/FOTOGALERIE/ Koronavirová omezení v uplynulých týdnech zaskočila leckteré milovníky památek. Nebylo výjimkou, že se před zavřeným branami sešly celé skupiny rozčarovaných zájemců mylně předpokládajících, že se dostanou alespoň na procházku v zahradách.
/FOTOGALERIE/ Koronavirová omezení v uplynulých týdnech zaskočila leckteré milovníky památek. Nebylo výjimkou, že se před zavřeným branami sešly celé skupiny rozčarovaných zájemců mylně předpokládajících, že se dostanou alespoň na procházku v zahradách.
Zdena Kiliánová prožívá svůj sen. Na zámku v Horní Libchavě je už osm let. Pořádá tam akce pro děti, dělá průvodkyni a také princeznu. Nakonec si před dvěma lety vzala za manžela i majitele zámku.
/VIDEO/ Teprve tříletý Kryštof Šulák, osmiletá Nikola Jašová, devítiletý Vojtěch Rouchal a Miroslav Kohoutek, kterému je čtrnáct. To jsou vítězové soutěže Znojma o nejhezčí velikonoční obrázky v jednotlivých věkových kategoriích. Lidé hlasovali na facebookovém profilu města.
/FOTOGALERIE/ Nanebevstoupení Páně: pohyblivý svátek (21. května 2020) završující velikonoční okruh, oslavující Kristovo vstoupení na nebe čtyřicet dní po jeho vzkříšení. Svátek je provázen mší svatou a konáním procesí evokujícím průvod apoštolů vedených Ježíšem Kristem na horu Olivetskou. V období baroka bylo obvyklé vytahování sochy Ježíše Krista otvorem v klenbě kostela, kterým se pak sypalo obilí, ovoce a květiny jako symbol požehnání Ježíše Krista věřícím.
Zhruba třicet let to byla skoro pohoda. Vše běželo tak, jak má. Pokud pomineme všechny vrtochy podnikatelského, společenského, politického i povětrnostního života. Libor cítil, že to, co dělá, má smysl.
Dům dětí a mládeže - Středisko volného času funguje v Krnově už sedmdesát let (1950-2020). Deník při této příležitosti požádal o vzpomínky emeritní ředitelku tohoto zařízení Miroslavu Šimarovou. Je pozoruhodné, že její vzpomínky sahají od prvních poválečných let až do současnosti.
Moravskoslezský kraj přišel v březnu a dubnu zhruba o 1,2 miliardy korun, které by turisté v regionu utratili. I proto připravuje projekty, jejichž hlavním cílem bude nalákat výletníky zpět.
Restaurační zařízení se pomalu probouzejí z „koronavirového spánku“. Od pondělí 11. května mohly otevřít zákazníkům své zahrádky. Kuchyň u Pražského hradu, která patří do sítě ambiente, se měla stát jednou z nejviditelnějších obětí ekonomických restrikcí a omezení cestovní ruchu v rámci boje proti infekční nemoci covid-19. Jenže majitelé se ji rozhodli nakonec probudit. Pro návštěvníky už se otevřel gastronomický projekt Manifesto Market v Karlíně i na Smíchově.
Zatímco snad platí, že bychom mohli odložit roušky 25. května, ozve se návrh, že by se mohly setkávat nejvíce tři rodiny, aby tak zmizel virus, který tu podle jiného experta už bude navždy. Mezitím se ale otevřely některé služby a dalo se tak poblíž kadeřnictví včera zaslechnout lidi, že si jdou ostříhat vlasy o „karanténu“.
/FOTOGALERIE/ Druhé květnové pondělí se otevřely i restaurační zahrádky v Blansku. Řada lidí si přišla posedět u čepovaného piva až odpoledne, jiní zase využili toho, že se můžou po dvou měsících naobědvat na čerstvém vzduchu před restaurací.
V souvislosti s postupným rozvolňováním se pomalu rozjedou také některé aktivity v Náruči. Pokud naše vláda opatření zase nezpřísní, chystáme se za stanovených hygienických podmínek obnovit následující:
Pěší zóna plná lidí, hosté na předzahrádkách restaurací. Jindy běžné obrázky z Hlavní třídy v Šumperku byly v pondělí 11. května neobvyklou podívanou. Po dvou měsících koronavirových omezení se život v regionu z velké části vrátil do normálních kolejí.
/FOTOGALERIE/ Kromě kin, obchodů, galerií nebo muzeí otevřely na Břeclavsku své provozovny také kadeřnice a restauratéři začali obsluhovat hosty na venkovních zahrádkách.
O tom, kterou péči lze odložit na později, by měl podle Sdružení ambulantních specialistů rozhodovat lékař. Obávají se toho, že strach pacientů přijít v době epidemie covidu-19 do ordinace, může vést ke komplikacím nebo jiným nemocem. Rada sdružení o tom informovala v tiskové zprávě. Lékaři na začátku epidemie pacienty vyzvali, aby návštěvu odložili. Ordinace neměly dostatek ochranných prostředků.
Automobilka Tatra Trucks po předloňské ztrátě 69 milionů korun vytvořila loni provozní zisk před odpisy (EBITDA) 365 milionů korun. Tržby jí vzrostly meziročně o více než dvě miliardy na 5,88 miliardy korun. ČTK to sdělil v tiskové zprávě mluvčí automobilky Andrej Čírtek.
/FOTOGALERIE/ Vůně grilovaného masa, dámských parfémů i nezaměnitelné horské přírody. Debatující páry před zavřenými hotely a podniky, vychutnávající si drinky. Turisté se spokojenými výrazy po zdolání hřebenové túry nebo po vysednutí z lanovky, cyklisté šlapající do pedálů. Špindlerův Mlýn znovu začal pulzovat. Do horského střediska se vrací život.
Česká vláda v posledních týdnech uspíšila kvůli epidemiologické situaci v Česku návrat do téměř „normálního“ života. Od pondělí by se v rámci rozvolňování opatření měly otevřít galerie, zámky a muzea. Otevírá se i skvost českých železnic – kouzelné muzeum Českých drah v bývalém depu v Lužné u Rakovníka. V otevřených prostorech i nadále platí zvýšená hygienická opatření.
Zájemci o letní ubytování na Lipně si musí pospíšit, kapacity se plní, obsazenost se pohybuje kolem 85 až 90 procent. Teď jsou ale tři měsíce tržeb pryč. Velkou ránu do rozpočtů přinesly hlavně zrušené Velikonoce a zejména právě uplynulý sváteční víkend. Počasí bylo takřka letní a tisíce lidí si přijely užít sluníčka.
„Tak obrovský zájem jsme nečekali,“ říká rovnou jednatel společnosti Farma Kožichovice Leoš Zahrádka, když přijde řeč na věčnou frontu zákazníků u okénka, ze kterého zaměstnanci největšího skleníku na Vysočině prodávají místní vypěstovaná rajčata. Skoro čtyřhektarový skleník mezi Třebíčí a Kožichovicemi funguje od loňského podzimu.
V souvislosti s postupným rozvolňováním se pomalu rozjedou také některé aktivity v Náruči. Pokud naše vláda opatření zase nezpřísní, chystáme se za stanovených hygienických podmínek obnovit následující:
V Centru Bohuslava Martinů v Poličce se chystají na otevření. „Poličské muzeum bylo stejně jako ostatní památky 13. března uzavřeno podle nařízení vlády.
Do vítězství v boji s šířením koronaviru je ještě daleko; mluvit se zatím nedá ani o stavu blízkém příměří. Změna poměru sil přesto už některé kraje přiměla k přípravě odměn pro lidi z první linie této bitvy, kteří se v ofenzívě proti onemocnění Covid-19 osvědčili. Nemusí se přitom jednat jen o ocenění vyjádřená v penězích.
Se zajímavým nápadem v souvislosti s koronavirovou krizí a pandemií přišlo vedení obce Pátek. Produkt kreativního myšlení se v tomto případě týká snadné dostupnosti dezinfekce ve veřejném prostoru. S originálním nápadem přišel starosta obce Jiří Bulušek.
Místo s nevšední atmosférou plné zážitků z dětství i oblíbené místo k randění. Tak lidé vzpomínají na mnohaletou tradici hojně navštěvovaného autokina v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. Paradoxně stav nouze v době koronavirové pandemie, který vystavil stopku mnoha kulturním akcím, může za to, že autokino po patnáctileté odmlce znovu otevře své brány. Letos jde zřejmě o první autokino v Královéhradeckém kraji, které bude promítat.
Výrobní haly největšího tuzemského producenta autobusů, který zaměstnává čtyři tisícovky lidí, po pěti týdnech opět ožily pracovním ruchem. Původně mělo přerušení výroby trvat jen do Velikonoc, nakonec se ale o tři týdny protáhlo.
Krajská hygienická stanice opět hlásí poměrně dobrou zprávu. Pondělní testy na Vysočině potvrdily jen jednoho nově nakaženého koronavirem Covid-19. Je jím pacient z Třebíčska. Naopak osm lidí se může radovat z toho, že se z nemoci vyléčili.
Na začátku korokarantény vyhlásila hlavní trenérka Orlíka Anička Málková výzvu všem svým svěřencům, aby se s ní a dalšími Orlíky a Orly podělili o to, jak tráví nouzový stav a karanténu. Během přibližně měsíce se jí sešla podařená směsice příspěvků, o něž se nyní podělila.
Už sedmý týden je Jitka Lankašová z Lipníku nad Bečvou, vedle sester a ošetřovatelek, pro klienty Domova seniorů v Hranicích jedinou spojnicí s okolním světem. Majitelka tamní kantýny zabezpečuje její provoz od uzavření hranického domova seniorů kvůli koronavirové pandemii, ke kterému vedení přistoupilo 11. března.
V těchto dnech jsem poctivě doma a nikam nechodím. Naštěstí mám zahrádku. Divadlo V Dlouhé, kde hraji, je sice zavřené, ale já se věnuji více činnostem souběžně jako obvykle. Dělat pouze jednu věc by mě ubíjelo. Například doučuji matematiku on-line. Hlavně děti z dětských domovů a také studenty připravuji na přijímačky. Jestli si Nymburský deník přečtou moji poděbradští učitelé matematiky, asi se budou divit. Na základce jsem totiž měla čtyřky. Jenže když mi něco nejde, naučím se to. A tak jsem se po vystudování DAMU naučila matematiku.
Koronavirus změnil život celé zemi. Jak bojují s následky pandemie v obcích a městech na jižní Moravě? Co chybí lidem v nich? Deník Rovnost oslovil v unikátním regionálním projektu starosty v celém Jihomoravském kraji (samozřejmě i brněnskou primátorku), aby se vyjádřili k současné koronavirové pandemii. Reportéři Deníku Rovnost obeslali starosty všech měst a městysů na jižní Moravě se třemi otázkami. Tady jsou odpovědi z našeho okresu a největších měst, které jejich hlavy zaslaly. Pokud tam nenajdete svého starostu, je to proto, že na naše otázky neodpověděl.
Vládní opatření proti koronaviru nejsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) uvolňována chaoticky a populisticky na základě lobbistických tlaků, jak se domnívá prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ministr to uvedl v dnešním pořadu Partie televize Prima. Podle Vojtěcha je třeba vyvážit zdravotní hledisko a potřebu obnovit ekonomiku. S plánem rozvolňováním opatření souhlasili epidemiologové, prohlásil Vojtěch.
Karanténa tvrdě dopadla hlavně na kulturu. Kvůli boji proti novému typu koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se náhle zrušily veškeré akce – kina, divadla, koncerty i festivaly. Naštěstí však vznikl projekt ArtParking. Pořadatelé se snaží fanouškům filmu, hudby a dalšího umění nabídnout zážitek z bezpečí jejich automobilů. Reportér Pražského deníku navštívil „drive-in“ koncert skupiny Vypsaná fiXa.
Od 18. března jsme doma. Nemůžeme chodit do školy a tak se musíme učit doma. Má to i své výhody – nemusíme tak brzo vstávat. První týden se k nám chodila učit kamarádka Verča s bráchou Kubou. Potom už to nešlo, tak se učíme sami.
Už jsme doma pátý týden. Od té doby, co se zavřela škola, skoro nikam nechodíme. Od pondělí do pátku se s mamkou doma učíme. Většinou jen dopoledne. Když je hezky, chodíme na procházky do přírody – samozřejmě s rouškou. Ty nám šije babička. Většinou se procházíme mezi poli, abychom nikoho nepotkali. Někdy to jsou spíš túry než procházky – už jsme takhle ušli i 9 km.