Počet vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, se blíží tisícovce. Od čtvrtečního večera se uzdravilo dalších sedm lidí, celkem jich je podle ministerstva zdravotnictví 979. Zemřelých v nemocnicích je 170, proti čtvrtku o jednoho více. Potvrzených případů nákazy je 6437. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví také povolilo používání japonského léku na covid-19.
Konec koronavirové karantény je v nedohlednu, přitom snad každý by chtěl vidět světlo na konci tunelu. Nejčastější otázka, která koluje mezi lidmi: Kdy tohle všechno skončí?
Testy na koronavirus se v kraji rozšíří i na terénní sociální služby nebo městskou policii. Pardubický kraj vyčlenil 20 tisíc rychlotestů pro pobytové sociální služby. Další testy půjdou do léčeben dlouhodobě nemocných, azylových domů, rehabilitačních ústavů, ale také pro příslušníky městské policie.
V létě se v Česku neuskuteční žádné mistrovství republiky v bazénovém plavání. Svaz šampionáty ve všech věkových kategoriích zrušil kvůli omezením proti šíření koronaviru. Bazény totiž zůstávají zavřené a jejich zpřístupnění je v nedohlednu. Plavci tak nemohou plnohodnotně trénovat.
Novým typem koronaviru SARS-CoV-2 se v Česku nakazilo již 6433 lidí. Na svých webových stránkách to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Z choroby covid-19 se dosud úspěšně zotavilo 972 pacientů, 169 osob s touto nemocí zemřelo. Vláda v předchozích dnech představila harmonogram postupného uvolňování opatření proti koronaviru. V souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování se však objevují protichůdné informace, což je podle ministra vnitra Jana Hamáčka důvod, proč si lidé z vlády dělají legraci.
/ROZHOVOR/ Lavice v kostelích osiřely už před několika týdny. Omezení proti šíření koronaviru ze dne na den nabourala staletí zaběhlé tradice a donutila kněží hledat jiné cesty, jak zůstat ve spojení se svými farníky. Ti se přesunuli k monitorům počítačů, kde sledují bohoslužby on-line a rozmlouvají se svými duchovními prostřednictvím moderních technologií.
Každoročně se těšíme na konec zimy a s nedočkavostí očekáváme, až první jarní den otevře bránu ročnímu období, které převezme žezlo vlády nad celou přírodou. Těšíme se na první luční květy, nedočkavě vytahujeme na záhoncích svých zahrádek očima každou rostlinku a vzdáváme úctu slunečním paprskům, které prohřívají nejen naše zlenivělá těla, ale posilují i naši psychiku a do značné míry formují pozitivnější náhled na život kolem nás.
Určitě nám dáte za pravdu, že je jaro jedno z nejkrásnějších ročních období. Vedoucí Charitního domu pro seniory v Hnojníku přivezla pokroucené vrbové větvičky, které jsme nastříhaly a roznesly po pokojích, kde jejich čerstvě zelené lístky spolu se zavěšenými velikonočními vejci potěšili oko i srdce nejednoho klienta.
Situace na hranici s Německem byla i ve čtvrtek odpoledne pro kamióny zoufalá. Česko zavedlo registrace každého vozidla, který přijíždí do České republiky. Zatímco kamiony stály v obrovských až dvacet kilometrů dlouhých kolonách, ministři Jan Hamáček a Karel Havlíček zaslali Deníku odpovědi, že problém je vyřešen a žádné kolony nejsou. Podle informací České televize se přitom kolony na hranicích s Německem rozjely až po páté hodině odpolední, a to tehdy, co policie přestala po dvou dnech detailně kontrolovat a zapisovat každé vozidlo, včetně času jeho příjezdu.
Při jízdě směrem do Dolního Dvořiště se muselo počítat se zdržením. Dlouhé kolony vznikaly od úterka od česko-rakouské hranice. Kolona na české straně hranice dosahovala ve čtvrtek kolem 14.30 hodin k Nažidlům, během dne se ale údajně táhla do délky až šesti kilometrů.
Na tu zprávu čekali půldruhého měsíce. Hned po Velikonocích s ní přišla česká vláda. Školy se opět začnou plnit žáky. Prozatím je tato informace podle samotných kantorů jen strohá, základní. Bude proto potřeba s ní ještě hodně pracovat. „Z toho, co jsme se zatím dozvěděli vyplývá, že to musí ještě krystalizovat. Zatím je tu spousta proměnných,“ uvedl Petr Šedivý, ředitel Základní školy Jiráskova v Benešově.
Horní Bojanovice - Jedním z největších bohatství našeho kraje jsou lidové tradice. To, co uměly naše babičky, se snažíme předávat našim dětem. Před pár lety jsme začali organizovat velikonoční tvoření, aby naše děti věděly, jak se zdobí voskem vajíčka, jak si uplést pomlázku a vyrobit velikonoční dekoraci.
Společně to zvládneme. Tak pod tím to heslem se pustila skupina dobrovolníků z Mostu do výroby ochranných štítů, které slouží lidem v boji proti koronaviru.
Společně to zvládneme. Tak pod tím to heslem se pustila skupina dobrovolníků z Mostu do výroby ochranných štítů, které slouží lidem v boji proti koronaviru.
Silničáři na Vysočině se pustili do oprav. I přesto, že zima byla mírná, je na cestách práce více než dost. To potvrdila i Miluše Jiskrová z krajské správy a údržby silnic. „Začíná údržba silniční vegetace, strojní zametání v průtazích obcí, seřezávání krajnic a čištění příkopů,“ řekla k aktuální činnosti silničářů.
Hirzova fontána, Ukradené volavky, Chlapec se žábou, Žena u vody nebo třeba Vodní hrátky. I přes karanténní opatření ožívá v těchto dnech jedenáct vodních prvků na různých místech Českých Budějovic.
Německý ministr dopravy Andreas Scheuer není spokojen s fungováním přeshraniční dopravy. Především s Českem a Polskem, kde se u hranic tvoří dlouhé kolony, o situaci teď musí často jednat. Jinde je situace lepší, řekl dnes ministr v rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ARD. Na hranicích z Německem na západě Čech vznikají opět kolony. V Rozvadově na D5 je menší fronta kamionů jen ve směru ze SRN.
Uzavření státních hranic a také pohostinství, penzionů či památek se dotýká nejen nudících se rodin, ale především všech, kteří spojili svoji obživu s cestovním ruchem. Nejinak tomu je v Lužických horách.
V úterý svitla fotbalistům a fanouškům naděje. Z vládního nařízení je zřejmé, že by se letošní ročník ligy mohl dohrát, ale nezačne dříve než v červnu. Od pondělí 20. dubna se mohou profesionální fotbalisté vrátit ke společné přípravě.
Krásně nazdobený beránek i lahodný mazanec vyžadují kuchařský um, včetně zručnosti a trpělivosti. Podívejte se, jak se letos o Velikonocích oháněla v kuchyni naše čtenářka Jana Kleckerová.
Vojáci pomáhají v boji s koronavirem. Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk vyčlenil mobilní odběrové týmy, které vyjíždějí do terénu a provádějí odběr vzorků u osob s podezřením na onemocnění COVID-19.
Po 1365 kilometrech se zastavila pouť Ivana Mitruse z Martinic v Krkonoších ve městě Pietravairano kousek od Neapole. Cestovatel, který poslední lednový den vyrazil pěšky ze Sicílie s cílem dojít během více než ročního putování až do Norska za polární kruh, přesto stále zůstává v Itálii. Dává si nucenou přestávku.
Knihovny jsou zavřené, lidé by ale četli. Potvrzuje to zájem o boleslavské knihobudky. Ty by z důvodu hrozby koronaviru v současné době měly být absolutně prázdné, lidé sem ale neustále přinášejí nové a nové knihy. To i přesto, že jsou místa obehnána policejní páskou. Městská policie musí tedy stále dokola řešit jejich vyklízení.
Počet vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, se od středečního večera zvýšil o 12 na 831. Ve středu v ČR nikdo s touto nákazou v nemocnicích nezemřel. Pokud by byl tento údaj potvrzen i v dalších dnech, bylo by to poprvé od 23. března, kdy v ČR nebyla žádná oběť s covid-19. Potvrzených případů nákazy je 6303. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.
Zazpívali si v zimně při zabijačkových hodech. Pak ještě zapěli při výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka v Lánech. Od té doby ale dvacítka členů Mužského pěveckého sboru z Mutěnic na další vystoupení i zkoušku jen smutně čeká. „Přitom sbor stojí především na tom, abychom se jako kamarádi sešli. Nejen si zazpívali, ale hlavně si povykládali,“ říká umělecký vedoucí Josef Ilčík.
Jako jeden z mála sportů turistika žije. Mohl se tom přesvědčit každý člen spolku turistů z Ostrožské Lhoty. Těsně před Velikonocemi jim přišel tento mejlík.
/SOUHRN DNE/ Počet nemocných v Moravskoslezském kraji se ve čtvrtek ráno zvýšil na 738. Aktuální informace zveřejnilo na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví.
Za uplynulých 24 hodin nezaznamenali hygienici na jihu Čech žádný nový případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 tak ke středeční 18. hodině zůstal na úterní bilanci 155. Přibylo sedm nově uzdravených, čímž se jejich počet zvýšil na celkových 28.
/FOTOGALERIE/ Velikonoce jsou za námi a jaro je v plné síle. A vstoupilo i do živočišné mělnické říše. Naše přírodovědkyně Marcela Holubová je v plné pohotovosti. Při monitoringu pořídila krásné fotografie.
ROZHOVOR/ Je držitelem českého rekordu na stovce. Na začátku února si připsal skalp velkého rivala Jana Veleby, kterého na mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě v běhu na šedesát metrů porazil o jedinou setinu sekundy a skončil třetí.
Aby vůbec věděli, že jsou nějaké Velikonoce. Obyvatelé Javorníku připravili pro vojáky a policisty, kteří v okolí města hlídají státní hranice, velikonoční výslužku.
Od vypuknutí epidemie nového typu koronaviru odhalily české laboratoře již 6301 nakažených. Aktuální informace zveřejnilo na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví. Z nemoci covid-19 se dosud úspěšně zotavilo 819 lidí, naopak 166 pacientů zemřelo.
Kromě pletení pomlázek a barvení vajec voní v mnoha rodinách z trouby také sladcí beránci. Bez toho svého s pořádným kožichem si nedovede představit Velikonoce rodina Machových z Huštěnovic. Fotografii beránka nám zaslala Renata Machová
Kdyby starostka Náměště na Hané Marta Husičková neuvázla v síti kontaktů člověka, u něhož test potvrdil onemocnění Covid-19, vůbec by nevěděla, že je také nemocná – patří do skupiny osob, u nichž má onemocnění takzvaný asymptomatický průběh.
Dlouhé kolony se tvořily v úterý na českorakouské hranici v Dolním Dvořišti. Šoféři stáli v koloně na české straně, kolony trvaly po celý den až do noci. Ve středu se tam již tak dlouhé fronty netvoří.
Do nepoznané situace se vedle živnostníků nebo firem dostal s nástupem koronavirových opatření také Rehabilitační ústav Kladruby. Jeho ředitel Josef Hendrych potvrdil, že zařízení je nyní obsazeno zhruba z poloviny. „Zlomovým bodem byly Velikonoce. Klienti se s vidinou čtyř volných dnů nechávali masivně propouštět a odjížděli domů,“ uvedl ředitel. „Nyní znovu začneme pacienty nabírat, i když zatím neznáme jejich reakci,“ dodal.
Prázdné lavičky i podloubí, zavřené obchody, nikde nikdo. Tak to nyní vypadá v Telči na náměstí Zachariáše z Hradce. Za normálních okolností už by tam bylo plno místních i turistů. Zvlášť za hezkého počasí, jaké panovalo o Velikonocích.
Letošní Velikonoční svátky byly jiné než jsou Volaráci zvyklí. Od Popeleční středy až do Velikonočního pondělí jako by zastavil čas a tradice těchto svátků byly omezené. Od vyhlášení stavu nouze a s tím související omezení způsobilo, že letos svátky jara byly rouškové a s koledováním a dalšími tradicemi jen doma.