S omezením musí počítat řidiči jedoucí po silnici I/52 z Brna do Mikulova nebo do Vídně. Státní silničáři tam začnou od 12. dubna opravovat úsek měřící zhruba pět a půl kilometru u Bavor na Břeclavsku. Přibývají tam totiž výtluky.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Kroměřížsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. V šestém díle se podíváme do Zdounek.
Výcvikové středisko v Heřmanově Městci, které je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem, projde rozsáhlou stavební obnovou. Minulý týden ve čtvrtek odjeli z tamních stájí poslední starokladrubští koně a následující den byl areál předán zhotoviteli stavby.
Hevlín – Stejně daleko do Vídně jako do Brna a pouhých třicet kilometrů do Mikulova i Znojma. O bydlení v takzvaném ‚zlatém kříži‘ v Hevlíně na hranici s rakouským městem Laa an der Thaya, je nebývalý zájem.
Linec – Desítky tisíc sudů piva, které hospodští a provozovatelé horských chat vrátili kvůli koronakrizi salcburskému pivovaru Stiegl-Brauerei, byly zachráněny před vylitím, píší OÖN.
David Sekáč je starostou v obci Majdalena od roku 2018. Do vsi se přistěhoval v roce 2001, předtím pracoval dlouhá léta ve zdravotnictví. Praxi má například z Vojenského rehabilitačního ústavu ve Slapech nad Vltavou. Pracoval i v třeboňských slatinných lázních…
/VIDEO/ Jsou lidé, kteří v životě dostanou druhou šanci a neváží si jí. Mezi takové rozhodně nepatří Kamil Otčenášek z Cakova, místní části Senice na Hané na Olomoucku. Navzdory vážné poruše mozku po mrtvici, kvůli níž skončil na invalidním vozíku a komunikuje de facto jen očima, neztrácí optimismus ani smysl pro humor.
Dnes je tomu přesně 76 let, kdy za II. světové války, 14. března roku 1945, při havárii letounu Liberator na Azorských ostrovech zahynul F/Lt Alois Volek, příslušník čs. zahraničního letectva RAF. Veselý parťák, Vídeňák nebo Létající básník, jak mu říkali kamarádi letci, začal svou vojenskou kariéru v roce 1934 v Chomutově.
Letos 3. března uběhlo 150 let od úmrtí Michaela Thoneta, zakladatele světoznámé nábytkářské továrny, jejíž pobočky sídlily i na Moravě. Michael Thonet se narodil 2. července 1796 v městečku Boppard nad Rýnem v rodině koželuha.
Bahník australský - velká masožravá ryba, živoucí fosilie s žábrami i plícemi - nám pomůže pochopit evoluci suchozemských živočichů. Vědcům se totiž konečně podařilo přečíst její rekordně dlouhý genom, čtrnáctkrát delší než je ten náš lidský.
/FOTO/ Plesová sezona skončila, každý už vyhlíží kvítky na zahrádce, ale v Lukavci na Jičínsku se s ní jen tak nerozloučí. Každoročně se v Lukavci konaly minimálně dva plesy: hasičský a sportovní. Letos je to jinak. Marně láká rekonstruovaný sál restaurace Lucerna, který voní „novotou“. Střevíčky bychom v něm neprotančili.
Příběh fiakristky Evy Klestilové ze Zádub – Závišína, která v Mariánských Lázních provozuje kočárovou dopravu, dojal spoustu lidí. Ti ji pomáhají, jak mohou. Někteří na transparentní účet posílají peníze, jiní přivážejí obilí, seno nebo jádro pro koně. Od státu doposud nedostala nic. Fiakristů je v České republice zhruba třicet.
Příběh fiakristky Evy Klestilové ze Zádub – Závišína, která v Mariánských Lázních provozuje kočárovou dopravu, dojal spoustu lidí. Ti jí pomáhají, jak mohou.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Šumpersku a Jesenicku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. V pátém díle se podíváme do Moravičan.
Až deset tisíc divokých kachen, které primárně směřovaly do kuchyně knížete, nebo se dále prodávaly a živé převážely povozy či později vlakem do Vídně a jiných velkých měst. Takové množství vodního ptactva ročně zachytila kačenárna v Ladné na Břeclavsku. Ojedinělé zařízení, které zde nechali zbudovat Lichtenštejni pravděpodobně na konci osmnáctého století a fungovalo ještě během první republiky, by nyní Ladenští rádi obnovili.
Plesová sezóna skončila, každý už vyhlíží kvítky na zahrádce, ale v Lukavci na Jičínsku se s ní jen tak nerozloučí. Každoročně se v Lukavci konaly minimálně dva plesy: hasičský a sportovní. Letos je to jinak. Marně láká rekonstruovaný sál restaurace Lucerna, který voní „novotou“. Střevíčky bychom v něm neprotančili.
Provozovatelé farmářských trhů adresují vládě další otevřený dopis. Prodej jejich výrobků je totiž stále zakázaný. Například ve Vídni či Berlíně ovšem venkovní trhy fungují takřka po celou dobu šíření koronaviru.
Kniha Karin Lednické Šikmý kostel zazářila loni jako kometa. Velký ohlas teď sklízí i druhý díl. Připomeňme, že autorka na osudech tří postav a jejich blízkých přibližuje reálné dramatické proměny jednoho ztraceného města a krajiny kolem něj. Zatímco první díl byl věnován období 1894-1921, druhá část trilogie nahlíží do let 1921-1945.
Kolem Tatenic, Štítů, Červené Vody a Králík měla vést dálnice, kterou Hitler plánoval propojit Vídeň s polskou Vratislaví. Nakonec zůstalo jen u plánů, Němci stihli rozestavět jen jižnější úsek mezi Moravskou Třebovou a Brnem. Z válečných let však zůstala řada plánů, skic a studií plánované "exteritoriální dálnice" napříč Orlickoústeckem.
Dalším z pamětníků, kteří vyprávěli svůj příběh pro Paměť národa, je Plzeňan Miroslav Froyda. Vzpomínal i na to, jak se po emigraci vracel na československé území jako agent a skončil na více než 11 let ve vězení.
Muzejní depozitáře nejsou jen tak obyčejnými sklady, kam se odkládají staré věci. Každý z předmětů má svoji historii a svůj příběh. S vyhledáváním těchto příběhů je třeba mít dostatek trpělivosti a ne vždy je snaha korunována úspěchem. Je to napínavé dobrodružství, které krok za krokem vede k poznání.
V Rakousku zatkli českého převaděče, který z Maďarska převezl do země migranty ze Sýrie. Deseti běžencům namačkaným v jednom osobním autě odmítl během zhruba sedmihodinové jízdy zastavit a nedal jim ani napít, uvedla dnes s odvoláním na policii agentura APA.
Město prodá pozemky, na kterých si lidé postaví rodinné domy či firma bytovku. Případně samospráva v nové lokalitě vybuduje cesty, chodníky, vodovod a kanalizaci. Tak obvykle města a obce přistupují výstavbě na svém území. Jeseník se chce vydat cestou, která zatím nemá v Česku obdobu. Zdejší zastupitelé schválili, že se město pustí do projektu dostupného družstevního bydlení.
Město prodá pozemky, na kterých si lidé postaví rodinné domy či firma bytovku. Případně samospráva v nové lokalitě vybuduje cesty, chodníky, vodovod a kanalizaci. Tak obvykle města a obce přistupují výstavbě na svém území. Jeseník se chce vydat cestou, která zatím nemá v Česku obdobu. Zdejší zastupitelé schválili, že se město pustí do projektu dostupného družstevního bydlení.
Atraktivní derby s Vídní a nově třeba s Bratislavou nebo častější výjezdy do Itálie. Hokejisté Znojma odehráli ve druhé české lize pět zápasů a už se vracejí do rakouské nejvyšší soutěže, která se za jejich roční absenci značně proměnila. Přejmenovala se z EBEL na ICE Hockey League ICEHL a od příštího ročníku se v ní utká čtrnáct účastníků z šesti různých zemí, největší počet v historii.
Američtí vojáci co nevidět překročí česko-německou hranici. Chystají se osvobodit válečné zajatce, které Němci drží u Bělé nad Radbuzou. Vtom přichází nečekaná prosba, aby zachránili také stovky vzácných koní z hřebčína v Hostouni.
Zbývá dostavět jen málo přes sedm set metrů. Obchvatu centra města se Znojemští ale zřejmě jen tak nedočkají. Místo jednání si odpůrci ze spolku Obchvat vyměňují znovu ostré názory se zastánci stavby i zástupci města na sociálních sítích.
Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes.
Sítě nové generace se stále vyvíjí, už nyní ale v pandemií ochromeném světě významně pomáhají udržet jeho chod a generují inovace, které posunou samotné 5G dále dopředu.
V pondělí 22. února krátce před 17. hodinou se na chomutovském hřbitově sešlo pár členů Astronomické společnosti Chomutov. Položením květin a zapálením svíček uctili 265. výročí narození nejvýznamnějšího rodáka Chomutova Prof. Dr. Františka Josefa rytíře Gerstnera.
Praha v následujících měsících vyhlásí mezinárodní graficko-designérskou soutěž na jednotný informační a orientační systém. Ten by měl zajistit oproti současnosti srozumitelnější a modernější návod při pohybu po městě, zejména mezi jednotlivými druhy veřejné dopravy.
Polsko podle ministra zdravotnictví Adama Niedzielského nevylučuje omezení na hranicích s Českem a Slovenskem. Důvodem je rostoucí počet případů koronavirové nákazy v obou státech. Rozhodnutí podle něj padne příští týden, informovala agentura Reuters. "Hranice budou otevřeny pro osoby s negativním testem, to ale platí dnes, dynamika situace se může změnit," řekl Niedzielski v dnešním rozhovoru v polském Radiu Zet. "Ano, samozřejmě," odpověděl zároveň na otázku, zda Polsko zvažuje omezení na svých jižních hranicích.
/FOTO/ Minulý rok touhle dobou si Martin Cvrček nedovedl představit život bez práce se sklem. Pískované glóbusy, skleničky a vázy, těžítka s motivy Prahy. Drtivá většina výrobků byla určena pro turisty navštěvující Prahu, ale i Karlovy Vary, Bratislavu, Vídeň. Nyní je všechno jinak, brány rodinného podniku Cvrček Glass opouštějí tisíce roušek.
Rožnovský T – klub, kulturní agentura ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě připravili netradiční výstavu. Na výlepových plochách a na panelech na Masarykově náměstí představují obrazy zachycující město Rožnov pod Radhoštěm a jeho blízké okolí v proměnách času.
/FOTO/ Minulý rok touhle dobou si Martin Cvrček nedovedl představit život bez práce se sklem. Pískované glóbusy, skleničky a vázy, těžítka s motivy Prahy. Drtivá většina výrobků byla určena pro turisty navštěvující Prahu, ale i Karlovy Vary, Bratislavu, Vídeň. Nyní je všechno jinak, brány rodinného podniku Cvrček Glass opouštějí tisíce roušek.
Rožnovský T – klub, kulturní agentura ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě připravili netradiční výstavu. Na výlepových plochách a na panelech na Masarykově náměstí představují obrazy zachycující město Rožnov pod Radhoštěm a jeho blízké okolí v proměnách času.
/FOTOGALERIE/ Ve středu uplynulo přesně 130 let od smrti Theophila von Hansena. Původem dánský architekt stojí za podobou řady významných budov v Brně. Brněnský deník Rovnost v souvislosti s výročím pro vás připravil bohatou fotogalerii těchto míst.
/AKTUALIZOVANÁ FOTOGALERIE/ Ve středu uplynulo přesně 130 let od smrti Theophila von Hansena. Původem dánský architekt stojí za podobou řady významných budov v Brně. Brněnský deník Rovnost v souvislosti s výročím pro vás připravil bohatou fotogalerii těchto míst.