
Sokol Slatiňany pořádá velikonoční soutěž Naše Velikonoce
Ještě na Velký pátek a v sobotu se můžete zapojit do soutěže Naše Velikonoce. Stačí tvořit a fotit.
Ještě na Velký pátek a v sobotu se můžete zapojit do soutěže Naše Velikonoce. Stačí tvořit a fotit.
V jedné z posledních on-line lekcích Hrátek s pamětí jsem účastnicím zadala úkol cvičit prstovou jógu. Ta prospívá nejen jemné motorice, rozhýbání kloubů, ale má také v současné době velmi potřebný efekt: pomáhá odblokovat stres, trénuje soustředění a uklidňuje.
Opět jsou tady Velikonoce a připomínka významu a osobnosti Ježíše Krista. Ale letošní svátky jara jsou - stejně jako ty loňské - poznamenány pandemií koronaviru.
Před čtyřmi lety si autor těchto řádků ve velikonočním rozhovoru s knězem dovolil na úvod odvážnou otázku: Může takový rozhovor vůbec vést ateista? A začalo nejlepší povídání, jakého se snad lze o takových svátcích dočkat. Tryskala z něj radost, tolerance, nadhled, ale současně úcta šiřitele a ochránce víry k největší události křesťanství: ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
/VIDEO/ "Letos ty Velikonoce asi nevyjdou! Ale nevadí, uděláme to trochu jinak," řekli si v Sedlici na Strakonicku a spustili projekt Velikonoce tak trochu jinak. Místní si mezi sebou přejí krásné svátky a posílají si v době pandemie povzbudivé vzkazy i velikonoční obrázky a videa. Hezké velikonoce popřáli i zaměstnanci radnice. Vytvořili lidský orloj.
Pozořice mají pod starou lípou příjemný cíl vycházky zejména pro rodiny s dětmi. Velikonočních slámová zvířata obnovili pro radost místních i přespoleních dobrovolníci vedení Petrem Filipem a Martinou Bohunovou Jančovou.
/FOTOGALERIE/ Velikonoce jsou největšími křesťanskými svátky. To ale neznamená, že by se v těchto dnech nedostala ke slovu magie a pověrčivost. Právě naopak. Lidé dříve, stejně jako mnozí dnes, věřili a věří v tajemnou moc nastávajících dní. „K období Velikonoc neodmyslitelně patří mnoho lidových zvyků a rituálů. Dnešnímu racionálnímu člověku se mohou zdát přinejmenším podivné, pro naše předky však byly staletími prověřenými prostředky, jak dosáhnout prosperity, větší úrody, zdraví, lásky či jak se zbavit myší, krtků nebo bolení zubů,“ říká žďárský historik Miloslav Lopaur.
Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanské svátky. Podle toho vypadají i návštěvy kostelů, které bývají plnější než jindy během roku. Letos však budou mít kvůli koronaviru trochu jinou podobu. Přinášíme vám základní přehled hygienických pravidel i liturgických událostí, které se uskuteční od pátku do soboty.
/VIDEO/ "Letos ty Velikonoce asi nevyjdou! Ale nevadí, uděláme to trochu jinak," řekli si v Sedlici na Strakonicku a spustili projekt Velikonoce tak trochu jinak. Místní si mezi sebou přejí krásné svátky a posílají si v době pandemie povzbudivé vzkazy i velikonoční obrázky a videa. Krásné Velikonoce popřáli i sportovci.
Z druholigových Varů to dotáhl až do fotbalové reprezentace. Nejvyšší soutěž válel i v hokeji.
/VIDEO/ "Letos ty Velikonoce asi nevyjdou! Ale nevadí, uděláme to trochu jinak," řekli si v Sedlici na Strakonicku a spustili projekt Velikonoce tak trochu jinak. Místní si mezi sebou přejí krásné svátky a posílají si v době pandemie povzbudivé vzkazy i velikonoční obrázky a videa. Ani myslivci ze Sedlice nemohou zůstat pozadu. Na lov ale chodí o Velikonocích s pomlázkou.
Zábavná hra nejen pro děti v Mlýnském údolí.
Nákupní horečka se ve čtvrtek odpoledne ve Zlíně nekonala. Velký pátek, který na tento týden připadá, měl původně být ve znamení otevřených obchodů, ale vládní protiepidemická nařízení v tento den zavřela nakonec dveře všech obchodů.
Divadelník Víťa Marčík vyrazil s maskovanými hrkači v černém do centra Českých Budějovic i letos na Zelený čtvrtek. Hrkači vyšli z Piaristického náměstí v 19 hodin. Divadelník velikonoční akci pořádá v krajském městě asi pojedenácté. Všichni měli masky i respirátory.
Netradiční podobu má letošní oslava svátků jara ve Valašském Meziříčí. Stromy na náměstí ozdobily stovky malovaných vajíček a dalších výrobků dětí, první nádvoří zámku Žerotínů pak obří kraslice.
Svitne amatérským fotbalistům naděje, že se ještě v rozehrané sezoně vrátí na zelené trávníky? Podle slov generálního sekretáře fotbalové asociace Jana Paulyho určitě ano. „Věřím, že nějaká naděje nám stále ještě zbyla. A že alespoň polovinu soutěží skutečně dohrajeme,“ uvedl na středeční valné hromadě Olomouckého krajského fotbalového svazu. Podle něj by kluby mohly po Velikonocích začít trénovat a k restartu pak mohlo dojít ještě do konce dubna.
/FOTO/ Před supermarkety bude celý den blázinec. Hlava na hlavě, plná parkoviště, nákupní horečka. Velikonoce jsou za dveřmi a je potřeba si udělat před svátky, kdy bude zavřeno, zásoby. Takový scénář se ale ve čtvrtek před blanenskými supermarkety po většinu dne ve velkém nekonal.
Fotbalová asociace ČR se snaží o restart fotbalových soutěží. V jaké podobě zatím není známo. Pravděpodobně se rozhodne po Velikonocích. Pak už totiž moc času na manévrování nebude. Ročník skončí dle předchozího nařízení k 30. červnu 2021.
/FOTOGALERIE/ Dnešní nákupní horečka v supermarketech a hypermarketech se dala očekávat. Důvod? Vidina nutnosti naplnit ledničky a spižírny před Velikonocemi. Významnou roli ale sehrála ještě jedna skutečnost. Novinka pro letošní rok: v pátek 2. dubna totiž své brány zavřou všechny malobchody.
Svitne amatérským fotbalistům naděje, že se ještě v rozehrané sezoně vrátí na zelené trávníky? Podle slov generálního sekretáře fotbalové asociace Jana Paulyho určitě ano. „Věřím, že nějaká naděje nám stále ještě zbyla. A že alespoň polovinu soutěží skutečně dohrajeme,“ uvedl na středeční valné hromadě Olomouckého krajského fotbalového svazu. Podle něj by kluby mohly po Velikonocích začít trénovat a k restartu pak mohlo dojít ještě do konce dubna.
Velikonoční dopravní kolaps se ve čtvrtek odpoledne objevil, jako kdyby žádného koronaviru ani nebylo. Přesněji: jako by neexistovala opatření proti šíření nákazy vyhlašovaná vládou. Žádný odjezd za chaty a chalupy, Velikonoce bez návštěv, kdy by lidé měli sedět doma a jít se provětrat jen v poměrně blízkém okolí bydliště? Nemožnost překročit hranici okresu bez závažného důvodu? Kdepak!
Velikonoční dopravní kolaps se ve čtvrtek odpoledne objevil, jako kdyby žádného koronaviru ani nebylo. Přesněji: jako by neexistovala opatření proti šíření nákazy vyhlašovaná vládou. Žádný odjezd za chaty a chalupy, Velikonoce bez návštěv, kdy by lidé měli sedět doma a jít se provětrat jen v poměrně blízkém okolí bydliště? Nemožnost překročit hranici okresu bez závažného důvodu? Kdepak!
Nákupní horečka. Ta na Zelený čtvrtek postihla celou řadu lidí, kteří se vyrazili předzásobit na velikonoční svátky. Nejinak tomu bylo na Teplicku. Návaly byly po vlnách. Zatímco někteří nakoupili bez větších front, jiní se při shánění potravin na prodloužený velikonoční víkend museli vybavit trpělivostí.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Velikonoční zvyky se v menších obcích drží navzdory pandemii. Sedlec na Vysokomýtsku je tomu důkazem.
/FOTOGALERIE/ V pražském metru budou během Velikonoc pokračovat práce na výměně pražců. Tentokrát se akce dotkne úseku mezi stanicemi Pražského povstání - Muzeum. Provoz zde bude obousměrně uzavřen od pátečního rána do pondělního večera.
/FOTO/ Plakátovací plochy v současné době bez jakýchkoliv pozvánek na akce prožívají asi nejprázdnější období své existence. Originální nápad na jejich využití se zrodil v Novém Městě nad Metují, kde příležitost blížících se Velikonoc využila dvojice sprejerů. Ti s požehnáním úřadů několik vybraných ploch proměnili v barevnou připomínku oblíbeného jarního svátku.
Do obchodů a supermarketu v Kamenici nad Lipou vyrazila ve čtvrtek odpoledne řada lidí. Na některých místech se občas tvořily i fronty. Obchody totiž budou z nařízení vlády zavřené jak na Velký pátek tak i během Velikonočního pondělí. Lidé proto před Velikonocemi nakupovali do zásoby.
Přípravy Velikonoc vrcholí. Pánové, kteří si nestihli uplést vlastní pomlázku, ještě mají čas zajít pro hotovou. A to nejen do supermarketu.
Kraslice patří k tradičním symbolům blížících se Velikonoc. Nejstarší zprávy o nich ve spojitosti s velikonočním dárkem máme z našeho území už ze 14. století.
Kraslice patří k tradičním symbolům blížících se Velikonoc. Nejstarší zprávy o nich ve spojitosti s velikonočním dárkem máme z našeho území už ze 14. století.
Zubní pohotovost na Velikonoce:
Konec března a první duben si Jihočeši užívali většinou venku na slunci. V Hluboké nad Vltavou se rodiny procházely v zámeckém parku nebo si dávaly zmrzlinu v centru měst. Lidé relaxují i například u slepého ramene Malše v Českých Budějovicích.
Místo taneční horečky nákupní. Ta na Zelený čtvrtek postihla celou řadu lidí, kteří se vyrazili předzásobit na velikonoční svátky.
Nádherné jarní a velikonoční dekorace můžete obdivovat už jen několik dní. Výstava nazvaná Jaro v Krajce je umístěná v arkádách holešovského zámku.
Kvůli vládním opatřením spojeným s pandemií koronaviru mají obchody zavřeno i na Velký pátek. Dalo se tak předpokládat, že lidé během čtvrtka ve větší míře vyrazí na nákupy. Situace ale nebyla nijak dramatická. Parkoviště byla ve čtvrtek odpoledne plná, ne však více než obyčejně. Největší fronty obchody zaznamenaly u pokladen.
/FOTO/ První velká premiéra komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! souboru jihlavského Horáckého divadla se uskuteční v sobotu 3. dubna od sedmi hodin. S ohledem na mimořádná opatření vlády, kdy jsou brány divadel pro diváky už několik měsíců zavřené, mohou hru diváci vidět on-line na portále GoOut. Pro jihlavské divadlo už jde o druhou inscenaci uvedenou pouze přenosem přes internet. V listopadu mohli diváci vidět na malé scéně titul Tajemství, šílenství, podivnost, láska aneb Ženy Boženy Němcové.
/FOTO/ První velká premiéra komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! souboru jihlavského Horáckého divadla se uskuteční v sobotu 3. dubna od sedmi hodin. S ohledem na mimořádná opatření vlády, kdy jsou brány divadel pro diváky už několik měsíců zavřené, mohou hru diváci vidět on-line na portále GoOut. Pro jihlavské divadlo už jde o druhou inscenaci uvedenou pouze přenosem přes internet. V listopadu mohli diváci vidět na malé scéně titul Tajemství, šílenství, podivnost, láska aneb Ženy Boženy Němcové.
/FOTO/ První velká premiéra komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! souboru jihlavského Horáckého divadla se uskuteční v sobotu 3. dubna od sedmi hodin. S ohledem na mimořádná opatření vlády, kdy jsou brány divadel pro diváky už několik měsíců zavřené, mohou hru diváci vidět on-line na portále GoOut. Pro jihlavské divadlo už jde o druhou inscenaci uvedenou pouze přenosem přes internet. V listopadu mohli diváci vidět na malé scéně titul Tajemství, šílenství, podivnost, láska aneb Ženy Boženy Němcové.
/FOTO/ První velká premiéra komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! souboru jihlavského Horáckého divadla se uskuteční v sobotu 3. dubna od sedmi hodin. S ohledem na mimořádná opatření vlády, kdy jsou brány divadel pro diváky už několik měsíců zavřené, mohou hru diváci vidět on-line na portále GoOut. Pro jihlavské divadlo už jde o druhou inscenaci uvedenou pouze přenosem přes internet. V listopadu mohli diváci vidět na malé scéně titul Tajemství, šílenství, podivnost, láska aneb Ženy Boženy Němcové.
/FOTO/ První velká premiéra komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! souboru jihlavského Horáckého divadla se uskuteční v sobotu 3. dubna od sedmi hodin. S ohledem na mimořádná opatření vlády, kdy jsou brány divadel pro diváky už několik měsíců zavřené, mohou hru diváci vidět on-line na portále GoOut. Pro jihlavské divadlo už jde o druhou inscenaci uvedenou pouze přenosem přes internet. V listopadu mohli diváci vidět na malé scéně titul Tajemství, šílenství, podivnost, láska aneb Ženy Boženy Němcové.
Už druhé velikonoční svátky poznamenané pandemii prožijí Jihomoravané. Přesto že vládní opatření nijak zvlášť nepoleví, nuda lidem nehrozí. Například v Brně se mohou rodiny vydat hned na několik tematických velikonočních tras. Největší křesťanský svátek v roce také zájemci mohou strávit výpravou po křížových cestách.
Poloprázdné parkoviště bylo ve čtvrtek 1. dubna krátce před 15. hodinou v Děčíně u hypermarketu Kaufland, kolem kterého je ještě řada dalších obchodů. Alespoň na tomto nákupním místě se tak nepotvrdily některé předpovědi, podle kterých měli vzít lidé obchody před Velikonocemi útokem. Kromě pondělí totiž letos musí být po nařízení vlády zavřené obchody nad 200 metrů čtverečních také na Velký pátek.
Plná parkoviště byla ve čtvrtek 1. dubna před žateckými supermarkety. Lidé si totiž museli stihnout nakoupit před pátkem, kdy z rozhodnutí vlády nesmí být obchody otevřené. Plno bylo před žateckým Tescem, Kauflandem i Lidlem.
V muzeu chystáme už několikátým rokem tradiční cyklus pro rodiny s dětmi Do muzea za…, za exponátem z muzejních sbírek, expozic.
První dubnový den byl ve znamení nákupů. Lidé se snažili udělat si zásoby před velikonočními svátky, protože veškeré obchody budou v pátek 2. dubna a následně v pondělí zavřené. Nakupovali jídlo, ale také květiny, sadbu a zahrádkářské potřeby.
Zelený čtvrtek je od samého rána v horečnatém nakupování. Nejen velké markety, ale i menší obchody s potravinami berou zákazníci útokem hned od otvíračky.
/FOTOGALERIE/ Nápad postavit velikonoční břízu ozdobenou vajíčky vznikl před třemi lety. Na stavění břízy se podílí město Bystřice, Technické služby Bystřice a MKIC Bystřice p.o. MKIC Bystřice p.o. vyzvalo bystřické občany aby přinesli nazdobená vajíčka v den stavění břízy a také ji pomohli nazdobit. V minulých letech pomáhala mimo jiné s výrobou vajec a zdobením školka a škola.
Pokud se i nadále bude lepšit pandemická situace, vrátí se část dětí do škol v pondělí 12. dubna. Ale nemusí se to týkat všech okresů. Zvětší se také počet lidí, kteří se budou moci registrovat k očkování proti koronaviru a policisté začnou kontrolovat dodržování karantén.
Před třemi lety zavedl spolek Žít Třeboní velikonoční průvody městem. Loni o Vánocích společně s římskokatolickou farností zorganizoval podle shromažďovacího zákona celkem 10 bohoslužeb na Masarykově náměstí, přičemž dvě z nich celebroval světící biskup Českobudějovické diecéze Mons. Pavel Posád.
/FOTOGALERIE/ Zapomeňte na starosti, teď je tu čas radosti! Srdečné přání veselých Velikonoc všem lidem poslali z kněžické malotřídky, aby se podělili o dobrou náladu a radost z jara. S jarem opět pozměnili tvář školní zahrady, na které se aktuálně usadilo velké kuře s menšími sourozenci.