školy. Pracuje tu, kromě maminky a dcery, i sedm zdravotně hendikepovaných zaměstnanců. Ti všichni vyrábějí těstoviny.

Panna Maria ukázala němému pasáčkovi místo, kde má kopat do země. Vytryskl pramen, pasáček se napil a začal mluvit. Teď je tu poutní místo.

Szentkút v Maďarsku, kde Maria uzdravila němého pasáčka. Teď je tam poutní místo

Prodloužený víkend jsme o letošních Velikonocích strávili na slovensko-maďarském pomezí a v obou zemích jsme navštívili různé kulturní a historické památky. Vzhledem k velikonočnímu období byly vrcholem dvě místa v Maďarsku, a to poutní místo Szentkút (Svatá studánka) s bazilikou a klášterem a nedaleká vesnice Hollókő. Příspěvek o Hollókő byl v této rubrice zveřejněn, nyní přidávám Szentkút, kam jsme zavítali o velikonoční neděli dopoledne.

Muzeum v Lichnově se věnuje vystěhovalectví do Texasu i historii obce.

Alena Dobečková se v lichnovském muzeu v myšlenkách přesouvá do Texasu

Naděje má jméno Texas, takové moto má expozice v muzeu v Lichnově, které se věnuje vystěhovalectví v 19. století i historii obce Lichnov. Druhým rokem vede muzeum Alena Dobečková z Lichnova, do doby než nastoupila, muzeum vedl jeho zakladatel lékař a někdejší starosta Lichnova Josef Šimíček.

První pečení chleba v Úsilném

Tady se pekl chléb pro veřejnost. Víte, kde stály obecní pece v minulosti?

Mnoho obcí mělo dříve pece na chleba, kde se připravovalo pečivo pro veřejnost. Vůně chleba se nesla širokým okolím. A někde ji můžete cítit ještě dnes, protože tradice pečení chleba se do obcí vrací. Příspěvek o tom, kde se v minulosti všude na jihu Čech chleba pekl, zaslal redakci Pavel Mörtl. Děkujeme. O prvním pečení chleba v Úsilném, ke kterému došlo nedávno a které Pavla Mörtla k příspěvku inspirovalo, informoval zase starosta Pavel Kašpárek. Jak nápad na pečení vznikl a co všechno místní upekli? Čtěte. Děkujeme za příspěvek také Pavlu Kašpárkovi. 

Petr Broža navštívil Velikonoční slavnost v maďarské vesničce Hollókő. Obec se především díky svému historickému centru zapsala na seznam UNESCO.

Kroje, zvyky i kožichy. Velikonoce v maďarské vesničce Hollókő, zná ji i UNESCO

/FOTO, VIDEO/ - Do maďarské vesničky Hollókő, jejíž historické centrum a další památky se dostaly na seznam UNESCO, zavítal na svých velikonočních cestách čtenář Petr Broža. Fotografoval i natáčel, takže se na Velikonoční slavnost, která se koná právě ve staré části obce, můžete podívat i vy. Přijměte pozvání do Maďarska alespoň prostřednictvím naší fotogalerie. Děkujeme za krásný příspěvek.

Třináctiletá Anežka Pokorná ze Základní školy Nerudova v Českých Budějovicích letos namalovala jednu z obřích kraslic na Hluboké nad Vltavou. Své dílo nazvala Šlechtici z Hluboké a jde o portrét kněžny Eleonory Marie.

Kněžna Eleonora se dočkala novodobého portrétu, vytvořila ho Anežka z Budějovic

Anežce Pokorné bude teprve 13 let, ale už od malička se věnuje malování a kreslení. Žákyni 7. třídy Základní školy Nerudova v Českých Budějovicích baví nejvíce portréty. Letos ji vybrali pořadatelé akce Velikonoce na Hluboké z organizace Hope 4 you, aby namalovalo jedno z obřích vajíček. Podívejte se, jak se jí to povedlo.

Zhruba osmdesát uprchlíků z Ukrajiny žije v jihomoravské vesnici Bořetice. Ženy a děti našly azyl v penzionu mezi vinicemi

Malá Ukrajina mezi vinicemi: Družba mládeže i hádky pod vlivem vodky

Denně národní domácí kuchyně, pospolitost, ale i onemocnění či konflikty kvůli nadmíře vodky. Život v komunitě se všemi výhodami i problémy zažívá zhruba osmdesátka ukrajinských žen a dětí v malebné jihomoravské vsi Bořetice. A s nimi provozovatelé a zaměstnanci penzionu, kde uprchlíci našli azyl. Mezi vinicemi žijí už téměř dva měsíce. „Poznali jsme ukrajinskou náturu a hygienické návyky. Trochu se liší od nás Moraváků,“ říká Petra Hudeková, která se o Ukrajince stará.

Velikonoční tvořivé dílny

Velikonoce na škole. Žáci si užili tvořivé dopoledne

Těsně před Velikonocemi se uskutečnilo na Základní škole Komenského v Pelhřimově v rámci školní družiny tvořivé dopoledne. Aktivity spojené s jarní a velikonoční tématikou byly určeny pro děti z celého prvního stupně. Každý si mohl vyzkoušet např. tradiční zdobení kraslic voskem, výrobu věnečků z proutí či dalších krásných jarních dekorací. Dětem v rukou vznikali měkoučcí zajíčci z látky nebo různé drobné výrobky z papíru a dřeva.

Ilustrační foto

Hotely a restaurace na Ústecku lákají na novinky. Ne všechny zdražovaly

Hotely a penziony na Ústecku se přizpůsobují světu po covid-19. Přitom nelze paušalizovat jejich situaci. Každý se totiž se situací vyrovnal jinak. Především podle místa, kde se nachází. Jedny, s výjimkou období lockdownu, dokonce zaznamenaly vyšší zájem o ubytování. Jiné právě naopak bojovaly o přežití. V současnosti se ale shodují na jednom, že je potřeba přijít s něčím novým.

Týden Země na kladenské škole v Doberské ulici.

Žáci kladenské školy v Doberské oslavili Týden Země. Tématem byla ptačí říše

V týdnu po Velikonocích, tedy ve dnech 19. až 22. dubna, se na kladenské ZŠ v Doberské ulici konal již tradičně Týden Země. Žáci a pedagogové školy v průběhu týdne realizovali celou řadou aktivit s tématy ochrany naší modré planety. Letošním hlavním tématem byla říše ptáků. Během jednotlivých projektových dnů žáci plnili různé úkoly, testy a bádáním se dozvěděli opět mnoho nového. Žáci napříč školou malovali podle skutečných vzorů druhy našich ptáků. V závěru týdne pak následovala soutěžní výstava velmi povedených výtvarných ztvárnění, a každý z žáků školy měl tak možnost hlasovat a vybrat nejkrásnější z nich. Všem žákům i učitelům náleží velká pochvala a uznání za výkon, který se v množství nádherných prací jen těžko rozhodoval a bodoval.